Alfheim Aromaterapi Blog

Argan Yağı Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Argan Yağı Faydaları ve Kullanımı

Argan yağı kullananlar cilt başta olmak üzere pek çok açıdan sayısız fayda elde ederler. Bu doğal yağ, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Kalp hastalığı riskini azaltma noktasında destek olurken aynı zamanda şeker ve insülin direncini de azaltabilir. Bu açıdan da diyabeti önlemeye yardımcı olabilir. 

Argan yağı kullanımı cildin yaşlanmasını geciktirebilir. Bununla beraber cilt elastikiyetini artırabilir. Yanık gibi farklı sebeplerden oluşan yaraların iyileşmesini büyük oranda kolaylaştırabilir. Ancak bu noktada düzenli kullanım oldukça önemlidir. Düzenli kullanın sonucunda maksimum oranda fayda elde edebilirsiniz. Bu açıdan da argan yağı faydaları ile ön plana çıkan bir bakım ürünü olarak oldukça sık tercih edilir. 

Alfheim için Aromaterapi, dünyamızın en kadim canlıları olan bitkiler aleminin biz insanoğluna sunduğu, baş döndürücü ve şifalı özleriyle gerçekleştirdiğimiz bir yolculuktur. Büyüleyici kokularıyla uçucu yağlar ve bitkilerin yaşam enerjisini depoladığı sabit yağlar bize bu yolculukta binlerce yıldır eşlik ediyor. Bu yazımızda tam 850 milyon yıldan beri varlığını sürdüren, hayranlık uyandırıcı argan ağacına ve onun şifalı özü argan yağına daha yakından bakacağız.

Anavatanı olan Fas’tan bütün dünyaya yayılan ününü hak eden Argan ağacı, kuru çöl ikliminde, köklerini yerin 30 metre altına kadar salarak hayata tutunan bir ağaçtır. Argan yağı da bu ağacın meyveleri içerisindeki sert çekirdeklerin preslenmesiyle elde edilir. Peki Argan yağı nedir? Şüphesiz bundan çok daha fazlası. Binlerce yıldır sıcak ve kurak çöl ikliminde insanoğluna şifasını sunarak hayat katan Argan yağı, faydaları ile üzerinde çokça konuşulacak ve yazılacak bir başlık. Fas yerlileri Berberilerin "sıvı altın” olarak adlandırdıkları Argan yağı, yemeklerde, saç ve cilt bakımında, masaj uygulamalarında, hastalıkların tedavilerinde Berberiler tarafından binlerce yıldır kullanılmaktadır. Günümüzde ise Argan Yağı kullanımı bütün dünyaya yayılmıştır. Küresel iklim değişikliği ve plansız tüketimin sonunda Argan ağaçları, UNESCO tarafından ilan edilen biyosfer rezerv alanı içerisinde toplam 800.000 hektarlık bir alanda koruma altına alınmış ve yerli üreticiler, sürdürülebilir üretim için eğitilmeye başlanmıştır.

Dünya çapına yayılan ünü ile birlikte Argan yağının faydaları daha yakından merak ediliyor. Argan yağı nasıl yapılır, argan yağı ne işe yarar, argan yağı nasıl kullanılır gibi sorulara bu yazımızda birlikte cevap arayacağız. Argan yağı faydaları ve kullanımı konusuna yazımızın devam eden bölümlerinde detaylıca değinecek, Argan yağı cilde nasıl uygulanır, birlikte öğreneceğiz.

Argan Yağı Nedir?

Argan Yağı Nedir? 

Argan yağı nedir sorusu bu yağdan fayda elde edenler ve etmek isteyenlerin merak ettiği konuların başında gelir. Orijini Fas’a kadar dayanan bu yağ argan ağaçlarının çekirdeklerinden elde edilir. Genelde mayıs ve haziran aylarında olgunlaşmış olan meyvelerin çekirdekleridir. Yağın elde edilmesi ise Fas’a özel yöntemler kullanılarak gerçekleşir. Dolayısıyla argan ağacından elde edilen argan yağı fazlasıyla değerlidir. 

Argan ağaçlarının meyve çekirdeklerinden soğuk sıkım yoluyla elde edilen sabit yağa Argan yağı denir. Oleik ve Linoleik Asit içeriğiyle oldukça iyi bir masaj yağı, bakım sağlayıcı, koruyucu ve bariyer oluşturucu olan Argan yağı, saç ve cilt bakımında doğal bakım arayanların ilk tercihi haline gelmiştir. Sarımsı renkli yağ, Alfa Tokoferol bakımından oldukça zengindir. Bu sayede güneş ışınları gibi dış etkenlere karşı oldukça iyi koruma sağlar. Çöl iklimi şartlarında yaşayan Berberilerin argan yağının cilde faydası konusundaki uzmanlığı şaşırtıcı olmasa gerek… Ayrıca nadir ve değerli Fitosterollerce zengin Argan yağı, cildin Hidro-Lipid ve kuru boynuz tabakasını destekler ve koruyucu bariyer oluşturur. Cilde ve saça yumuşaklık katar.

Cilt tarafından hızla emilerek hücre metabolizmasını destekleyen Argan yağı, kuru ve kaşıntılı ciltlere esneklik kazandırır.Hava ve iklim koşullarına karşı dayanıklı bir yapısı olan Argan yağı, kolay polimerize olmaz ve dayanıklılığını uzun süre koruyabilir.

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan Yağı Faydaları Nelerdir? 

Argan yağı faydaları cilt dâhil olmak üzere birçok alanda kendini etkili şekilde gösterir. Bu yağ çeşidi, vitamin yönünden son derece zengindir. Aynı zamanda da antioksidan içerikli bir bileşendir. İçeriğinde bulunan yağ asitleri, hem saçları hem de cildi besleme noktasında oldukça önemli bir rol oynar. Ancak kullanılacak seçeneğin %100 oranında doğal ve saf olması büyük önem arz eder. 

Argan yağı saça faydaları ile de ön plana çıkar. Özellikle son yıllarda popülerliğinin hızla artmasından dolayı Arganio Spinosa ağaçlarının yetiştiği bölge UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Argan yağı saç bakımında olduğu gibi cilt bakımında da önemli bir role sahiptir. Ancak beklenen oranda verim elde etmek için düzenli şekilde kullanım önerilir. Bu sayede hayalini kurduğunuz etkileri deneyimleyebilirsiniz. 

Çöl iklimi gibi zor koşullarda 200 yıl boyunca hayat sürebilen Argan ağacı, bu gücünü bütün hayat enerjisini depoladığı argan yağına borçludur. Bizim de kişisel bakımımızda Argan yağından yararlanmak için oldukça geçerli sebeplerimiz var.

Yüksek orandaki Oleik ve Linoleik asit içeriği sayesinde argan yağı cilt ve saç bakımı için doğal ve ideal bir yardımcıdır.

Cilt tarafından kolayca emilerek, hücre metabolizmasını desteklemesi, cildin epidermis tabakasına hızla nüfuz ederek koruması saç ve cilt bakımı için argan yağını bir fenomen haline getirmiştir. Şimdi argan yağının cilt ve saç üzerindeki faydalarına daha yakından bakalım, ve arganın mucizelerine birlikte tanık olalım.

Argan Yağının Cilde Faydaları

Argan Yağı Saça Faydaları

Saç derisine dermis tabakasından giren saç telleri epidermis tabakası sonrası güneş, iklim, boya, ısıl işlem gibi dış etkenlere maruz kalır. Bu nedenle hızla kırılma, dökülme ve cansızlaşma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Argan yağının saça faydaları ve kullanımı size yardımcı olacaktır.

Saç derisi ve saç teline derinlemesine nüfuz edebilen argan yağı, saç derisini yumuşatarak nemlendirirken, saç tellerini onarır ve canlılığını arttırır. Kolay tarama sağlayarak, doğal ve beslenmiş saçlara sahip olmanızı sağlar. İçten dışa ilik, korteks ve kütikül olmak üzere üç tabakadan oluşan saç teline esneklik ve dayanıklılık sağlar.

Argan yağı saça faydaları ile birlikte saç derisine de etki eder. Kurumuş, hassas ve kaşıntılı saç derisini besler, epidermisteki hücre metabolizmasını canlandırarak dökülmelere karşı saç kökünü destekler. Hızlı emilimi sayesinde tüm saç tiplerinde kullanılabilir. Sebum dengelemede etkilidir.


Argan Yağı Şampuana Katılır mı?

Kullandığınız şampuanların etkisini güçlendirmek için içine orjinal argan yağı katabilirsiniz. Böylelikle saçlarınıza argan yağı ile ekstra bir uygulama yapmanız gerekmez. 100 mililitrelik bir şampuan içerisine yaklaşık 5-6 damla argan yağı katmanız yeterli olacaktır. Alfheim argan yağı şampuana katıldığı zaman şu gibi olumlu etkileri görmek mümkündür:

Saç derisini nemlendirdiği ve yumuşattığı için kepek oluşumunu büyük ölçüde önler,

Saç tellerinin onarılmasına yardımcı olur,

Saçların çok daha canlı görünmesini sağlar,

Saçları güçlendirdiği için dökülme, kırılma ve kopma ihtimalini azaltır.

Tüm bu özellikleri sayesinde natural argan yağı hem kadınlar hem de erkekler için vazgeçilmez kişisel bakım ürünlerinden biri haline geldi. Ayrıca yalnızca saçlarda değil, yüzde ve ciltte de kullanılabiliyor olması sebebiyle kompakt bir kişisel bakım ürünü olarak sıklıkla tercih ediliyor.

Argan Yağı Cilde Faydaları

Berberi kadınları, çöl ikliminin cilt üzerindeki olumsuz etkilerine karşı yıllardır argan yağını kullandılar. Kuru ve sıcak iklimin hasar verdiği ciltler, kaşıntı ile pullanan hassas ciltler, güneş yanığı ile kurumuş nemsiz ciltler… Argan yağı cilde faydaları ile tüm bu sorunlara karşı cildinizin iyi bir destekçisidir. Bakım sağlayıcı, koruyucu ve bariyer oluşturucu etkisiyle bu mucizevi yağ cilt için oldukça iyi bir bakım sağlar. Kuru ve hassas ciltlerin elastikiyetini tekrar kazanmasına yardımcı olur.

Uzun süre güneşe maruz kaldıktan sonra halsiz düştüğümüz ve kendimizi kötü hissettiğimiz olmuştur. Bu durumun sebeplerinden birisi, cildimizin vücudumuzun bağışıklık sisteminde önemli rol oynamasıdır. Cilt yüzeyindeki hidro-lipid ve boynuz takabası, dış etkenlere karşı doğal bariyer oluşturarak bağışıklığımızı korur. Argan da bu tabakalara nüfuz eder, hücre metabolizmasını destekler ve cildi yeniler. Böylece dolaylı yoldan bağışıklık sistemimizi de korur ve güçlendirir.

Çatlak cilde yumuşaklık verir, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde erken yaşlanmaya karşı cildi destekler. Ayrıca cildin bağ dokusunu da güçlendirir. Bu nedenle argan yağı yüze faydaları ile oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Boyun çizgilerinin giderilmesinde ve yaşlanmayı önlemede etkilidir. İçeriğinde yer alan yüksek orandaki E Vitamini cildin gençlik mekanizmasını destekler.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?

Güneş yanıkları, sivilceler, çeşitli hastalıklar ve pek çok farklı nedene bağlı olarak cilt üzerinde lekelenmeler oluşabilir. Argan yağı düzenli şekilde kullanıldığında cilt üzerinde oluşan kahverengi lekeleri ve ton değişikliklerini eşitlemeye yardımcı olur. Argan yağı günümüzde pek çok insan tarafından cilt beyazlatma amacıyla da kullanılmaktadır.

Argan yağının cilt üzerindeki lekelenmeleri gidermesinin yanı sıra diğer olumlu etkileri şunlardır:

 • Nemlendirir ve yağ dengesini düzenler,
 • Akne ve sivilce oluşumunu engelleyerek mevcut akne ve sivilcelerin kurumasına yardımcı olur,
 • Güneş ışınlarından korunmak için etkilidir,
 • Ölü cilt hücrelerini canlandırır,
 • Çatlakların ve cilt enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur.

Eğer siz de cilt üzerinde meydana gelen pek çok problemden kurtulmak ve çok daha sağlıklı bir cilde sahip olmak isterseniz, Alfheim argan yağı kullanabilirsiniz.

Argan Yağı Yüze Faydaları

Yüze argan yağı kullananlar düzenli şekilde kullandıkları takdirde ciltteki etkisini oldukça kısa sürede görebilirler. Argan doğal yağının yüze faydalarından kısaca şu şekilde söz etmek mümkündür;

 • İçerisinde katkı maddeleri yer almadığı için hem yüzde hem de boyunda kullanıma uygundur.
 • Argan yağı yüze faydaları arasında elastikiyeti artırması yer alır. Bu sayede yaşlanma belirtilerini geciktirebilir.
 • Farklı sebeplerden dolayı yüzde meydana gelen akne ya da sivilce izlerinin giderilmesinde rol sahibidir.
 • Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmaktan dolayı oluşan pigment sorunlarına çözüm getirebilir.
 • Argan yağı cilde kullananlar dengeli sebum üretimi elde ederler.

Argan Yağı Ne İşe Yarar? 

Öncelikle sac için argan yağı son derece faydalıdır. Saç bakımında bu ürünleri kullanmak uzun vadede sağlıklı kök ve yel oluşumunu destekler. İltihaplanma gibi durumları azaltıcı etkileri vardır. Ciltte meydana gelen tahrişi azaltma konusunda da oldukça caziptir. 

Argan yağı cilde faydaları ile de bilinir. Farklı nedenler kapsamında meydana gelen çatlakları hem önlemek hem de azaltmak için kullanılabilir. Tüm bunların yanı sıra kanser ile savaşma konusunda da büyük oranda yardımcıdır. Kırılgan tırnak yapılarını güçlendirici etkisi vardır. Tırnak etlerinin yumuşak hale gelmesini destekler. Argan yağı saça faydası ise temelde kepek gibi kötü oluşumları engellemek şeklindedir. 

Argan Yağı Neye İyi Gelir? 

Argan saç bakım yağı, sağlıklı uzamaya destek olur. Mat görünümü uzaklaştırıp doğal bir imaj yaratır. Bu yağın aynı zamanda sindirimi geliştirici özelliği de mevcuttur. Mide suyunu artırmayı en iyi şekilde yapar. Bu sayede bağırsakların da yapması gereken işlevleri sorunsuz biçimde yerine getirmesini sağlar. Saca argan yağı kullanmak pek çok açıdan faydalıdır. Bununla beraber yağı vücudun ağrıyan bölgelerine sürülebilir böylece hissedilen ağrı ve sızı hissi azaltılabilir. Yağın tüketimi kötü kolesterolü düşürebilir. Ayrıca kandaki antioksidan miktarını artırabilir. 

Argan Yağı Nasıl Kullanılır? 

Argan yağı saç için oldukça faydalıdır. Direkt saç tellerine sürerek kullanmak mümkündür. Ayrıca cilt üzerine de sürülebilir yapıya sahiptir. Kişilerin tercihlerine göre duş öncesinde ya da sonrasında kullanmak mümkündür. Argan yağı saça nasıl kullanılır sorusuna masaj yöntemi şeklinde yanıt vermek mümkündür. Saç diplerine masaj yapıp uygulayarak rahatlama hissine ulaşmak mümkündür. Argan yağı saça kullananlar farklı yöntemler de deneyebilirler. Bununla beraber cilt bakım rutinlerine de ilave edebilirsiniz.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Argan yağının tüm saç tipleri için doğal saç ve saç derisi bakımı sağladığından bahsettik. Saç için argan yağı ideal bir doğal bakım desteğidir. Üstelik doğru uygulama ile beklediğimizin ötesinde sonuçlar almak da mümkün.

Boya ya da ısıl işlem sonrasında kırılan ve cansızlaşan saçlara kökten uca argan yağı uygulayın. Saçınızda oluşturacağı doğal bariyer ile saçlarınız daha canlı, ışıltılı ve sağlıklı görünecektir.

Uzun süreli kullanımda saça zarar veren, krem, losyon ve şekillendiriciler yerine, %100 doğal Argan yağı her zaman en iyi saç bakım ürünü alternatifi olacaktır. Yıkama sonrasında losyon ve krem yerine Argan yağını kökten uca uygulayın. Böylece saçlarınız kökten uca beslenmiş olurken ayrıca kolayca taranabilir hale gelecek.

Yaz aylarında güneş ve deniz suyunun olumsuz etkilerinden korunmak için de Argan yağı yanınızdan ayırmamanız gereken doğal bakım desteğinizdir. Peki argan yağı saça kaç günde bir kullanılır? Saç telleri ve uç kırıklarına çözüm için dilediğiniz her an bu yağı kullanabilirsiniz. Saçlarınız kısa süre içinde daha canlı ve parlak görüneceklerdir. Kökten uca ve detaylı saç bakım rutinlerinde kullanımı için ise haftada 3-4 yapılması idealdir. Düzenli kullanımda dökülmelere karşı da destekleyici etkisini hissedeceksiniz.

Argan Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Hızlı emilimi, bakım sağlayıcı ve koruyucu yapısı ile argan oldukça iyi bir masaj yağıdır. Bu masaj ile oldukça etkili %100 doğal ve lüks bir bakım deneyimlemiş olursunuz. Banyo ve peeling sonrası yapılan masaj cildi yumuşatır, besler ve cilde ipeksilik kazandırır.

Vücut losyonu olarak da kullanılabilir. Tek başına nemlendirme ve koruma sağlar. Hızlı ve doğal bir nemlilik için yanınızda güvenle taşıyabileceğiniz Alfheim Argan Yağına göz atabilirsiniz. Bu değerli yağ, pratik kullanımı ve hızlı emilim sağlamasıyla günlük bakımınızda yardımcı olacaktır.

Argan Yağı Faydaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Argan yağı saça kaç günde bir kullanılır? 
 • Düzenli kullanımı etkilerini görmek açısından önemlidir. Haftada 2-3 defa kullanıma uygundur. 

 • Argan yağı ıslak saça uygulanır mı? 
 • Argan aromatik yağını hem ıslak hem kuru saça uygulamak mümkündür. 

 • Argan yağı saç çıkarır mı? 
 • Saça oldukça faydalı doğal yağlardan birisidir. Saçların gürleşmesine ve uzamasına yardımcı olur. 

 • Argan yağı saç dökülmesine iyi gelir mi? 
 • Saçın hem tellerini hem de köklerini güçlendirip dökülme sorunlarına çözüm sunabilir. 

 • Argan yağı kuru saça uygulanır mı? 
 • Kuru saça uygulamak için de uygundur. 

 • Argan yağı saçta ne kadar bekletilmeli? 
 • Yarım saat boyunca saçta bekletilip sonrasında yıkanabilir. 

 • Argan yağı sivilceye iyi gelir mi? 
 • Cilt için etkili doğal yağlardan birisi olan argan uçucu yağı hem sivilce hem de aknelere iyi gelecek bileşenlere sahiptir. 

 • Argan yağı yüze sürülür mü? 
 • Cilt için faydalı bu yağ, yüz ve boyun bölgesine güvenle sürülebilir. 

 • Argan yağı içilir mi? 
 • Salata üzerine dökülerek tüketilebilir. Ancak direkt içilmesi tavsiye edilmez. 

 • Argan yağı saç uzatır mı?
 • Pek çok insan günümüzde kimyasal içerikli şampuanlar kullanmak yerine saçlar için argan yağı tercih ediyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri saç köklerini besleyerek uzamaya yardımcı olması. Tabii ki faydaları yalnızca bununla sınırlı değil. Alfheim argan yağı saç bakımı için kullanıldığında saçların yumuşamasını ve çok daha canlı görünmesini sağlar. Ayrıca yıpranmayı önlediği için kırılma gibi sorunları daha az yaşarsınız. Eğer siz de saçlarınızın çok daha gür çıkmasını, yumuşamasını ve olduğundan çok daha parlak görünmesini istiyorsanız, Alfheim organik argan yağı kullanabilirsiniz.

 • Argan yağı yüzde tüylenme yapar mı?
 • Argan yağını herhangi bir şekilde seyreltmeden, yoğun şekilde ve düzenli olarak kullanmanız, yüzde ya da ciltte tüylenmeye neden olabilir. Bu yüzden argan yağının kontrollü bir şekilde kullanılması önerilir. Alfheim saf argan yağı tüy olan bölgelere uygulanırsa, besleyici özelliği sayesinde buradaki tüylerin artmasına ya da canlanmasına neden olabilir. Fakat tüy olmayan bölgelerde tüylenme yaratması gibi bir söz konusu değildir. Ayrıca eğer katkı maddesi içermeyen doğal argan yağı kullanırsanız, bu gibi sorunlar da yaşamazsınız.

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.