Alfheim Aromaterapi Blog

Komedojenik Nedir?

Mar 01, 2023

Komedojenik Nedir?
Komedojenik, cildin üretmekte olduğu yağın (sebum) artmasına neden olan maddelere denir. Bu maddeler cildin yağ üretimini arttırarak, tıkanmış porede bakterilerin üremesine ve cildin ölü hücrelerin birikmesine neden olabilir. Bu nedenle, komedojenik maddeler cildin yağlı, siyah noktalı ve akneye yatkın olmasına neden olabilir. Komedojenik maddeler genellikle kozmetik ürünlerde, içerik listelerinde "comedogenic" olarak belirtilir. Örneğin, yağlı içerikli bazı yağlar ve jeller, parafin, silikon gibi maddeler komedojenik olarak yer alır. Ayrıca, cildinizin yatkın olduğu bazı maddeler var ise cildinizde daha fazla akne oluşmasına sebep olabilir. Cildinizin temizliğine ve bakımına dikkat etmeniz ve uygun bir cilt bakım rutininizi oluşturmanız önemlilik taşır.
Komedojenik cilt bakım ürünleri, cildin yağ üretimini azaltmaya ve tıkanmış porede bakterilerin üremesini engellenmeye yönelik olarak tasarlanmış ürünler olarak bulunur. Komedan nedir sorusuna cevap olarak, cildin üretmekte olduğu yağın (sebum) tıkanması sonucu oluşan siyah veya beyaz renkli lekeler verilir. Bu lekeler genellikle yüz, boyun ve dekolte bölgesinde görülür ve cildin yağlı olmasına, tüysüzleşmiş hücrelerin birikmesine ve bakterilerin üremesine neden olurlar. Yüzde komedonlar cildin özellikle tüysüzleşmiş hücrelerin birikmesine neden olduğu için cildin tüysüzleşmiş hücrelerin temizlenmesi ile cildin temizlenmesi önemlilik taşır.

Komedojenik Olmayan Ürünler Ne İşe Yarar?

Komedojenik olmayan nemlendiriciler, cildin yağ üretimini azaltmaz ve tıkanmış porede bakterilerin üremesini engellemez. Ancak bu ürünler cildin genel sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yönelik olarak tasarlanır.
Komedojenik olmayan ürünler arasında yer alanlar;

 Cildi nemlendiren kremler veya losyonlar,

 Cildi canlandıran serumlar,

 Cildi güneşten koruyan koruyucular,

 Cildin kırışıklıklarını azaltan ürünler,

 Cildi yumuşatıp pürüzsüzleştiren ürünler.

Bu ürünler cildin genel sağlığını ve görünümünü iyileştirirken, cildin yağ üretimini arttırmaz ve tıkanmış porede bakterilerin üremesini engellemez. Bu nedenle, cildinizin yağlı olması veya akne sorunları olan kişiler için komedojenik olmayan ürünler kullanmak daha uygun olabilir. Komedojenik olmayan ürünler cildin genel sağlığını ve görünümünü iyileştirirken cildin nem dengesini düzenler. Cildin nemli olması cildin sağlıklı görünmesine veya cildin genç görünmesine yardımcı olur. Bu nedenle, cildinizin genel sağlığını ve görünümünü iyileştirmek istiyorsanız komedojenik olmayan ürünleri deneyebilirsiniz.

Komedojenik Seviye Açıklamaları

Komedojenik seviye açıklamaları, cildin yağ üretimini arttırıp tıkanmış porede bakterilerin üremesine neden olabilecek maddelerin derecesini ifade eder. Bu dereceler genellikle 1 ile 5 arasında değişir, 1 en az komedojenik olarak kabul edilirken 5 en yüksek komedojenik olarak kabul edilir.

 1: En az komedojenik - Bu maddeler cildin yağ üretimini çok az etkiler ve tıkanmış porede bakterilerin üremesine neden olmaz.

 2: Düşük komedojenik - Bu maddeler cildin yağ üretimini az etkiler ve tıkanmış porede bakterilerin üremesine neden olabilir.

 3: Orta komedojenik - Bu maddeler cildin yağ üretimini orta derecede etkiler ve tıkanmış porede bakterilerin üremesine neden olabilir.

 4: Yüksek komedojenik - Bu maddeler cildin yağ üretimini yüksek derecede etkiler ve tıkanmış porede bakterilerin üremesine neden olabilir.

 5: Çok yüksek komedojenik - Bu maddeler cildin yağ üretimini çok yüksek derecede etkiler ve tıkanmış porede bakterilerin üremesine neden olabilir.

Bu seviye açıklamaları, cildinizin tepkilerini iyi tanımanız ve kullandığınız kozmetik ürünlerin içerik listelerini dikkatli bir şekilde okumanıza yardımcı olur. Cildinizin yatkın olduğu bazı maddeler var ise cildinizde daha fazla akne oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, cildinizin tepkilerini iyi tanıyarak, doğru ürünleri seçmeniz önemli görülür.

Komedojenik maddeler nelerdir?

Komedojenik içerikler, cildin yağ üretimini arttırarak tıkanmış porede bakterilerin üremesine ve cildin ölü hücrelerin birikmesine neden olan maddelere denir. Bu maddeler genellikle kozmetik ürünlerde, içerik listelerinde "comedogenic" olarak belirtilir. Komedojenik maddeler, cildin yağ üretimini arttırarak tıkanmış porede bakterilerin üremesine ve cildin ölü hücrelerin birikmesine neden olan maddeler olarak yer alır. Bu maddeler cildin yağlı, siyah noktalı ve akneye yatkın olmasına neden olabilir. Komedojenik maddeler genellikle kozmetik ürünlerde, içerik listelerinde "comedogenic" olarak belirtilir.
Komedojenik maddeler arasında yer alanlar:

 Yağlı içerikli bazı yağlar ve jeller (örneğin, sızma zeytinyağı, kakao yağı, avokado yağı),

 Parafin,

 Silikon,

 Cetearyl alcohol ve ceteareth-20 gibi emülgatörler,

 Butyl stearate ve isopropyl myristate gibi bazı petrol jelleri,

 Propylene glycol ve butylene glycol gibi bazı, nemlendiriciler

 Sülfatlar (SLS ve SLES),

 Polisorbate 20, 60, 80 gibi bazı emülgatörler.

Cildinizin yatkın olduğu bazı maddeler var ise cildinizde daha fazla akne oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, cildinizin tepkilerini iyi tanıyarak, doğru ürünleri seçmeniz önemli görülür. Ayrıca cildinizi düzenli olarak temizlemek ve uygun bir cilt bakım rutininizi oluşturmak cildinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

Non Komedojenik Ürünleri Kimler Kullanmalıdır?

Non komedojenik ürünler, cildin yağ üretimini arttırmaz ve tıkanmış porede bakterilerin üremesini engellemez. Bu nedenle, cildinizin yağlı ve akne sorunları olan kişiler için non komedojenik ürünler kullanmak daha uygun olabilir. Non komedojenik ürünler cildin genel sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yönelik olarak tasarlanır. Non komedojenik ürünler arasında yer alanlar;

 Cildi nemlendiren kremler veya losyonlar,

 Cildi canlandıran serumlar,

 Cildi güneşten koruyan koruyucular,

 Cildin kırışıklıklarını azaltan ürünler,

 Cildi yumuşatıp pürüzsüzleştiren ürünler.

Cildinizin hassas, kuru veya alerjik reaksiyonlar gösteren kişiler için non komedojenik ürünler kullanmak daha uygun olabilir. Ayrıca, cildinizin genel sağlığını ve görünümünü iyileştirmek istiyorsanız non komedojenik ürünleri deneyebilirsiniz. Her cilt tipi ve problemi farklılık gösterir. Cildinizin ihtiyacına veya probleminize göre ürünleri seçmeli ve cildinize uygun olanları kullanmalısınız.

Yağların komedojenik puanları

Cilt sağlığı, cildin fizyolojik, biyolojik ve psikolojik olarak iyi durumda olmasını ifade eder. Cildin yeterli miktarda nemli olması, cildin parlak ve yumuşak görünmesini sağlar. Yağlar, cildin sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli olan nemi sağlamak için kullanılabilir ancak bazı yağlar cildin yağ üretimini arttırarak tıkanmış porede bakterilerin üremesine ve cildin ölü hücrelerin birikmesine neden olabilecekleri için komedojenik olarak kabul edilirler. Bu nedenle, cildinizin tepkilerini iyi tanıyarak, doğru yağları seçmeniz önemli görülür. Yağların komedojenik puanları genellikle 1 ile 5 arasında değişir, 1 en az komedojenik olarak kabul edilirken 5 en yüksek komedojenik olarak kabul edilir. Örneğin, hindistancevizi yağı genellikle 0-1 arasında bir puan alırken, kakao yağı genellikle 4-5 arasında bir puan alır. Örnekler:

 Kakao yağı: Bu yağ, cildi tıkayan bir yağdır ve komedojenik puanı 4-5 arasında yer alır.

 Siyah yer fıstığı yağı: Bu yağ, cildi tıkayan bir yağdır ve komedojenik puanı 4-5 arasında yer alır.

 Palmiye yağı: Bu yağ, cildi tıkayan bir yağdır ve komedojenik puanı 4-5 arasında yer alır.

 Süt yağı: Bu yağ, cildi tıkayan bir yağdır ve komedojenik puanı 4-5 arasında yer alır.

 Kakaolu yağ: Bu yağ, cildi tıkayan bir yağdır ve komedojenik puanı 4-5 arasında yer alır.

Her kişinin cildi farklı olduğu için bu yağların etkileri kişiden kişiye değişebilir. Ayrıca, ürünlerde kullanılan yağların karışımı da etkileyebilir. Bu yüzden öncelikle ürünün etiketini okuyunuz veya bir cilt uzmanından destek alınız

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.