Alfheim Aromaterapi Blog

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları ve Kullanımı

Üzüm Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Üzüm çekirdeği yağı faydaları oldukça fazla etkisi olup vücudun pek çok yerinde etkisini gösterir. Geçmişten bugüne pek çok alanda kullanılan üzüm çekirdeği yağı, düzenli uygulamalarda kısa süre içinde etkisini gösterir. Bu yağ hakkında merak edilenleri yazımızda derledik! 

Üzüm çekirdeği yağının sağladığı en temel faydalar arasında tansiyonu düzenlemesi yer alır. Düzenli şekilde bu yağı kullanmanın tansiyonu olumsuz yönde etkilediği bilinir. Aynı zamanda insülin direncini düzenlemeye de yardımcı olur. Günlük nemlendirici şeklinde kullanıma uygun görülen bu ürünün ciddi yan etkileri olmaması da avantaj sayılır. Ancak yine de uzman doktorlardan yardım almakta fayda vardır. 

Üzüm çekirdeği yağının faydaları yüz, cilt, saç ve vücudun diğer pek çok bölgesinde kendini gösterir. Kullanım şeklini belirlemek için öncelikle amacın tespit edilmesi gerekir. Bu sayede üst düzey verim elde etme imkânı doğar. Bu yağın fiyatının da son derece makul düzeyde olması, ulaşılmasını da kolay hale getirir. 

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Üzüm çekirdek yağı faydaları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler bu yağın nasıl yapıldığını da çoğu zaman merak ederler. Bu yağ, üzümün içinde yer alan çekirdeklerin soğuk pres yöntemi kullanarak çekilmesi ile meydana gelir. Özellikle cilt için sayısız fayda sağlar. Bu nedenle de son dönemlerde oldukça fazla ilgi görür. Üzüm, son derece yüksek besin değerlerine sahip bir bitki türüdür. Bundan dolayı uzun yıllar boyunca ilgi görür.

Üzüm çekirdeği yağı yapmak her ne kadar basit bir şeymiş gibi görünse dahi özen ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Bu yağı yapmak için şarap üretiminde tercih edilen üzümlerden kalan çekirdekler kullanılır. Bu çekirdekler de soğuk pres yöntemi ile yağ haline gelir. Öncesinde üzümler çekirdeklerinden ayrılır. Daha sonra da bu çekirdeklerin yağı çıkarılır. Bu noktada da pres yöntemi uygulanır. Bu işlemlerin sonucunda ortaya çıkan üzüm çekirdeği yağı ise tamamen renksiz yapıdadır. 

Yağın yapım aşamasında genelde İspanya ile Arjantin’de yetişen ve vitis vinifera adı verilen bir tür siyah üzüm çekirdekleri kullanılır. Fakat bu yağın üretimini de en fazla İtalya ile Fransa gerçekleştirir. Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılmalı sorusunun yanıtından önce üretim aşamasını bilmenin önemini vurgulamak isteriz. Üretim aşaması bilindiğinde zaman daha güvenilir ve bilinçli bir şekilde kullanım yapabilirsiniz. 

Üzüm Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar? Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? 

Kara üzüm çekirdeği yağı faydaları için kısa bir liste yapmak mümkün değildir. Bu ürünün sağladığı yararları bölgesel açıdan incelemek daha doğru olur. Temelde bu ürünlerin yüksek kolesterol oranlarını düşürme noktasında tercih edildiği bilinir. Aynı zamanda diyabet karşı da iyi geldiği düşünülen etkileri vardır. Tüm bunların yanı sıra astım ya da ona benzer nefes darlığı rahatsızların tedavi sürecinde dahi rol oynar. 

Siyah üzüm çekirdeği faydaları arasında kan dolaşım oranını artırması da yer alır. Ayrıca kasların yorgunluğu konusunda da olumlu yönde etkiler sunduğu görülür. İçerisinde yer alan omega asitleri sayesinde rahatlatıcı etkileri bulunur. Ayrıca bu ürünlerin antioksidan özellikleri de vardır. Besin olarak dahi son derece faydalı olan üzüm çekirdeği, yağ şeklinde de kullanıldığında sayısız fayda sağlar. Bacaklarda meydana gelen varis görünümlerinin iyileşmesi üzerinde dahi büyük oranda etkilere sahiptir. Dolayısıyla bu yağ türünü vücudunuzun pek çok bölgesinde kullanmanız mümkündür. 

Üzüm Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları ile de dikkat çeker. En belirgin ve ilgi gören faydası ise sıkılaştırma özelliğidir. Yağ dengesini düzenleyici etkisi bulunduğu için tıkanmış olan gözenekleri açma konusunda da verim sunar. Sivilce tedavilerinde de sık sık tercih edilirken aynı zamanda cildin temel yapısını da dengeye sokar. Masaj uygulamalarında dahi bu yağa yer verilir. Rahatlatıcı özelliği sayesinde ciltteki yorgun ve bitkin görünümü uzaklaştırabilir. 

Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları arasında tırnaklara gösterdiği etkilere değinmemek olmaz. Ayrıca bu yağ tırnaklar açısından son derece besleyici bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tırnak bakımında da sık sık kendine yer bulur. Tırnakları nemlendirdiği için kırılmalarını önleyebilir ve sorunsuz biçimde uzamalarını destekleyebilir. Vücutta farklı sebeplerden dolayı meydana gelen ödemleri azaltarak daha sıkı ve diri bir görünüm sağlayabilir. Ciltteki bağ dokuları üzerinde güçlendirici etkiler sunduğundan dolayı vücut daha kuvvetli hale gelebilir. Akne tedavileri ve cilt tonu eşitleme noktasında da bu ürünlerden destek almak mümkündür.

 

Üzüm Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı Yüze Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı yüze faydaları açısından her dönem popüler hale gelmeyi başarmış bir yağdır. Yağın içerisinde hem A hem de E vitaminleri yer alır. Böylece yüz ve cilt genelinde oluşan yara, leke ya da diğer izlerin yok edilmesinde rol oynar. Özellikle kadınlar açısından büyük sorunlar teşkil eden göz altı halkaları üzerinde de faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Halkaların giderilmesinde ve kişilerin daha genç görünmesinde büyük oranda rol sahibi olur. 

Ayrıca bu yağ güneşli günlerde de kullanım için uygundur. Güneşe çıkmadan önce sürüldüğü zaman cilt üzerinde bronzlaştırıcı etkiler oluştururken yüze nem de sağlayabilir. Yaşlanma belirtileri üzerinde dahi büyük oranda etkileri vardır. Anti-aging etkileri ile kısa süre içinde gözle görülür farka ulaşmak mümkün hale gelir. Yüzde ve cilt genelinde oluşan toksinlerden kurtulmak amacıyla kullanım için uygundur. Cilt hücrelerini yenileyici etkileri vardır. Dolayısıyla rutin cilt bakımlarına güvenle ilave edilebilir. 

Üzüm Çekirdeği Yağı Saça Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı saça faydaları sayesinde özellikle kadınlara özgüven verir. Son derece etkili ve doğal bir ürün olan üzüm çekirdeği yağı saçların daha sağlıklı hale gelmesini destekler. Saçların hem tellerini hem de köklerini besler. Böylece daha güçlü olmasına katkı sağlar. Bu sayede saçlarda meydana gelen kırılma ya da dökülme sorunlarını önleyebilir. Bunun sonucunda ise sağlıklı bir saç görünümü sunar. Saçların tellerine verdiği nemlendirici etkileri sayesinde saçların hem parlak hem de sağlıklı bir görünümde olmasını sağlar. Saçlara doğal canlılık kattığını da söylemek mümkündür. Saç derisi üzerinde de besleyici etkisi vardır. Saç derisini iyi biçimde nemlendirir. Bu sayede de kaşıntı, kepek veya kuruluk gibi saç derisi problemlerinin giderilmesi noktasında yardımcı olabilir.

Sertleşen ve keçe benzeri bir hale gelen saçlara duştan sonra uygulanması tavsiye edilir. Bu konuda yumuşatıcı etkileri olan üzüm çekirdeği yağı, gündelik kullanımlarda saç dökülme oranlarını büyük ölçüde azaltırken saça da hem hoş hem de akılda kalıcı bir koku verir. 

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır? 

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır sorusunun yanıtı son derece kapsamlıdır. Üzüm çekirdeği yağının kullanım alanı mutfaktan kişisel bakıma kadar oldukça geniş bir alana yayılır. Bütün kişisel bakım ürünlerinde olduğu gibi bu seçeneklerin kullanımında da doğru uygulamayı yapmak istenen sonucu edebilmek için fazlasıyla önemlidir. Bu noktada ise yağın hangi bölgelerde ne şekilde kullanılması gerektiğine değinmekte fayda vardır. Ancak kullanım sırasında dozu iyi ayarlamak, dikkatli olmak ve uzman hekimlerden yardım almak daha doğrudur. Bu sayede kullanımı sırasında sağlığınızı ve cildinizi de tehlikeye atmamış olursunuz. 

Üzüm Çekirdeği Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Banyo sonrası temiz cilde losyon olarak uygulayabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı tek başına, kimyasal vücut losyonlarının yerini tutabilecek kadar güçlü bir nemlilik ve bakım sağlar. Gece bakımı için bir miktar üzüm çekirdeği yağını küçük dairesel masaj hareketleriyle göz çevresine uygulamak kırışıklıkları önler. Alfheim Nighty Night Gece Bakım Kremi uygulamasından önce üzüm çekirdeği yağı ile yapacağınız küçük bir göz çevresi bakımı etkili sonuçlar almanızı sağlar. Sonrasında gece bakım kremini uygulayabilirsiniz. Alfheim Greyfurt yağı ile doğru oranda harmanlanmış üzüm çekirdeği yağı iyi bir antienflamatuar görevi görür. Ayrıca sivilceye meyilli ciltler için Alfheim Çay Ağacı yağı, üzüm çekirdeği yağına çok iyi bir eşlikçidir.

Vücut uygulamalarında peeling sonrası kullanım daha etkili olacaktır. Cildin ölü deriden arındırılması, alt tabakadan gelen genç hücrelerin önünü açar ve yağın emilimini kolaylaştırır. Böylece daha pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümüne sahip olursunuz. Üstelik sadece cilt görünümünü iyileştirmekle kalmaz, cilt bağışıklığı destekler ve hormonal dengeyi sağlamada yardımcı olur. Üzüm çekirdeği yağı faydaları ve kullanımı için cilt üzerindeki benzersiz etkilerinden bahsettik. Bu besleyici ve onarıcı yağ doğal saç bakımı için de aynı öneme sahiptir. Öyleyse üzüm çekirdeği yağı saça nasıl uygulanır ve faydaları nelerdir? Şimdi üzüm çekirdeği yağı saç bakımı detaylarına birlikte bakalım.

Üzüm Çekirdeği Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Üzüm Çekirdeği Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saç bakımında etkili uçucu yağlar için üzüm çekirdeği harika bir bazdır. Ylang Ylang, Biberiye, Lavanta, Çay Ağacı gibi uçucu yağlar ile birlikte harika bir saç bakım losyonu elde edebilirsiniz. Banyo sonrası kökten uca uygulayacağınız masajla saç derisini ve saç tellerini canlandırabilirsiniz.

Alfheim’in Max-Rubner Institut Sabit Yağ Veri Tabanı kriterlerine uygun üzüm çekirdeği yağı ile hassas ve ince telli saçlarınıza bakım yapabilir, tahriş olmuş saç derinize dengeleyici ve yumuşatıcı bakım sağlayabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı saç tellerini onararak, kütikül tabakasını canlandırır. Böylece daha canlı, ışıltılı ve kolay taranan saçlara sahip olursunuz. Doğal bariyer oluşturucu etkisiyle saçlarınızı dış etkenlere karşı korurken kimyasal şekillendiricilerin olumsuz etkilerinden de korunmak bu mucizevi yağ ile mümkün.

Alfheim, üzüm çekirdeğini, üzümün anavatanı olan Anadolulu yerli üreticilerden alır. Doğru koşullarda saklanan ve kurutulan üzüm çekirdekleri soğuk sıkım işlemine tabi tutulur ve %65 Linoleik Asit içeriğiyle dünya standartlarındaki üzüm çekirdeği yağını sizlerle buluşturur. Dünyanın farklı coğrafyalarından, tabiatın bize sunduğu bu mucizeleri deneyimlemek için alfheimaromaterapi.com u ziyaret edin.

Bu yazımızda üzümün yolculuğuna kısa bir bakış atmış olduk. Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır, faydaları nelerdir gibi konulara açıklık getirmeye çalıştık. Sonsuz sayıdaki tabiat mucizelerini Alfheim ile birlikte keşfetmek için Alfheim blogu takip etmeyi ve hayatın bize verdiği her şey için ona teşekkür etmeyi unutmayın.

Üzüm Çekirdeği Yağı Yüze Nasıl Uygulanır? 

Üzüm çekirdeği yağı yüzde nasıl kullanılır sorusuna kısa biçimde cevap vermek mümkündür. Üzüm çekirdeği yağı sahip olduğu faydalar açısından son derece zengindir ve hafif bir yapıya sahiptir. Ancak buna rağmen direkt olarak tene ya da yüze sürüldüğü zaman bazen komedojenik etkiler meydana gelebilir. Bu sebeple yağın doğrudan yüze uygulanması yerine bu yağı içeren ürünlerin kullanılması önerilir. Bu uygulamaların genelde cilt ile daha uyumlu sonuçlar verdiği görülür.

Üzüm çekirdeği yağını günlük kullanılan bakım serumlarının ya da nemlendiricilerin içerisine koyarak kullanmak mümkündür. İçerisine 1 ya da 2 damla yağ eklemek genelde yeterli olur. Ancak bu yağların cilt üzerinden birtakım alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceğinin unutulmaması gerekir. Bu nedenle yüzde kullanım sırasında ekstra dikkatli olunması tavsiye edilir. Özellikle göz çevresinde direkt biçimde kullanmamaya özen gösterilmesi tavsiye edilir. 

Üzümlerden elde edilen bu ürünler, antioksidan özelliğe sahiptir. Bu içeriği sayesinde göz altı morluklarına yüksek oranda iyi geldiği düşünülür. Cildi nemlendirme aynı zamanda renk eşitliği sağlama konusunda da büyük ölçüde etkilidir. Bu nedenle de göz altı morluklarında da kullanılabilecek doğal bir yağ olma özelliğine sahiptir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Üzüm çekirdeği yağı cildi sıkılaştırır mı? 

Üzüm çekirdeği yağının cildi sıkılaştırıcı etkileri vardır. Ancak bunun için düzenli kullanın gerekir. 

Üzüm çekirdeği yağı lekelere iyi gelir mi? 

Üzüm çekirdeği yağı, cilt ve yüzde farklı sebeplerden dolayı meydana gelen lekeleri giderme konusunda etkilidir. 

Üzüm çekirdeği yağı neye yarar? 

Kullanım alanı ve sunduğu faydalar son derece kapsamlıdır. Başta vücut sağlığı olmak üzere ciltte, saçta ve yüzde olumlu etkileri vardır. 

Üzüm çekirdeği yağını kimler kullanabilir? 

Tüm cilt tiplerinde kullanım için uygundur. Ancak alerjik reaksiyon gibi sorunlar yaşamamak adına cilt doktorları işe görüşülmesi tavsiye edilir. 

Üzüm çekirdeği yağı gözenekleri tıkar mı? 

Üzüm çekirdeği yağı gözenekleri tıkamaz. Antioksidan etkisi sayesinde gözenekleri açarak cildin hava almasını destekler. 

Üzüm çekirdeği yağı günde kaç defa kullanılır? 

Bu yağ, haftada birkaç kez kullanılabilir. Ayrıca geceleri kullanılan serumların içerisine katılıp düzenli şekilde de uygulanabilir. 

Üzüm çekirdeği yağında hangi vitaminler var? 

Üzüm çekirdeği yağı içeriğinde oldukça yüksek oranda E vitamini bulunur. Bu yağda Omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri de yer alır. Bunun yanı sıra oligomerik proantosiyanidin ve tokoferol bileşenlerine sahiptir. 

Üzüm çekirdeği yağı kilo verdirir mi? 

Gıda takviyesi şeklinde de tercih edilebilen üzüm çekirdeği yağı, tokluk sağlayabilir. Metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı olabilir.

Üzüm çekirdeği yağı bronzlaştırır mı? 

Üzüm çekirdeği yağı, özellikle güneşe çıkmadan uygulandığı zaman bronzlaştırıcı etkiler sunar. 

Üzüm Çekirdeği Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.