Alfheim Aromaterapi Blog

Aromaterapi Uygulama Yöntemleri Nelerdir ?

Mar 01, 2023

Aromaterapi Uygulama Yöntemleri Nelerdir ?
Aromaterapi Uygulama Yöntemleri

 
Aromaterapi, birkaç damlasında binlerce çiçeğin uçucu bileşenini içinde barındıran  uçucu yağlar ile uygulanan, ruh, beden ve zihin dengemizi korumada, duygu durum ve  motivasyonumuzu dengelemede, fiziksel ve ruhsal bozuklukların iyileştirilmesinde bizlere  yardımcı olan bir terapi metodudur. Üç ana kullanım yöntemiyle günlük hayatımıza  katabileceğimiz aromaterapi uygulaması, bilinçli olarak kullanılması halinde bütünsel  dengeye kavuşmada ve hayat kalitemizi arttırmada benzersiz bir destek sağlayacaktır. 
 
Aromaterapinin tarihçesine, aromaterapinin ne işe yaradığına ve  faydalarına Aromaterapi Nedir yazımızdan ulaşabilirsin. Bu  yazımızda aromaterapi uygulama yöntemlerine daha yakından bakıp, aromaterapiyi  günlük rutinimize nasıl dahil edebileceğimizi, aromaterapinin kullanım alanlarını ve  etkilerini paylaşacağız.

Aromaterapi Teknikleri Nelerdir?

Aromaterapi Teknikleri Nelerdir?
 
Temel olarak üç farklı aromaterapi uygulama yöntemi vardır.  

Koku-İnhalasyon Yöntemi

Koku-İnhalasyon Yöntemi
 
Duygu durum, zihinsel aktivasyon, konsantrasyon, enerji dengeleme, uyku ve stres bozuklukları gibi yaşam kalitemizi düşüren sorunlarla karşılaştığımızda sıklıkla  başvurduğumuz yöntemlerden biri koku-inhalasyon yoluyla uçucu yağları deneyimlemedir. Etkisi  burun boşluğunda yer alan koku reseptörlerinin limbik sistem üzerindeki etkisiyle  oluşabileceği gibi, teneffüs edilen kokulu bileşiğin akciğerler yoluyla dolaşım sistemine ve  oradan tüm vücuda yayılmasıyla olur. Canlandırıcı turunçgil yağlarının pozitif duygu ve  düşünceleri tetikleyerek negatif düşünceleri maskelemesi, konsantrasyon ve arındırıcı etkili  biberiye yağının odaklanmaya yardımcı olurken soluduğumuz havanın kalitesini arttırması  koku-inhalasyon yöntemine örnek olarak verilebilir. Ayrıca en popüler uçucu yağlardan biri olan lavanta yağının sedatif-yatıştırıcı etkisi nedeniyle demans hastalarının uyku kalitesini  arttırdığı bilinmektedir.
 
Koku-inhalasyon, aromaterapi uygulama yöntemleri arasında en kolay seçeneklerden  biridir. Buhurdanlığına ya da difüzörüne damlatacağın birkaç damla ile uçucu yağ ile  deneyimini başlatabilirsin. Günlük kıyafetine, avuç içlerine birkaç damla damlatarak  koklayabilir, hızlı ve kolay bir şekilde modunu yükseltebilir, özgüvenini geri kazanabilirsiniz.

Harici-Topical Uygulamalar

Harici-Topical Uygulamalar
 
Aromaterapi uygulama yöntemlerinden bir diğeri Harici-Topical uygulamalardır.  Uçucu yağ bileşenleri cildimizdeki gözenekler yoluyla mikro dolaşıma dahil olurlar. Fakat  dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu vardır. Uçucu yağlar saf olarak çok etkilidirler.  Ve bazı uçucu yağlar cildinizde tahrişe ve toksik etkiye sebep olabilir. Bu nedenle uçucu  yağların mutlaka sabit yağlar ile seyreltilerek kullanılması gerekmektedir. Uçucu yağları seyreltme tablosuna bu linkten ulaşabilirsiniz.
 
Uçucu yağların harici kullanımını da birkaç başlık altında sınıflandırabiliriz;

Aromaterapi Masajı

Aromaterapi Masajı
 
Aromaterapi masajı nedir ve aromaterapi masajı nasıl yapılır? İnsan bedeninin  iskelet, kas ve sinir sistem yapılarını iyi bilen profesyonellerce yapıldığında ideal bir  aromaterapi uygulama yöntemi olabilir. Aromaterapi masajı, masaj uygulamasının  yapılacağı vücut bölgesine ve uygulama yöntemine-sebebine bağlı olarak doğru uçucu ve  sabit yağların seçimiyle başlar. Doğru seçilmiş ve doğru oranda harmanlanmış uçucu ve  sabit yağ karışımı, masaj profesyonelleri elinde benzersiz bir deneyime dönüşecektir.  İskelet ve kas yapısını hedefleyen terapötik masajlarda seçilecek yağlar ile cilt bakımı ve  mikro sirkülasyonu hedefleyen masaj uygulamalarının yağ seçimleri farklı olmalıdır. Bu  noktada uçucu yağları ve etkinliklerini bilmek çok önemlidir.

Kompres Yöntemi

Kompres Yöntemi
 
Temiz bir mendil ya da pamuk üzerine damlatılan birkaç damla uçucu yağın sadece  ilgili küçük bölgeye uygulanmasıdır. Fakat Lavanta, Çay Ağacı gibi belirli uçucu yağlar  haricindeki yağların tahriş ve toksisite yaratabileceğini tekrar hatırlamak gerekir. Bu  nedenle doğru uçucu yağ tercihi ve doğru oranlarda seyreltme çok önemlidir. Ardıç, Limon,  Çay Ağacı gibi yağların aknelerde kullanımı örnek olarak gösterilebilir. Burada dikkat  edilmesi gereken bir başka nokta, Bergamot, Limon, Portakal, Greyfurt gibi yağların  kabuklarının soğuk sıkımıyla elde edilen uçucu yağları fototoksit etki yaratabileceğidir. Bu  nedenle bu yağların uygulanması halinde bir süre güneşe çıkmamak en doğru tercih olacaktır.

Aromaterapinin Banyoda Kullanımı

Aromaterapinin Banyoda Kullanımı
 
Banyo suyuna ilave edilecek birkaç damla uçucu yağ ile keyifli ve rahatlatıcı bir  banyo deneyimi mümkün. Cildinize temas edecek olan uçucu yağ gözenekler aracılığıyla  vücut içine emilir. Aynı zamanda hoş kokulu, tercihinize göre rahatlatıcı ya da canlandırıcı  bir banyo ortamı yaratmış olursunuz. Olası bir cilt tahrişini önlemek için dozaj  ayarlamasının bu uygulamada da çok önemli olduğunu belirtelim. Neşelendirici ve keyifli  bir banyo için, greyfurt, günlük, bergamot ve biberiye yağlarından 1’er damla yeterli  olacaktır.

Friksiyon Yöntemi

Friksiyon Yöntemi
 
Bölgesel ve sadece parmak uçları ve avuç içi ile yapılan küçük alanlı dairesel  bastırma ve kaydırma hareketleri ile uygulanır. Doğru seçilmiş ve doğru oranlarda harmanlaşmış uçucu yağ karışımlarını ilgili bölgeye parmak uçları ve avuç içi ile  uygulayabilirsin. Etkisi doğrudandır. Kompres uygulamasından farkı küçük dairesel ve  parmak uçları ile yapılan hareketlerdir.  
 
Yukarıda adı geçen yöntemlerin birer tavsiye ve en çok uygulanan yöntemler  arasından seçilmiş olduğunu unutmamalısın. Her bireyin özel olduğuna ve kendi  aromaterapi deneyimini tasarlayabileceğine inanıyoruz. Evde aromaterapi için buhurdanlık  ya da koku lambası, ofiste aromaterapi için hava yayıcı kullanabilir, aromaterapi cilt bakımı  için cilt tipine ve moduna uygun harmanı oluşturabilirsin. Aromaterapinin nemlendirici etkisi  için Alfheim sabit yağları bir tık uzağında olacak. Doğru uçucu yağlar için en etkili sabit  yağları seçebilirsin. Rahatlatıcı aromatik yağların karışımıyla sana özel bir koku, sana özel  bir alan yaratacaktır. İster evde, ister işte sosyal hayatında ya da özel hayatında.  Aromaterapi ve doğru uygulama yöntemleriyle fark yaratabileceğini göreceksin. Alfheim kalitesiyle sizlere sunulan doğal aromaterapi yağlarını keşfedin
 
Aromaterapi Masaj Yağları

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.