Alfheim Aromaterapi Blog

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

May 26, 2023

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Vücudumuzun tüm yükünü çeken ve gün boyunca ayakkabılar içerisinde kapalı kapan ayaklarımız vücudumuzun en çok bakıma ihtiyaç duyan kısımlarıdır.

Buna rağmen ayak bakımı söz konusu olduğunda ihmalkar davranarak sadece yaz aylarında ayaklarımızı hatırlarız. Oysaki ayak bakımı sadece açık ayakkabıların giyildiği yaz aylarında daha hoş bir görünüme sahip olmak için değil, her mevsim daha sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmak için yapılmalıdır.

“Ayak bakımı nasıl yapılır?” ve “Ayak bakımı nasıl olmalı?” Gibi soruları yazımızda ayrıntılı bir şekilde yanıtladık!

Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

Bakımlı ayaklar hoş ve dikkat çekici bir görünümün vazgeçilmezlerindendir. Bununla birlikte ayak bakımı sadece görsel açıdan değil, sağlık bakımından da oldukça önemlidir. Ayak bakımını ihmal ettiğinizde topuk sertleşmesi, çatlaklar, tırnak batması ve tırnak deformasyonu gibi yaşam kalitesini düşüren birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yoğun yaşam temposundan dolayı ayak bakımına yeterli zamanı ayırmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak ayak bakımı gerçekleştirmek için illaki güzellik salonlarına gitmenize gerek yok! Doğru teknikler ve uygun ürünler kullanarak da evde ayak bakımı yapabilirsiniz.

Peki, evde ayak bakımı nasıl yapılır? Evde ayak bakımı uygulamaları oldukça kapsamlı ve detaylıdır. Ancak bu, gözünüzü korkutmasın! Uygun bakım ürünleri, aletleri ve teknikleriyle ayrıntılı bir ayak bakımı gerçekleştirebilirsiniz.

Ayak bakımı kapsamında pedikür, peeling, nemlendirme, masaj ve hatta evde ayak maskesi bile uygulayabilirsiniz. Hangi ürünleri ve teknikleri uygulayacağınızı ayaklarınızın ihtiyaçları doğrultusunda seçmeniz gerekir. Tüm bunların haricinde ayak bakımının olmazsa olmazı hijyen, dolayısıyla ayak temizliğidir. 

Ayak Temizliği İçin Ne Gibi Yöntemler Kullanılabilir?

Ayak bakımı ayak temizliği ile başlar. Ancak ayak temizliği sadece ayakları yıkamak değildir. Ayak temizliği aynı zamanda ayakları, bakıma hazırlama aşamasıdır. Bu noktada o zaman “Ayak temizliği nasıl yapılır?” Diye sorabilirsiniz. Bunun için ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka sıcak suyun içerisinde bekletmeniz gerekir.

Sıcak suyun içerisinde bekleyen ayaklarınız hem kirlerden tamamen arınır hem de yumuşayarak bakıma hazır hale gelir. Ayaklarınız için hazırladığınız su aynı zamanda tırnak ve tırnak etlerini de yumuşatarak ayak bakımının aşamalarından biri olan pedikür yapmayı kolaylaştırır.

Ayakları temizleyip bakıma hazırlarken kullandığınız suyu, faydalı uçucu yağlar ekleyerek ayak bakım suyuna dönüştürebilirsiniz. Böylelikle ayak bakımına temizlik aşamasında başlayabilirsiniz. Örneğin antibakteriyel ve rahatlatıcı özelliği ile dikkat çeken Alfheim Lavanta Uçucu Yağ çeşidini evde pedikür suyu hazırlarken, birkaç damla olacak şekilde kullanarak hem kusursuz bir ayak hijyeni gerçekleştirebilir hem de günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.        

Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak tırnak bakımı ayak bakımının en önemli ve özen gösterilmesi gereken aşamalarından biridir. Evde ayak tırnak bakımı yaparken özellikle tırnak kesimine dikkat etmeniz gerekir. Çoğu zaman fazla önemsenmeyen tırnak kesimi doğru şekilde gerçekleştirilmediğinde batık gibi sorunlara yol açabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde kesmenizi tavsiye ediyoruz.

Kesim işleminden sonra törpü yardımı ile tırnaklarınızın pürüzlü kısımları düzeltebilirsiniz. Daha sonra yumuşayan tırnak etlerini geriye doğru itip fazlalıkları kesebilirsiniz. Ancak olumsuz bir durumla karşılaşmamak için tırnak etlerini fazla derinden kesmemeye özen göstermelisiniz.

Dikkat etmeniz gerekenlerden biri de tırnak bakımı sırasında kullandığınız aletlerdir. Hem hijyen hem de doğru bir bakım gerçekleştirmek adına ayak tırnakları için özel üretilen pedikür aletlerini kullanmanızı öneriyoruz. 

Yıpranmış Ayaklar İçin Nasıl Bir Bakım Yapılmalıdır?Yıpranmış Ayaklar İçin Nasıl Bir Bakım Yapılmalıdır?

Ayaklar gün boyu ayakkabıların içerisinde kaldığı için kurumaya oldukça meyillidir. Nem kaybı yaşayarak kuruyan ayaklar zaman içerisinde kalınlaşarak çatlamaya da başlar. Yıpranmış bir ayak görünümüne neden olan bu durumu engellemenin yolu düzenli ayak bakımı yapmaktan geçer. 

Yıpranmış ayak bakımı için özellikle yoğun nemlendiriciler kullanmak gerekir. Nemlendirici kremlerin yanı sıra nemlendirici ayak maskelerini de yıpranmayı engellemek ya da azaltmak için tercih edebilirsiniz.

Nemlendirmenin haricinde ayakları ölü deri hücrelerden arındırmak da yıpranmış ayak bakımı için yapılması gerekenler arasında yer alır. Bunun için öğütülmüş kahve çekirdeği, kenevir tohumu, portakal kabuğu, kavun çekirdeği, üzüm çekirdeği yağları ve E vitamini ile zenginleştirilmiş Alfheim Exfoliating Kahveli Vücut Ovması peeling ürününü kullanabilirsiniz. Ürünü tüm vücudunuza olduğu gibi ayaklarınıza da dairesel hareketler eşliğinde uygulayarak ölü derilerden kurtulabilir aynı zamanda cildinizi nemlendirebilirsiniz.  

Sert Topuklar Nasıl Yumuşatılır?

Ayakların en çok topuk kısımları yıpranır. Kuruyan, sertleşen ve bunun sonucunda çatlayan topukların yumuşatılması gerekir. “Peki, sert topuklar nasıl yumuşatılır?” Dediğinizi duyar gibiyiz.

Sert topukları yumuşatmak için evde topuk temizliği yaparken kullanmanız gereken öncelikli ürün yine peeling kremleridir. Ancak topuk sertleşmesi oldukça kalın bir şekilde gerçekleştiği için sadece peeling uygulamak yeterli olmayabilir. Peeling ürününün yanı sıra ponza taşı ya da topuk törpüsü de kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 

Ayakkabı Tabanı Sararması Nasıl Giderilir?

Yeni satın aldığınız ayakkabılarınızın iç tabanları kısa süre içerisinde sararıyorsa muhtemelen ayak terleme sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Dolayısıyla ayakkabı tabanı sararmasını engellemek için terleme sorununa çözüm bulmanız gerekir.

Ayaklarınızın aşırı terlemesine çözüm bulmak için uzman bir doktora görünmenize rağmen herhangi bir sorun tespit edilmediyse bitkisel yöntemlerden yardım alabilirsiniz. Bunun için adaçayı, limon, papatya ve kekik gibi uçucu yağları ılık suya ekleyerek ayaklarınız için terlemeyi önlemede yardımcı bir banyo hazırlayabilirsiniz.  

Ayak Bakımı İçin Hangi Doğal Malzemeler Kullanılabilir?

Tıpkı genel cilt bakımında olduğu gibi ayak bakımında da doğal, katkısız ve saf ürünleri seçmek oldukça büyük önem taşır. Doğal ayak bakımı için bitkilerin çiçek, tohum ve çekirdeklerinden elde edilen uçucu ve sabit yağları kullanabilirsiniz. Farklı sorunlara yönelik çözüm sunan aromaterapi yağlarını ayak banyosunda kullanacabileceğiniz gibi ayak maskesi yaparken, ayaklarınızı nemlendirirken ve ayaklarınıza masaj yaparken de değerlendirebilirsiniz.   

Evde Ayak Bakımı İçin Kullanılabilecek En İyi Kremler Hangileridir?

“Ayak bakımı için ne yapılmalı?” Sorusuna verilecek en önemli cevap nemlendirmedir. Genellikle tüm vücudumuzu nemlendirirken ayaklarımızı es geçeriz. Halbuki vücudumuzun en çok kuruyan dolayısıyla en çok neme ihtiyaç duyan kısımları ayaklarımızdır. Bunun için nemlendirici kremleri mutlaka ayak bakımını dahil etmeniz gerekir. 

Ayak bakım kremleri nemlendirmenin yanı sıra cildi besleyerek de farklı sorunlara yönelik çözüm oluşturabilir. Cildi en ideal şekilde besleyen ve nemlendiren kremler ise doğal ve bitkisel yağlardır.

Alfheim Aromaterapi sunduğu uçucu ve sabit yağlar ile doğanın mucizesini cildinize olduğu gibi ayaklarınıza da taşır. Tamamen saf, katkısız ve bitkisel olan Alfheim Aromaterapi yağları sayesinde eksiksiz ve kusursuz bir ayak bakımı gerçekleştirebilirsiniz.

Ayak Bakımı İçin Kullanılabilecek En İyi Kremler

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.