Alfheim Aromaterapi Blog

Cilt Toniği Nedir, Ne İşe Yarar?

Jul 25, 2023

Cilt Toniği Nedir, Ne İşe Yarar?

Cilt tonik çeşitleri, günlük rutin bakım ürünleri arasında yer alır. Tonikler, deride yer alan kalıntıları derinlemesine şekilde arındırır. Bu açıdan önemli olan toniklerle sağlıklı bir görünüm elde etmek mümkündür. Bu yazımızda tonik kullanımı ve seçimine yönelik merak edilen soruları yanıtladık. 

Tonik; basit ifadeyle cilt için özel şekilde üretilen losyonlardır. Bu losyonların içeriği ise kullanım amacı kapsamında değişiklik gösterir. Yağlı ciltler için hazırlanan tonik çeşitleri genel olarak daha fazla temizleyici maddeler içerir. Bu sayede fazla yağlanma ile yüksek oranlı sebum üretimi önlenir. Hem kuru hem de hassas ciltler için de farklı tonikler bulunur. Bunların içeriğinde de nemlendirici özelliğe sahip kimyasallar kullanılır. Dolayısıyla tonikler her cilt tipi için kullanıma uygun losyon türleridir. 

Cilt Toniği Nedir? 

Cilt toniği, temizleme aşamasının ardından kalan kiri ve yağı yok eder. Bu sayede cildin pH oranını korur. Ayrıca cilt bakımında sonradan kullanılacak ürünlerin kolay biçimde emilmesini destekler. AHA ve BHA içerikli tonikler ciltte peeling etkisi yaratır. Bu sayede izlerin, lekelerin ve ton eşitsizliklerinin giderilmesine yardımcı olur.

Tonikler, genelde likit formdadır. Çoğu zaman cilt temizlendikten sonra uygulanır. Gözenekleri temizleyip sıkılaşmasını sağladığından yağlı ve sivilceli ciltler için avantajlıdır. Ayrıca tonikler yaşlanma karşıtı bakımında da önemli bir yere sahiptir. 

Cilt Toniği Ne İşe Yarar? 

Cilt için tonik türlerinin pek çok işlevi vardır. En önemli işlevleri arasında gözenekleri küçültmesi yer alır. Düzenli şekilde uygulanan tonikler gözeneklerin küçülüp daha sıkı görünmesini destekler. Daha küçük gözenekler ise cildin pürüzsüz olmasını sağlar. Düzenli biçimde tonik kullanmak ciltteki fazla yağı emer. Bu sayede akne ya da sivilce oluşumu engellenebilir.

Toniklerin bir diğer önemli işlevi de ciltteki pH düzeyini dengelemektir. Cildin pH düzeyi ortalama 5.5 şeklinde kabul edilir. Düzenli biçim tonik kullanmak cildin pH düzeyinin sabit kalmasına yardımcı olur. Böylece cildin nem kaybını önler. Cilt, nem kaybettiği zaman kuruyabilir ya da pütürlenebilir. Toniklerin önem arz eden diğer işlevi de bakım rutinlerinin daha sağlıklı biçimde ilerlemesine destek olmaktır.

Cilt Toniğinin Faydaları Nelerdir? 

Cilt temizleme toniği faydaları hakkında kısaca şu şekilde maddeleme yapmak mümkündür;

  • Tonikler, genişleyen gözeneklerin sıkı hale gelmesini sağlar. 
  • Siyah nokta ya da sivilce oluşumunu engeller. 
  • Cildin pH dengesini düzenler. 
  • Bakım ürünlerinin öncesinde kullanıldığı zaman bakımın ciltte daha etkili olmasını sağlar. 
  • Cildi temizlerken bir yandan da nemlendirir. Bu sayede daha sağlıklı bir cilt oluşturabilir.
  • Yüz yıkama jeli sonrasında gözeneklerde kalan kir, fazla yağ ya da makyaj kalıntılarını temizler. Böylece cildin tam anlamıyla arınmasına yardımcı olur.
  • Ciltte peeling etkisi yaratır. Ayrıca leke görünümünün de azalmasını sağlar. 

Cilt Toniği Nasıl Kullanılır? 

Yüz bakımında yüz temizlenerek tonik kullanımına başlanabilir. Yüz temizleme toniği elle veya pamuklu ped ile uygulanabilir. Elle uygulama noktasında direkt yüze sürülebilir. Pamuklu ped ile uygulamak için ise toniği pamuğa dökmek gerekir. Yüz kurulanıp tonik sürüldükten sonra havlu ile yeniden kurulanmalıdır. Tonik sonrasında cildi nemlendirmek daha sağlıklı hale gelmesini destekler.

Cilt tonikleri ise vücudun pek çok farklı bölgesine uygulanabilir. Bu bölgeler arasında genelde boyun ya da yüz gibi yerler bulunur. Toniklerin temizlenmiş cilde uygulanması önem arz eder. Ne şekilde uygulandığı da önem taşır. Bu sayede cilt bakımı sağlıklı hale gelir. 

Cilt Tipine Göre Tonik Seçimi Nasıl Olmalı? 

En iyi cilt temizleme toniği, doğru yapılan seçimler ile kendini gösterir. Cilt tipine göre tonik seçimi yaparken öncelikle cildin ihtiyaç duyduğu özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada ilk olarak cildin nem seviyesi belirlenmelidir. Yağlı, kuru veya karma cilt yapısına sahip kişilerin farklı seçeneklere yönelmeleri gerekebilir. Ayrıca cildin karşı karşıya kaldığı problemler de tonik seçimini büyük oranda etkileyebilir. Akne ya da siyah nokta sorunu yaşayan kişiler salisilik asit içeren toniklere yönelmeleri daha doğru olur. Bu gibi detaylar, tonik seçimini şekillendirir.

Cilt bakımı doğru ürün çeşitlerinden yana yapılmadığı zaman alınacak fayda da azalır. Hatta içeriğinde yer alan maddelerin cilt yapısı ile uyuşmaması durumunda tahriş ya da benzeri sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle tonik seçiminde hassas olunması gerekir. 

Kuru Ciltler için Tonik

Kuru ciltler için yüz toniği arayışı mevcut ise gül suyu gibi içeriklere sahip olan seçenekler denenebilir. Bu tonikler, cilt üzerinde yatıştırıcı etkiler gösterir. Ayrıca makyaj kalıntılarından da kolay biçimde kurtulmayı destekler. Bunların yanı sıra çiçek balı özü gibi ek formüller de kuru cilt tiplerinde rahatlama sağlayabilir. Hem hassas hem de kuru cilde sahip olan kişiler meyve özleri içeren toniklere yönelebilirler. Bununla beraber akne gibi ciddi problemler için de özel formüllere sahip çeşitler denenebilir. 

Hassas Ciltler için Tonik

Hassas cilt yapısına sahip kişiler için doğal tonik kullanımı tavsiye edilir. Bu noktada alkolsüz içeriklere yönelmek daha doğru olur. Ayrıca E vitamini ve nemlendirici gliserin barındıran toniklerin cildi yatıştırıcı etkisi oldukça fazladır. Bu tip seçenekler, cildi tam anlamıyla temizler. Eğer makyaj temizlendikten sonra cilt solgun görünüyorsa gül suyu içeren tonikler tercih edilebilir. Bu tip toniklerin formülünde yer alan gül suyu cilde bütün oranda ışıltı verir. Üstelik mis gibi kokmasını da destekler. 

Ciltte leke, iz ya da ton eşitsizlikleri varsa, glikolik asit tonikleri değerlendirilebilir. Bu tip tonikler cilde peeling etkisi verir. Böylece koyu leke görünümünü gidermeyi destekler. Ayrıca cildi pürüzsüzleştirip parlak görünmesine yardımcı olur. 

Karma Ciltler için Tonik

Karma cilt tipine sahip olan kişilerin yanak bölgelerinde genelde kuruluk sorunu kendini gösterir. Ayrıca T bölgesi adı verilen alın, çene ve burun kısımlarında yağlanma problemi ortaya çıkar. Sıkılaştırıcı tonik kullanımının haricinde ek destekler de gerekebilir. Bu noktada hafif alkol içeren tonik çeşitleri tercih edilebilir. Kuru bölgeler için de nemlendirici takviyesi içeren ürünler kullanılabilir. Normal cilt tiplerinde pürüzsüz görünüm ya da yağlanma sorunu bulunmadığından dolayı genel olarak alkolsüz tonikleri kullanmaları tavsiye edilir.

Yağlı Ciltler için Tonik

Yağlı cilt tipine sahip kişilerin nem dengelerinde genelde sorunlar ortaya çıkar. Bu ciltlerin sürekli şekilde sebum yani yağ üretmesi ise olası bir durumdur. Gün içinde cildin parlaması ve gözeneklerin genişlemesi de ortaya çıkabilecek problemler arasındadır. Hatta daha sonraki adımlarda siyah nokta ya da sivilcelere varabilecek problemler dahi ortaya çıkabilir. Bu nedenle yağlı cilt tipine sahip kişilerin pH seviyesini koruyabilecek gözenek sıkılaştırıcı tonik türleri kullanılabilir. Ayrıca nem düzeyini dengeleyebilecek içeriğe sahip tonikler büyük oranda avantaj sağlar. 

Yağlı ve akneye eğilimli olan ciltler için salisilik asit içeren ayrıca gözenekleri sıkılaştırıcı toniklerin kullanılması önerilir. Bu tonikler, cilt görünümünü büyük oranda düzenler. Ancak bu toniklerle beraber güneş kremi kullanmak da ihmal edilmemelidir. 

Cilt Toniği Nasıl Seçilmeli? 

Nemlendiric tonik seçimi yaparken cilt tipine uygun olanı tercih etmeye özen göstermek gerekir. Daha etkili sonuçlar elde etmek adına tonik almadan önce cilt tipinin tanınması oldukça önemlidir. Çünkü yağlı ya da kuru ciltler için kullanılacak olan tonik türleri birbirinden farklı olur.

Olgun cilt tiplerinde yaşlılık belirtileri ortaya çıkabilir. Bu, oldukça doğal bir durumdur. Ancak bu durumu aşmanın bazı pratik yolları vardır. Yaşlılık belirtileri gösteren cildi daha genç hale getirmek için anti-aging içeriğe sahip tonikler kullanılabilir. Bu noktada hücreler üzerinde yenileyici ve nemlendirici etkiler sunan tonikler de fayda sağlar. 

Cilt Tonik Çeşitleri Nelerdir? 

Tonikler temelde iki gruba ayrılır. Bunlar alkollü ve alkolsüz tonik çeşitleridir. Hangi çeşidin kullanılacağına ise cilt tipi kapsamında karar verilir. Bazı ciltler yağlı yapıya sahiptir. Ayrıca büyük gözenekleri vardır. Bazı cilt tipleri ise kuru özellik gösterir. Cilt tiplerine kullanımı önerilen pek çok cilt bakım toniği vardır. Doğal içeriğe sahip toniklerin özel formülleri gözenek sıkılaştırma konusunda oldukça başarılıdır. Ayrıca bu tip tonikler pH dengesini koruyup cildi nemlendirme noktasında da pek çok fayda sağlar. Bunun dışında farklı içeriğe sahip seçenekler de vardır. 

Canlandırıcı Cilt Toniği

Canlandırıcı ve cilt sıkılaştırıcı tonik, geliştirilen özel formülü sayesinde cildi nemlendirir. Ayrıca nemin ciltte tutulması noktasında da yardımcı olur. Bu tonik türü ciltteki yağ ile kirin temizlenmesini sağlar. Böylece cildinize tazelik kazandırır.

Canlandırıcı özelliğe sahip olan tonikler cilde hem parlak hem de canlı görünüm sunar. Bununla beraber gözeneklerin kapanıp daralmasına engel olur. Bu sayede kirliliklerin ya da çevresel atıkların cilde yayılma ihtimalini azaltır. Canlandırıcı etkiye sahip tonikler yumuşak formülü ile cildi nazik biçimde temizler. Ayrıca ferahlık vermeye yardımcı olur. Cildin yüzeyindeki gözenekleri temizleyip sıkılaştırmasında da etki gösterir. 

Yatıştırıcı Cilt Toniği

Yatıştırıcı ve salisilik asit içeren tonik çeşitleri, cilt üzerinde yatıştırıcı etkiler gösterir. Hassasiyetten dolayı ortaya çıkan kızarıklıkların azalmasına destek olur. Cilt bakım rutinlerinin diğer adımları olarak bilinen krem ve serumların etkinlik oranını büyük ölçüde arttırır. Bu seçeneklerin uygulanması da oldukça pratiktir. Öncelikle cildin makyaj temizleme sütü ya da temizleme mendiliyle makyajdan arındırılır. Temizleme işleminin ardından kalan kalıntıları gidermek için tonik bir pamuk yardımıyla cilde güzel biçimde uygulanır. Göz ve göz çevresi dışındaki tüm cilde dairesel hareketler halinde sürülür. Gerektiği sürece bu işlem tekrarlanabilir.

Cilt Toniği Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Cilt tonik kullanımı, doğru bakım için önemlidir. Bu noktada doğru tonik seçimi gerekir. Tonik satın alırken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken ilk nokta cilt tipiyle uyum olmasıdır. İkinci önemli detay ise seçeneklerin içerik açısından zengin olmasıdır. Nane ya da aloe vera gibi bakım ürünlerinde sık sık kullanılan doğal özler, etkili bir tonik deneyimi için tercih edilebilir. Bununla beraber içeriklerde yer alan maddelere de dikkat etmek gerekir. 

Cilt Toniği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Cilt toniği her gün kullanılır mı? 

Tonikler günlük cilt bakım rutinlerine dâhil edilip günlük olarak kullanım için uygundur.

Tonik sürdükten sonra kaç dk beklenmeli? 

Tonik sürdükten sonra ortalama olarak 5 ile 10 dakika kadar arasında beklenmesi yeterli gelir.

Tonik yüze elle sürülür mü? 

Tonik yüze el ile sürülmek için uygundur. İstenen durumlarda pamuk ya da ped yardımıyla dahi uygulanabilir. 

Tonik kullanmak şart mı? 

Cilt bakımının ardından tonik kullanılmazsa açılmamış olan gözenekler sürülecek nemlendirici sonucunda günlük kir kalıntıları ile dolar. Dolayısıyla bakım rutinlerine toniklerin dahil edilmesi gerekir. 

 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.