Alfheim Aromaterapi Blog

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Mar 01, 2023

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?


Saçlarımız aynamızdır. Kişiliğimizi, sağlığımızı ve özgüvenimizi doğrudan etkileyen ve aynı zamanda yansıtan saçlar için sağlıklı bir bakım rutini oluşturmak saç sağlığı açısından çok faydalıdır. Aynı zamanda evde yapılan saç bakımı kişinin bedenine olan sevgisini arttırarak ruhunu olumlu yönde etkiler.

Şehir hayatının getirdiği zorlayıcı dış etkilere, beslenme bozukluğuna, uyku ve stres dengesine, kimyasal maruziyete kadar birçok sebep, saçlarımızın sağlığını olumsuz etkiler. Sağlıksız görünen saçlar seninle ilgili yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun habercisi gibidir. Doğal bir saç bakım rutini oluşturarak saçların ve kendin için daha sağlıklı, güzel ve özgüvenli bir görünüm elde edebilirsin. Alfheim, doğal saç rutinini oluşturman ve evde saç bakımı pratiklerini geliştirmen için ihtiyacın olan doğal özleri sunar. %100 doğal yağlar ve etkili saç bakım ürünleriyle sağlıklı ve canlı görünen saçları için destek sağlar.

Ön yargının aksine saç bakımı evde uygulanabilir ve şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar verebilir. Evde doğal saç bakımı için gerekli doğal özler ve diğer saç bakım ürünleri için saç bakım ürünlerimizi ziyaret edebilirsin.

Peki evde saç bakımı nasıl yapılır? Doğru uygulamalar için öncelikle saç tipini doğru belirlemelisin. Saç tipine uygun olarak evde yapılacak saç bakımı sağlıklı sonuçları daha kısa sürede almanı sağlayacaktır.  
  • Yağı saç ve yağlı saç derisi
  • Kuru saç ve yağlı saç derisi
  • Kuru saç ve kuru saç derisi
  • Çok kuru saç teli ve saç derisi
Saç tipinden sonra belirlenecek ikinci şey saç problemidir. Aynı problemler farklı saç tiplerinde ortaya çıkabilir ve farklı bakım rutinleri geliştirmek gerekebilir. Senin sorunun hangisi?
  • Kepekli saçlar
  • Saç dökülmesi
  • Tahriş ve hassaslaşan saç derisi
  • İnce telli, enerjisiz saçlar
Şimdi sana özel saç bakım rutinini ve %100 doğal içerikleri seçebiliriz. Doğal saç bakım rutinin için seçeceğin tüm özler, evde kolay saç bakımı için sana yardımcı olacak.

Evde Bitkisel Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Şimdi yukarıdaki saç sorunlarına iyi gelecek %100 doğal aromaterapik yağlar ile bitkisel saç bakımı evde nasıl yapılır sorusuna cevap arayalım
.

Yağlı Saç ve Yağlı Saç Derisi

Saç derisinde aşırı miktarda sebum salgılanır. Saç derisi sebuma doymuş, ağırlaşmış ve düzleşmiştir. Kepeklenmeye hatta saç dökülmesine yol açabilir.

Uçucu yağlar saç ve saç derisindeki sebum dengesini sağlamada sana yardımcı olabilir. Kokusuz ve saç tipine özel olarak kişiselleştirebileceğin Alfheim Shampoo Base içerisine 5’er damla Günlük, Itır ve Lavanta yağı damlatarak çalkala ve 5 dakika bekle. Hazırladığın karışımla, saçını normal sıklıkta yıka. Bu karışımla saç derisinde sebum dengesi sağlanmış ve daha sağlıklı bir görünüm elde edilmiş olur.

Kuru Saç ve Yağlı Saç Derisi

Saç derisinde sebum salgısı yoğundur fakat saç boyunca ve uçlarda görülmez. Saç derisi ve saç teli için uygulama farklıdır.

Saç derisindeki sebum salgısını dengelemek için Alfheim Shampoo Base içerisine yukarıdaki (Günlük, Itır, Lavanta) uçucu yağları ekleyerek normal sıklıkta uygulayabilirsin. Sonrasında temiz saça Alfheim besleyici ve güçlendirici saç bakım yağını kökten uca masaj yaparak uygula. Böylece sebum salınımını dengeleyerek, saç tellerinin canlanmasını ve hacimlenmesini sağlayabilirsin. Evde yıpranmış saç bakımı için de Alfheim besleyici ve güçlendirici saç bakım yağını kullanabilirsin.

Kuru Saç ve Kuru Saç Derisi

Saç derisinin film tabakası yetersiz olduğundan saça yeterli korumayı sağlayamaz. Saç kütikülleri açılır ve saç teli kırılganlaşır. Saç derisi ve saçların yoğun nemledirmeye ihtiyacı vardır.

Saç derisi için yüksek oranda nem tutma özelliği olan Alfheim Babassu Yağı ve zayıf saç telini çevreleyerek bariyer oluşturan Alfheim Argan Yağını eşit oranlarda bir şişeye koy. 1:10 oranında Sedir ve Papatya uçucu yağlarını ilave ederek karıştır ve 5 dakika bekle. Karışımı kökten uca temiz saça her yıkama öncesi uygula. İlk kullanımdan itibaren saç dersinin nemliliğini ve saç telinin güçlendiğini hissedeceksin. Evde yapılabilecek saç bakımı için kullanacağın doğal yağları mutlaka temiz bir kapta ya da şişede karıştır ve güneş ışığına maruz kalmayacağı serin bir yerde sakla.

Çok Kuru Saç Teli ve Saç Derisi

Hidrolipidik film tabası yoktur ya da çok azdır. Saç telinin kütikül katmanı zayıflamıştır. Cansız saç teli sertleşir ve kolay kırılır. Canlandırıcı ve onarıcı doğal içeriklerle beslenmeye ihtiyacı vardır.

Çok kuru saç teli ve saç derisi için yoğun nemlendirme ve canlandırıcı etki için; Badem ve Babassu yağlarını eşit oranda karıştır. 1:10 oranında Ylang Ylang, Papatya, Biberiye yağlarını karışıma ekle ve çalkala. 5 dakika bekledikten sonra dipten uca masaj yaparak uygulayabilirsin. Daha sonra saç derisini destekleyici Alfheim Shampoo Root ile saçlarını durula. Babassu nemi saç derisinde korurken Badem, cildi yumuşatır ve besler. Ylang Ylang, Papatya ve Biberiye saç derisini onararak daha canlı görünmesini sağlar.

Farklı saç tipleri için evde kolay saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını bulduk. Şimdi istersen farklı problem tiplerine göre saç bakımı evde nasıl yapılır ona bakalım.

Kepekli Saçlar

Saç derisi tipine göre iki farklı şekilde ortaya çıkarlar; kuru saç derisinde oluşan kuru kepekler ve yağlı saç derisindeki oluşan yağlı kepekler. Stres, yorgunluk, çevresel koşullar ve yüksek kimyasal işleme uyum sağlayamayan saçlarda görülme sıklığı daha yüksektir.

Alfheim Argan yağı içerisinde 1:10 oranında Ylang Ylang, Limon ve Çayağacı yağlarını eşit oranda karıştırarak ekle ve çalkala. 5 dakika bekledikten sonra saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsin. Ardından saçlarını Alfheim Shampoo Scalp ile durula.

Saç Dökülmesi

Hormon dengesizliği, yoğun stres ve doğum sonrası kadınlarda görülen dökülmeler ile, genetik veya hormonal dökülmeler olmak üzere iki başlıkta değerlendirilir.

Alfheim Shampoo Root; Yeşil kahve çekirdeklerinden lipozom olarak kapsüllenmiş kafein ve B3 vitamini içeren yenilikçi formülasyonu sayesinde, saç dökülmesini azaltıcı, yıpranmış köklere ulaşarak daha güçlü ve canlı saçların büyümesi için saç folikülünü destekliyici olarak tasarlandı.İçeriğindeki değerli yağların desteğiyle saçın keratin ihtiyacını karşılar, ışıltılı ve hacimli saçların oluşmasını sağlar.

Saç için mükemmel argan yağı, besleyici ve onarıcı ceviz yağı, güçlendirici sarımsak ekstraktı ve  uyarıcı ısırgan yağı; Shampoo Root'un zengin formülünün tamamlayıcı unsurlarıdır.

Tahriş ve Hassaslaşan Saç Derisi

Stres ve saç derisi ile uyumlu olmayan kimyasal saç bakım ürünlerinin yoğun kullanımı, bu sorunun temel kaynaklarından biridir. Saç derisinin dengesi değişir, mantarlar ve mikroorganizmaların çoğalması sonucu kaşıntı ve tahriş artar.

Shampoo Scalp; hassas saç derisinde kuruluk, kaşıntı ve kepek problemlerinde saç derisi mikro florasını dengeler. Alfheim besleyici&güçlendirici saç bakım yağı ile birlikte kullanıldığında cildi yumuşatır ve rahatlatır.

İnce ve Yorgun Saçlar

Stres, yorgunluk ve kirlilik gibi dış etkenlerle saç kökün zamanla zayıflayabilir. Daha az beslenen saç kökü incelik ve gücünü kaybeder. Saç telleri de direncini ve yoğunluğunu yitirir.

Alfheim Shampoo Strand saç telinin korteksten itibaren tekrar yapılanmasını destekler. Kimyasal işlemler, çevresel etkenler ve şekillendirmelerden kaynaklı hasarı azaltır. Saç telini onarmada destekleyicidir. Saç kırılmalarına ve kopmalarına karşı korur. Işıltılı ve canlılık katar. Argan veya Babassu yağlarına ekleyeceğin Alfheim Limon Uçucu Yağı ve Alfheim Biberiye Uçucu Yağları ile kökten uca masaj yaparak Shampoo Strand ile durulayabilirsi
n.

Evde Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

Evde Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri
Evde saç bakımı maskesi saç bakım rutininin ayrılma bir parçası. Alfheim Hair Care Mask ile bu rutinine Biberiye, Lavanta, Çay ağacı yağlarının onarıcı ve canlandırıcı güçleri eşlik eder. Mango Butter, Susam, Shea Butter ve Vitamin E besleyicilikleriyle saç teline nüfuz eder ve eski gücüne kavuşması için besler.

Alfheim Hair Care Mask, içeriğindeki besleyici ve onarıcı doğal yağlar sayesinde yoğun kimyasal ve ısıl işlem görmüş saç tellerini onarır. Kökten uca besleyerek yeni sağlıklı saç oluşumunu destekler. %100 doğaldır. Saçı besleyerek saçın sağlıklı uzamasına katkıda bulunur. Saçlarını maske uygulaması sonrasında Badem, Susam ve Alfheim Buğday Özü Yağı ekleyerek kullanabileceğin Shampoo Base ile durulayabilirsin. Alfheim Hair Care Mask evde kıvırcık saç bakımı için de idealdir.

Kütikül kaybı yaşamış, ince ve çabuk kırılan saç telleri için de Alfheim Argan Yağı içerisinde 1:10 oranında ilave edeceğin Biberiye, Adaçayı, Sedir, Papatya, Fesleğen, Nane, Ylang Ylang gibi yağlarda saç telini kırılarak dökülmelerden korur. Argan yağı bariyer oluşturucu etkisiyle saç teli çeperini kuşatır ve besler. Saç keratin bakımı evde nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar için çok iyi bir alternatiftir.

Erkekler İçin Evde Saç Bakım İpuçları

Erkekler İçin Evde Saç Bakım İpuçları
Evde saç bakımı erkek için çoğu zaman önemsiz ve şampuan ya da şekillendirici kullamaktan ibaret görülebilir. Fakat son dönemde saç derisi, saç kökü ve saç teli bakımı erkekler için de kadınlar kadar önemli hale geldi. Özellikle dökülme sorunuyla yüzleşen erkekler de saç dökülmesi ile ilgili problemlerin çözümlerini sıklıkla araştırmaktadırlar.

Cilt vitaminleri olarak da bilinen "Çoklu doymamış yağ asitleri” özellikle saç dökülmesinde erkeklerin büyük yardımcılarından biri olabilir. Bağışıklık sistemini destekleyen, stres hormonlarına ve kan şekeri seviyesine düzenleyici olarak etki eden besleyici nitelikteki çoklu doymamış yağlar harici kullanımlarda cildi içten dışa doğru yeniler ve güçlendirir.

Kenevir, Hodan, Buğday Özü, Üzüm Çekirdeği, Kuşburnu Çekirdeği gibi sabit yağlar ile Kekik, Lavanta, Biberiye, Limon ya da Sedir yağlarıyla oluşturacağın karışım özellikle dökülme sorunlarına karşı saç ve saç kökünü destekler. Uçucu yağların doğru seyreltme oranları için Alfheim Uçucu Yağları Seyreltme Tablosuna göz atmayı unutma. Kökten uca uygulayacağın saç bakım karışımının ardından saçlarını Alfheim Shampoo Root ile durulayabilirsin.

Aromaterapi’yi ve onun şifalı özlerini hayatına katacağın diğer uygulamalardan haberdar olmak istersen, blog yazılarımızı takip etmeyi unutma.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.