Alfheim Aromaterapi Blog

Saç Maskesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Aug 05, 2023

Saç Maskesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Saç maskesi, saç bakım sürecinin olmazsa olmaz ürünlerinden bir tanesi olarak bilinir. Düzenli aralıklarla saçlara uygulanan maskeler, saçın canlı ve ışıltılı görünmesinin yanı sıra gür olması ve uzaması için önemlidir. Saç yüzeyinin bakımı için özel olarak üretilen maskelerin içerikleri, uygulanış biçimi, saç üzerindeki etkileri ve çok daha fazlası için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Saç Maskesi Nedir?

Saç bakımı, pek çok farklı aşama ile tamamlanan bir süreçtir. Saç bakım süreçlerinin en önemlilerinden bir tanesi ise saçlara düzenli aralıklar ile saç maskesi uygulamaktır. Bu maskeler vitamin, yağ ve nemlendirici gibi saça faydalı olabilecek malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşan karışımlar olarak düşünülebilir. Bu karışımlar saç yüzeyine düzenli olarak uygulanır, bir süre saçta bekletilir ve maskenin içeriğine bağlı olarak yıkanır veya durulanmaz. Çeşitli içeriklere sahip maskeler, hazır olarak satın alınabileceği gibi evde de rahatlıkla hazırlanabilir ve saklanabilir.  

Saç Maskesi Ne İşe Yarar?

Saç için üretilen ve hazırlanan maskelerin pek çok faydası vardır. Özellikle bu maskeler olması gerektiği şekilde ve doğru sıklıklarda kullanıldığında saç tellerinin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlar ve saçların hayal edilen görüntüye kavuşmasını sağlar. Her saç yapısının farklı ihtiyaçları bulunur. Bazı saç telleri fazladan nem desteğine ihtiyaç duyarken bazı saçlar oldukça yavaş uzar. Bu ihtiyaçlara uygun yağ ve bakım malzemesi seçimi, sağlıklı ve estetik görünümlü saçlara kavuşmanıza destek olabilir.

İçeriği ihtiyaçlarınıza uygun olarak oluşturulan maskelerinin düzenli aralıklarla uygulanması, en etkili sonucun elde edilmesi için gereklidir. Saç maskesi uygulamak için ideal aralık haftada bir olarak düşünülebilir. Saç yapınız nispeten kuru veya kurumaya daha müsaitse bu sıklığı haftada 2 veya 3'e çıkarabilirsiniz. Birkaç maske uygulamasından sonra doğal yağların saçlarınızdaki etkisini fark edebilirsiniz. Saçlarınızda gördüğünüz etkiye göre saç maskenizin içeriğini düzenleyebilir veya maskeyi saçınıza uygulama sıklığınızı farklılaştırabilirsiniz.  

Saç Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Saç bakım ürünlerinin en önemlileri arasında yer alan maskelerin, saç sağlığı açısından oldukça önemli faydaları vardır. Bu faydaların en önemlisi saçların zaman içerisinde kaybettiği sağlığı geri kazandırmaya yardımcı olmasıdır. Sağlığını kaybeden saçların hızlı bir şekilde kırılıp koptuğu ve ışıltılı görünümünü kaybettiği görülebilir. Ayrıca saçın dokusunu da sertleştirdiği fark edilebilir. Bu nedenle saçların sağlığı öncelikli bir hedef haline gelmelidir. 

Günlük hayatın koşuşturması içinde saçlar, toz ve kir gibi dış etkenlere maruz kalarak esnekliğini ve canlılığını kaybedebilir. Saçların daha dayanıklı olması ve ışıltılı görünümünü geri kazanması için, saç için özel olarak oluşturulan maskeler ile düzenli bakım yapılarak saçların beslenmesi gerekir. Maskeler ile desteklenen saçlar hem dış etkenlere daha dayanıklı olur hem de daha göz alıcı görünür. Saçlarınızı maşa, fön makinesi veya saç düzleştirici ile sık sık şekillendiriyor ve yüksek ısıya maruz bırakıyorsanız, bu maskelere daha sık ihtiyaç duyabilirsiniz. 

Saç Maskesi Nasıl Kullanılır? 

Saç bakım maskesinin kullanım şekli, saç bakım ürününün içeriğine ve yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bazı bakım maskelerinin duştan önce ve kuru saça uygulanması gerekir. Öte yandan daha farklı yapıya sahip maskeler, ıslak saça uygulanır. Aynı şekilde kimi ürünler su ile durulanma gerektirirken kimi ürünler saç tarafından emilir ve yeniden durulanmaya gerek duymayabilir. 

Maskenin arzulanan etkiyi sağlaması için yapısına uygun ve doğru kullanım şart olduğundan, kullanım talimatları mutlaka kontrol edilmeli ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Maskenin miktarı, saçın yüzeyine uygulanış şekli, saçta bekleme süresi ve bekleme süresi tamamlandıktan sonraki sürecin tamamı, maskenin uygulanış şekli ile ilgilidir.

Saç için doğal yağlardan oluşan ürünü saçlarınıza fırça veya spatula yardımı ile sürebileceğiniz gibi elinizle de yedirebilirsiniz. Maskenizi saçınızın tamamına uyguladığınızdan ve eksik bir nokta kalmadığından emin olduktan sonra bekleme aşamasına geçebilirsiniz. Daha yoğun bir etki için saçlarınızı poşet veya streçle sararak da maskenizi bekletebilirsiniz. Bu sayede saçlarınızın dağılmasını ve kıyafetlerinize maske bulaşmasını da önlemiş olursunuz. 

Evde Saç Bakım Maskesi Nasıl Yapılır?

Doğal içerikli bir bakım maskesi arayışındaysanız, saç için doğal maskeyi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Evde doğal saç maskesi hazırlamak, maskenin içeriğine hakim olmanızın yanında daha ekonomik bir bakım ürününe sahip olmanızı da sağlar. Beklentinizi karşılayacak bir maske hazırlamak için uygun malzemeler satın alıp evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz ürünler ile karıştırarak evde saç bakım maskesi hazırlayabilir, gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Çeşitli yağlar ve tercihinize göre bal ve yumurta akı gibi malzemeleri karıştırıp maskenizi hazırladıktan sonra saçlarınıza sürebilir, ortalama 30 dakika kadar beklettikten sonra nazikçe yıkayarak saçlarınızı maskeden arındırabilirsiniz. Bu işlemi haftada bir tekrarlayarak sağlıklı, canlı ve esnek saç tellerine sahip olabilirsiniz.  

Saç Bakımı İçin Kullanılabilecek Uçucu Yağlar Nelerdir?

Saç tellerine hedeflenen canlılığın, esnekliğin, parlaklığın ve dayanıklılığın kazandırılması için maskelerin içeriğinde kullanılan bazı uçucu yağlar bulunur. Bu doğal yağlar, saçı besleyerek saçın ihtiyaç duyduğu bakım için destek olur. Bahsi geçen uçucu doğal yağlar, çeşitli bitki ve meyvelerin özlerinden elde edilir. Bitki ve çiçek özleri, bu doğal malzemelerin kök, çiçek veya yaprak bölümlerinden alınabilir. Bu sayede en doğal ve temiz içerikli şekilde yağlar oluşturulur ve satın alınabilir. 

Piyasada farklı özellik ve esanslara sahip sayısız yağ bulmak mümkündür. Saçların sağlığını destekleyecek bakım maskeleri hazırlayabilmek için kullanılabilecek bazı özel yağlar bulunur. Bu doğal yağlardan bazıları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Badem yağı: Badem yağı, saçı gürleştirmeye ve hızlı uzamasına yardımcı oluşu ile bilinir. Saçlarınızın daha gür görünmesini istiyorsanız badem yağı ile maske hazırlamayı deneyebilirsiniz.
  • Biberiye yağı: Evde saç bakım maskesi yapanların en çok satın aldığı yağlar arasında biberiye yağı bulunur. Biberiye yağı saç derisini temizlenmesine ve ferahlamasına yardımcı olur. Bu sayede cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. 
  • Nane yağı: Nane yağı, saç diplerini ve saç derisini beslemenin yanı sıra iyileştirme etkisi de olduğu için maskelerde en sık kullanılan yağlardan biridir.  
  • Papatya yağı: Şampuan ve saç kremi gibi saç ürünlerinde sıkça kullanılan yağlardan biri olan papatya yağı, saç derisinde oluşabilecek kaşıntı gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında yardımcı olarak bilinir. 
  • Lavanta yağı: Saçlarını yeterli gürlükte bulmayan ve saçlarının hızlı uzamadığını düşünenlerin tercihleri arasında lavanta yağı yer almalıdır. Lavanta yağının saçların hızlı uzamasına ve saçı gürleştirmeye yardımcı olduğu yaygın olarak bilinir. 
  • Hindistan cevizi yağı: Saç bakım ürünlerinde en çok kullanılan yağlar arasında yer alan hindistan cevizi yağı, saçı beslemenin yanı sıra oldukça hoş bir kokuya kavuşmasını sağlar.  
  • Okaliptus yağı: Okaliptus yaprağından alınan özler ile üretilen okaliptus uçucu yağı, özellikle kepek ve saç dökülmesi problemlerine iyi gelmesi sayesinde sıkça kullanılan doğal yağlardandır. 

Evde Doğal Saç Bakım Maskesi Yaparken Kullanılabilecek En iyi Uçucu Yağlar Nelerdir?

Evde saç bakım maskesi yapmayı düşünüyor ve uygun malzemelerin neler olabileceğine karar vermeye çalışıyorsanız, öncelikle maskeden beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin  saç gürleştiren maske hazırlamak istiyorsanız kullanacağınız yağlar ve malzemeler, diğer maske seçeneklerine göre farklılaşabilir.  Saç maskesi evde hazırlandığında içeriği istediğiniz gibi zenginleştirmeniz ve farklılaştırmanız mümkün olur. 

Saçların her gün belirli miktarda dökülmesi normaldir ve beklenmelidir. Ancak saç tellerinizin olması gerekenden daha fazla döküldüğünü düşünüyorsanız, saç köklerinizi destekleyici ve cildinizi besleyici bir maske hazırlamanızda fayda olabilir. Evinizde saçlarınıza doğal bakım yaparken kullanabileceğiniz uçucu yağlar arasında kekik yağı, biberiye yağı, badem yağı ve argan yağı bulunur. 

Öte yandan saçlarınızın görünümü sizi tatmin etmiyor, daha ışıltılı ve nemli saçlara sahip olmak istiyorsanız bu hedefinize uygun doğal yağlar kullanarak bir karışım hazırlamanız gerekir. Bu yağların, piyasada satışa sunulan saç bakım ürünlerinde de sıklıkla kullanıldığı görülebilir. Işıl ışıl ve sağlıklı saç görünümüne kavuşmanıza yardımcı olabilecek yağ seçenekleri arasında hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ve papatya yağı sayılabilir. Rahatsızlık duyduğunuz konu veya hedeflediğiniz görünüm her ne ise ona uygun doğal yağ seçimi yapabilirsiniz.  

Uçucu Yağlarla Yapabileceğiniz Saç Bakım Maske Önerileri

Maskelerde kullanılan her malzeme, saçın farklı bir ihtiyacını karşılamaya destek olur. Evinizin konforunda saç için doğal maske hazırlamak, maskenin içeriğini özelleştirmenize ve zenginleştirmenize olanak tanır. Siz de saçlarınızı güçlendirmek, gürleştirmek ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmalarını sağlamak istiyorsanız doğal yağlar ile hazırlayabileceğiniz pek çok maske bulunur. Bu maske önerilerinden ve maskelerde kullanabileceğiniz yağlardan bazılarını aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz. 

Saç Dökülmesini Engelleyen Saç Bakım Maskesi 

Günümüzde en sık karşılaşılan saç problemlerinden biri saç dökülmesidir. Bunun vitamin ve mineral eksikliği gibi nedenleri olabilir. Ayrıca stres ve genetik faktörler de saç dökülmesini artırabilir. Eğer sizin de önceliğiniz saç dökülmesini azaltmak veya tamamen engellemeye çalışmak ise buna uygun yağlar ve malzemeler ile maske hazırlamanız gerekir. 

Saç dökülmesini engelleyen ve saç uzatan maske önerilerinde bazı ortak yağların bulunduğu görülebilir. Örneğin papatya yağı bunlardan bir tanesidir. Papatya yağı, içeriğindeki cilt yenileyici özellikler sayesinde saç derisini iyileştirici etkiye sahiptir. Bu sayede saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur. 

Saç Onarıcı Saç Bakım Maskesi

Zaman içerisinde nemini kaybeden saçlar, kırılmaya ve dökülmeye daha açık hale gelir. Bu nedenle zaman zaman saç onarıcı maskeler uygulamak gerekir. Saçları onarmaya yardımcı maskeler hazırlayıp saçlara uygulamak, zaman içerisinde saçların daha gür görünmesini sağlar. Saç gürleştiren doğal yağlar arasında kekik uçucu yağı bulunur. Ciltteki yağ dengesini sağlayan kekik yağı, saç köklerinin sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Sağlıklı uzamaya başlayan saçların dökülme olasılığı da azalır. 

Saç Güçlendiren Saç Bakım Maskesi

Saç telleri, çeşitli sebeplerden dolayı cansızlaşabilir. Maruz kalınan dış faktörlerin yanı sıra kişinin beslenmesi, vitamin ve mineral eksiklikleri saç tellerinin gücü üzerinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle saçların güçlenmesi için dışarıdan takviye alınması gerekir. Bunlardan en önemlilerinden biri, besleyici özelliklere sahip saç maskeleridir. Güçlü saçlara sahip olmak için antioksidan ve antiseptik olan biberiye yağından hazırlanan saç güçlendirici maskelerden yardım alınabilir. 

Saçı Nemlendiren Saç Bakım Maskesi

Saç nemlendirici maskeler, özellikle dış etkenlerden kolaylıkla etkilenen, kuruyan ve cansızlaşan saçlar için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hızla kuruyan saçlar kolayca kırılabilir ve saçların uzaması da zorlaşabilir. Evde saç maskesi hazırlarken saçınızın en yüksek seviyede nemlenmesini istiyorsanız hazırlayacağınız maskeye, evlerde sıklıkla bulunabilecek zeytinyağını eklemeyi düşünebilirsiniz. Öte yandan maskenize eklediğiniz lavanta yağı, saçlarınızın nemli kalmasına yardımcı olurken hoş bir kokuya sahip olmasını da sağlar. 

Saç Maskesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç maskesi yaptıktan sonra şampuan kullanılır mı?

Saç maskeleri, genellikle şampuanla temizlenmesi gerekmeyen yapıdadır. Ancak yağ içerikli bir saç maskesi uygulandıysa yıkama aşamasında saçın mutlaka bir veya iki kez şampuan ile yıkanması gerekir.  

Saç maskesinden sonra saç yıkanır mı?

Maskelerin uygulamadan sonra yıkanıp yıkanmayacağı, içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak çoğunlukla suyla durulanması gerekir. Maskenin içeriğine ve uygulama talimatlarına bakılarak en doğru adım atılabilir. 

Saç maskesi saçta uzun kalırsa ne olur?

Ürünün saçta belirli bir süre kalması gerekir. Saçta çok uzun süre kalan maske, saçta kalıntılar bırakabilir veya saç diplerinin nefes almasını engelleyerek çeşitli cilt sorunlarına yol açabilir. 

Saç maskesi saç dibine sürülür mü?

Maskeler genellikle saç tellerinin daha canlı ve ışıltılı görünmesi için kullanılır. Dolayısıyla ürün saç diplerine yoğun bir şekilde kullanılmamalıdır.

Saç maskesi kaç günde bir yapılır?

Ortalama olarak haftada bir gibi sıklıklardan bahsedilebilir. Saçlarınız kuru yapıdaysa daha sık kullanmanız gerekebilirken, yağlı saçlar için daha seyrek olarak maske uygulanması yeterli olabilir.

Saç maskesi saçta ne kadar bekletilmeli?

Saç maskesinin saçta kalacağı süre, maskenin içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Günlük kullanılan hafif maskeler saçta 10-15 dakika bekletilebilirken daha güçlü ve haftalık veya aylık uygulanan saç maskelerinin ortalama 30 dakika ila 1 saat arasında saçta beklemesi gerekebilir.  

Tüm bu uygulamarı yapabilirsiniz ve saçlarınız için onarıcı, besleyici, güçlendirici bir bakım seti hazırlayabilirsiniz ancak Alfheim'in Saç Bakım Yağı ve Saç Bakım Maskesini birlikte kullanarak saçlarınıza derinlemesine bir bakım sağlamış olursunuz çünkü yukarıda önerdiğimiz yağları, uygulama yöntemlerini kendiniz yapabilirsiniz ancak Alfheim'in hazırladığı ürünlerde pek çok yağların karışımı sonucunda oluşturulmuş ve saçların onarılmasından, kepilenmesine, kurumasına, aşırı yağlanmasına ve hatta dökülmeyi önlemeye varana kadar pek çok saç sorununu tek seferde çözüme kavuşturmayı hedeflemektedir. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.