Alfheim Aromaterapi Blog

Vücut Peelingi Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır?

Mar 01, 2023

Vücut Peelingi Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır?
Vücut Peelingi Ne İşe Yarar

Tüm bedenimiz gibi cildimiz de kendini döngüsel olarak yeniler. Bu döngü içerisinde ölü hücreler cilt yüzeyine itilerek atılırken, yeni hücreler oluşturulur ve böylece cilt kendini onarır ve yeniler. Bazı iç ve dış etkiler cildin yenilenmesini ve ölü hücrelerin uzaklaştırılmasını yavaşlatabilir. Bu yavaşlama sonucunda, ciltte pullanma ve döküntü gözlemlenir. Ayrıca cilt gözeneklerinin yağ ve serbest radikallerle dolması, sivilce ve akne gibi diğer cilt sorunlarına yol açar.

Vücut peelingi ne işe yarar sorusuna yanıt arayanlar için hazırladığımız bu yazımızda cildin yenilenme döngüsünde ihtiyaç duyduğu desteği, peeling ve scrub uygulamalarını ve nasıl uygulandıklarını beraber inceleyeceğiz.

Vücut peelingi, fiziksel ve kimyasal olarak iki ana başlık altında değerlendirilebilir. Fiziksel peeling içerisinde iri tanecikli yapıda bileşenler içeren, hafif masaj hareketleriyle cilt üzerindeki ölü hücreleri ve gözenekleri temizlemeyi amaçlayan peeling uygulamalarıdır. Kimyasal peeling ise cildinizi içeriğindeki hidrosi asitler, retinoller gibi kimyasal bileşenler aracılığıyla ölü derilerden arındırmayı hedefler. İki yöntemden herhangi birini seçmek istersen, cilt tipine uygun bir uygulama yapman gerektiğini unutma. Vücut peelingi önerileri arasında ilk akla gelen, cilt tipine uygun yöntemi ve ürünleri seçmendir. Fiziksel uygulamalarda masaj yoğunluğunun ve uygulama sıklığının artması cildi tahriş edebilir. Aynı şekilde cilt tipine uygun olmayan kimyasal peeling ürünleri ciddi tahriş sorunlarına sebep olabilir. Yanlış peeling kullanımı, transepidermal su kaybına sebep olabilir. Cilt döngüsünü bozar ve cildin kuruyabilir.

Vücut Peelingi Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücut peelingi fiziksel ya da kimyasal yollarla, cilt yüzeyindeki ölü hücreleri ve gözeneklerin arındırılarak, cildin kendini yenileme döngüsüne destek olmaktır. Peeling ile cildin yeni hücre oluşumuna yardımcı olursun. Cilt altındaki mikrosirkülasyonu arttırman cilt sağlığını olumlu etkiler. Cilt yüzeyinin ve gözeneklerin arındırılmış olması, peeling uygulaması sonrası kullanılacak diğer tropikal ürünlerin etkinliğini arttırır. Kısaca vücut için peeling etkili bir arınma yöntemidir. Vücut peelingi nedir sorusuna kısaca değindik. Şimdi vücut peelingi nasıl yapılır, vücut peelingi nasıl uygulanır gibi detaylara birlikte göz atalım.

Vücut Peelingi Nasıl Kullanılır?

Vücut Peelingi Nasıl Kullanılır?

Peeling, fiziksel ya da kimyasal olsun ölü deriyi cildinizden uzaklaştırdığınız bir uygulamadır. Peki vücut peelingi nasıl kullanılır? Yenilenmiş ve canlı bir cildin nemi tutma kapasitesi çok daha yüksektir. Bu nedenle peeling uygulamalarını banyo sonrasında yapmanı öneriyoruz. Bu uygulamadan sonra, hızlı emilebilen ve nemi cilde hapseden losyon ya da kremler kullanılabilir. Peeling sonrası bu ürünlerin etkinliği artmış olacaktır. Vücut peelingi kullananlar, uygulama sonrası nemlendiricilerini de mutlaka edinirler.

Peeling uygulamalarındaki bir diğer önemli konu, uygulama bölgesidir. Vücut için peeling arındırıcı bir ritüel iken, aynı ürün ve yöntemin yüz bölgesinde kullanılması cildinizi çizebilir. Bu nedenle cilt tipinize ve uygulama bölgenize uygun ürünleri tercih ettiğinizden emin olun. Fiziksel uygulamalarda yüz ve vücut fırçaları, doğal sisaller, kabak lifleri, iri tanecikli doğal peeling ve scrub ürünleri tercih edilebilir. Kimyasal peeling uygulamaları için cilt tipinize uygun bir rehberlik almak için uzman bir dermatoloğa danışabilirsiniz. Cilt rahatsızlıklarında da vücut peelingi yapımı öncesinde uzman bir dermatologdan destek alman çok doğru olacaktır. Bireysel hedeflerine ve yaşam tarzına uygun bir bakım rutini için sana rehberlik edebilir. Unutma, en iyi vücut peelingi cilt tipine, beklentine ve tarzına en uygun olandır.

Vücut Peelingi Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

Vücut Peelingi Ne Sıklıkta Uygulanmalı?

Cildin döngüsel olarak kendini yenilediğinden ve peeling uygulamalarının bu döngüye destek olduğundan söz etmiştik. Çok seyrek yapman cildine yeterli bakımı sağlamayacak, sık yapmak ise cildini tahriş edecektir. Cildin döngüsüne uygun olarak hafta 1 ya da 2 kez uygulamanı tavsiye ederiz. Özel bir cilt hassasiyetin ya da altta yatan bir cilt sorunun varsa uygulama sıklığını tekrar gözden geçirmelisin. Evde vücut peelingi cildine ışıltı, canlılık ve sağlıklı bir görünüm kazandırabilir.

Yanlış bir uygulama ise cildine zarar verebilir. Cildiniz ve bedenini dikkatle gözle. O sana doğru sıklığı söyleyecektir.

Scrub Nedir? Ne İşe Yarar?

Scrub Nedir? Ne İşe Yarar?

Evde pratik ve etkili cilt bakım rutinlerinin en merak edilen başlıklarından bir diğeri ise scrublardır. Peeling ile birlikte en merak edilenler scrub nedir ve scrub ne işe yarar sorularıdır. İki uygulama da cildi ölü deriden çevresel şartlarla birlikte oluşan kirden arındırmayı amaçlar. Scrub ürünleri de peeling gibi, içerdiği tanecikli yapıdaki bileşikler ile cildin gözeneklerini arındırır. Hafif masaj hareketleriyle birlikte uygulandığında cilt mikrosirkülasyonunun artmasına yardımcı olur. Daha canlı, sağlıklı ve yenilenmiş bir cilt görünümü kazanılır.

Scrub nasıl kullanılır sorusunun cevabı peeling ile benzerlik göstermektedir. Tanecikli yapıdaki scrub ürünleri uygulama bölgesine özel olarak üretilmektedir. Scrub ürünlerini seçerken uygulama yapacağın bölgeye ve cilt tipine uygun olduğuna dikkat etmelisin. Body scrublar uygulama yüzeyinin büyüklüğü nedeniyle kolay yayılabilir ve uygulanabilir olmalı. Yüz scrublarında ise cildi temizlerken diğer içerikleri ile yüz bakımı sağlayacak %100 doğal ürünler tercih etmelisin. Scrub uygulaması sonrası doğal nemlendiriciler cildin nemini almak ve tutmak için yardımcı olacaktır.

Body scrub nasıl kullanılır yine scrub uygulamalarında en çok merak edilenler arasındadır. Peeling gibi banyo sırasında uygulanması cildin arınması ve neme doyması için önemlidir. Uygulama sonrası doğal nemlendiricilerle cildini nemlendirerek daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsin.

Arındırıcı scrub nedir yine scrub uygulamalarını merak edenlerin sıkça sorduğu bir diğer soru... Arındırıcı scrublar, tanecikli yapıdaki bileşenleri sayesinde cilt yüzeyini ve gözenekleri temizlerken, diğer %100 doğal özleriyle cildi serbest radikallere karşı korur ve bakım sağlar. Bunun için Alfheim Arındırıcı Yüz Ovmasına göz atabilirsin. Öğütülmüş Üzüm Çekirdeği ve Kuşburnu Çekirdeği ile cilt yüzeyini fiziksel olarak arındırır. %100 doğal formülünü tamamlayan Kayısı Çekirdeği Yağı, Buğday Yağı, Tamanu Yağı ve Ylang Ylang Yağı ile yüzüne ihtiyaç duyduğu doğal bakımı sağlar.

Scrub ile Peeling Arasındaki Farklar Nelerdir?

Scrub ile Peeling Arasındaki Farklar Nelerdir?

Peeling scrub’a göre daha yoğun bir uygulamadır ve her cilt tipi için uygun olmayabilir. Hassas ve ince bir cilt tipine sahipsen scrub senin için daha uygun bir çözüm olabilir. Cilt tipine ve hedefine uygun uygulamayı seçerek, doğru ve %100 doğal ürünleri tercih etmen beklediğin sonucu almanda etkili olacaktır. Cilt tipine göre Kenevir özü ve Kabak Lifi tanecikli Peeling Vücut Sabunu banyo sırasında cildini ölü derilerden arındırırken temizler. Banyoyu senin için bir arınma ve keyif ritüeline dönüştürür.

Alfheim Exfoliating Body Scrub fine ground olarak öğütülmüş Arabica kahve çekirdekleriyle tüm vücudun için arınmada yardımcı olur. %100 doğal içeriğindeki Üzüm Çekirdeği Yağı, Kenevir Tohumu Yağı ve Kavun Çekirdeği yağı ile nemlendirerek besler. Portakal Yağı sayesinde selülit görünümünü azaltmada yardımcı olur. Sonrasında cildini nemlendirmek için Ode Body Lotion u kullanabilirsin.

Sende cilt tipine, yaşam tarzına ve hedefine en uygun %100 doğal ürünleri deneyimlemek için alfheimaromaterapi.com'u ziyaret et ve doğanın mucizelerini keşfetmeye başla.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.