Блог об ароматерапии Alfheim

Jojoba Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir

Mar 01, 2023

Jojoba Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir

Jojoba Yağı Nedir?  

Jojoba Yağı Nedir? 

Jojoba çalısı, güneybatı ABD ve Kuzey Meksika bölgesine özgü, yaprak dökmeyen ve çöl  ikliminde yetişen bir bitkidir. Çölün zorlu koşullarında, az miktarda su ile hayatta kalmayı  başarabilir. Uzunluğu 1-5 metre arasında olup küçük yaprakları vardır. Erkek Jojoba çalısının  çiçekleri sarıyken dişi çiçekler yeşildir ve zeytin şeklinde koyu kahverengi, fındık benzeri tohum  içeren meyvelere dönüşür. Jojoba bitkileri 200 yıla kadar yaşayabilir. Jojoba yağı nedir sorusunun  cevabı işte bu meyvelerle başlar. Bu meyveler ancak 5-6 yıl sonra hasat edilebilir olgunluğa erişir.  

Kızılderililerin cilt rahatsızlıklarında, yaraları iyileştirmek, güneş ışınlarından korunmak ve saç  bakımları için Jojoba yağını kullandıklarını biliyoruz. Hatta çekirdeklerin öğütülerek, kahve benzeri  bir içecek haline getirildiği de tespit edilmiş. 

Kimyasal açıdan sıvı bir balmumu olmakla birlikte oda sıcaklığındaki sıvı hali ve görünümü  nedeniyle Jojoba Yağı olarak bilinir. Jojoba yağı, kokusu olmayan, bakteriler tarafından metabolize  edilemediğinden çok uzun süre bozulmadan dayanıklılığını koruyabilen oldukça stabil bir yağdır.  Bu nedenle kozmetik ürünleri için oldukça değerli ve aranan bir bileşen halini almıştır. Buzdolabında  donup, oda sıcaklığında özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden sıvı hale gelir ve yıllarca saklanabilir. %100 saf olması koşuluyla elbette. 

Jojoba Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Jojoba çalısının kendisini korumak için ürettiği Jojoba yağı faydaları temelde bizler için de  geçerlidir. Kızılderililer tarafından yüzyıllardır cilt ve saç bakımında aktif olarak kullanılan Jojoba  yağı cilde faydaları ile ön plana çıkar. Yumuşak bir cilt emilimi olan yağ, ciltte yağ ışıltısı  bırakmadan nemlendirerek, ipeksi bir ışıltı verir. Vitamin E içeriği sayesinde cildi güçlendirir ve antioksidan etkisiyle kırışıklıkları önler. Jojoba yağı kullanımı hamilelik çatlaklarını önlemede ve  gidermede benzersiz bir %100 doğal destektir. Ayrıca güneşte kolayca yananlar için yine doğal  bakım sağlayarak cildi korur. Güneş yanığı ciltlerde cildi nemlendirir, yumuşatır ve korur. 

Jojoba yağı ne işe yarar sorusunun bir başka cevabı saç bakımında da çokça tercih edilen doğal  yağlar arasında olmasıdır. Saç derisini kepekten arındırmak ve nemlendirmek için Hindistan Cevizi yağı ile birlikte iyi bir ikili oluştururlar. Ciltte gösterdiği nemlilik ve yenileme performansını saç  derisinde de gösterir. Kuru ve tahriş olmuş saç derisini nemlendirerek, korur ve yatışmasına  yardımcı olur.  

Jojoba yağı, faydası açısından sadece kozmetik değil dayanıklılığı ve stabilliği ile birçok sektör tarafından kullanılmaktadır. 

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba yağının cilde faydaları uzun yıllardır bilinmekle birlikte son dönemde oldukça popüler hale  geldi. Sen de jojoba yağı cilde nasıl uygulanır diye merak ediyorsan bu başlık tam sana göre  olacak.  

Jojoba yağı cilt tarafından yumuşak şekilde emilir. Yağ ışıltısı bırakmadan, kuru ve tahriş olmuş ciltleri nemlendirir ve Vitamin E içeriği ile besler. 1:1 oranında Alfheim Üzüm Çekirdeği Yağı ya da  Alfheim Kuşburnu Çekirdeği Yağı ile karıştırarak özellikle hamilelik çatlakları için çözüm üretebilirsin.  

Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?  

Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Jojoba yağı faydaları ve kullanımı oldukça geniştir. Cilt üzerindeki etkinliklerine yönelik yapılan  araştırmalarda analjezik ve antienflamatuar etki gösterdiği, artrit ve romatizmada faydalı olduğu,  sebuma benzeyen kimyasal yapısı sayesinde akneli ciltlerde kullanımının olumlu etki ettiği  belirtilmiştir. (Price. 2007.) Aynı çalışma jojoba yağının egzama ve sedef rahatsızlıklarında cildi yatıştırdığını saptamıştır. Özellikle kuru ve güneş yanığı ciltlerde yumuşatıcı etkisiyle sıkça tercih edilmektedir.  (Price. 2007.)

 

Jojoba yağı yüze faydaları ile de tercih edilebilir. Eşit oranda karıştıracağın Alfheim Jojoba Yağı,  Kuşburnu Çekirdeği Yağı ve Alfheim Tamanu Yağını sivilceli, akneli yüzlerde kullanabilirsin. Jojoba  yağı yüze sürülür mü sorusunun cevabı doğru bir yağ harmanıyla evettir. Yukarıdaki tarif jojoba  yağı ile sivilce oluşumunu önlemede yardımcı olurken, Tamanu yağı mikrosirkülasyonu olumlu  etkiler. Kuşburnu çekirdeği yağı ise cildin hücresel aktivitelerini destekler ve yenilenmesini  aktifleştirir.  

Jojoba Yağı yüze nasıl uygulanır dersen, yukarıdaki karışımı her gün sonunda yüzün için yeterli  miktarda birkaç damla uygulayabilirsin. Uygulama sırasında yüzün parmak uçlarınla küçük dairesel  hareketlerle masaj yapmayı unutma. Böylece yağın emilimini hızlandırır ve yüz kaslarını harekete  geçirmiş olursun.

Jojoba Yağının Saça Faydaları  

Jojoba Yağının Saça Faydaları

Jojoba yağı özellikle yağlı ciltlerdeki hidrolipidik tabakaya zarar vermeyen, yüksek besleyici ve  sebum salgısını düzenleyici etkisiyle her türlü saç tipinde kullanılabilir. Yağlı saçlarda sebum  salgısını dengelerken, kuru saç derisinde nemlendirme ve yumuşama sağlar.  

Kuru saç derisi ve kuru saç tipi için iyi bir nemlendirici ve onarıcıdır. Yağlı saçlarda Çay Ağacı, Lavanta, Sedir, Papatya ve Vetiver yağlarıyla birlikte kullanıldığında saçı hafifleterek hacimlendirir  ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur.  

 Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

 Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kuru saç derisi ve saç tipi için 1:1 oranında Jojoba yağı ile Alfheim Babassu Yağını karıştır. Bu  karışıma 1:10 oranında Lavanta, Sedir, Papatya yağlarını ilave ederek çalkala ve 5 dakika bekle. - Burada Jojoba ve Babassu karışımı 10 birim iken, uçucu yağ karışımı 1 birim olmalıBanyo  öncesinde temiz ve taranmış saça kökten uca uygulayarak 15 dakika bekle. Daha sonra saçını  Alfheim Shampoo Scalp ile durulayabilirsin. Jojoba yağı saça nasıl uygulanır sorusunun cevabı işte bu kadar kolay. Sen de Jojoba şifasını basit günlük bakım rutinleriyle hayatına katabilirsin. 

Yağlı saç derisi ve yağlı saç için Jojoba yağı içeren Alfheim besleyici & güçlendirici saç bakım  yağını saç bakım rutinine dahil edebilirsin. Normal temizlik sıklığında, yıkamadan önce kullanarak  saç derisinin sebum dengesini ve saç telinin canlılığını arttırabilirsin. 

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

Jojoba yağı nedir ne işe yarar sorularının cevabını yukarıda paylaşmış olduk. Şimdi birlikte Jojoba  yağı nasıl kullanılır sorusuna cevap arayalım. Jojoba yağı diğer Alfheim Sabit Yağlar koleksiyonunda olduğu gibi tek başına ya da karışım halinde kullanılabilirler. Genel kullanımında,  uygulanacak olan bölgeye göre seçilmiş diğer sabit yağlarla 1:1 oranında karıştırılması tavsiye  edilmektedir. Yüz için 1:1 oranında Kuşburnu ya da Üzüm Çekirdeği, saç için yine 1:1 oranında  Argan ya da Babassu, cilt için Badem ve Kayısı Çekirdeği Jojoba yağına eşlik edebilir.  

Uçucu yağlar ile yapılacak olan harmanlarda seyreltme oranlarına dikkat edilmelidir. Seyreltme  oranları hakkında daha detaylı bilgi için Alfheim Uçucu Yağ Seyreltme Tablosuna göz atabilirsin. 

Şimdi sıra sende. Hemen Alfheim Jojoba Yağı sayfasına git ve ürün sepetine ekle. Sonra dilediğin  eşlikçi yağı seç ve kendi kişisel bakım mucizeni yarat. %100 doğal ve Alfheim güvencesiyle  Jojobanın serüvenine ortak ol. Şifalan… Hayata teşekkür et… Tüm verdikleri için…

Оставить комментарий

Ваш адрес электронной почты не будет опубликован.