Блог об ароматерапии Alfheim

Susam Yağı Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Susam Yağı Faydaları ve Kullanımı
Afrika kıtasının bereketli topraklarından çıkarak Uzak Doğu’da anlamını bulan beş bin yıllık bir geçmişe sahip Susam Yağı, yıllardır mutfaklarda, cilt bakımında ve tabiplerin şifalı reçetelerinde kullanılagelmiş doğanın mucizelerinden bir tanesidir. Susam yağının cilde faydaları ve kullanımı konusuna odaklanacağımız bu yazımızda doğaya ve bize verdikleri için hayata neden teşekkür etmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlayacağız.
Susam Yağı Faydaları


Susam Yağı Nedir?

İnsan tarihinin en eski yağı çıkarılan bitkisi olması muhtemel olan susam bitkisi, 1-2 metre yüksekliğe ulaşabilir, yıllık bir bitkidir. Renkli çiçeklerin içinde gizlenmiş olan susam tohumu, içinde sakladığı gizli hazine ile susam yağının kaynağını oluşturur. Susam yağı, bu susam tohumlarının preslenmesiyle elde edilir. Böylelikle bu mucizevi yağın faydaları, cildimize, bedenimize ve mutfaklarımıza şifa katar. Burada önemli hatırlatma yapmak gerekirse, susam gibi taşıyıcı yağların faydaları ancak sokum sıkım yöntemiyle elde edilmesi halinde korunabilmektedir. Rafinasyon ya da koku alınma işlemine tabi tutulan endüstriyel yağlar maalesef faydadan çok zarar getirebilir.

Metabolizma canlandırıcı ve iyi bir bariyer oluşturucu Oleik ve Linoleik Asit grubu karışımını ideal oranda içeren susam yağı, bu özelliğiyle cilt bakımında eski çağlardan itibaren vazgeçilmez bir yardımcı olmuştur. Masaj ve cilt bakım uygulamalarında kendisine benzersiz bir yer edinmiş olan bu yağa daha yakından bakalım.

Susam Yağı Ne İşe Yarar? Susam Yağının Faydaları

Susam yağı faydaları ve kullanımı eski çağlardan beri bilinmektedir. Çin, Hindistan, Kore, Japonya gibi uzak doğu ülkeleri, susamın en çok kullanım alanı bulduğu ülkelerden bazılarıdır. Bu ülkelerde susam yağının faydaları eski çağlarda keşfedilmiş ve günümüze kadar kullanılagelmiştir. Peki susam yağı nerelerde kullanılır? Mutfaklarda besleyici ve aroma verici olarak, masaj ve cilt bakım ürünlerinde ise cildin metabolik aktivitelerini canlandırarak cilt yaşlanmasını önleyici etkisiyle sıkça tercih edilir. Ülkemizde susam yağı, mutfaktan çok kişisel doğal bakım alanında daha geniş bir kullanıma sahiptir. Yemeklerimizde, atıştırmalıklarımızda ve tatlılarımızda severek kullandığımız susam tohumu sahip olduğu yağıyla cilt bakımı için de mucizelerini bizden esirgemez. Ayrıca susam tohumu yağı faydaları arasında kolay sindirilebilir lifler içermesi nedeniyle sindirime yardımcı olması da yer almaktadır.

Susam yağı, içeriğindeki sesamol, sesamolin, lignan gibi fitokimyasallar sayesinde cilt hücrelerinin yaşlanmasını durdurmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca iyi bir masajla vücuttaki toksikleri uzaklaştırarak cilt metabolizmasını desteklemektedir.  Susam yağı cilde faydaları ile doğal bakım meraklılarının favori ürünleri arasındaki yerini bu sayede almıştır.
Susam Yağı Cilde Faydaları

Susam Yağının Cilde Faydaları

Bedensel ve ruhsal rahatlama sağlayan susam yağı cilde faydaları ile en geniş kullanımını Hindistan’da bulmuştur. Hintçedeki bir diğer adı "Snehan” yani Armağan ya da Cömert anlamlarına gelen susam yağı zengin doymamış yağ asitleri içeriği ile masaj ve cilt bakımı için en ideal yağlardan birisidir. Komedojenik olmayan, yani cilt gözeneklerini tıkamadan bakım sağlayarak cildi nemlendiren ve cilt metabolizmasını destekleyen susam yağı, yağ dokumuzda biriken toksikleri uzaklaştırmada etkilidir. Biriken bu toksikler hücre işleyişini bozarak erken cilt yaşlanmasına sebep olurlar. Bu toksikleri uzaklaştırmada susam yağı ile yapılmış iyi bir masaj gibisi yoktur.   

Cildin hidrolipid tabakasına nüfuz ederek bariyer oluşturan ve uygulama sonrası iyi koruma sağlayan susam yağı ciltteki ağır metalleri, toksik maddeleri ve zararlı diğer organizmaları vücuttan atmaya yardımcı olur.

Yumuşak ve esnek bir cilt için susam yağı ile hazırlanmış bir masaj yağı karışımı idealdir. Muhteşem bir ten duyusu sağlayan bu yağ, masajın fiziksel etkilerini destekler. Kan dolaşımını arttırır ve ruh ve bedenin rahatlamasını birlikte getirir. Sıcaklık verici etkisiyle birlikte cilt altındaki yağ dokularına nüfuz ettiğinden zayıflatıcı etkisi vardır.

Yaz aylarında sağlıklı ve doğal bir bronzluk isterseniz susam yağı sizin için ilk tercih olmalıdır. %100 Doğal SPF (Sun Protection Factor - Güneş Koruma Faktörü) özelliğine sahip olması, sahillerde yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir ürün haline getirecektir.

Susam yağının cilde faydalarından bahsettik. Kısaca susam yağı cilde nasıl uygulanır sorusunun cevabını verdikten sonra bedensel olarak bize şifa sunan bir başka konuya değineceğiz. Tüm taşıyıcı yağlar gibi susam yağı da temiz cilde uygulanmalıdır. Yüz bölgesinde parmak uçlarınızla, tüm vücutta avuç içlerinizle masaj yaparak uygulayacağınız bu mucizevi yağ, kısa süre içinde cildi nemlendirir ve koruyucu bariyer oluşturur. Dikkat edilmesi gereken tek konu; kan dolaşımını canlandırması nedeniyle nörodermatit ve iltihaplı ciltler bu yağı tercih etmemelidir. Nörodermatitli ve iltihaplı ciltler bu süre zarfında Argan, Kenevir ve Jojoba yağlarını tercih edebilirler. Argan yağının cilt ve saç bakımındaki etkisini merak edenler Argan Yağı blog yazımıza göz atabilirler.

Susam yağı cilde faydası kadar saç bakımında da sıklıkla tercih edilir. Susam mucizesini saç bakımımızda nasıl değerlendirebiliriz birlikte bakalım.
Susam Yağının Saça Faydaları

Susam Yağının Saça Faydaları

Susam yağı saça faydaları ile de sıkça tercih edilir. 100 ml susam yağı içerisinde ekleyeceğiniz 10 damla Lavanta yağı ile saç derisine masaj yapabilirsiniz. Bu uygulama kepek oluşumunu engellemede size yardımcı olurken, saç derisini yumuşatır ve saç köklerini besler. Ayrıca susam yağının kuruluk kaynaklı kaşıntıyı giderdiği de bilinmektedir. Eşit oranda karıştırarak kökten uca tüm saç tellerinize uygulayabileceğiniz susam, argan ve jojoba yağları ile muhteşem ve %100 doğal bir saç bakım losyonu oluşturabilirsiniz. Bu saç bakım losyonu, saçların kütikül katmanını sararak doğal bir bariyer oluşturarak kolay taranan, canlı ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Yağlı ve kepekli saçlar için susam yağı ve adaçayı yağı karışımı da tercih edebileceğiniz diğer doğal karışımlar arasındadır.

Susam yağı saça nasıl uygulanır sorusunun cevabı çok basit. Temiz saça ihtiyacınıza uygun olarak hazırladığını susam yağı karışımını dipten uca kadar uygulayın. Parmak uçları için saç derisine masaj yapmayı unutmayın. Böylece yağ cilt tarafından daha hızlı ve etkili emilirken kan dolaşımını desteklemiş olursunuz. Kırık saç uçları için bir miktar yağı uç bölgelerine avuç içi ile uygulayıp 45 dakika bekletebilirsiniz. Bu uygulama sonrasında aşındırıcı yüzey aktif içermeyen doğal içerikli bakım şampuanı ile saçınızı durulayabilirsiniz. Bu rutini her yıkama sonrası uygulayabilir, daha canlı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.
Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam yağı ne işe yarar sorusuna birlikte göz attık. Peki nasıl kullanılır? Susam yağının, bin yıllardır mutfaklarda leziz yemeklerin tariflerinde olduğunu biliyoruz. Siz de yemeklerinizde, tatlılarınızda ya da atıştırmalıklarınızda farklı aromalar ve yeni deneyimler arıyorsanız susam yağı sizin için çok iyi bir başlangıç olacaktır.

Masaj uygulamalarında ve cilt bakımında da eşsiz ve ideal bir yağ olan susam yağı, zihinsel ve bedensel bir rahatlama sağlarken, cilt aktivitesini destekler ve çok iyi bakım sağlar. Nörodermatitli ve iltihaplı ciltler haricinde tüm cilt tipler için uygundur. Yağlı cilde sahipseniz 100 ml Alfheim Susam yağına 5’er damla Itır ve Portakal yağı ekleyerek yüz bakım losyonlarını oluşturabilirsiniz. Ayrıca stres yorgunluk ve ağrılarda 100 ml susam yağına 10 damla Lavanta ve 5 damla günlük yağı damlatarak tüm vücudu masaj yoluyla rahatlatabilirsiniz.

Ayurvedik tıbbın şifa kaynaklarından, bin yıllardır insanoğluna cömertçe şifasını sunan susam yağı, alfheimaromaterapi.com’da sizi bekliyor. Siz de binyılların şifasını deneyimlemek, zihin ve beden dengenizi sağlamak, cildiniz için %100 doğal bir bakım ritüeli oluşturmak istiyorsanız, Alfheim Susam Yağı bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Оставить комментарий

Ваш адрес электронной почты не будет опубликован.