Блог об ароматерапии Alfheim

Ylang Ylang Yağı Faydaları, Nasıl Uygulanır?

Mar 01, 2023

Ylang Ylang Yağı Faydaları, Nasıl Uygulanır?
Ylang Ylang Yağı Faydaları

Bir yeri görmeden nasıl tanıyabiliriz? O yerde bulunmadan ve o yere ait hiç birşey görmeden o yerle ilgili nasıl bir izlenim edinebiliriz? Gel seninle kısa bir oyun oynayalım. O yere ait ipuçlarını paylaştıkça, o yerin hangi coğrafyada, nasıl bir konumda, dünyanın hangi yakasında bulunduğunu beraber tahmin etmeye çalışalım.

İlk ipucumuz dalga sesleri olsun. Bir de beyaz ve eşsiz kumsalları ekleyelim. Yeterli olmadığının farkındayız. Hafif yükseltili yeşil tepelerle bezeli, mavi berrak sularla kaplı bir ada düşünün. Belki yaklaştın ama yine de yukarıdaki hiçbir detay sana özel bir yeri tarif etmeye yetmez. Son ipucu... Ylang Ylang kokusu? Şimdi oldu, bu davetkar ve yükseltici kokunun anavatanı Güney Pasifik. Tebrikler! Bildiniz.

Binlerce yıldır yerel hakların aşk ve afrodizyak kokusu olan Ylang Ylang, 1600’lü yıllarda kaşifler tarafından Avrupa’ya taşınmaya başladı. Ve Ylang Ylang’ın yazılı tarihi böylece başlamış oldu. Her ne kadar yerel topluluklar tarafından "ilk gece” ve kutlama törenlerinde kullanıldığı bilinse de, Ylang Ylang’ın bir koku fenomenine dönüşmesi Avrupalı kaşiflerin bu kokuyu tüm dünya ile tanıştırmasıyla olmuştur. Koku çok büyük bir ilgi uyandırır. Ve hızlıca kadın parfümlerinin vazgeçilmez ve partnerlerini cezbeden bir bileşeni haline gelir. Daha sonra 1700’lerde Fransız sömürgeciler Ylang Ylang’ı Reunion’a, 1900’lerde ise Komorlar ve Madagaskar adalarına taşır. Bu yüksek ilgiyi karşılamak için 1800’lü yıllarda ilk ticari Ylang Ylang ekimleri başlamıştır.
Antropolog Margaret Mead’in Güney Pasifik'te yaptığı çalışmalara göre, "ilk gece” merasimlerinin muhteşem yatak süsü olan bu muhteşem bitki, 1600’lü yıllardan sonra Avrupalı kadınların gözdesi haline gelir.

Ylang Ylang’ın kısa serüvenine beraber şahit olduk. Şimdi istersen Ylang Ylang yağı nedir, faydaları nelerdir? Merak ettiğin soruların yanıtlarını beraber arayalım.

Ylang Ylang Yağı Nedir?

Ylang Ylang Yağı Nedir?
Anavatanı Güney Pasifik olan Ylang Ylang ağacı, boyu 20 metreye kadar ulaşan dallarından elde edilen sarı ve dolgun çiçekler sayesinde bir koku fenomenine dönüşmüştür. Bu çiçekler Mayıs ve Haziran aylarında güneş doğmadan hasat edilir ve yağ eldesi için distilasyona tabi tutulur. Ylang Ylang yağı ne işe yarar sorusunun ilk cevabı şüphesiz sıcak ve yumuşak kokusuyla yüzyıllardır olduğu gibi dişil ve baş döndürücü afrodizyak etkisidir. Maluku adaları yerlileri, çok eski bir gelenek olarak yeni evli çiftlerin yataklarını Ylang Ylang çiçekleri ile süsler. Mitolojide Venüs ile eşleştirilen bu çiçekler, tutkulu ve baştan çıkarıcı birlikteliğin sembolü olmuştur.

Ylang Ylang çiçeklerinden dört aşama yağ elde edilir. Distilasyon süresince her altı saatte bir oluşan yağlar kendi içinde sınıflandırılmıştır. Ylang Ylang faydaları ise tüm bu aşamalardan geçen çiçekler sayesinde ortaya çıkar.

Ylang Ylang Yağı Ne İşe Yarar? Ylang Ylang Yağının Faydaları

Ylang Ylang Yağı Ne İşe Yarar? Ylang Ylang Yağının Faydaları
Ylang Ylang’ın kullanımı yüzyıllar öncesine dayanır. Maluku yerlileri Ylang Ylang yağını kullanarak afrodizyak etkili kokular, hindistan cevizi ve kurkuma çiçekleriyle karıştırarak ateş düşürücü elde etmişlerdir. Ayrıca bu muhteşem bitki ile vücut ve saç bakımlarında kullandıkları merhemler de yapmışlardır. Kokunun Avrupa’ya taşınmasıyla birlikte özellikle 1. Dünya Savaşı sonrasında Ylang Ylang, kadın parfümlerinin vazgeçilmez bileşenlerinden biri olmuştur.
Peki Ylang Ylang kokusu faydaları hangi yönleriyle özellikle kadınları cezbetmiş olabilir? 2004 yılında Hongratanaworakit ve Buchbauer’in yaptıkları çalışmalar Ylang Ylang’ın dikkat ve uyanıklığı arttırırken kan basıncının ve kalp atış hızının düştüğü "uyumlaştırıcı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydu. Aynı ikili 2006 tarihli çalışmalarında Ylang Ylang’ın kan basıncını düşürürken cilt sıcaklığını arttırdığını göstermiştir. Plasebo gruplarına göre Ylang Ylang uygulanan gruplar daha sakin ve rahat hissetmişlerdir.

Sakinleştirici, öforik, afrodizyak etkileriyle duyguları ortaya çıkararak iletişimi güçlendirir ve rahatlama sağlar. Depresyon, soğukluk, iktidarsızlık, uykusuzluk, sinirsel gerginlik ve strese bağlı bozukluklarda da destek olması Ylang Ylang uçucu yağının faydaları arasındadır. Ayrıca Ylang Ylang kokusu hayal kırıklıklarına bağlı öfkeyi yatıştırma ve engellemede destek sağlar.
Bu yağın 4 aşamada elde edildiğinden bahsetmiştik. İşte birinci aşamada elde edilen Ylang Ylang extra saf olarak satılır ya da birinci sınıf parfümlerde koku bileşeni ve sabitleyici olarak kullanılır. Özellikle oryantal ve floral parfüm notları sevenler için ideal bir bileşendir. Son aşamada elde edilen Ylang Ylang III ise sabunlarda ve deterjanlarda kullanılır. Ayrıca Ylang Ylang esansı faydaları arasında sayılabilecek bir diğer konu yine Ylang Ylang III’ün gıda endüstrisinde doğal aroma verici katkı maddesi olarak kullanılmasıdır.

Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları

Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları
Ylang Ylang yağı, saça faydaları açısından oldukça önemlidir. Özellikle kuru ve hassas saç derisini ve saç tellerini nemlendirerek ışıltı ve canlılık verir. Kepekli saçlarda saç derisini dengeleyerek arındırmada etkilidir. Kırılarak dökülen ve uzamayan saçları güçlendirir ve sağlıklı uzamasını sağlar.
Peki Ylang Ylang yağı saça nasıl uygulanır? Ylang Ylang ve diğer uçucu yağların pratik ve en etkili kullanımı için Alfheim Shampoo Base idealdir. Kokusuz özel formülü sayesinde saç tipine ve zevkine göre kişiselleştirebileceğin Alfheim Shampoo Base içine 15-20 damla Alfheim Ylang Ylang ekleyerek çalkala ve 5 dakika bekle. Sonrasın günlük saç bakım rutinini uygulayabilirsin. Böylece Ylang Ylang şifasını saçlarına taşımış olacaksın.

Saç bakım rutinine Ylang Ylang etkisini dahil etmenin bir diğer yolu Alfheim Hair Care besleyici ve güçlendirici saç bakım yağıdır. İçeriğindeki Ylang Ylang ile sinerjisi uyumlu sabit ve uçucu yağlardan oluşan %100 doğal formülü çok yönlü saç bakımı için idealdir. Kökten uca bakım sağlayarak, saça sağlıklı görünüm için ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. %100 saf aromaterapik yağlarını saç bakım rutinlerinde kullanmak hoş kokularıyla modunu yükseltmene ve auranı tazelemene yardımcı olur.

Ylang Ylang Yağının Cilde Faydaları

Ylang Ylang Yağının Cilde Faydaları
Güney Pasifik kökenli Ylang Ylang’ın yerli halklar tarafında cilt bakım rutinlerinde yoğun olarak kullanıldığını biliyoruz. Yerliler Ylang Ylang çiçekleri, Hindistan Cevizi ve Kurkuma çiçekleriyle hazırladıkları merhemlerle kaşıntı dindirici, kramp giderici, gevşetici ve tonik etkili merhemler yapmışlardır.
Ylang Ylang yağı cilde faydaları ile yüzyıllardır popülerliğini kaybetmeyen etkili doğal bakım desteklerinden biridir. Aknelerde, kuru ve tahriş olmuş ciltlerde ve yağlı ciltlerin genel bakımında sıklıkla kullanılır. Ylang Ylang’ı cilt bakımına katmak cildine ve ruhuna denge ve güç katar. Ylang Ylang yağını yüz ya da vücut kremlerin içerisinde birkaç damla damlatarak kullanabilir, ya da Alfheim taşıyıcı yağları ile harmanlayarak kendi cilt tipine özel, etkili ve %100 doğal bakım ürününü oluşturabilirsin.

Akneli ve kuru ciltler için Alfheim Spot Light Face Cream içerisine 5 damla Alfheim Ylang Ylang Yağını damlatarak kullanabilirsin. Vücut bakımında Alfheim Ode Body Lotion içerisine damlatacağın 15-20 damla Ylang Ylang genel cilt bakımına eşsiz kokusuyla eşlik eder. Cildi ısıtır ve yumuşatır.

Ylang Ylang Yağı Nasıl Uygulanır ?

Öncelikle uçucu yağlar doğruda, saf olarak cilde uygulanmamalıdır. Cildine uyguladığın her bir damla Ylang Ylang yağının, yaklaşık 3-4 kg Ylang Ylang çiçeğinden elde edildiğini unutmamak gerekir. Uçucu yağlar saf ve çok etkili özlerdir. Doğru seyreltme yöntemleri kullanılmazsa cidde sağlık problemleriyle karşılaşabiliriz. Uçucu yağların doğru seyreltme oranları için Alfheim Uçucu Yağ Seyreltme Tablosuna göz atabilirsin.
Ylang Ylang yağı faydaları ve kullanımıyla ilgili özellikle dünya genelinde geniş bir literatür mevcut. Biz bu kısa blog yazısında bu kadarla yetinip, dünyanın farklı yerlerinde yetişen baş döndürücü kokuların serüvenlerine ortak olmak için şimdilik ara veriyoruz. Bir sonraki durağımızı birlikte keşfetmek için blog sayfamızı takip etmeyi unutma.

Оставить комментарий

Ваш адрес электронной почты не будет опубликован.