Alfheim Aromaterapi Blog

Antigravity Yoga Nedir?

May 26, 2023

Antigravity Yoga ( Hamaklı Yoga) Nedir?

Antigravity Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir? Bu makalede, hamak yogası faydaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Beden ve ruh arınmasını sağlayan egzersizlerden biri de yogadır. Birçok spor dalında olduğu gibi yoga da kendi içinde gruplara ayrılır. Bu gruplardan biri de Antigravity Yoga diğer ismiyle Hamaklı Yogadır.

Hamaklı Yoga Yapan Kadın

Hamaklı Yoga Nasıl Ortaya Çıktı?

Cristopher Harrison tarafından 1991 yılında New York'ta yaratılan antigravity yani diğer adıyla hamaklı yoga en eğlenceli fitness olarak anılmaktadır.

Christopher Harrison bir sakatlık geçirir. Bu sakatlık sonucu hareket kabiliyeti kısıtlanır, eski haline kavuşmak için yoga yapmak ister fakat yoga hareketlerini özgürce yapamadığını farkeder ve kendi düzeneğini kurmaya karar verir. Dayanıklı bir kumaşı tavana bağlayarak hamak haline getirir ve yoga pozisyonlarını hamak üzerinde uygular. Sonuç başarılıdır. Artık egzersizlerini rahatlıkla yapabiliyordur. Hamakta yoga tekniği böylelikle doğmuş olur.

Klasik yogadan farkı; Antigravity yogayı çok daha kolay uygulayabiliyor olmanız ve doyumsuz keyif almanızdır. Hamak yogasında kendinizi havada dans ediyor gibi hisseder, ruhunuza sonsuz bir özgürlük ve rahatlamışlık duygusu yaşatırsınız.

Eğer siz de yoga yapmak istiyorsanız, başlangıç için en uygun yoga türünün Antigravity yoga olduğunu da ekleyebiliriz.

Hamaklı Yoga Nasıl Yapılır?

Eğer yeni başlıyorsanız bir eğitmenden destek almak çok faydalı olacaktır. Böylelikle nasıl başlayacağınız ve nasıl devam edeceğiniz konusunda doğru ilerleme kaydedersiniz. Ama yine de kendi denemek isteyenler için 'Hamaklı yoga nasıl yapılır?' değinelim. 

İlk adım, her spor dalı ve diğer yoga seanslarında olduğu gibi vücudunuzu ısıtmaktır.  Kolay hareketlerle başlayarak, seansınızı adım adım zorlaştırmalısınız. Antigravity yoga adımlarını sırasıyla uygulamak, kaslarınızın doğru oranda sıkılaşması için oldukça önemlidir.

Antigravity Yoga Yapmanın Faydaları

Antigravity Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Başlamadan önce belirtmeliyiz ki aromaterapi yağları kullanmak yoganın olmazsa olmazlarından biridir.  Aromaterapi yağı kullanmak antigravity yoga faydaları ikiye katlanabilir. Özellikle Alpheim Aromaterapi Yoga Yağları bu konuda en büyük destekçiniz olacaktır.  Hamaklı Yoga;

 1. Vücudun hızlı ve düzgün şekillenmesini sağlar.
 2. Karın kaslarının çalışmasını hızlandırır.
 3. Kalori yakımını hızlandırır.
 4. Vücuda elastikiyet kazandırır.
 5. Omurgadaki baskıyı azaltarak bel ve sırt ağrılarının azalmasını, sıkışan sinirlerin gevşemesini sağlar.
 6. Proporsiyonunuzun düzelmesini sağlar.
 7. Dik yürümenizi ve oturmanızı sağlar.
 8. Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar.
 9. Mutluluk hormonu salgılatarak stresle savaşmanızı sağladığı gibi özgüveninizi artırır.
 10. Kan dolaşımını düzenler, hücrelerinizin yenilenmesini sağlar.

Yoga Yaparken Aromaterepi Yağlarından Nasıl Faydalanırsınız?

Yoga yağları ve yogayı bir elmanın iki yarısı gibi düşünebilirsiniz.  Yoga yaparken yoga yağlarının etkisini, yoga yağı kullanarak da yoga hareketlerinin etkisini ikiye katlayabilirsiniz.  Peki yoga yaparken hangi yağları tercih etmelisiniz? Biraz da bundan bahsedelim.

Alpheim Aromaterapi Yağlarından olan Relief uçucu yağ karışımı yoga esnasında dinginlik ve huzur hissi kazandırır. Yasemin Yağı kuvvetlendirici ve dengeleyici bir etki sunar. Alive Terapi Roll ile beden ve zihin ritminizi hızlandırabilirsiniz. Saydıklarımız ve diğer Alpheim Yoga Yağı çeşitleri ile yoga keyfinizi zirveye taşıyabilirsiniz.

Antigravity Yoga Kimler İçin Uygundur?

Birçok spor dalında olduğu gibi Hamak Yogası ile ilgili de çekinceler vardır. Her yaş ve kilodaki insan yapabilr mi? Çok mu zor? gibi sorular hamak yogası ile ilgili en çok merak edilenlerdendir.

Antigravity Yoganın en güzel özelliklerinden biri de her yaş ve kilo için uygun olması ve kolaylıkla uygulanabilmesidir. Fakat solunumla ilgili kronik bir rahatsızlık, tansiyon, vertigo, riskli hamilelik gibi durumlar söz konusu ise doktora danışılırak yapılması çok daha uygun olacaktır.

Antigravity Yoga Yaparken Nelere İhtiyacım Var? 

Hamaklı yoga yaparken az sayıda materyale ihtiyacınız olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Öncelikle tavana asacağınız sağlam bir kumaş, Alpheim Yoga Yağı, rahat kıyafetler ve dilerseniz dinlendirici bir müzik yeterli olacaktır.

 Antigravity Yoga Hareketleri Nelerdir?

 • Navasana Bent Janu Hasta Pada denilen; hamak üzerinde, eller dua ediyormuş gibi durulan oturma pozisyonudur. Vücuda destek sağlar ve rahatlık verir.
 • Setu Bandha Sarvangasana; Köprü pozisyonu da denir. Sadece kalçalarınızın hamak üzerinde kaldığı harekettir. Göbek ve göğüsü güçlendirirken, bel gerginliğini azaltır.
 • Salamba Ustrasana; Boynun hamakta kaldığı duruştur. Omurganın esnemesini ve kalça kemiklerinin açılmasını sağlar.
 • Uttana Padasana; Ayak bilekleriniz hamakta kalır, karın, kalça ve göğüsteki fazla yağları yakarak kan dolaşımını düzenler.
 • Adho Mukha Svanasana; aşağı bakan köpek pozisyonu da denir. Vücudun düzgün şekillenmesini sağlar, iç organların işleyişini düzenler.

Antigravity Yoga ile Hangi Kas Grupları Çalıştırılabilir? 

Hamak yogasında temel prensip vücut ağırlığınızı kaldırabilemek için çekme kuvvetinden faydalanarak, kas gücünüzü kullanmaktır. Böylelikle vücudunuzdaki tüm kasların çalışmasını sağlarsınız. Karın, kalça, baçak, kol, göğüs ve sırt kaslarınız doğru orantıda çalıştığı için vücudunuz düzgün şekillenerek sağlık kazanır. Tüm kaslarınızın hareketlenmesi de  de bedeninizin genç ve dinç kalmasına yardımcı olur. 

Antigravity Yoga ile Hangi Kas Grupları Çalıştırılabilir?

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.