Alfheim Aromaterapi Blog

Sedir Ağacı Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

May 29, 2023

Sedir Ağacı Yağı Faydaları

Bir çam türü olarak bilinmekte olan sedir ağacı, yüzyıllardan beri özellikle Atlantik ve Himalaya çevresinde yaygın olarak yetişen bir ağaç türüdür. Bu ağaçtan elde edilen yağ da yüzyıllar öncesinde doğal sağlık yöntemlerinde sıklıkla kullanılmaktaydı. Günümüzde sedir ağacı yağı faydaları ise kaygı ve stresten uzaklaşmak amacıyla ya da depresyon, uykusuzluk gibi durumlarda rahatlatıcı bir doğal yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sedir Ağacı Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Sedir ağacı yağı, bir çam ağacı çeşidi olan sedir ağacının gövdesi ve yapraklarından damıtma yoluyla elde edilen bir uçucu yağ çeşididir. Bu yağ çeşidi, doğal yöntemlere önem veren ve günlük hayatın stresinden az da olsa uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği ürünlerden biridir.

Sedir ağacı yağı ne işe yarar sorusu son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Rahatlatıcı, yatıştırıcı bir etkiye sahip ve aromaterapinin de vazgeçilmez ürünlerden biridir. Aynı zamanda bu yağ, kendini iyi hissetmek isteyenler için odunsu ve ferahlatıcı kokusuyla doğanın içinde bir hissiyat vererek stresi ya da yorgunluğu hafifletmede oldukça etkilidir.

Sedir Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? Hangi Yöntemler Daha Etkilidir?

Sedir yağı ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorusu herkesin merak konusudur. Antik çağlarda şifa amacıyla ve ritüel, ayin gibi seremonilerde kullanılan bu yağ, günümüzde kullanım amacını değiştirmiştir. Uçucu bir yağ çeşidi olmasından dolayı bir difüzör ya da buharlaştırıcıya birkaç damla damlatılarak odanızdaki odunsu havanın rahatlatıcı etkisini hissedebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırarak vücudunuza masaj yapabilir ve bu yolla kendinizi şımartabilirsiniz.

 Kişisel bakımına özen gösteren ve bu özeni gösterirken de en doğal yöntemleri göz önünde bulunduran kişiler için sedir ağacı yağı, mental rahatlama gibi amaçların yanında saç ve cilt bakımı için de sıklıkla tercih edilmektedir. Yağın içeriğinde yer alan antiseptik özellikler sayesinde cilt ya da saç derisinde oluşan inflamasyonu minimuma indirerek cilt oluşan problemlerin azalmasına destek olmaktadır.

Sedir Ağacı Yağının Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

 Şüphesiz ki kadınlar için saç bakımı, cilt bakımından sonra en çok dikkat edilen bakım çeşididir. Saç ne kadar sağlıklı görünürse, kadın kendini daha sağlıklı ve özgüvenli hissetmektedir. Bunun için de bu bakımı yaparken sedir ağacı yağı gibi doğal yöntemleri benimsemek de oldukça önemlidir. Sedir ağacı yağı saça faydaları ise saç derisindeki inflamasyonları azaltarak, gözeneklerin açılmasına ve saç köklerini güçlendirerek saçınızın daha gür, parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktır.

Tabii ki sedir yağı saça faydaları, yalnızca kadınların saçına yönelik değildir. Saç dökülmesi yaşayan ya da saçının daha sağlıklı görünmesini isteyen bakımlı erkekler için de kullanıma oldukça uygundur. Saç dökülmesi, kepeklenme ve saç derisinde enfeksiyona bağlı döküntülerde, herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılarak saç derisine masaj yapma yöntemiyle uygulanabilir. Yağ dokusunu sevmeyenler ve bu işleme vakti olmayanlar, saç kremi ya da şampuanına birkaç damla damlatarak da kullanabilir.

Sedir Ağacı Yağı cilt sağlığına nasıl yardımcı olur?

Sedir Ağacı Yağı Cilt Sağlığına Nasıl Yardımcı Olur? Hangi Cilt Problemlerine İyi Gelir?

Sedir ağacı yağının faydaları, saymakla bitmeyecek ölçüde fazladır. Özellikle cilt problemleri yaşayanlarda bu problemleri hafifletici etkiye sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Yağın içeriğinde bulunan antibakteriyel özellik, sivilce sorunu yaşayanlar için bu sorunun çözümünde yardımcıdır. Cilt tonu eşitsizliklerinde cilt tonunu düzenleyerek daha parlak ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.

Yaş ilerledikçe cildin elastikiyeti kaybolmakta ve bu da sarkmalara ve kırışıklıklara neden olmaktadır. Doğal yöntemlerle genç kalmak isteyenler için ise sedir ağacı yağı, içeriğinde bulunan antioksidan özellikler sayesinde kırışıkların görünümünü azaltmaya yarar. Egzama ve dermatit gibi cilt sorunlarında taşıyıcı yağ ile karıştırılarak düzenli bir şekilde cilde uyguladığında anti-inflamatuar özelliği sayesinde etkisini görmek mümkündür.

Sedir Ağacı Yağının Kokusu Nasıl Etki Gösterir? Hangi Amaçlar için Kullanılır?

Sedir kokusu faydaları oldukça fazladır. Çam ağacının soyundan gelen bu ağaç, odunsu, ferahlatıcı, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Kendinizi ormanda ve serinlik içerisinde, yeşilin binlerce tonunu hisseden bir etkiye sahip olabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan bir difüzör ya da buhurdandır. Evinizde ya da odanızda difüzöre bir iki damla sedir ağacı yağı damlatarak, solunum yolunuzu ferahlatabilir, kitap okurken ya da kahvenizi yudumlarken bu koku eşliğinde hayallere dalabilirsiniz.

Günümüzün iş temposunda, bilgisayar başında tüm gün aynı pozisyonda çalışmaktan herkeste kas ağrısı şikayeti oldukça yaygındır. Bu nedenle doğal olanı, doğayla iç içe olmayı sevenler için sedir yağı faydaları burada da devreye girmektedir. İster banyo suyunuza birkaç damla damlatabilir, isterseniz de masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. Sedir ağacı yağı aracılığıyla kas, sırt ve eklem ağrılarınızı hafifleterek işinize daha enerjik dönmeniz için kendinizi biraz şımartabilirsiniz.

Sedir Ağacı Yağının Özellikleri

Sedir Ağacı Yağının Özellikleri Nelerdir?

Sedir uçucu yağı faydaları ve bu yağın özelliklerine değinirsek şu şekildedir:

  1. Antioksidan, antiseptik, anti-inflamatuar özelliklere sahip bir yağdır.
  2. Ağrı kesici özelliği sayesinde kas, eklem, baş ağrısına iyi gelir.
  3. Saç derisi ve cilt problemlerinde, düzenli kullanımda oldukça etkilidir.
  4. Kokusu ile solunum yolunu açarak rahatlatır.

 Doğalı sevenler ve doğadan gelen mucizevi şifaya ve huzura inananlar için sedir ağacı yağı vazgeçilmez bir aromaterapi ürünüdür. Siz de Alfheim/Alfheim Aromaterapi ile saf içerikli sedir ağacı uçucu yağı fiyat bilgisine ulaşabilir, aynı zamanda web sitemizden diğer ürünlerimizi de inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.