Alfheim Aromaterapi Blog

Sedir Ağacı Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

May 29, 2023

Sedir Ağacı Yağı Faydaları

Bir çam türü olarak bilinmekte olan sedir ağacı, yüzyıllardan beri özellikle Atlantik ve Himalaya çevresinde yaygın olarak yetişen bir ağaç türüdür. Bu ağaçtan elde edilen yağ da yüzyıllar öncesinde doğal sağlık yöntemlerinde sıklıkla kullanılmaktaydı. Günümüzde sedir ağacı yağı faydaları ise kaygı ve stresten uzaklaşmak amacıyla ya da depresyon, uykusuzluk gibi durumlarda rahatlatıcı bir doğal yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sedir ağacı çağlar boyunca insanlar tarafından mistik ve dinsel sembol olarak kutsal sayılmıştır. Mezopotamyalılar Tanrıça İştar’ın sedir ormanında yaşadığına inanmışlardır. Eski mısırlılar ise sedir ağacının bereket ve ölümsüzlük getirdiği inancı ile sedir ağacı yağını mumyalamada kullanmışlardır. Zerdüştler için ise kutsal ateşin sönmemesini sağlayan sedir ağacı reçinesidir. Japonlar, sedir ağacını tanrının geçici evi olarak görmüşlerdir. Sibirya ve Kızılderili halkları için ise sedir ağacı kutsal bir simgedir. Sedir ağacı ve insanoğlu ilişkisi o kadar köklüdür ki günümüzde sedir ağacı sonsuzluk, dayanıklılık ve denge sembolü olarak Lübnan bayrağında yer alır. Kültürlerde kendine yer edinmiş bu ağacı daha detaylı tanıyalım. 

Sedir Yağı Nedir?

Sibirya halkı için bölgelerindeki sedir ağaçlarından elde edilen sedir yağı önemlidir ve her türlü hastalığı iyileştirici etkisi olduğuna inanılır. Bölge halkının uzun yaşam ömrü, cilt kalitesi ve sağlıklı yaşamı da bu tezi doğrular niteliktedir. Yapılan bilimsel araştırmalar da sedir yağının içeriği itibariyle oldukça etkili vitamin, antioksidan, aminoasitler barındırdığını kanıtlar. Sedir uçucu yağı; sedir ağacının iğne, yaprak, kabuk ve meyvelerinden damıtma, soğuk presleme yöntemleri ile elde edilen doğal bir yağdır. Bu kadar kadim dost olan sedir yağı nedir nasıl elde edilir ve sedir ağacı yağı ne işe yarar sorularının yanıtı için okumaya devam edin. 

Sedir Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Sedir yağı ne işe yarar sorusu sedir yağı ile ilgilenenlerin cevabını aradığı bir sorudur. Sedir ağacı yağı faydaları o kadar zengindir ki tarih boyunca insanların yaşamlarının bir parçası olmuştur. Antiseptik, anti-inflamatuar, antispazmodik, diüretik, anti mikrobiyal özelliktedir. Böcekleri öldürür, mantar oluşumunu önler. Artrit ağrılarını ve egzamayı azaltır, Pire, güve ve keneyi uzaklaştırıcı etkisi ile böcek ilacı olarak da tercih edilir. Ancak bu kaliteli yağın yararlarından faydalanmak için doğal içerikteki kaliteli yağ seçeneklerine yönelmenin de önemini belirtmek gerekir. Sitemizde kaliteli ve doğal sedir ağacı yağı yanında diğer doğal yağ seçeneklerine de uygun fiyat avantajlarıyla ulaşabilirsiniz.

Sedir Ağacı Yağı Faydaları

Sedir yağı faydaları oldukça geniş bir alanda etkilidir. Enfeksiyonlarla mücadele ederek sivilceleri yok eder. Küçük çaplı yaraları iyileştirici özelliktedir. Düzenli kullanımda yara izlerini küçültür. Sedir uçucu yağı faydaları arasında yatıştırıcı, gevşetici etkisi ile uykusuzluk giderici olması da yer alır. Arındıran odunsu kokusu ile ev kokusu olarak da tercih edilir. Stresten uzaklaştırır. Zihinsel bulanıklığı gidererek dikkat dağınıklığını ortadan kaldırır. Bu özellikleri aromaterapi yağı olarak tercih edilme nedenlerindendir. Öte yandan huzursuz bacak sendromu ve astım ataklarını azaltıcı, iltihap giderici etkisi de sedir yağının diğer önemli faydaları arasında yer alır. Ayrıca cilt ve saç üzerindeki etkileri ile kozmetik alanının da vazgeçilmez uçucu yağıdır. 

Sedir Ağacı Yağı Saça Faydaları

Saç köklerini güçlendirici etkisi sedir ağacı yağı saça faydaları açısından ön plandadır. Düzenli kullanım ile saç köklerini besleyerek, gür ve hacimli saçlara ulaşmanızı sağlar. Güçlenen gür saç telleri sedir ağacı yağı saç uzatma etkisinin kanıtıdır. Saç dökülmelerinin önüne geçer. Egzama ve kaşıntıyı giderir. Saç diplerindeki pullanma, döküntüyü yok eder. 

Şüphesiz ki kadınlar için saç bakımı, cilt bakımından sonra en çok dikkat edilen bakım çeşididir. Saç ne kadar sağlıklı görünürse, kadın kendini daha sağlıklı ve özgüvenli hissetmektedir. Bunun için de bu bakımı yaparken sedir ağacı yağı gibi doğal yöntemleri benimsemek de oldukça önemlidir. Sedir ağacı yağı saça faydaları ise saç derisindeki inflamasyonları azaltarak, gözeneklerin açılmasına ve saç köklerini güçlendirerek saçınızın daha gür, parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktır.

Tabii ki sedir yağı saça faydaları, yalnızca kadınların saçına yönelik değildir. Saç dökülmesi yaşayan ya da saçının daha sağlıklı görünmesini isteyen bakımlı erkekler için de kullanıma oldukça uygundur. Saç dökülmesi, kepeklenme ve saç derisinde enfeksiyona bağlı döküntülerde, herhangi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılarak saç derisine masaj yapma yöntemiyle uygulanabilir. Yağ dokusunu sevmeyenler ve bu işleme vakti olmayanlar, saç kremi ya da şampuanına birkaç damla damlatarak da kullanabilir

Sedir Ağacı Yağı Cilde Faydaları

Sedir ağacı yağı cilde faydaları açısından cilt dokusu üzerindeki kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve iltihap giderici özellikleri önemlidir. Bu özellikleri ile cildi canlandırır, cilt üzerinde yer alan çatlaklık, kuruluk hissini ortadan kaldırır. Sedir yağı cilde faydaları yönünden akneler üzerinde güçlü bir savaşçıdır. 

Sedir ağacı yağının faydaları, saymakla bitmeyecek ölçüde fazladır. Özellikle cilt problemleri yaşayanlarda bu problemleri hafifletici etkiye sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Yağın içeriğinde bulunan antibakteriyel özellik, sivilce sorunu yaşayanlar için bu sorunun çözümünde yardımcıdır. Cilt tonu eşitsizliklerinde cilt tonunu düzenleyerek daha parlak ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.

Yaş ilerledikçe cildin elastikiyeti kaybolmakta ve bu da sarkmalara ve kırışıklıklara neden olmaktadır. Doğal yöntemlerle genç kalmak isteyenler için ise sedir ağacı yağı, içeriğinde bulunan antioksidan özellikler sayesinde kırışıkların görünümünü azaltmaya yarar. Egzama ve dermatit gibi cilt sorunlarında taşıyıcı yağ ile karıştırılarak düzenli bir şekilde cilde uyguladığında anti-inflamatuar özelliği sayesinde etkisini görmek mümkündür.

Sedir Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Tarihler boyu yaşamlarımızın bir parçası olan sedir ağacı yağını yakından tanıyıp faydalarını öğrendiysek sıradaki sedir ağacı yağı nasıl kullanılır sorusuna cevap vererek merakınızı da giderelim. Sedir ağacı yağı kullanım şekli kullanım alanına göre farklılık gösterebilir. Diğer yağlar ile karıştırılarak cilt yüzeyine ve saç diplerine masaj yapılması, buhurdanlık, difüzörlere damlatılarak, havlu ya da yastığın üzerine birkaç damla sürülmesi uygulamaları tercih edilir. Kuru çiçeklere püskürtülerek doğal oda parfümü yapımı da bir diğer sedir ağacı yağı kullanımı yöntemidir.

Sedir Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saç dökülmesini gidermesi, saçları güçlendirerek uzatması sedir yağı saça faydaları açısından etkili bir uçucu yağ olmasını sağlar. Peki, saç bakımı için bu derece güçlü bir yağ olan sedir ağacı yağı saça nasıl uygulanır? Şampuanınıza bir kaç damla sedir yağı ekleyebilir ya da saç diplerine masaj yaparak saç köklerini güçlendirici etkisini arttırabilirsiniz. Doğru kullanım sedir yağının faydalarından daha etkin olarak destek almanızı sağlar. 

Sedir Ağacı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cilt bakımında önemli bir uçucu yağ olan sedir yağı nasıl kullanılır sorusunun yanıtı da oldukça detaylıdır. Özellikle akne ve sivilceler ile etkin mücadelede sedir ağacı yağı kuvvetli bir yağdır. Güçlü bir yağ olması nedeniyle cilt üzerinde diğer yağlar ile birlikte seyreltilerek kullanılması önerilir. Başta ardıç, adaçayı, bergamot, yasemin, gül, biberiye ve lavanta olmak üzere vetiver ve ylang ylang yağlarıyla da uyumlu bir yağdır. Yağ karışımı bir parça pamuk üzerine konularak cilt üzerine yumuşak hareketlerle masaj yapılarak yedirilir. 10- 15 dakika bekletilerek su ile durulanır. Ciltte arındırıcı ve canlandırıcı ferah etki yaratır.

Sedir Ağacı Yağı Nasıl Kokar?

Sedir ağacı ormanda yetişen bir bitkidir. Sedir ağacının yaprak ve kabuklarının damıtılması ile elde edildiğinden sedir yağı kokusu odunsu bir kokudur Depresyon gidermesi, zihni gevşeterek rahatlatması, yüksek konsantrasyon sağlaması sedir yağı kokusu faydaları açısından sedir ağacı yağını zengin bir aromaterapi yağı yapar. Buhurdanlık ya da koku lambasına damlatılacak bir kaç damla sedir ağacı ile stresten uzaklaşacak, dingin bir zihinle konsantrasyonunuzu güçlendireceksiniz. 

Ayrıca odanız içerisinde bulunan kurutulmuş çiçekler üzerine sıkarak oda parfümü formunda da kullanım sağlayabilirsiniz. Sedir ağacı yağını diğer yağlarla seyrelterek bilek ya da koltuk altınıza sürebilirsiniz. Bu kullanım şekli ile odunsu koku içeren vücut parfümlerinden hoşlananlar için güzel bir seçim olacaktır. Aynı zamanda doğal içeriği sayesinde parfüme alerjisi olan kişiler içinde doğal bir alternatiftir. Kadim dost sedir ağacı yağı kokusu ile sizi rahatlatırken şehir hayatının günlük koşturmacasında ormanların ferahlığını da gün boyu kokusu ile size taşıyacaktır. 

Sedir Ağacı Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sedir ağacı yağı yüze sürülür mü?

Sedir ağacı yağı anti-mikrobiyal etkisi nedeniyle özellikle sivilce ve akneler üzerinde oldukça güçlü etkiye sahiptir. Sedir ağacı uçucu yağını diğer yağlarla seyrelterek yüzünüz üzerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz Ürünlerimizin tamamı doğal içeriktedir. Ancak yine de alerjik bir tepki ile karşılaşmamak için geniş bir bölgeye uygulanmadan önce küçük bir alan üzerinde denenmesi iyi olur.

Sedir ağacı yağı içilir mi?

Sedir ağacı yağı değerli bir uçucu yağdır. Her ne kadar likit formda satılmış olsa da diğer uçucu yağlarımızda olduğu gibi içilmesi tavsiye edilmez. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.