Alfheim Aromaterapi Blog

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Oct 02, 2023

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücuttaki istenmeyen kıllardan sağlıklı bir şekilde kurtulmanın yolu olan epilasyonun çeşitleri vardır. Lazer epilasyon günümüzde en etkili ve kaliteli yöntem olarak kabul edilir. Lazer epilasyon sonrası cilt bakımı sürecinde dikkat edilmesi gereken detaylar bulunur. Bu yazımızda lazer ve iğneli epilasyon gibi epilasyonlardan sonra cilde nasıl bakım yapılacağını anlatacağız. 

Farklı epilasyon türleri olsa da epilasyonda her zaman işlem direkt olarak cilde müdahaleyi gerektirir. Epilasyon yapılan bölge hassas olur. Epilasyondan sonra yapılmaması gerekenler oldukça önemlidir. Epilasyondan sonra cilde zarar verecek durumlardan kaçınmak gerekir.

İğneli Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı

İğneli epilasyondan sonra 12 saat cilde su temas ettirilmemelidir. Sonraki 12 saatte cilt ılık su ile temizlenmelidir. 24 saat sonra su teması olabilir. İğneli epilasyon yapılan bölgeye düzenli güneş koruyucu uygulanması da önemlidir. Uygulamadan sonra 24 saat boyunca cilde deodorant parfüm gibi şeyler de sürülmemeli, makyaj uygulamaları da yapılmamalıdır. 

Cilt hassasiyetine göre krem uygulaması yapılabilir. Cildi tahriş edecek peeling, kese gibi uygulamalardan kaçınmak gerekir. Yüze iğneli epilasyon sonrası bakım sürecinde en önemli hususlardan birisi de içeriğinde farklı maddeler olan kremler kullanılmaması gerekliliğidir. Doğal bakım yapılmalıdır. Cilt tipine uygun doğal içerikli nemlendirici kullanmak gerekir.

Lazer Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı

Lazer epilasyon sonrası ilk bir hafta cilde çok soğuk ya da çok sıcak su uygulanmamalıdır. Ilık su ile duş alınması gerekir. Lazer sonrası cilt bakımı sürecinde kimyasal cilt bakım ürünlerinden uzak durulmalı, özellikle de içeriğinde kimyasal olmayan doğal bakım ürünleri tercih edilmelidir. Çünkü kimyasal içerikli ürünler cilde çok zarar verebilir. Lazer sonrası bakım yaparken doğal içerikli ürünler kullanmak önemlidir. Sauna ve hamam lazer sonrası kızarıklıkta artışa neden olabilir. En az 5 gün sauna ve hamamdan uzak durmalısınız. Kızarıklık için soğuk kompres yapmak iyi olabilir. Epilasyon bölgesinin temiz tutulması gerektiğini unutmamalısınız.

Lazer Epilasyon Sonrası Cilt Bakım Rutini 

Lazer epilasyon sonrasında kızarıklık oluşabilir. Kızarıklık için soğuk kompres iyi gelir. Lazer sonrası cilt hassas olur. Cilde bakım yaparken nazik olmak gerekir. Cilt bakımı için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir. Cilt güzelce temizlendikten sonra doğal içerikli nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Temizleme ve nemlendirme bir rutin halinde günde iki kez yapılabilir. 

Epilasyon sonrası ciltte kabarma olmaması için cildin temiz ve nemli tutulması önemlidir. Ciltte kızarıklık ve kabarma olabilir ki epilasyon sonrası bu doğal bir durumdur. Doğru ürünler kullanarak bu tür sorunlarla başa çıkmak mümkündür. Doğal içerikli, organik cilt bakım ürünleriyle rutin halinde bakım yapılmalıdır. Cildin güneşten korunması da önemlidir.

Cildi Temiz Tutmak

Epilasyon sonrasında enfeksiyon durumlarının yaşanmaması için cildin temiz tutulması önemlidir. Cildi ılık su ve doğal içerikli temizleme jeli ile temizleyebilirsiniz. Kullanılan temizleme jelinin kimyasal içermemesi gerekir. Epilasyon sonrası cildinizi düzenli olarak temizlemelisiniz. Temizlemede kullanacağınız ürünler mutlaka organik olmalıdır. Cildin epilasyon sonrası hassas olduğunu unutmamalısınız. Cildi ılık su ile temizlemelisiniz. Soğuk ya da sıcak su cilde zarar verebilir.

Cildi Güneşten Korumak

Epilasyon sonrası cildi güneşten korumak oldukça önem arz eder. Epilasyon sonrası cilde güneşin zararlı ışınları ulaşmamalıdır. Lazer epilasyon sonrası güneş kremi kullanmak zorunludur. Ancak kullanılacak kremin kimyasal içermemesi gerekir. Doğal içerikli ve etkili güneş kremi tercih edilmelidir. Kimyasal içerikli güneş kremi kullanmaktan kaçınmak gerekir. Cildi güneşten korumak için buna göre kıyafetler tercih etmek de önemli bir detaydır. Epilasyon yapılan bölgeler direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Cildi Nemlendirmek

Epilasyon sonrası temizlik ve nemlendirme iki önemli adımdır. Cildi nemlendirmek için kesinlikle doğal içerikli nemlendirici tercih etmek gerekir. Epilasyon sonrası nemlendirici krem seçerken doğal içerikli olan kremler tercih edilmelidir. Seçtiğiniz krem içinde kimyasal bulunmamalı, organik ve doğal içerikli nemlendirici krem seçeneklerini tercih etmelisiniz. Sıradan kremler yerine doğal içerikli kremleri değerlendirmelisiniz. Epilasyon sonrasındaki süreçte cildiniz çok hassas olur. Cilt tipine uygun doğal nemlendirici kullanmak gerekir.

Peeling

Epilasyon sonrası birkaç gün peeling tavsiye edilmez. Bir hafta sonrasında peeling yapmak isterseniz doğal içerikli ürünlerle yapabilirsiniz. Lazer epilasyon sonrası losyon kullanacaksanız losyonun doğal içerikli olmasına dikkat etmelisiniz. Peeling yapılacaksa mutlaka bir süre beklendikten sonra yapılmalıdır. Ancak cildi arındırmak için kullanılacak peeling ürünleri mutlaka doğal içerikli olmalıdır. Peeling yapacağınız zaman cildi iyice temizlemelisiniz. Temizledikten sonra peeling uygulayabilirsiniz. Cilde zarar verecek kimyasal ürünlerden uzak durmalısınız.

Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Epilasyon sonrası cilde zarar verecek dış etkenlerden cildi korumak gerekir. Öncelikle güneş ışınlarından cildi çok iyi korumak için güneş kremi kullanmak önemlidir. Cilde çok soğuk ya da çok sıcak su değdirilmemelidir. Lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında kimyasal içerikli üründen uzak durmak ilk sırada yer alır. Cilde bakım yaparken kesinlikle doğal içerikli ürünler kullanmak gerekir. Kimyasal içerikli ürünler cilde büyük zarar verebilir. Epilasyon sonrasında cilt bakımı önemlidir. Cilt bakımını doğal ürünlerle düzenli olarak yapmak gerekir. Cildin temiz tutulmalısına özen gösterilmelidir.

Epilasyon Sonrası ilk 24 Saatte Cilt Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Epilasyon sonrası ilk 24 saatte duştan ve keseden uzak durmak gerekir. Kese ve peeling gibi uygulamalar cilde zarar vereceğinden yapılmaması gereken uygulamalar arasındadır. İlk 24 saatte cilde su değmese daha iyi olur, eğer cilde su kullanılacaksa 12 saat sonra falan o da ılık su olabilir. Ancak gene de ilk 24 saat su değmese bakım süreci açısından daha iyi olacaktır. 

İlk 24 saat deodorant ve parfüm kullanmaktan kaçınmak gerekir. Cilde herhangi bir cilt bakım ürünü sürülmemelidir. İlk 24 saatte güneşin diren ışınlarından da uzak durmak gereklidir. Daha sonraki günlerde güneş kremi kullanmak gerecektir.

Epilasyon Sonrası ilk 14 gün Cilt Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Epilasyon sonrası 14 gün boyunca direk güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmak gerekir. Solaryumdan uzak durulmalıdır. Kıl döngüsünü etkileyecek ağda, cımbız, tüy dökücü krem gibi uygulamalardan da uzak durulması gerekir. Lazer sonrası bakım kremi kullanırken tamamen doğal içerikli kremleri tercih etmelisiniz. Epilasyon sonrası günlerde cildinizi güneş kremi ile güneşte korumalısınız. Kullanacağınız güneş kremi de cilt bakım ürünleri de doğal içerikli olmalıdır.

Epilasyon Sonrası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Lazerden kaç gün sonra cilt bakımı yapılır?
 • Lazer epilasyon uygulamasından bir hafta sonra cilt bakımı veya peeling gibi uygulamalar yapılabilir. Epilasyondan bir gün sonra yatıştırıcı krem kullanılabilir. Ancak kullanılan kremin kimyasal içerikli olmaması önemlidir.

 • Lazer den sonra hangi kremler sürülür?
 • Lazerden sonra kızarıklıklar için yatıştırıcı kremler kullanılabilir. Cilt için özel nemlendirici kremler tercih edilebilir. Ancak hangi krem olursa olsun kimyasal içerikli olmamalıdır. Doğal içerikli krem çeşitleri tercih edilmelidir.

 • Lazer epilasyondan sonra ne yapılmaz?
 • Lazer epilasyondan sonra 5 gün peeling ve kese yapılmaz. Lazer epilasyondan sonra cildi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir. Lazer epilasyondan sonrasında solaryuma gidilmemelidir.

 • Epilasyondan sonra peeling ne zaman yapılır?
 • Epilasyondan 1 hafta sonra peeling yapılabilir.

 • Lazer sonrası krem kullanmak şart mı?
 • Lazer sonrası cilt tahriş olabilir. Bu nedenle cilt için cilt tipine uygun nemlendirici krem kullanmak gerekir.

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.