Alfheim Aromaterapi Blog

İncir Çekirdeği Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

May 26, 2023

İncir Çekirdeği Yağı Nedir?

İncir çekirdeği yağı, etkileri nedeniyle bitkisel yağlar içerisinde popüler bir yağdır. İncirin sağlığa olan faydalarını hemen hemen pek çok kişi bilir. Hatta incir yediğinde ağzındaki doluluk hissinin büyülü olduğu düşünülür. Küçücük tohumlarıyla insan sağlığına etkileri olan incir çekirdek yağı, son yılların en çok aranan ürünü oldu.

İncir çekirdeği yağı, doğanın mucizelerinden bir tanesidir. Saç ve cilt bakımın vazgeçilmezlerinden olan yağ, besleyici nitelik taşır. İncir çekirdeği yağı faydaları ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

İncir Çekirdeği Yağı Nedir?

İncir çekirdeği yağı, incirin değerli bir parçasından elde edilir. Vitamin ve antioksidanlar yönünden zengin olan yağ, doğal bakıma önem veren kişiler için vazgeçilmezdir. 

İncir genellikle sıcak iklimlerde yetişir. Hemen hemen tüm vitaminlerin besin kaynağıdır. Bu açıdan tüketilmesi insan vücuduna birçok fayda sağlayacaktır. İncir çekirdeği yağının birçok rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir. İncir tohumları da önemli bir omega hazinesidir.  Cilt sağlığı için kullanılan incir çekirdek yağı soğuk sıkım yöntemiyle incir çekirdeğinin içindeki yağın çıkarılmasıyla elde edilir. Soğuk pres incir çekirdeği yağı faydaları kişisel bakım ürünleri içerisinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller ile güçlü bir direnç kaynağıdır.

İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

İncir çekirdeği yağı daha çok cilt ve saç için kullanılır. Vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin olması, ciltte yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Cildin alt katmanlarına etki ederek, nem ve ışıltı verir. Saç bakımında ise güç ve parlaklık kazandırır. İncir çekirdeği yağı içmenin faydaları ise vücudun içten beslenmesini sağlar. Vücut sağlığını iyileştiren faydalı içerik, bağışıklığın güçlenmesinde etkili rol oynar. Vücudu, kalp ve damar hastalıklarından korur. 

İncir Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

Cilt bakımında doğallıktan yana olan kişilerin tercih ettiği incir çekirdeği yağı çok yönlü bir kullanıma sahiptir. Ciltteki birçok problemin önüne geçen yağ, sivilce ve akne problemi ile savaşırken de tercih edilir. İncir çekirdeği yağı faydaları açısından özellikle cilt üzerinde etkisi fazladır. Bu yağ cildin derinlemesine bakımlı hale gelmesini sağlar. Cilde ihtiyaç duyduğu nemi kazandırır. Aynı zamanda incir çekirdeği yağı kirpik bakımında da oldukça faydalıdır. Kirpiklerin dökülmesinin önüne geçer. Ayrıca kirpikleri uzatmak konusunda da etkilidir. 

İncir Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Minicik tanelerden oluşan incir yağı faydaları insan sağlığı üzerinde etkileri yapılan testlerle ortaya çıkmış, son yıllarda en çok aranan cilt bakım ürünleri arasında yer almıştır.

Çatlaklara iyi gelir 

 • Ağız ve ellerde oluşan çatlaklardaki hücreleri onararak doku iyileşmesini destekler.
 • Kadınlarda doğum sonrası oluşan çatlakların giderilmesinde mükemmel sonuç verir.
 • Soğuk ve kuru havalar nedeniyle gergin ve çatlamış cilde oldukça faydalıdır.

 Akne ve Uçukları Yatıştırır

 • İncir çekirdeği yağı iyileştirici özelliğe sahiptir. Akne ve uçuk gibi ciddi cilt rahatsızlıklarında kullanılır.
 • Akneye neden olan mikropları parçalamak da dahil olmak üzere uçuk gibi tahriş edici maddeleri hızla ortadan kaldırır.

Antioksidan Özelliği

 • İncir çekirdek yağı vücut sağlığını korumakla beraber sinir ve beyin sistemini kontrol altına alır.
 • Özellikle metabolizmanın durgun olmasını önler ve bağırsak sağlığına korur.
 • İncir çekirdeği yağı, kanserli hücrelerin yayılmasını önler.

 Yüksek Potasyum Kaynağı

 • İncir çekirdek yağı potasyum açısından zengindir. Bu sayede insülin hormonunu Bu sayede şeker hastalarının vücutları daha sağlıklı olur.
 • Metabolizmanızı uyarır.
 • Antioksidan içeriği yüksek mineraller içeren bu yağ, kabızlık gibi sorunların çözümünde oldukça etkilidir. Özellikle bağırsaklarını yenilemek isteyenler bu yağın doğru kullanımı ile inanılmaz faydalar elde edeceklerdir.

 Canlı Göz Çevresi

 • Göz çevresindeki koyu halkalar genellikle düzensiz uyku ve demir eksikliğinden kaynaklanır. İşte bu noktada incir çekirdeği yağı faydaları ile birlikte inanılmaz bir etki ortaya koyar.
 • Daha canlı cilt detaylarına sahip olmak için gerçek bir vitamin kaynağıdır.
 • Göz çevresindeki morluklardan bu yağ ile kurtulmak oldukça mümkündür.

İncir Çekirdeği Yağı Yüze Faydaları

İncir çekirdeği yağı yüze faydaları arasında sivilce ve akne problemine karşı etkili içeriği yer alır. Sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olan mikropları ortadan kaldırır. Bu sayede yüz, temiz ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. İncir çekirdeği sayesinde cilt, ihtiyaç duyduğu nemi kazanır. İncir çekirdeği yağı cilde faydası uçuk konusunda da ortaya çıkar. Uçuğun çıkmasını engellemesinin yanı sıra; var olan problemin de iyileşmesini sağlar. 

İncir Çekirdeği Yağı Saça Faydaları

incir çekirdeği yağı saça faydaları ilk olarak onarıcı etkisiyle ortaya çıkar. Saçları canlandıran içerik, dış etkenlere karşı da etkilidir. Özellikle boya ve açıcıdan kaynaklı olarak ortaya çıkan yıpranmalarda saçlara güç kazandırır. Saçların hem daha yumuşak hem de daha sağlıklı olmasını sağlar. Yüksek vitamin içeriğine sahip olan incir çekirdeği yağı, kuru saçları nemlendirme konusunda etkilidir. Ayrıca dökülme sorununa karşı da faydalıdır. Saçlara parlaklık kazandırmasının yanı sıra; uzama konusunda da rol oynar. 

İncir Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları

Faydaları açısından oldukça önemli olan bu yağın cilt üzerinde onarıcı etkisi vardır. Aynı zamanda da incir çekirdeği yağı cilde faydaları arasında yıpranmayı önleyici etkisi açısından önemli bir yağdır. Bu durum başta çatlaklar olmak üzere birçok problemin iyileşmesinde rol oynar. İncir çekirdeği yağı faydaları cilt sağlığını koruma konusunda da etkilidir. Cilt bariyerini güçlendiren içeriğiyle, dış etkenlere karşı etkilidir. Genel cilt sağlığına katkıda bulunur. Cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırır. Ayrıca bu değerli yağ sayesinde cilt tonu da eşitlenir. 

 • Dokuları iyileştirir, ağız ve ellerdeki ağrılı çatlaklardaki hücreleri onarır.
 • Cildiniz soğuk ve kuru hava nedeniyle hasar gördüğünde ve çatladığında, çatlamayı önler.
 • Göz altlarında oluşan yorgunluk halkaları incir çekirdeği yağı ile kolaylıkla giderilebilir.
 • Cildi sıkılaştıran incir çekirdek yağı kırışıklık oluşumunu engeller ve erken cilt yaşlanmasının önüne geçer.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

İncir çekirdeği yağı kullanımı saç ve cilt tipine göre değişiklik gösterir. Ayrıca yağı kullanım amacı da uygulama şeklinin farklılaşmasına neden olur. Eğer incir çekirdeği yağı masaj yapmak için kullanılıyorsa tek başına etkilidir. Yağdan bir miktar alarak, vücuda masaj yapılması kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Vücuttan stresin uzaklaşmasını sağlarken, etkili bir şekilde bakım yapar. Benzersiz bir deneyim yaşamak için farklı bir yağ ile karıştırarak da kullanıma uygundur. Yağ, saç bakımında duştan sonrada kullanılabilir. Nemli saç uçlarına bir miktar sürülerek, saçların bakımlı görünmesi sağlanır. 

İncir Çekirdeği Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

İncir çekirdeği yağını kullanmadan önce cildin temiz ve arınmış olması gerekir. Ciltte makyaj ve yağ kalıntılarının olmaması, ürünün etkinliğini arttırır. Üründen birkaç damla alarak, tüm cilde dairesel hareketlerle uygulamak mümkündür. Yağ, sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa uygulanabilir. Ürünü uyguladıktan sonra cildi yıkamaya gerek yoktur. Eğer mümkünse bir gece kadar bekletmek, yağın etkinliğini artırır. İncir çekirdeği yağı, cilde yoğun bir şekilde bakım yaparak yumuşaklık verir. İncir çekirdeği yağı göz altı morlukları ve kırışıklıklarına karşı da kullanılır. Üründen birer damla alınarak göz çevresine sürülür. Bu sayede ince kırışıkların ve morlukların önüne geçilir. 

İncir Çekirdeği Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

İncir çekirdeği yağı saç bakımında oldukça etkilidir. Saç ve saç derisinde kullanıma uygun olan ürün, gözle görülür sonuçlar ortaya koyar. İncir çekirdeği yağından bir miktar alınır. Saç derisine ve uç kısımlarına yağdan sürülür. Yağın tüm saça yayılması için taramak gerekir. Ardından saça bone takılır ve minimum 1 saat, maksimum 1 gece bekletilir. Ardından saçlar şampuan yardımıyla yıkanarak, temizlenir. Bu sayede saça gereken nem takviyesi kazandırılmış olur. 

İncir Çekirdeği Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

İncir çekirdeği aromatik yağından bir miktar alınarak elde ısıtılır. Yağın avuç içinde birkaç saniye ısıtılması, etkinliğini artırır. Ürün yüze yumuşak hareketlerle masaj yaparak uygulanır. Bu sayede kan dolaşımı artarak, ürünün cilde daha iyi nüfuz etmesi sağlanır. İncir çekirdeği yağını cilde nemlendirici ile karıştırarak kullanmak da mümkündür. 

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

İncirlerin çekirdekleri alınır ve çekirdekler yıkanarak kurutmaya bırakılır. Çekirdekleri güneşte ya da düşük ısılı bir fırında kurutmak mümkündür. Kuruyan çekirdeklerin yağı kolay bir şekilde çıkmaya başlar. İncir çekirdekleri sıkacak ya da pres makinesi ile sıkılır. Sıkma işlemini yavaş ve dikkatli hareketlerle yapmak gerekir. Sıkma işleminin ardından incirin yağı tamamen çıkar. Kullanıma hazır hale gelen yağlar, temiz ve koyu renk bir kap içinde toplanır.  Bu aşamada yağın kalitesini korumak için güneş ışınları ile mümkün olduğunca temas ettirmemek gerekir. Hazırlanan yağ, serin ve kuru bir yerde saklanır. 

İncir Çekirdeği Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İncir çekirdeği yağı göz çevresine sürülür mü?

İncir çekirdeği yağı göz altı kırışıklıkları ile mücadele ederken sıkça kullanılır. Göz çevresine bu yağın sürülmesinde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte direkt olarak gözle temasından kaçınmak gerekir.

İncir çekirdeği yağı yüze sürülür mü?

İncir çekirdeği yağının yüze sürülmesi uygundur. Ciltteki probleme ve ihtiyaçlara göre günlük bakım rutinine dâhil edilmesi önerilir. 

İncir çekirdeği yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Cilt lekelerine düzenli olarak uygulandığında görünümün kusursuz bir hale gelmesini sağlar. Leke renginin açılmasına yardımcı olur. 

İncir çekirdeği yağı kırışıklıklara iyi gelir mi?

Kişisel bakım ürünleri içerisinde kullanılan incir çekirdeği yağının faydaları el ve yüzde oluşabilecek  kırışıklıkları önler. Yüzde oluşan kırışıklıklar incir çekirdek yağının içerdiği mineraller sayesinde düzelir. İncir çekirdeği yağı cilt yenilenmesinin hızlanmasını sağlar. Kırışıklık  tedavileri için kullanılan incir çekirdeği yağı,cilt sağlığı açısında fayda sağlar. Eğer sizde kırışıklık başlamaları mevcutsa  Alfheim Aromaterapi yüz bakımı ürünlerini kullanarak yaşanabilecek olumsuz duruma karşı önleminizi alabilirsiniz.

İncir çekirdeği yağı saç sağlığına katkı sağlar mı?

İncir çekirdek yağı saçı besler ve onarır. Saç üzerinde üzerinde canlandırıcı ve yapıcı etkileri bulunan incir çekirdek yağı yüksek vitamin içeriği sayesinde kuru saçları nemlendirir ve saç dökülmesi yaşayan kişilerde bu sorunların giderilmesine yardımcı olur. Oldukça etkili olan bu saç bakım yağı, birçok kadın ve erkeğin saç bakımı için kullandığı en faydalı saç bakım yağlarından biridir. Sizde saç yapınızı korumak istiyorsanız Alfheim Aromaterapi saç bakım ürünlerine bakabilir birbirinden özel bakım ürünlerine sahip olabilirsiniz

İncir çekirdeği yağı diğer cilt bakım ürünleriyle nasıl kullanılmalıdır?

İncir çekirdeği yağı içerisinde bulunan zengin mineralleri sebebiyle birçok alanla birlikte kullanılabilir. Saç ve cilt bakım ürünlerinin yanında tercih edilebilir. Kişisel bakım ürünleri içerisinde değerlendirilen İncir çekirdeği yağı ürünlerine Alfheim Aromaterapi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İncir çekirdeği yağı hangi cilt tipleri için uygundur?

İncir çekirdeği yağı, doğal bir bitkisel yağdır ve kişisel bakım açısından faydalı özellikleri içerisinde barındırır. Bütün cilt yapılarında yararlı etkileri test edilen İncir çekirdeği yağı cildi nemlendirir ve esnek hale gelmesini sağlar.

İncir çekirdeği yağı nasıl çıkarılır?

Toplanan incirlerin çekirdekleri tek tek ayrıldıktan sonra bir ısıl işlemden geçirilmeden soğuk pres işleminden geçerek süzülür.Süzülme işleminden geçen incir çekirdeği yağı, herhangi bir kimyasal madde eklenmeden piyasaya sunulur.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.