Alfheim Aromaterapi Blog

Shea Yağı (Shea Butter) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Mar 09, 2023

Shea Yağı (Shea Butter) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kozmetikte bir hazine olarak kabul edilen shea yağı, harika bir cilt, tırnak ve saç bakım ürünü olarak öne çıkar. Peki, shea butter nedir? Shea yağı ne işe yarar? Shea yağı hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Shea Yağı (Karite Yağı) Nedir?

Nemlendirici, antioksidan ve yatıştırıcı olarak faydaları, onu hem cilt hem de saç bakımı için kozmetik ürünlerinde önemli bir bileşen haline getirir. Organik shea yağı, ister hassas, ister çok kuru veya yağlı cilde sahip olsun, tüm cilt tipleri için faydalı özellikler sunar.

Shea yağı nedir sorusunun cevabını şöyle açıklayabiliriz: Shea butter yağı, Batı Afrika'nın savanlarından gelen ve yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlar açısından son derece zengin olan bitkisel bir yağ. Shea butter yağı, hem saç hem cilt bakımında çok uzun senelerden bu yana tercih edilir. Çünkü shea yağı yüze faydaları olduğu gibi saçlar için de yararlı bir yağ olarak kabul edilir.

Yapısındaki temel antioksidanlardan biri, kirliliğe ve serbest radikallere karşı koruyan E vitamini. Doğal bir yumuşatıcı olan karite yağı, doğal haliyle sıvı değil, katı formda sunulur.

Shea Yağı Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Shea butter, cilt ve saç bakımının vazgeçilmezlerinden biri. Karite yağı faydaları oldukça fazla. Bu nedenle her yaştan insanın bakım rutininde yer alması gereken bir bileşen. Shea yağı ne işe yarar? Shea yağı faydaları hakkında şunları söyleyebiliriz:

  • Hidrasyon: Shea butter yağı faydaları arasında en önemlisi hidrasyon etkisi sağlaması. Başlıca özelliği, epidermisi derinlemesine nemlendirme yeteneği. Bu sayede cildin daha esnek olmasını ve sağlıklı kalmasını mümkün kılar.
  • Beslenme: Shea yağının faydaları söz konusu olduğunda cildi ve saçları en iyi şekilde beslemesi de dikkat çeker. Saf shea yağı, epidermisi ve saçları yoğun bir şekilde beslemek adına ideal olan F, D, E ve A vitaminleri bakımından zengin.
  • Koruma: Doğal shea butter, yapısındaki özel bileşimler sayesinde tüm vücudu çevrenin etkilerinden korur. Aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı oluşan güneş yanıklarında da shea yağı kullanımı tavsiye edilir.
  • Cildi yeniler: Taşıyıcı yağlar arasında önemli bir yere sahip olan shea yağı, yoğun ve doğal vitamin içeriği nedeniyle cildi yeniler ve onarır.

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea butter faydaları nedeniyle cilt üzerinde önemli etkiler bırakır. Shea yağı cilde faydaları şunları içerir:

  • Cildi doğal olarak nemlendirir: Shea yağı, yağ asitlerindeki zenginliği sebebiyle doğada bulunan en nemlendirici maddelerden biri. Bu özelliğinden dolayı cildi optimal anlamda nemlendirir.
  • Cildi korur: Shea butter, cilde kolayca nüfuz eder. Cildi iklimsel ve çevresel saldırılara karşı koruyan bir bariyer oluşturur.
  • Derinlemesine besler: Cilt kuruduğu zaman özellikle daha kurak mevsimlerde bütünlüğünü kaybeder. Bu durum ise kendini çatlaklar şeklinde gösterir. Shea yağı kullanımı ile cildin kuruluğu ortadan kalkar. Bu doğal yağ iyi bir yumuşatıcı olduğu için cildi derinlemesine besler ve cildin yumuşak bir forma kavuşmasına izin verir.
  • Kırışıklık görünümünü hafifletir: Kollajen üretimini uyaran shea butter, serbest radikallerin cilt üzerindeki etkilerini en aza indirirken, diğer yandan da kırışıklık görünümünü azaltmaya destek olur.

Shea Yağının Saça Faydaları

Shea butter cilde faydaları olduğu kadar saç üzerinde de harikalar yaratır. Özellikle vitaminler açısından zengin olan shea butter, saçların kökten uca beslenmesine yardım eder. Saç uçlarında kullanıldığında doğal bir saç kremi görevi görür. Karite yağı saçların elektriklenmesini önler. Bu nedenle kıvırcık ve dalgalı saça sahip olanlar için en iyi saç bakım ürünleri arasında yer alır.

Doğal bileşenler bakımından yoğun olan shea yağı, saçları nemlendirdiği için kırılmaları önleme kapasitesiyle de bilinir. Bunlara ek olarak; hasar görmüş saçların kuruluğunu ve kırılganlığını tedavi etmeye yardımcı olan vitaminler barındırır.

Shea Butter Nasıl Kullanılır?

Karite yağı ile ilgili en fazla merak edilen konulardan biri de nasıl kullanıldığı. Shea yağı nasıl kullanılır açıklayalım:

Yüz İçin Shea Butter Yağı Kullanımı

Alfheim Aromaterapi koleksiyonunda yer alan doğal shea yağı, kırışıklıkların ve ifade çizgilerinin oluşumunu geciktirme konusunda sıklıkla tercih edilir. Nemlendirici ve besleyici niteliği sayesinde gündüz ya da gece kremi şeklinde kullanılabilir. Tüm cilde uygulanabilir.

Cildin esnekliğini korumasını sağlayan bu benzersiz yağ, dudaklar için koruyucu olarak da tercih edilebilir. Çatlamış dudaklara uygulanabilen ürün, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve dudaklarınızın görünümünü iyileştirmeyi başarır.

Saç İçin Shea Butter Yağı Kullanımı

Etkisi, ciltteki gibi saçlarda da belirgin olan shea butter yağı, saçların kuruluğunu ve kırılganlığını engeller. Saçlarınızın nem dengesini sağlamak, kuruluğunu gidermek ve saçlarınızı onarmak için shea butter yağını saçlarınıza maske şeklinde uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı taramanız her geçen gün zorlaşıyorsa, doğal bir açıcı olarak shea butter yağını deneyebilirsiniz. Bu durumda yağı, saçlarınızın uçlarına uygulamanız yeterli.

Alfheim Aromaterapi sayfasında yer alan shea yağı ve diğer taşıyıcı yağları keşfederek, cilt ve saç bakımınızı etkili şekilde tamamlarken aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkün.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.