Alfheim Aromaterapi Blog

Jojoba Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir

Mar 01, 2023

Jojoba Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir

Cildine iyi bakmak isteyen kişilerin vazgeçilmezleri arasında jojoba yağı yer alır. Üstün niteliklerden oluşan jojoba yağı, başta kozmetik olmak üzere farklı sektörlerde yaygın olarak kullanılır. Özellikle cilt ve saç bakımında son derece etkilidir. Bu yazımızda jojoba yağı faydaları ve kullanımı hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. 

Jojoba Yağı Nedir?

Jojoba yağı, Amerika’nın güney batısı yanı sıra Meksika’da yetişen jojoba bitkisinin tohumlarının işlenmesiyle elde edilir. Botanik olarak mum kategorisinde kabul edilmesinin arkasında, oda sıcaklığında katı bir yapıdan oluşması yer alır. Cilt tarafından kolayca emilen jojoba yağı, içerik bakımından oldukça zengindir. 

Çölün zorlu koşullarında, az miktarda su ile hayatta kalmayı  başarabilir. Uzunluğu 1-5 metre arasında olup küçük yaprakları vardır. Erkek Jojoba çalısının  çiçekleri sarıyken dişi çiçekler yeşildir ve zeytin şeklinde koyu kahverengi, fındık benzeri tohum  içeren meyvelere dönüşür. Jojoba bitkileri 200 yıla kadar yaşayabilir. Jojoba yağı nedir sorusunun  cevabı işte bu meyvelerle başlar. Bu meyveler ancak 5-6 yıl sonra hasat edilebilir olgunluğa erişir.  

Kızılderililerin cilt rahatsızlıklarında, yaraları iyileştirmek, güneş ışınlarından korunmak ve saç  bakımları için Jojoba yağını kullandıklarını biliyoruz. Hatta çekirdeklerin öğütülerek, kahve benzeri  bir içecek haline getirildiği de tespit edilmiş. 

Kimyasal açıdan sıvı bir balmumu olmakla birlikte oda sıcaklığındaki sıvı hali ve görünümü  nedeniyle Jojoba Yağı olarak bilinir. Jojoba yağı, kokusu olmayan, bakteriler tarafından metabolize  edilemediğinden çok uzun süre bozulmadan dayanıklılığını koruyabilen oldukça stabil bir yağdır.  Bu nedenle kozmetik ürünleri için oldukça değerli ve aranan bir bileşen halini almıştır. Buzdolabında  donup, oda sıcaklığında özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden sıvı hale gelir ve yıllarca saklanabilir. %100 saf olması koşuluyla elbette. 

Jojoba Yağı Ne İşe Yarar?

Jojoba yağı; saç, cilt ve tırnak başta olmak üzere birçok konuda olumlu etkilere sahiptir. Güçlü içeriğiyle beğeni kazanan jojoba yağı dudak bakımı söz konusu olduğunda da tercih edilir. Vücuda ihtiyaç duyduğu nemi verir ve bakım yapar. Cilt, jojoba yağını doğal bir yağ olarak algılar. Ayrıca yağ, saç bakımında da sıkça kullanılır. Jojoba yağı saça kullananlar parlaklık ve nem verme başta olmak üzere çeşitli etkilerine karşı büyük beğeni duyar. 

Jojoba yağı ne işe yarar sorusunun bir başka cevabı saç bakımında da çokça tercih edilen doğal  yağlar arasında olmasıdır. Saç derisini kepekten arındırmak ve nemlendirmek için Hindistan Cevizi yağı ile birlikte iyi bir ikili oluştururlar. Ciltte gösterdiği nemlilik ve yenileme performansını saç  derisinde de gösterir. Kuru ve tahriş olmuş saç derisini nemlendirerek, korur ve yatışmasına  yardımcı olur.  

Jojoba Yağı Neye İyi Gelir?

Jojoba yağı faydaları cilt bakımında ön plana çıkar. Cildin nemlenmesini sağlayan içerik, özellikle soğuk havalara karşı etkili bakım sağlar. Cilt bariyerini güçlendiren yağ sayesinde cildin nem dengesi korunur. Saça jojoba yağı sürüldüğünde ise yumuşaklık meydana gelir. Saçların beslenerek nem kazanmasını sağladığı için yıpranmaların da önüne geçer. Yağ, antioksidan içeriğe sahip olduğundan cildin serbest radikallere karşı korunmasında da etkili rol oynar. 

Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir?

Jojoba çalısının kendisini korumak için ürettiği Jojoba yağı faydaları temelde bizler için de  geçerlidir. Kızılderililer tarafından yüzyıllardır cilt ve saç bakımında aktif olarak kullanılan Jojoba  yağı cilde faydaları ile ön plana çıkar. Yumuşak bir cilt emilimi olan yağ, ciltte yağ ışıltısı  bırakmadan nemlendirerek, ipeksi bir ışıltı verir. Vitamin E içeriği sayesinde cildi güçlendirir ve antioksidan etkisiyle kırışıklıkları önler. Jojoba yağı kullanımı hamilelik çatlaklarını önlemede ve  gidermede benzersiz bir %100 doğal destektir. Ayrıca güneşte kolayca yananlar için yine doğal  bakım sağlayarak cildi korur. Güneş yanığı ciltlerde cildi nemlendirir, yumuşatır ve korur. 

Jojoba yağı, faydası açısından sadece kozmetik değil dayanıklılığı ve stabilliği ile birçok sektör tarafından kullanılmaktadır. 

 • Jojoba yağı tırnak ve el bakımında ortaya çıkar. Kuru ve kolay kırılan tırnakları nemlendirir. Tırnakların güçlü hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca elleri besleyerek yumuşatır.
 • Jojoba yağı faydaları cildin dış etkenlere karşı korunmasını sağlar. Güneşten yanan cildin onarılmasına ve tahrişin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Jojoba yağı saç derisini uyarır. Bu sayede saçların sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Etkili bir makyaj temizleyicidir. Cildin yorulmadan makyajdan arınmasını sağlarken, bakımlarını da yapar.

  Jojoba Yağı Saça Faydaları

  Jojoba yağı özellikle yağlı ciltlerdeki hidrolipidik tabakaya zarar vermeyen, yüksek besleyici ve  sebum salgısını düzenleyici etkisiyle her türlü saç tipinde kullanılabilir. Yağlı saçlarda sebum  salgısını dengelerken, kuru saç derisinde nemlendirme ve yumuşama sağlar.  

  Kuru saç derisi ve kuru saç tipi için iyi bir nemlendirici ve onarıcıdır. Yağlı saçlarda Çay Ağacı, Lavanta, Sedir, Papatya ve Vetiver yağlarıyla birlikte kullanıldığında saçı hafifleterek hacimlendirir  ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur.  

  • Jojoba yağı saça faydaları arasında kuruluğu ortadan kaldırması yer alır. Saçların sağlıklı bir şekilde yumuşamasını sağlar. Bu sayede saçlar daha kolay bir şekilde taranır.
  • Saç foliküllerini güçlendirerek, dökülmelerin önüne geçer.
  • Jojoba yağı saça faydası kepek problemi yaşayan kişilerde de ortaya çıkar. Saçların kepeksiz, sağlıklı ve canlı görünmesinde rol oynar. Saç derisine ihtiyaç olduğu bakımı yapar.
  • Saçların elektriklenmesinin önüne geçer.
  • Kabarık saç görünümünü ortadan kaldırır.

   Jojoba Yağı Cilde Faydaları

   Jojoba yağının cilde faydaları uzun yıllardır bilinmekle birlikte son dönemde oldukça popüler hale  geldi. Sen de jojoba yağı cilde nasıl uygulanır diye merak ediyorsan bu başlık tam sana göre  olacak.  

   Jojoba yağı cilt tarafından yumuşak şekilde emilir. Yağ ışıltısı bırakmadan, kuru ve tahriş olmuş ciltleri nemlendirir ve Vitamin E içeriği ile besler. 1:1 oranında Alfheim Üzüm Çekirdeği Yağı ya da  Alfheim Kuşburnu Çekirdeği Yağı ile karıştırarak özellikle hamilelik çatlakları için çözüm üretebilirsin.  

   • Jojoba yağı cilde faydaları arasında nem dengesini koruması yer alır. Ciltte meydana gelen kuruluk ve cansız görünüm ortadan kalkar. Cilde doğal bir parlaklık kazandırır.
   • Jojoba yağı cilde kullananlar yumuşak ve ipeksi etkiden memnun olduğunu belirtir. Cilt, pürüzsüz bir yapı kazanır.
   • Jojoba yağı sivilce ve aknelere karşı sıkça kullanılır. Fazla yağlanmadan kaynaklı olarak ortaya çıkan sivilcelerin iyileşmesini sağlar.
   • Cilde güç kazandırır. Bu sayede ciltte olumsuz etkilerin oluşmasını engeller.

   Jojoba Yağı Yüze Faydaları

   • Jojoba yağı yüze faydaları denildiğinde ilk olarak cilt tonunu dengeleyici etkisi dikkat çeker. Cilt tonundaki renk eşitsizlikleri ile mücadele eder. Cildin, pürüzsüz görünmesini sağlar.
   • Jojoba yağı cilt lekeleri konusunda da oldukça faydalıdır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan lekelerin iyileşmesini sağlar.
   • Ağız kenarlarında meydana gelen kuruluk problemi ile savaşır.
   • Yüze gerek duyduğu bakımı yapar.
   • Cilde esneklik kazandırır.
   • Makyaj altına sürüldüğünde kalıcılığı arttırarak, görünümü kusursuz hale getirir.

    Jojoba Yağı Kaşa Faydaları

    • Jojoba yağı kaşa faydaları ilk olarak nemlendirici etkisi ile dikkat çeker. Kaşların yumuşamasını sağlar ve kuruluk probleminin önüne geçer.
    • Kaşlar parlak bir görünüm kazanır.
    • Kaş köklerinin beslenmesini sağlar. Kaşların gür ve bakımlı görünmesine katkıda bulunur.
    • Zayıf kaş köklerinin güçlenmesini sağlar. Bu sayede kaş telleri dayanıklı hale gelir.
    • Kaşlarında dökülme problemi yaşayan kişiler tarafından kullanıma uygundur. Kaş köklerini destekler.
    • Doğal bir kaş bakım ürünüdür.

     Jojoba Yağı Kirpiklere Faydaları

     Jojoba yağı kirpik kullananlar olumlu etkilerinden sıkça bahseder. Kirpiklerinde dökülme, seyreklik ya da kısalık problemi olan kişiler tarafından sıkça kullanılır. Jojoba yağı kirpik diplerinde ve uç kısımlarında kullanıma uygundur. Kirpiklerin beslenmesini sağlar. Bu sayede kirpiklerin uzamasına ve dolgunlaşmasına yardımcı olur. Kirpiklerde dökülme probleminin önüne geçer. Yoğun besleyici içeriği sayesinde kirpiklerin dış etkenlerden korunmasında etkilidir. Hem günlük bakımda hem de makyaj temizliğinde kullanıma uygundur. Kimyasal içermemesi, kirpiklerine doğal bir bakım yapmak isteyen kişilerin tercih etmesini sağlar. 

     Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

     Jojoba yağı faydaları saç ve cilt için oldukça fazladır. Fakat doğru kullanım şeklinin bilinmesi ve düzenli olarak uygulanması gerekir. İlk olarak jojoba yağı saça nasıl kullanılır, sorusu hakkında cevap verelim. Saçlar kuru haldeyken bir miktar jojoba yağı avuç içinde hafifçe ısıtılır. Ardından saça ve saç derisine yağdan sürülür. Her tarafın eşit olarak yağdan faydalanması için saçların taranması gerekir. Saçlar bone ile kapatılarak birkaç saat bekletilir. Bekleme süresinin sonunda saçlar yıkanarak, arınması sağlanır. Eğer gerekirse yıkama işlemi tekrar edilir. 

     Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

     Kuru saç derisi ve saç tipi için 1:1 oranında Jojoba yağı ile Alfheim Babassu Yağını karıştır. Bu  karışıma 1:10 oranında Lavanta, Sedir, Papatya yağlarını ilave ederek çalkala ve 5 dakika bekle. - Burada Jojoba ve Babassu karışımı 10 birim iken, uçucu yağ karışımı 1 birim olmalı. Banyo  öncesinde temiz ve taranmış saça kökten uca uygulayarak 15 dakika bekle. Daha sonra saçını  Alfheim Shampoo Scalp ile durulayabilirsin. Jojoba yağı saça nasıl uygulanır sorusunun cevabı işte bu kadar kolay. Sen de Jojoba şifasını basit günlük bakım rutinleriyle hayatına katabilirsin. 

     Yağlı saç derisi ve yağlı saç için Jojoba yağı içeren Alfheim besleyici & güçlendirici saç bakım  yağını saç bakım rutinine dahil edebilirsin. Normal temizlik sıklığında, yıkamadan önce kullanarak  saç derisinin sebum dengesini ve saç telinin canlılığını arttırabilirsin.

     Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?  

     Jojoba yağı faydaları ve kullanımı oldukça geniştir. Cilt üzerindeki etkinliklerine yönelik yapılan  araştırmalarda analjezik ve antienflamatuar etki gösterdiği, artrit ve romatizmada faydalı olduğu,  sebuma benzeyen kimyasal yapısı sayesinde akneli ciltlerde kullanımının olumlu etki ettiği  belirtilmiştir. (Price. 2007.) Aynı çalışma jojoba yağının egzama ve sedef rahatsızlıklarında cildi yatıştırdığını saptamıştır. Özellikle kuru ve güneş yanığı ciltlerde yumuşatıcı etkisiyle sıkça tercih edilmektedir.  (Price. 2007.)

     Jojoba yağı yüze faydaları ile de tercih edilebilir. Eşit oranda karıştıracağın Alfheim Jojoba Yağı,  Kuşburnu Çekirdeği Yağı ve Alfheim Tamanu Yağını sivilceli, akneli yüzlerde kullanabilirsin. Jojoba  yağı yüze sürülür mü sorusunun cevabı doğru bir yağ harmanıyla evettir. Yukarıdaki tarif jojoba  yağı ile sivilce oluşumunu önlemede yardımcı olurken, Tamanu yağı mikrosirkülasyonu olumlu  etkiler. Kuşburnu çekirdeği yağı ise cildin hücresel aktivitelerini destekler ve yenilenmesini  aktifleştirir.  

     Jojoba Yağı yüze nasıl uygulanır dersen, yukarıdaki karışımı her gün sonunda yüzün için yeterli  miktarda birkaç damla uygulayabilirsin. Uygulama sırasında yüzün parmak uçlarınla küçük dairesel  hareketlerle masaj yapmayı unutma. Böylece yağın emilimini hızlandırır ve yüz kaslarını harekete  geçirmiş olursun.

     Jojoba Yağı Yüze Nasıl Kullanılır?

     Yüzde jojoba yağı kullanımı için cildin temiz ve makyajdan arınmış olması gerekir. Bu sayede yağın tüm yüze iyi bir şekilde nüfuz etmesi sağlanır. Üründen birkaç damla alınarak tüm cilde yedirilir. Bu aşamada masaj ile uygulama yapılması tavsiye edilir. Masaj ile hem cildin kan akışı hızlanır hem de yağ daha iyi bir şekilde nüfuz eder. Jojoba yağı cilt bakımında son aşama olarak kullanıma uygundur. Duştan sonra bir miktar jojoba yağı tüm vücuda sürülür. Bu sayede cildin nemli ve yumuşak bir hal alması sağlanır. 

     Jojoba Yağı Nasıl Kokar?

     Jojoba yağı kullananlar kokusunun hafif olduğunu belirtir. Bu yağın doğal ve kendine has bir kokusu vardır. Ürünün parfüm içermemesi kokuya hassasiyeti olan kişilerin de beğenisini kazanır. Jojoba yağının kokusu saçlara sürdükten kısa süre sonra geçer. Bu durum kokunun rahatsız edici bir hissiyat vermesini engeller. 

     Jojoba Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

     Jojoba yağı yüze sürülür mü?

     Jojoba yağının saf ve hipoalerjik içeriğe sahip olması, yüz bakımında sıkça kullanılmasını sağlar. Cilde nazik hareketlerle uygulanarak, olumlu etkiler ortaya koyar. 

     Jojoba yağı göz çevresine sürülür mü?

     Göz ile direkt olarak temas ettirilmeden sürülmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Göz çevresinin nemlenmesini sağlar.

     Jojoba yağı kirpik uzatır mı?

     Kirpiklerin uzamasını sağlar ve kırılmaların önüne geçer. Kirpikler için besleyici niteliğe sahiptir.

     Jojoba yağı saç çıkarır mı?

     Saç için jojoba yağı ile bakım yapmak oldukça yaygındır. Saç köklerini beslediği için yeni saçların çıkmasına da yardımcı olur. 

     Jojoba yağı saçta ne kadar kalmalı?

     Saç tipine ve ihtiyaca göre bekleme süresi değişiklik gösterir. Minimum 30 dakika, maksimum 1 gece bekletmek yeterlidir. 

     Jojoba yağı sivilceye iyi gelir mi?

     Gözenekleri tıkamadan nemlendirme niteliği taşır. Bu nedenle sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olur.

     Jojoba yağı kirpiğe sürülür mü?

     Evet, ancak temiz bir fırça yardımıyla kirpiklere sürülmesi tavsiye edilir. 

     Jojoba yağı şampuana katılır mı?

     Şampuana katarak kullanılabilir. Bu sayede saçların günlük nem ihtiyacını da karşılar.

     Jojoba yağı kaş çıkarır mı?

     Kıl köklerinin beslenmesini sağladığı için kaş çıkarma konusunda da etkilidir. Bu sayede özellikle kadınlar tarafından beğeni kazanır.

     Jojoba yağı yüzde tüylenme yapar mı?

     Jojoba yağının yüzde tüylenme yaptığına dair kesin bir kanıt yoktur. Fakat herkesin cilt tipi farklı olduğu için herhangi bir risk durumu meydana geldiğinde bırakılması gerekir.

     Jojoba yağı sakal çıkarır mı?

     Jojoba yağı sakal çıkmasına katkı sağlar. Bu sayede sakallarında dökülme ya da seyreklik problemi olan kişiler tarafından sıkça kullanılır.

     Yorum Yap

     E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.