Alfheim Aromaterapi Blog

Kaz Ayağı Nedir?

Mar 01, 2023

Kaz Ayağı Nedir?

Hepimiz yaş aldıkça içten dışa bir değişim ve dönüşüm sergileriz. İçten bakıldığında olaylar karşısında davranış olarak olgunlaşmayı gösteren bu durum, dıştan ise fiziksel görüntümüzde ve yüzümüzde oluşan yaşanmışlık ifadeleriyle kendini gösterir. Göz çevresinde meydana gelen ve yaş aldıkça daha da belirginleşen kaz ayağı şeklindeki ince çizgilere kaz ayağı adı verilir. Özellikle yüzümüzde meydana gelen ve yaş almanın en doğal sonucu olan bu ince kırışıklıklar, kadınları ezelden beri etkileyen bir durumdur.

Fazla mimik kullanımı etkilerinden dolayı göz çevresindeki kasların kasılmasıyla yaş ilerledikçe kaz ayakları çizgileri derinleşmeye başlar. Özellikle göz çevresi, daha hassas ve ince yapıda olduğu için kırışmaya daha müsaittir. 30'lu yaşlarda belirginleşmeye başlayan bu çizgiler doğru, etkili bir bakımla kontrol altına alınabilir. Beslenme ve dıştan doğru bakımın etkili olacağı kaz ayağı göz çevresi çizgilerinin hayatımızda oldukça doğal olan bir durum olduğu ve hemen hemen her kadında görüldüğü de unutulmamalıdır.

Kaz Ayağı Nedir?

Kaz Ayağı Nedir?

Kaz ayağı nedir diye sorulduğunda kadınların belki de en çok aradığı soruların başında gelmektedir. Yaş ilerledikçe göz çevresindeki kasların kasılma etkisiyle oluşan ince kırışıklıklara bu ad verilmiştir. Göz çevresi kaz ayağı oluşumunun en yaygın olduğu bölgedir. 25 yaşından sonra vücudun kolajen üretiminin azalması ve 30'lu yaşlardan sonra da ince kırışıkların görünür hale gelmesi kadınları, bu ince kırışıklara çözüm aramaya yöneltmiştir. Hadi gelin, bu kırışıkların neden, nasıl oluştuğunu ve nasıl geçirileceğini, yapılması ve yapılmaması gerekenleri ve kullanılması gereken ürün çeşitlerini hep birlikte inceleyelim.

Göz Çevresinde Kaz Ayağı Neden Oluşur?

Kaz ayakları neden olur diye baktığımızda, kaz ayağıyla ilgili en fazla merak edilen sorulardan biri de budur. Neden oluştuğunu bilmek, doğru çözümü bulmak için de en önemli adımların başında gelmektedir. İçten yeterli su tüketilmemesiyle birlikte dıştan da yeterince nemlendirilmeyen cilt zamanla ve özellikle 30'lu yaşlardan sonra elastikiyetini kaybeder. Bu durum da önceden var olsa da daha da görünür hale gelen özellikle göz çevresindeki ince kırışıkların meydana gelmesine neden olur.

Gözde kaz ayağı oluşmasının en önemli nedeni, göz çevresi kaslarını aktif olarak kullanmaktır. Fazla mimik kullanımı, kaz ayağı oluşumunu tetiklemekle birlikte stres, düzensiz ve sağlıksız beslenme, hava kirliliği, ve en önemlisi genetik faktörler yaş ilerleyince ortaya çıkan kaz ayağı göz çevresi kırışıklıklarına neden olmaktadır. Bununla birlikte göz çevresinin düzenli bakımının yapılmaması, yeterince nemlendirilmemesi ya da cilt tipine uygun olmayan, yanlış ürün kullanılması da bu oluşum tetiklemektedir. 

 

Kaz Ayaklarına Karşı Gece Bakım Kremi

Kaz ayakları oluşumu ve ilerlemesine karşı en önemli etki, doğru bakım kremini kullanmaktan geçmektedir. Özellikle gece kullanılan bakım kremi, cildin ihtiyacı olan takviye nemi sağlayarak, gece siz uyurken cildin kendi kendine onarılmasına destek olur. Alfheim Aromaterapi gece bakım kremi, içeriğindeki yasemin, buğday ve E vitamini ile cildinizin ihtiyacı olan doğal nemi sağlayarak düzenli kullanımda yüz ve göz çevrenizdeki kırışıkların durdurulmasına katkı sağlar. Aynı zamanda göz kaz ayağı oluşumunda doğru krem kullanımı kadar uyku esnasında doğru yatış pozisyonunda olmak da kaz ayağı oluşumunun önüne geçer. Yüz üstü yatmak, kırışıklık arttırdığından tavsiye edilmemektedir.

Kaz Ayağı Nasıl Geçer?

Kaz ayağı nasıl gider sorusu için pek çok farklı yanıt mevcuttur. Kimileri cerrahi yöntemlerle bu sorunu aşmaya çalışırken kimileri de doğal yöntemlere başvurmaktadır. Kaz ayağı nasıl geçer, kaz ayağı kırışıklığı görünümü azaltılır maddelerle açıklarsak şunlar yapılabilir:

· Şapka, gözlük ve güneş kremi kullanarak güneşin zararlı ışınlarından korunmanız gerekir.

· Antioksidan bakımından zengin, doğru bir beslenme yöntemini hayatınıza dahil edin.

· Düzenli egzersiz ve sporu hayatınızın vazgeçilmezi haline getirin.

· Bol sıvı tüketin. Su tüketiminize önem verin.

· Doğal içerikli ve ihtiyacınız olan C,E vitamini gibi vitaminler içeren serumlar, kremler, nemlendiriciler kullanın.

Otuzlu yaşlardan sonra görünür hale gelmeye başlayan bu kaz ayaklarına çözüm, ancak hayat tarzınızı kontrol altında tutarak sağlanabilir. En sağlıklı çözüm, beslenme tarzınızdan uyku düzeninize ve kullandığınız ürüne kadar doğru seçimler yaparak gerçekleşebilir. Alfheim Aromaterapi de size kırışıklık konusunda en doğru, doğal ve uygun ürünleri sunarak sizleri yaş almanın bu güzel sürecinde destekleyecektir.

Kaz Ayağı Kırışıklıkları İçin Egzersizler

Kaz ayağı kırışıklıkları yaş almanın doğal bir parçası da olsa bu kırışıklıkların artmasını ve hızla ilerlemesini durdurmak için kullanılabilecek doğal ürünlerin ve yağların yanında egzersiz de önemli bir faktördür. Doğru beslenme, doğru organik ürün kullanımı ve egzersizle tüm bu süreci sağlıklı şekilde yönetebilirsiniz. Yüz yogası, yüz masaj aletleri, vitamin destekli kırışıklık karşıtı bakım yağı kullanımı da bu süreçte sizleri destekleyicidir.

Antioksidan bakımından zengin gıdalarla birlikte günlük ya da haftada dört gün düzenli yapılan egzersiz, kan dolaşımını hızlandırarak vücudun oksijen üretmesini destekler. Bu da cildin yapılanmasına destek olarak bedenin yaşlanmasının kontrollü bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Aynı zamanda kolajen ve C vitamini içeren serumlarla yüze günlük olarak masaj yapılması, kan dolaşımını hızlandırarak bu ince çizgilerin açılmasına ve kaz ayağı kırışıklık görünümünün azalmasına yardımcı olur.

Kaz Ayaklarına Karşı Gece Bakımı

Yüzde kaz ayağı oluşumunu azaltmak ya da durdurmak için doğru beslenme ve egzersizin önemi tartışılmazdır. Bununla birlikte düzenli bakım kremleri ve nemlendiriciler kullanmak gerekir. Yaşlanma karşıtı içeriğiyle Alfheim Aromaterapi gece bakım kremi,  ölmez çiçekıtır yağı üzüm çekirdeği yağı ve E vitamini ile yüzünüzün ihtiyacı olan nemi sağlayarak kırışıklıklarınızın görünümünün azalmasına destek olur ve düzenli kullanımda da ince kırışıklıkların oluşumunu azaltması bakımından oldukça etkili bir üründür.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.