Alfheim Aromaterapi Blog

Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Mar 01, 2023

Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Karanfil, mersingiller familyasından bir bitki olup aromaterapide yağı için kullanılır. Karanfil yağı ise karanfil bitkisinin kurutulmuş tomurcuklarından, yaprak ve saplarından elde edilen esansiyel ve uçucu bir yağdır. Güçlü bir aromaya sahip olan karanfil yağının cilt ve saç üzerinde pek çok faydası bulunur. Gelin, karanfil yağı nedir, karanfil yağının cilde ve saça faydaları, ne işe yaradığı ve daha fazlasını blog yazımızda birlikte inceleyelim. 

Karanfil yağı kullanmak isteyen pek çok kişinin aklına gelen ilk soru "Karanfil yağı ne işe yarar?" sorusudur. Karanfil yağının cilde ve saça olan faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şöyle ki, karanfil yağının ana bileşenini oluşturan, güçlü ve aromatik olmasını sağlayan etken madde öjenol olarak bilinir. Öjenol, özellikle antienflamatuar etkisiyle bilinir. Öyleyse başta ağız sağlığı olmak üzere kozmetik sektörü, cilt ve saç bakımına kadar pek çok farklı alanda kullanılan karanfilin faydaları nelerdir? 

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

Hoş kokusu ve faydalı içeriğiyle birçok alanda yaygın olarak kullanılan karanfil yağı, karanfil bitkisinin çiçek tomurcuklarından elde edilir. Bitkinin birçok faydasının olması özellikle geleneksel tıpta sıkça kullanılmasını sağlar. Diş için karanfil yağı kullanımı oldukça yaygındır. Diş ağrılarından kısa sürede kurtulmak için oldukça fazla başvurulan bu yağın faydaları diş ile sınırlı değildir. İnsan vücudu için neredeyse tepeden tırnağa her bölgeye oldukça faydalıdır. 

Özellikle diş ağrısı karanfil yağı kullanımının tercih edilmesinin ana nedeni bu yağın içerisindeki “eugenol” isimli bileşendir. Eugenol ise ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Hoş kokulu bu yağı huzurlu ve rahatlatıcı atmosfer elde etmek için de kullanabilirsiniz. Itır, Paçuli yağlarıyla karıştırarak güzel kokulu bir ortam elde edebilirsiniz. Uçucu yağ olması sebebiyle aromaterapide kullanımı yaygın olan bu yağ özellikle masaj ve spalarda tercih edilir. Gıda yapımı yanı sıra ilaçların tatlandırılmasında da kullanılan karanfil uçucu yağını gıda takviyelerinin veya vitaminlerin içeriğinde de görmek mümkün olur. 

Karanfil ve tarçın birbirinden ayrılmaz bir ikilidir de diyebiliriz. Bu ikilinin afrodizyak etkisi oldukça yüksektir. Antik afrodizyak karışımları içerisinde karanfil tarçın yanı sıra biberiye ve Hindistan cevizine de rastlamak mümkündür. Bu yazımızda size karanfil yağının faydaları ve ihtiyaca göre doğru kullanım şekli hakkında bilgi vereceğiz.

Karanfil Yağı Neye İyi Gelir?

Karanfil uçucu yağı sıkça diş apsesine karşı kullanılır. Diş apsesi, diş ve diş etlerinde meydana gelen ağrılı bir rahatsızlıktır. Diş apsesine karanfil yağı kullanıldığında ağrılar kesilir ve iltihaplanmaların önüne geçilir. Doğru şekilde kullanılan karanfil yağı, ağrı semptomların kısa sürede hafiflemesini sağlar. Dişe karanfil yağı dikkatlice ve hafif şekilde sürülmelidir. Ayrıca doğrudan apse oluşan bölgeye karanfil uçucu yağı uygulanarak, rahatlama meydana gelir. 

Karanfil yağı sivilce tedavisinde kullanılan yöntemlerden de bir tanesidir. Doğal antiseptik ve anti-inflamatuar özellik gösteren karanfil yağı, sivilcelerin hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olur. Özellikle cildine doğal bir ürün sürmek isteyen kişiler, karanfil yağıyla problemlerine karşı etkili bir çözüm üretirler.

Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağı faydaları arasında iltihapları azaltma ve ağrıları kesme yer alır. Diş, baş ve kas ağrıları için yaygın olarak kullanılır. Eklemlerde meydana gelen ağrılar, karanfil yağının kullanımı sayesinde hafifler. Çeşitli yaraların iyileşmesi sürecinde karanfil yağının antiseptik özelliği oldukça başarılı bir savaşçı olur. Özellikle küçük kesiklerin temizlenmesinde ve mikrop kapmasının engellenmesinde karanfil uçucu yağı son derece etkilidir. Bunların dışında stres, anksiyete ve cilt bakımında da karanfilin olumlu etkilerini görmek mümkün olur.

Karanfil uçucu yağı faydaları arasında solunum yolları korumak da yer alır. Soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı başta olmak üzere birçok sempton, bu aromatik yağ sayesinde hafifler. Karanfil yağının mide sağlığı için de faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Hazımsızlık, gaz, mide ağrısı gibi pek çok problemde de sıklıkla kullanılır.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları 

Karanfilin cilt için bilinen en temel faydalarından birisi zengin bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak cildinizin yaşlanmasını geciktirir ve cildinize ışıltı katar. Karanfil yağı cilde faydaları ise genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Sivilce, güneş ve diğer sebeplerden kaynaklı cilt lekelerini giderir ve cildinizin canlı görünmesini sağlar. Bunun için Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı ile karıştırarak cildinize uygulamanız yeterlidir.
  • Düzenli kullanıldığı takdirde ölü derilerin ciltten atılmasını sağlayarak cildinize nefes aldırır.
  • Antiseptik ve antibiyotik etkisi olduğundan cilt problemlerini önleme de etikilidir.
  • Karanfil sinirleri yatıştırdığı için kullanımı sonrası stres seviyenizi azaltır böylelikle stresten uzak olan cildiniz daha canlı ve taze görünür.

Karanfil Yağının Saça Faydaları 

Karanfil yağı, saç derisi ve saç uzamasını destekleme konusunda oldukça başarılıdır. Karanfil yağı saça faydaları şu şekildedir:

  • Sağlıklı saç derisi oluşumunu destekler: Antifungal ve antiseptik olmasından ötürü saç derisinde seboreik dermatit oluşumunu engeller. Kafa kaşıntısını önlediği gibi kafa derisinde biriken toz, kir ve diğer yabancı maddelerden arınmanızı sağlar.
  • Kepek oluşumunu engeller: Karanfil yağı kurumuş saç derisini nemlendirerek kepek oluşumunu engeller ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.
  • Saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır: Kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi sayesinde saç telleriniz kalınlaşır ve dökülmeler azalır.
  • Saçın beyazlamasını önler: Eğer saçınızın beyazlamasından şikayetçiyseniz karanfil yağı saçınızdaki pigment üretimini teşvik ederek saçınızın asıl renginde büyümesini sağlar.
  • Saçınıza hacim katar ve parlak gösterir: Karanfil yağı saçınıza nem kazandırarak kabarmasını önler, daha kolay taranmasını sağlar ve saçınızı besleyerek parlaklık kazandırır.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağı güçlü ve uyuşturucu özelliği olduğundan doğrudan kullanım yerine seyreltilerek kullanılması önerilir. Eğer karanfil yağını cildinize sürmek için kullanacaksanız zeytinyağı, susam ya da diğer taşıyıcı yağlarla seyrelterek kullanabilirsiniz. Masaj için kullanacak kişiler, tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve diğer taşıyıcı yağlarla karıştırarak masaj yapmak istedikleri bölgeye uygulayabilirler. Karanfil yağını saça doğrudan uygulamaktan kaçınmalısınız. Zeytinyağı ile seyrelttikten sonra saç diplerinize masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Karanfil yağını dişinize uygulayacaksanız pamuğa birkaç damla damlattıktan sonra dişinizde pamuğu bekletebilirsiniz. Ağda işlemi uygularken karanfil yağının uyuşturucu özelliğinden yararlanabilir ve ağda yapılacak bölgeye karanfil yağı uygulayabilirsiniz. Son olarak karanfil yağını bir bardak suyun içine birkaç damla damlatarak doğrudan da tüketebilirsiniz.

Sizler de Alfheim karanfil uçucu yağı ve diğer aromaterapi yağlarını inceleyerek cildiniz ve saçınız için çeşitli bakım yağları ve ürünlerini kolayca bulabilirsiniz. Alfheim sayesinde günlük bakımınızı yaparken kendinizi daha iyi hissedebilir ve doğallığın keyfini sürebilirsiniz.

Karanfil Yağı Dişe Nasıl Uygulanır?

Karanfil yağı diş ağrısı söz konusu olduğunda faydalı bir içeriğe sahiptir. Genellikle diş sağlığı ve problemlerinin giderilmesi için kullanılan karanfil yağı, ilaç ya da farklı kimyasal ürünler kullanmak istemeyenlerin tercihidir. Karanfil yağı diş eti sağlığı için de gerekli olan bir maddedir. Birkaç damla karanfil uçucu yağı ile diş ve diş etlerinde meydana gelen problemleri iyileştirmek mümkündür. Karanfil yağını pamuğa birkaç damla uygulamak yeterlidir. Direkt olarak ağrılı bölgeye yerleştirilen pamuk, problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca eğer ağız içine genel bir bakım yapılmak isteniyorsa gargara da uygun bir yöntemdir. 

Karanfil Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Birçok kişi saçlarının parlak ve canlı görünmesi için bu hoş kokulu yağı kullanırlar. Karanfil yağı saça faydaları arasında saç foliküllerini uyarması yer alır. Bu durum özellikle saçlarını uzatmak isteyen kişilerin sıkça kullanmasını sağlar. Karanfil yağı saç için uygulanmak istendiğinde ilk olarak çözülmek istenen problemlerin dikkate alınması gerekir. Eğer saçta kepek varsa bir miktar yağı parmak uçlarıyla, masaj yaparak deriye uygulanır. Birkaç dakikalık uygulamadan sonra saç derisinde rahatlama ve kan akışında hızlanma oluşur. Saçlara parlaklık kazandırmak için ise bir miktar yağ alınır ve uç kısımlara sürülür. Yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra durulanır ve saç bakımlı bir görünüm kazanır. İyi şekilde durulanması da oldukça önemlidir.

Karanfil Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Karanfil yağı cilde faydaları da oldukça fazladır. Yüksek antioksidan içeriğine sahip olan yağ, cilt hücrelerinin serbest radikallere karşı korunmasını sağlar. Özellikle yaşlanma belirtilerine karşı oldukça faydalıdır. Cildi derinlemesine temizlemesinin yanı sıra gözeneklerin açılmasında önemli rol oynar. Karanfil yağını cilde sürmek için zeytinyağı, badem yağı ya da hindistan cevizi yağı ile inceltmek gerekir. Ciltteki problemli bölgelere direkt olarak ya da pamuğa sürerek karışımdan sürülür. Birçok kullanıcı, maske ya da serumların içine karanfil yağını ekleyerek sürmeyi tercih eder. Bu sayede cilt bakım ürününün etkisi de artış gösterir. 

 Karanfil Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağını bebeklerin hassas ciltlerine kullanmadan önce oldukça dikkatli ve özenli sürmek gerekir. Sürmeden önce bebeklerin cildine uygun olan bir yağ ile seyreltmek önerilir. Hazırlanan karışım cilde sürülmeden önce alerji testi yapılır ve cildin herhangi bir tepki verip vermediği kontrol edilir. Eğer bebekte kızarıklık ya da tahriş varsa yağın kesinlikle kullanılmaması tavsiye edilir. Karanfil yağıyla cilde hafifçe masaj yapılabilir. Bu sayede bebeğin rahatlaması ve sakinleşmesi mümkündür. Bebeklerin cildi, yetişkinlere kıyasla daha fazla dikkat gerektirir. Bu nedenle gerektiğinde doktora danışarak bilgi almakta fayda vardır. Diş ağrısına karanfil yağı iyi gelse de bebeklerde uygulanması yutma olasılıklarının fazla olacağından tavsiye edilmez.

Karanfil Yağı Öksürük İçin Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağının öksürüğü hafifletme ve semptomları rahatlatıcı etkisi vardır. İsteğe göre karanfil yağıyla buhar terapisi, masaj ya da aromaterapi yapılabilir. Buhar terapisi için bir kâse sıcak su içine birkaç damla karanfil yağından eklenir. Baş bölgesine bir havlu örtülür ve buhar solunur. Bu yöntem solunum yollarının rahatlamasını sağlar. Masaj yaparak kullanmak için farklı türde bir yağ ile karıştırılır ve karanfil uçucu yağı seyreltilir. Bu karışım göğüs ve sırt bölgesine nazikçe masaj yaparak kullanılır. Aromaterapi yöntemi için ise bir difüzör kullanılır. Bu sayede tüm odaya hoş bir koku yayılması sağlanır. Ayrıca bu koku, odanın karanfil kokusuyla da dolmasını sağlar. 

Karanfil Yağı Nasıl Yapılır?

Karanfil yağını yapmak için temelde iki malzeme kullanılır. Bunlardan bir tanesi yaklaşık 25 adet kuru karanfil ve yağdır. Genellikle Hindistan cevizi ya da badem yağı uygun bir seçimdir. Kuru karanfiller bir blenderden geçirilir ve toz haline getirilir. Ardından cam kavanoza koyulur ve üzerine farklı bir yağ eklenir. Kavanoz iyice çalkalanır, 2 hafta boyunca bekletilir. Bu süre boyunca güneş ışığından korunmaya çalışılır. 

Karanfil Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Karanfil yağı uyuza iyi gelir mi?

Karanfil yağının olumlu etkileri arasında hem uyuza hem de bitlere karşı etkili olması da vardır.

Karanfil yağı boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Karanfil uçucu yağı, boğaz ağrısının hafiflemesinde yardımcı olur. Ancak doğru dozlarda, seyreltilmiş olarak hazırlanması gerekir. 

Karanfil yağı hamilelikte kullanılır mı?

Hamilelik ya da emzirme döneminde doktor kontrolü olmadan karanfil yağının kullanımı önerilmemektedir. 

Karanfil yağı diş etine sürülür mü?

Karanfil aromatik yağının dişe sürülmesi oldukça faydalıdır. Ağrıları hafifletmek için az miktarda diş etine uygulanır. 

Karanfil yağı yüze sürülür mü?

Ciltteki problemlere karşı karanfil yağının kullanımı yaygındır. Ancak az miktarda ve seyreltilmiş olarak kullanılması gerekir. 

Karanfil yağı içilir mi?

Karanfil yağının içilmesi önerilmez. Saf halde tüketilmesi toksik etki ortaya koyabilir. 

Karanfil yağı diş ağrısına iyi gelir mi?

Karanfil yağının diş ağrılarında rahatlatma etkisi vardır. Ancak dikkatli bir şekilde sürmek önemlidir. Yağ, gargara yapılarak uygulandığında da başarılı sonuç verir. 

Karanfil yağı kaşıntıya iyi gelir mi?

Bazı durumlarda kaşıntının hafiflemesini sağlar. Fakat yine tek başına uygulamak yerine seyreltilmesi önemli bir noktadır.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.