Alfheim Aromaterapi Blog

Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Mar 01, 2023

Karanfil Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Karanfil, mersingiller familyasından bir bitki olup aromaterapide yağı için kullanılır. Karanfil yağı ise karanfil bitkisinin kurutulmuş tomurcuklarından, yaprak ve saplarından elde edilen esansiyel ve uçucu bir yağdır. Güçlü bir aromaya sahip olan karanfil yağının cilt ve saç üzerinde pek çok faydası bulunur. Gelin, karanfil yağı nedir, karanfil yağının cilde ve saça faydaları, ne işe yaradığı ve daha fazlasını blog yazımızda birlikte inceleyelim. 

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Karanfil yağı kullanmak isteyen pek çok kişinin aklına gelen ilk soru "Karanfil yağı ne işe yarar?" sorusudur. Karanfil yağının cilde ve saça olan faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şöyle ki, karanfil yağının ana bileşenini oluşturan, güçlü ve aromatik olmasını sağlayan etken madde öjenol olarak bilinir. Öjenol, özellikle antienflamatuar etkisiyle bilinir. Öyleyse başta ağız sağlığı olmak üzere kozmetik sektörü, cilt ve saç bakımına kadar pek çok farklı alanda kullanılan karanfilin faydaları nelerdir? 

Karanfil Yağının Cilde Faydaları

Karanfilin cilt için bilinen en temel faydalarından birisi zengin bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak cildinizin yaşlanmasını geciktirir ve cildinize ışıltı katar. Karanfil yağı cilde faydaları ise genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Sivilce, güneş ve diğer sebeplerden kaynaklı cilt lekelerini giderir ve cildinizin canlı görünmesini sağlar. Bunun için Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı ile karıştırarak cildinize uygulamanız yeterlidir.
  • Düzenli kullanıldığı takdirde ölü derilerin ciltten atılmasını sağlayarak cildinize nefes aldırır.
  • Antiseptik ve antibiyotik etkisi olduğundan cilt problemlerini önleme de etikilidir.
  • Karanfil sinirleri yatıştırdığı için kullanımı sonrası stres seviyenizi azaltır böylelikle stresten uzak olan cildiniz daha canlı ve taze görünür.

Karanfil Yağının Saça Faydaları

Karanfil yağı, saç derisi ve saç uzamasını destekleme konusunda oldukça başarılıdır. Karanfil yağı saça faydaları şu şekildedir:

  1. Sağlıklı saç derisi oluşumunu destekler: Antifungal ve antiseptik olmasından ötürü saç derisinde seboreik dermatit oluşumunu engeller. Kafa kaşıntısını önlediği gibi kafa derisinde biriken toz, kir ve diğer yabancı maddelerden arınmanızı sağlar.
  2. Kepek oluşumunu engeller: Karanfil yağı kurumuş saç derisini nemlendirerek kepek oluşumunu engeller ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.
  3. Saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır: Kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi sayesinde saç telleriniz kalınlaşır ve dökülmeler azalır.
  4. Saçın beyazlamasını önler: Eğer saçınızın beyazlamasından şikayetçiyseniz karanfil yağı saçınızdaki pigment üretimini teşvik ederek saçınızın asıl renginde büyümesini sağlar.
  5. Saçınıza hacim katar ve parlak gösterir: Karanfil yağı saçınıza nem kazandırarak kabarmasını önler, daha kolay taranmasını sağlar ve saçınızı besleyerek parlaklık kazandırır.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağı güçlü ve uyuşturucu özelliği olduğundan doğrudan kullanım yerine seyreltilerek kullanılması önerilir. Eğer karanfil yağını cildinize sürmek için kullanacaksanız zeytinyağı, susam ya da diğer taşıyıcı yağlarla seyrelterek kullanabilirsiniz. Masaj için kullanacak kişiler, tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve diğer taşıyıcı yağlarla karıştırarak masaj yapmak istedikleri bölgeye uygulayabilirler. Karanfil yağını saça doğrudan uygulamaktan kaçınmalısınız. Zeytinyağı ile seyrelttikten sonra saç diplerinize masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Karanfil yağını dişinize uygulayacaksanız pamuğa birkaç damla damlattıktan sonra dişinizde pamuğu bekletebilirsiniz. Ağda işlemi uygularken karanfil yağının uyuşturucu özelliğinden yararlanabilir ve ağda yapılacak bölgeye karanfil yağı uygulayabilirsiniz. Son olarak karanfil yağını bir bardak suyun içine birkaç damla damlatarak doğrudan da tüketebilirsiniz.

Sizler de Alfheim karanfil uçucu yağı ve diğer aromaterapi yağlarını inceleyerek cildiniz ve saçınız için çeşitli bakım yağları ve ürünlerini kolayca bulabilirsiniz. Alfheim sayesinde günlük bakımınızı yaparken kendinizi daha iyi hissedebilir ve doğallığın keyfini sürebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.