Alfheim Aromaterapi Blog

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Dünyanın her yerinde kolaylıkla bulunabilen kekik bitkisinin şifası, yüzyıllardır insanlık tarafından bilinen bir gerçektir. Kekik bitkisi, başta mutfak olmak üzere pek çok alanda kullanılır.

Kekik bitkisinin buhar aracılığıyla damıtılmasıyla kekik yağı elde edilir. Kekik yağının faydaları sayısız olmakla birlikte, daha çok kadınlar tarafından kişisel bakımın vazgeçilmez bir ürünü olarak karşımıza çıkar. Kendini seven ve kişisel bakımında da doğal ürünlerin kullanımını tercih eden kadınların evinde, bir güzellik ve sağlık sırrı olarak doğal uçucu yağlar her daim baş köşede yer almaktadır.

Kekik Yağı Nedir?

Kekik uçucu yağı faydaları yüzlerce yıldır bilinen bir gerçektir. Geleneksel tıbbın sıklıkla kullandığı kekik yağı, kekik bitkisinden elde edilir. Bitkinin yaprakları ve çiçeklerinden elde edilen bu değerli yağ, özellikle aromaterapinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bu yazımızda kekik yağının faydaları ve doğru kullanım şekli hakkında bilgi vereceğiz. 

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? 

Kekik yağı faydaları denildiğinde, yüzyıllardan beri insanlar tarafından çok yaygın kullanıma sahip olduğu için sayısız kullanım alanı bulunmaktadır. Sağlık açısından özellikte cilt için dış takviye bakımından alternatif olarak kullanılan bir uçucu yağ çeşidi olmakla birlikte bu yağın en önemli etkisi, güçlü bir antioksidan kaynağı görevi görmesidir. Kekik yağının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Doğal bir antioksidan kaynağı olması
 • Bağışıklık sistemini desteklemesi
 • Sakinleştirici etkiye sahip olması
 • Cilt bariyerlerini destekleyici özellikte olması
 • Sivilce görünümü azaltmak için kullanılması
 • Antiviral özelliğe sahip olması
 • Böcek ısırıkları gibi durumlarda kaşıntıyı azaltmaya ve önlemeye yardımcı olması

Kekik yağının özellikle saç ve cilde faydaları saymakla bitmez. Sivilcenin kurumasında ve sonraki süreçte sivilce lekelerinin görünürlüğünün azalmasında büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyerek antioksidan özelliğinin yanında kırışıklıkların görünümünü azaltarak yaşlanma karşıtı bir etki yaratır. Saç bakımında en bilinen faydası ise saçtaki kuruluğu azaltarak saç dökülmesinin önüne geçmesidir.

Kekik Yağının Cilde Faydaları 

Kekik yağı cilde faydaları oldukça çeşitlidir. Sıralamak gerekirse aşağıdaki gibidir:

 • Cildi besler ve nemlendirir.
 • Cilt bariyerlerini koruyarak cildi esnek hale getirir.
 • Cildin yaşlanmasını yavaşlatır.
 • Cildi güçlendirir ve UV ışınlarına karşı korur.
 • Cildi yatıştırarak sivilce görünümü ve iltihap gibi olumsuzlukları azaltır.
 • Cildi temizleyerek bakteri ve mikroplardan korur.
 • Ağrı azaltıcı etkisiyle cildi rahatlatır.

Yüze tonik şeklinde birkaç damla damlatılarak sürülebileceği gibi, vücuttaki rahatsızlık duyduğunuz herhangi bir bölgeye de aynı şekilde sürülerek uygulanabilir. Doğal, organik ve destekleyici bir uçucu yağ çeşidi olan kekik yağının asırlardır kullanım alanları ve faydaları gittikçe yaygınlaşmaktadır. Doğaldan yana, doğalı ve sürdürülebilir olanı destekleyen kadınlarımızın her zaman kozmetikte birinci tercihidir.

Kekik Yağının Saça Faydaları 

İçerisinde bulunan besleyici vitaminlerle kekik yağı saça faydaları oldukça fazladır. Bu faydaları maddelemek gerekirse aşağıdaki gibidir:

 • İçeriğindeki omega-3 yağ asitleriyle saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
 • Anti-inflamatuar özelliğiyle saç dökülmesini engeller.
 • Saç dökülmesini azaltarak saç köklerini güçlendirir.
 • İçeriğindeki E vitaminiyle saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • İçeriğindeki kafeik asitle saça uygulanan kimyasal işlemler sonrası kullanımında saçın yıpranma oranını azaltır.

Faydaları saymakla bitmeyen kekik yağı, saça masaj yapılarak uygulandığında kan dolaşımını desteklemesinin yanında ağrı kesici özelliğiyle baş ağrısını da geçirmeye yarar. Bu aromaterapik etkiye sahip kendi ihtiyacınıza göre diğer doğal aromaterapi yağları da incelemek isterseniz Alfheim Aromaterapi sizler için en doğru adrestir.

Kekik Yağı Yüze Faydaları

Kekik yağı faydaları oldukça fazladır. Birçok kişi çeşitli problemlere karşı kekik yağı kullanarak, doğal tedavi yöntemine başvurur. Ciltteki bakterilerle güçlü bir şekilde baş edebilen yağ, sivilce ve akne başta olmak üzere birçok probleme karşı kullanılır. Yüzde ortaya çıkan kızarıklık veya tahriş gibi problemlerin hafiflemesini sağlar. Yüzün canlı ve diri görünmesine yardımcı olmasının yanı sıra; yaşlanma problemlerine karşı da faydalıdır. 

Kekik Yağı Kokusunun Faydaları

Aromaterapi yağları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan kekik yağının kendine has keskin ve karakteristik bir kokusu vardır. Zihinsel ve bedensel iyileşmeyi sağlayan kekik yağı buharı faydaları incelendiğinde pek çok problem karşısında kullanıldığı görünür. Kekik yağı kokusu faydaları arasında sinir sistemini sakinleştiren, stresle baş etmeyi kolaylaştıran etkileri dikkat çeker. Ayrıca uyku kalitesini arttıran kekik yağı, solunum problemlerini de iyileştirir. 

Kekik Yağı Ne İşe Yarar? 

İçten veya dıştan onarıcı ve destekleyici etkiye sahip kekik yağı faydası denildiğinde saymakla bitmemektedir. Gıda, sağlık, kozmetik, medikal ürünler gibi çok yaygın kullanım alanına sahiptir. Antibakteriyel ve antioksidan özelliklerine sahip olması, tüm bu alanlarda kullanımını yaygınlaştırmıştır. Tüm sağlık alanında yüzyıllardır çok çeşitli şekillerde kullanılan mucizevi kekik yağının en sık kullanıldığı alan ise kozmetik alanıdır. Doğal ürünlerin kullanılmasını sevenler tarafından ve organik olana teşvikin oldukça arttığı son dönemlerde kekik yağı cilt ve saç bakımı için vazgeçilmez bir ürün olmuştur. Saç dökülmesi ve cilt lekeleri tedavisinde hatırı sayılır faydası olduğu kanıtlanmıştır.

Kekik yağı ne işe yarar denildiğinde, kullanıldığı alanlar çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Sağlık açısından baktığımızda, antibakteriyel özelliğe sahip olması, enfeksiyon, virüs ve bakteri oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Solunum yollarını destekler ve hastalıkların kronikleşmesinin önüne geçer. Antioksidan özelliğe olması, sakinleştirici, bağışıklık sistemini destekleyici özellikleriyle adeta doğal bir ağrı kesici görevi görür. Kozmetik alanında cilt ve saça faydalarına baktığımızda ise, kekik uçucu yağı, cilt ve saç problemlerinin tedavisinin desteklenmesine, cildin ve saçın daha parlak, sağlıklı ve dikkat çekici gözükmesine yaradığı için kadınların organik ürünler arasında en çok tercih ettiği ürünlerden biri olmuştur.

Kekik Yağı Neye İyi Gelir?

Kekik yağının başlıca faydaları arasında sindirim sistemine önemli katkıları yer alır. Hazımsızlık ve gaz problemlerini ortadan kaldırır. Kekik yağı mideye faydaları bununla da sınırlı değildir. Mide güçlendirici etkisinin yanı sıra; bağırsak sağlığının korunmasını da sağlar. Kekik yağı sinüzit ve migren ataklarının iyileşmesinde rol oynar. Baş ağrısının hafifletmesinin yanı sıra; daha rahat nefes almaya yardımcı olur. Kekik yağı burun tıkanıklığı problemine karşı da kullanılır. Kısa sürede burun tıkanıklığını ortadan kaldırarak, nefes almayı kolaylaştırır. 

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır? 

Kekik yağı nasıl kullanılır ve kekik yağı nasıl yapılır gibi sorularla oldukça sık karşılaşılmaktadır. Kullanımı diğer aromaterapi yağları gibi oldukça basit olan kekik yağı, saç ve cilde doğrudan uygulanarak kullanılabilir. Su ile seyreltilmesine ihtiyaç duyulmadan ele birkaç damla dökülerek ya da pamuğa damlatılarak cilde doğrudan uygulanabilir. Saç için ise bir sprey şişe aracılığıyla ya da ele birkaç damla damlatılarak saç köklerine iyice yedirilmesi tavsiye edilir. 20-30 dakika civarında bekletilmesi ve bekletilirken ara ara saç köklerine masaj yapılması yağın etkisini hızlandırır. Cildinize ve saçınıza oldukça faydası olan bu doğal ürünün haftada bir ya da iki kez ve düzenli olarak kullanımı, verimli sonuç alınması açısından oldukça önemlidir.

Kekik Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Uçucu yağlar denildiğinde ilk olarak akla gelen kekik yağı, saçlara oldukça faydalıdır. Kekik yağı saça faydası yüzlerce yıldır bilinir. Kekik yağı saç foliküllerini açarak, kepek ve kaşıntıyı ortadan kaldırır. Saçların sağlıklı uzamasında yardımcı olur. Saça farklı uygulama şekilleri bulunur. Genel olarak birkaç damla kekik yağının saçlara sürülmesi ve 20 dakika bekletilmesi yeterlidir. Bu sayede kan dolaşımı da hızlanır. 

Kekik Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Cilde kekik yağı kullanımı esnasında dikkatli olmak gerekir. Su ya da farklı bir yağ kullanarak uygulama yapılması tavsiye edilir. Gereğinden fazla kekik yağından sürmek, hassas ciltlerin olumsuz yönde etkilenmesine yol açar. Kekik yağı sivilce ve akne problemine karşı uygulanacaksa hazırlanan karışımı ilgili bölgeye lokal olarak sürmek yeterlidir. 

Kekik Yağı Öksürük İçin Nasıl Kullanılır?

Kekik yağı faydası öksürük ve solunum konusunda ortaya çıkar. Ürünün etkilerini hissetmek ve maksimum derecede yararlanmak için dikkatli olmak gerekir. Kekik yağı boğaz ağrısı ve öksürük için buhar banyosu yöntemiyle solunabilir. Kaynar suyun içerisine birkaç damla kekik yağı damlatarak öksürük ve tıkanıklık hafifletilir. Kekik yağı içmenin faydaları da oldukça fazladır. Fakat tek başına kesinlikle içilmemesi gerekir. Kekik yağı içmek için doktora danışmak ve uzman tavsiyesinde hareket etmek önemlidir. Doğru kullanım şekliyle birlikte çeşitli sağlık problemlerinin iyileşmesinde rol oynar. Fakat kesinlikle kekik yağı nasıl tüketilir konusu hakkında bilgi sahibi olmadan, bilinçsiz bir şekilde hareket edilmemelidir. 

Kekik Yağı Nerelerde Kullanılır?

Kekik yağı tırnak mantarı konusunda oldukça faydalıdır. 3 - 4 damla sürülen kekik yağı, tırnak mantarının ortadan kalkmasını sağlar. Bunların dışında kekik yağı; ilaç, kozmetik yanı sıra aromaterapi gibi birçok alanda yaygın şekilde kullanılır. 

Kekik Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kekik yağı içilirse ne olur?

Kekik yağı içmek, doğru koşullarda ve dozda kullanıldığında fayda sağlar. Ancak içeriğindeki bileşenlere dikkat edilmesi ve doktor önerilerine göre kullanmak oldukça önemlidir. 

Kekik yağı diş ağrısına iyi gelir mi?

Diş ağrısına kekik yağı kullanımı oldukça yaygındır. Kekik yağı diş ağrısı probleminin hafiflemesini sağlar. 

Kekik yağı öksürüğe iyi gelir mi?

Kekik yağı öksürük probleminin hafiflemesini sağlar. Öksürüğe karşı solunarak kullanılması tavsiye edilir. 

Kekik yağı yüze sürülür mü?

Kekik yağının cilde direkt olarak sürülmesi önerilmez. Farklı yağlarla seyreltilerek hareket edilmesi gerekir. Özellikle hassas cilde sahip olan kişilerin daha dikkatli olması tavsiye edilir. 

Kekik yağı uyuza iyi gelir mi?

Antibakteriyel ve antienflamatuar özellik gösteren kekik yağının uyuza faydalı olduğu bilinir. Uyuzun olumsuz etkilerini azaltarak, rahatlamayı sağlar. 

Kekik yağı balgam söktürür mü?

Kekik uçucu yağı balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Özellikle grip ve soğuk algınlığından kaynaklı olarak meydana gelen balgamı ortadan kaldırır. 

Kekik yağı günde kaç kez kullanılır?

Kullanım sıklığı ortaya çıkan probleme göre değişiklik gösterir. Hangi amaçla kullandığınıza dikkat ederek, uygulama sıklığını ayarlayabilirsiniz.

Kekik yağı ateş düşürür mü?

Yapılan araştırmalara göre yüksek antioksidan içeren kekik yağının ateş düşürücü etkisi vardır.

Kekik yağı saça iyi gelir mi?

Kekik yağının saç ve saç derisine faydaları oldukça fazladır. Ancak kullanım sırasında başka yağlarla seyreltilmesi gerekir. 

Kekik yağı kulağa damlatılır mı?

Bir miktar kekik yağını pamuğa damlatılarak, kulak ve kulak arkasına sürülebilir. Genellikle baş ağrısı probleminde bu yöntem uygulanır. 

Kekik Yağı İçilir mi? 

Saf kekik yağı faydaları, saç ve cilt üzerinde dışardan takviyeyle oldukça destekleyici göreve sahip olmakla birlikte içilmesi konusunda uzmana sorulması tavsiye edilir. Oldukça kuvvetli asidik özellikler barındıran bu yağ çeşidi, su ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Doğrudan kullanımı konusunda kesin bir bilgi olmamakla 1 su bardağına birkaç damla damlatılarak kullanıldığında mide ve bağırsak sorunlarını çözme, vücuttaki iltihabı geçirme ve bakterileri yok etme özelliklerinin olduğu bilinmektedir.

Kekik Yağı Buharı Neye İyi Gelir? 

Kekik yağı buharı, solunum yollarını açmak için destekleyicidir. Grip, soğuk algınlığı ya da kronik bronşit, astım gibi rahatsızlıklardan oluşan nefes darlığında solunum yollarını açarak nefes alış verişinin düzenlenmesine yardımcı olur. Suyu kaynattıktan sonra suya birkaç damla damlatılarak kullanılır. Bu damlatılan kekik yağı koklandığında solunum yolunun açılmasına destek olur ve vücuttaki enfeksiyonları yok ederek solunum yollu rahatsızlığın hafiflemesine karşı oldukça faydalıdır.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.