Alfheim Aromaterapi Blog

SPF Nedir?

May 31, 2023

SPF Nedir

Kış aylarının kapalı ve iç karartıcı havasından kurtulmak için güneş yüzünü göstermeye başlar başlamaz kendimizi sokaklara, parklara ve sahillere atarız. Yaz ayları gelip güneş en parlak haliyle bizlere gülümsediğinde çoğumuzun yapmaktan en çok hoşlandığı şey, sere serpe güneşlenmektir.

Ruhumuzu neşe dolduran güneşin D vitamini sentezini sağlayarak kemik yapımına yardımcı olmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi faydaları da mevcuttur. Vazgeçilmez bir nimet olan güneşin en bilindik zararı ise cilt üzerindeki olumsuz etkisidir. Bu olumsuz etkiyi bertaraf etmenin yegane yolu SPF krem çeşitlerini günlük cilt bakım rutinine dahil etmektir.

Peki tam olarak SPF nedir? İşte detaylar!

Güneş Kremlerinde SPF Ne Anlama Gelir?Güneş Kremlerinde SPF Ne Anlama Gelir? SPF Krem Ne İşe Yarar?

Çoğumuz üzerinde SPF yazan güneş kremlerini kullanmamıza rağmen “Güneş kremlerinde SPF ne demek? Pek merak etmeyiz. Oysaki güneşin zararlı ışınlarından tam anlamıyla korunmak için uygun ürün seçimi “Güneş kremi SPF nedir?” Sorusunun cevabıyla alakalıdır.

SPF, güneş kremlerinin güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyuculuğunu gösteren ibaredir. Çoğunlukla güneş kremlerinde görmeye alışkın olduğumuz bu ibareye, nemlendirici kremlerden fondötenlere kadar birçok bakım ürününde de rastlamak mümkündür.  

SPF 30 ve SPF 50 Arasındaki Farklar Nelerdir?

SPF ibaresinin bulunduğu ürünlerde 15, 30 ya da 50 gibi rakamlar yer alır. Bu rakamlar ürünün güneş ışınlarına karşı koruyuculuk seviyesini belirtir. Bu bakımdan “SPF 30 nedir ya da  SPF 50 nedir?” Gibi soruların cevapları, güneş kremi seçiminde yol gösterir. 

SPF değeri arttıkça güneş kreminin koruyuculuk seviyesi de artar. Bu bağlamda SPF 30 ve SPF 50 arasındaki fark güneşten koruma seviyesidir. Eğer çok hassas bir cildiniz varsa ve güneşe çıktığınızda cildiniz çok çabuk kızarmaya başlıyorsa SPF 30 ve üzeri güneş kremlerini tercih etmeniz uzmanlar tarafından önerilir. 

Güneş Kremi Ne İşe Yarar? Güneş Kremi Faydaları Nelerdir?

“Güneş kremi ne işe yarar?” Sorusunun cevabı herkesçe malum: Cildi güneşten korumak. Güneş kremi faydaları da bu şekilde ortaya çıkar. Bu bağlamda güneş kremi faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Güneş yanıklarını engeller
  • Cilt kanseri riskini düşürür
  • İnce çizgiler ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerini geciktirir
  • Ciltte güneş lekesi oluşumunun önüne geçer

SPF Krem Nedir?SPF Krem Nedir? SPF Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

SPF ibaresinin sadece güneş kremlerinde yer almadığından bahsetmiştik. Günümüzde birçok kozmetik ve bakım ürününde de SPF bulunur. Bunun nedeni güneş ışınlarının, zararlı etkisini sadece yaz aylarında değil, her mevsimde göstermesidir. Yani kısaca cilt sağlığı için kış aylarında da güneşten cildimizi korumamız gerekir.

Günlük hayatta, oldukça yoğun ve kalın bir yapısı olan SPF güneş kremi çeşitleri yerine SPF nemlendirici kremleri ya da fondötenleri kullanabilirsiniz. 

SPF bulunan ürünleri ya da güneş kremlerini kullanırken birtakım noktalara dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce güneş kremini güneşe çıkmadan 25-30 dakika önce cildinize uygulamalısınız. Güneş kremi kullanımı sırasında kremi, tüm cildinize ince bir tabaka oluşturacak ve eşit şekilde yaydığınızdan emin olmalısınız. Güneş kremlerinin koruyucu gücü zamanla azalır. Dolayısıyla güneş kremini belirli aralıklarla tazelemeniz de oldukça önemlidir.  

SPF Açılımı Nedir ve SPF Kaç Olmalı?

SPF açılımı “Sun Protection Factor” yani Türkçe güneş koruma faktörüdür. “SPF nedir, ne değildir?” Öğrendiğimize göre asıl önemli soruya gelebiliriz: “SPF kaç olmalı?”

Uzmanlar, ideal koruma için yaz kış kullanılması gereken minimum SPF değerinin 30 olmasını tavsiye eder. Ancak cildiniz çok hassassa ve güneş altında uzun süreler vakit geçirmeyi planlıyorsanız SPF 50 ve üzeri güneş kremlerini kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Güneşten Korunmada Tamanu Yağının EtkisiGüneşten Korunmada Tamanu Yağının Etkisi

Doğanın bizlere bahşettiği mucizeler olan doğal yağların bazıları da güneşten koruma etkisine sahiptir. Özellikle Tamanu yağı, bu konudaki etkisi klinik araştırmalar sonucunda kanıtlanmış bir yağdır. Tamanu yağı, Endonezya’da yetişen tropik bir ağaç türü olan Tamanu ağacının meyvelerinden elde edilir. Fındığa benzeyen bu meyvelerin çekirdeklerinin işlenmesiyle Tamanu yağı ortaya çıkar. Tamanu yağı cildi güneşten korumanın yanı sıra nemlendirme ve yaşlanma karşıtı etkisiyle de dikkat çeker.

Ancak Tamanu yağının olumlu etkilerinden faydalanabilmek için doğal, katkısız ve saf olmasına dikkat etmek gerekir. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen ve %100 doğal olan formülü ile öne çıkan Alfheim Tamanu Yağı ile aradığınız doğallığı bulabilirsiniz. Taşıyıcı yağlar sınıfında yer alan Tamanu yağını doğrudan cildinize uygulayabileceğiniz gibi Alfheim Aromaterapi’nin uçucu yağlarıyla birleştirerek de kullanabilirsiniz. 

Güneş Kremi Özellikleri Nelerdir?

Güneş kremi özellikleri arasında güneşin zararlı ışınlarından koruyarak cildin sağlığını muhafaza etme unsurunun başta geldiğinden bahsetmiştik. Yalnız güneş kremlerinde sadece SPF olması bu konuda yeterli değildir. Güneş kremi seçerken farklı özellikler barındırmasına da dikkat etmek gerekir.

İdeal bir güneş kreminin; UVA ve UVB filtreleri içerme, nemlendirme, suya, neme ve tere dayanıklı olma, kolay uygulanabilme, zararlı içerikler barındırmama ve alerjen olmama gibi özellikleri bulunmalıdır.  

Güneş Kremi Önemi Nedir ve Neden Kullanılmalıdır?

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan cilt kanseri deri hücrelerinin DNA’sında meydana gelen mutasyonlar sonucunda oluşur. Bu mutasyonların oluşmasında ise güneşin UV ışınları büyük rol oynar. Dolayısıyla güneş kremi önemi, kendini cilt kanser riskini azaltmada gösterir. Cilt kanserinin yanı sıra erken yaşlanma belirtileri ve cilt lekelerinden korunmak için de güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmak gerekir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.