Alfheim Aromaterapi Blog

Susam Yağı Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Susam Yağı Faydaları ve Kullanımı

Susam yağı faydaları, yüzyıllardır insanların doğanın şifalı etkilerinden yararlanmasını sağlar. Bu değerli aromatik yağın birbirinden şaşırtıcı birçok faydası vardır. Başta cilt sağlığı olmak üzere insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunur. Önemli bir antioksidan kaynağı olarak cilt, saç, tırnak, ağız ve diş sağlığı gibi farklı alanlarda etkili olur.

Susam yağları, susam tanelerinden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir. Susam tanelerinde bulunan önemli bileşenler soğuk sıkım yöntemiyle korunarak yağ ortaya çıkarılır. Kullanım olarak çok yönlü kullanım olanakları sunar. %100 saf, katkısız ve doğal susam yağını sitemizde bulabilir, müşteri dostu fırsatlarla sipariş edebilirsiniz. Çevre ve insan dostu ürünlerimizi güvenle sipariş verebilir, doğal yağ kullanmanın avantajlarını her zaman bizimle deneyimleyebilirsiniz.

Susam Yağı Nedir?

İnsan tarihinin en eski yağı çıkarılan bitkisi olması muhtemel olan susam bitkisi, 1-2 metre yüksekliğe ulaşabilir, yıllık bir bitkidir. Renkli çiçeklerin içinde gizlenmiş olan susam tohumu, içinde sakladığı gizli hazine ile susam yağının kaynağını oluşturur. Susam yağı, bu susam tohumlarının preslenmesiyle elde edilir. Böylelikle bu mucizevi yağın faydaları, cildimize, bedenimize ve mutfaklarımıza şifa katar. Burada önemli hatırlatma yapmak gerekirse, susam gibi taşıyıcı yağların faydaları ancak sokum sıkım yöntemiyle elde edilmesi halinde korunabilmektedir. Rafinasyon ya da koku alınma işlemine tabi tutulan endüstriyel yağlar maalesef faydadan çok zarar getirebilir.

Metabolizma canlandırıcı ve iyi bir bariyer oluşturucu Oleik ve Linoleik Asit grubu karışımını ideal oranda içeren susam yağı, bu özelliğiyle cilt bakımında eski çağlardan itibaren vazgeçilmez bir yardımcı olmuştur. Masaj ve cilt bakım uygulamalarında kendisine benzersiz bir yer edinmiş olan bu yağa daha yakından bakalım.

Susam Yağı Faydaları

Susam Yağı Ne İşe Yarar?

Şifa deposu susam yağı cilt sağlığında oldukça etkilidir. Ciltteki hasarlı hücrelerin yenilenmesini sağlar. Siyah nokta karşıtıdır. Kuru ciltler açısından önemli bir nemlendirici görevi görür. İstenmeyen selülit görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Hem Omega 3 hem de Omega 9 gibi faydalı yağ asitlerini içeren susam yağı hafızayı güçlendirir. Susam yağı saça faydaları ile de öne çıkar. Saçları kökten uca besleyerek sağlıklı ve güçlü saçlara kavuşmanızı sağlar.

Susam yağının rahatlatıcı bir etkisi vardır. Uyku sorunlarına iyi gelir. Horlamayı önlemede etkilidir. Erkeklerde sakalların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. İçeriğindeki kalsiyum, çinko ve bakır sayesinde kemik ve diş sağlığını destekler. Susam yağı yüze faydaları da etkili sonuçlar sunar. Yüzdeki lekelerin azalmasını sağlar. Masaj yağı olarak ruhu ve bedeni dinlendirir, cildi yeniler. Aromatik bu yağı farklı boy seçenekleri ile bulabilirsiniz. Özellikle büyük boy susam yağı 250 ml uzun süreli kullanımlarda her zaman elinizin altında olur.

Susam Yağı Neye İyi Gelir?

Susam yağı cilde faydaları ile ön plana çıkması bu yağın oldukça fazla alanda kullanılmasını sağlar. Antibakteriyel etkisi vardır. Kan şekerinin düzenlenmesine yardım edebilir. İçeriğindeki çinko sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Doğal ağrı kesici etkisi vardır. Baş ağrısına ve kas ağrılarına iyi gelir. Doğal diş beyazlatma etkisi de vardır. İçeriğinde bulunan demir sayesinde kansızlığa iyi gelir. Bu değerli yağ içerisindeki zengin vitamin ve mineral de bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler.

Susam yağının faydalarından yararlanmak için seçilen ürünün soğuk sıkım olması gerekir. Soğuk sıkım susam yağı faydaları ve istenen etkilerinden yararlanmak mümkündür. Başka yöntemlerle elde edilen yağlardan fayda sağlamak ne yazık ki pek mümkün olmaz. Soğuk sıkım yöntemi her doğal yağda olduğu gibi susam yağının faydalarını ortaya çıkarır. 

Susam Yağı Cilde Faydaları

Susam Yağı Faydaları Nelerdir?

Susam yağının cilde, saça, tırnaklara, dişlere, kemiklere ve genel insan sağlığına birçok faydası vardır. Susam yağı saç sağlığında oldukça etkili olan doğal yağlardan birisidir. Susam yağını doğal saç maskesi olarak kullanabilirsiniz. Bu yağın sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca susam yağının rahatlatma etkisi yanında cildi yenileme özelliği de vardır. Bu sebeple de masaj yağı olarak sıklıkla tercih edilir. Kolesterolle savaşan susam yağı kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Nefes darlığına gelirken kalp ve damar hastalıklarına karşı da oldukça koruyucu sonuçları bulunur. Kabızlık için iyi bir doğal çözümdür. Hafızayı güçlendirme etkisi vardır. Uykusuzluğa ve strese iyi gelir. İltihaplı bölgelerin iyileşmesinde de etkilidir.

Susam yağının tüm faydalarından yararlanmak için seçilen susam yağının doğal ve saf olması gerekir. Soğuk sıkım doğal ve saf susam yağını sitemizde bulabilirsiniz. Tamamen doğal yöntemlerle hazırlanan Alfheim Susam Yağı, sağlığa faydalı bir adım atmanızı sağlar. Sağlıklı yaşam için doğal çözümler sunan markamızda tamamen doğal susam yağı seçeneklerini görebilirsiniz.

Susam Yağı Saça Faydaları

Susam yağı saça faydaları ile de sıkça tercih edilir. 100 ml susam yağı içerisinde ekleyeceğiniz 10 damla Lavanta yağı ile saç derisine masaj yapabilirsiniz. Bu uygulama kepek oluşumunu engellemede size yardımcı olurken, saç derisini yumuşatır ve saç köklerini besler. Ayrıca susam yağının kuruluk kaynaklı kaşıntıyı giderdiği de bilinmektedir. Eşit oranda karıştırarak kökten uca tüm saç tellerinize uygulayabileceğiniz susam, argan ve jojoba yağları ile muhteşem ve %100 doğal bir saç bakım losyonu oluşturabilirsiniz. Bu saç bakım losyonu, saçların kütikül katmanını sararak doğal bir bariyer oluşturarak kolay taranan, canlı ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır. 

Saçlar dış etkenlerden çabuk etkilenir ve yıpranır. Saçlara doğal bakım yapmak için susam yağı kullanılabilir. Susam yağı saça sürülür mü sorusunun yanıtı ise kesin bir evettir. Susam yağı saça güvenle sürülebilir. Saçların köklerinden ucuna kadar besler ve güçlü olmalarını sağlar. Saç derisini nemlendiren susam yağı kepek oluşumunu da önler. Kırıkları da onaran susam yağı saça çok iyi gelir. Susam yağı saç uzatır mı diye merak ediyorsanız saç uzatma etkisini de söylemek mümkündür.

Susam Yağının Saça Faydaları

Susam Yağı Cilde Faydaları

Cilt için susam yağı çok değerlidir. İçeriğinde bulunan çinko gibi mineraller sivilce gibi sorunlara iyi gelir. Cilt bakımında yenileyici ve canlandırıcı olarak etki sağlar. Cildi güneşin olumsuz etkilerinden korur. Çatlayan topuk ve dirseklerin iyileşmesinde etkilidir. Bu aromatik yağın cilt üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle sıklıkla masajlarda ve spada tercih edilir.

Bedensel ve ruhsal rahatlama sağlayan susam yağı cilde faydaları ile en geniş kullanımını Hindistan’da bulmuştur. Hintçedeki bir diğer adı "Snehan” yani Armağan ya da Cömert anlamlarına gelen susam yağı zengin doymamış yağ asitleri içeriği ile masaj ve cilt bakımı için en ideal yağlardan birisidir. Komedojenik olmayan, yani cilt gözeneklerini tıkamadan bakım sağlayarak cildi nemlendiren ve cilt metabolizmasını destekleyen susam yağı, yağ dokumuzda biriken toksikleri uzaklaştırmada etkilidir. Biriken bu toksikler hücre işleyişini bozarak erken cilt yaşlanmasına sebep olurlar. Bu toksikleri uzaklaştırmada susam yağı ile yapılmış iyi bir masaj gibisi yoktur.   

Cildin hidrolipid tabakasına nüfuz ederek bariyer oluşturan ve uygulama sonrası iyi koruma sağlayan susam yağı ciltteki ağır metalleri, toksik maddeleri ve zararlı diğer organizmaları vücuttan atmaya yardımcı olur.

Yumuşak ve esnek bir cilt için susam yağı ile hazırlanmış bir masaj yağı karışımı idealdir. Muhteşem bir ten duyusu sağlayan bu yağ, masajın fiziksel etkilerini destekler. Kan dolaşımını arttırır ve ruh ve bedenin rahatlamasını birlikte getirir. Sıcaklık verici etkisiyle birlikte cilt altındaki yağ dokularına nüfuz ettiğinden zayıflatıcı etkisi vardır.

Yaz aylarında sağlıklı ve doğal bir bronzluk isterseniz susam yağı sizin için ilk tercih olmalıdır. %100 Doğal SPF (Sun Protection Factor - Güneş Koruma Faktörü) özelliğine sahip olması, sahillerde yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir ürün haline getirecektir.

Susam yağının cilde faydalarından bahsettik. Kısaca susam yağı cilde nasıl uygulanır sorusunun cevabını verdikten sonra bedensel olarak bize şifa sunan bir başka konuya değineceğiz. Tüm taşıyıcı yağlar gibi susam yağı da temiz cilde uygulanmalıdır. Yüz bölgesinde parmak uçlarınızla, tüm vücutta avuç içlerinizle masaj yaparak uygulayacağınız bu mucizevi yağ, kısa süre içinde cildi nemlendirir ve koruyucu bariyer oluşturur. Dikkat edilmesi gereken tek konu; kan dolaşımını canlandırması nedeniyle nörodermatit ve iltihaplı ciltler bu yağı tercih etmemelidir. Nörodermatitli ve iltihaplı ciltler bu süre zarfında Argan, Kenevir ve Jojoba yağlarını tercih edebilirler. Argan yağının cilt ve saç bakımındaki etkisini merak edenler Argan Yağı blog yazımıza göz atabilirler.

Susam yağı cilde faydası kadar saç bakımında da sıklıkla tercih edilir. Susam mucizesini saç bakımımızda nasıl değerlendirebiliriz birlikte bakalım.

Susam Yağı Yüze Faydaları

Susam yağı içersindeki bileşenler cildin hücrelerinin onarılmasında oldukça etkilidir. Yüzdeki leke, sivilce gibi sorunlarla baş etmek için susam yağı kullanılabilir. Yüzü arındırmak ve temizlemek dışında nemlendirme de yapar. Susam yağı kırışıklık için de etkilidir. Ciltteki hasarlı hücreleri yenileyerek yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Siyah noktalar, sivilceler, lekeler için susam yağı etkili bir doğal çözüm sunar. Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak daha iyi bir cilt görünümü sunar.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam yağı kullanım alanına ve amacına göre farklı şekillerde kullanılır. Yemeklerde kullanılabilindiği gibi cilt, saç, tırnak, el bakımında da kullanılabilir. Masaj yağı olarak da tercih edilebilir. Olumlu faydalarından yararlanmak amacıyla ılık su içine eklenerek içilebilir. Parmak uçlarıyla tüm vücuda masaj yapmak için kullanılabilir. Susam yağını ne için kullanacaksanız buna göre uygulama seçebilirsiniz. Antibakteriyel olarak ev temizliğinde de kullanma şansınız vardır. Susam yağı zayıflama için hem içilebilir hem de masajla zayıflama istenen bölgelere uygulanabilir.

Susam Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saç derisindeki kuruluğu, kızarıklığı, kepeği ortadan kaldıran susam yağını saça kolay şekilde uygulayabilirsiniz. Saça uygulama yapmadan önce susam yağını başka bir doğal yağ ile seyreltebilirsiniz. Bir çay kaşığı badem yağına birkaç damla susam yağı ekleyerek seyreltme işlemini yapabilirsiniz. Saç diplerine parmak uçlarınızla masaj yaparak yağı yedirmelisiniz. Saç diplerine masaj yaparak uygulama yaptıktan saçta bekletmeli, ardından da ılık su ile saçlarınızı yıkamalısınız.

Susam yağı saça nasıl uygulanır sorusunun cevabı çok basit. Temiz saça ihtiyacınıza uygun olarak hazırladığını susam yağı karışımını dipten uca kadar uygulayın. Parmak uçları için saç derisine masaj yapmayı unutmayın. Böylece yağ cilt tarafından daha hızlı ve etkili emilirken kan dolaşımını desteklemiş olursunuz. Kırık saç uçları için bir miktar yağı uç bölgelerine avuç içi ile uygulayıp 45 dakika bekletebilirsiniz. Bu uygulama sonrasında aşındırıcı yüzey aktif içermeyen doğal içerikli bakım şampuanı ile saçınızı durulayabilirsiniz. Bu rutini her yıkama sonrası uygulayabilir, daha canlı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Susam Yağı Nerelerde Kullanılır?

Susam yağı birçok farklı alanda kullanılır. Susam yağı kullanım alanları arasında mutfaklar, masaj salonları, tedavi destekleyici olarak evler, alternatif tıp uygulama merkezleri yer alır. Susam yağı yemeklerde kullanılabilen bir doğal yağdır. Susam yağı tahin yapımında da kullanılır. Cilt bakımında susam yağının yaygın olarak kullanıldığı görülür.

Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Susam yağı susam tanelerinden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir.  Evde susam yağı yapmak için tohumlar bir tavada kavrularak yağın iyice çıkması sağlanır. Soğuk sıkım yöntem en iyi yöntemdir. Soğuk sıkım susam yağı en iyi susam yağıdır.

Susam Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Susam yağı kırışıklıklara iyi gelir mi?

Susam yağı ciltteki hasarları hücreleri yeniler, bu açıdan yaşlanmaya bağlı kırışıklıklara iyi gelir.

- Susam yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Susam yağı cildin yenilenmesini sağlar. Cilt lekelerini ortadan kaldırmada ve önlemede başarılıdır.

- Susam yağı günde ne kadar içilmeli?

Günde iki defa sabah ve akşam olmak üzere içilebilir.

- Susam yağı kirpik uzatır mı?

Saçlar kadar kirpik ve kaş uzatmak için de susam yağı kullanılabilir.

- Susam yağı diş etine iyi gelir mi?

Ağız ve diş sağlığına iyi gelen susam yağı diş etlerine de iyi gelir.

- Susam yağı tüylenme yapar mı?

Cildi yenilediği için kıl köklerini de besler. Bu açıdan susam yağının tüylenme yapma ihtimali olabilir.

- Susam yağı güneşten korur mu?

Susam yağının güneşin olumsuz etkilerinden koruma özelliği vardır. Ancak tek başına kullanılması uygun olmaz.

- Susam yağı çatlaklara iyi gelir mi?

Cildi yenileme özelliği bulunur. Bu sebeple de dirseklerde ve topuklarda oluşan çatlaklara iyi gelir.

- Susam yağı göz çevresine sürülür mü?

Cilt üzerinde etkili sonuçları vardır. Ancak susam yağını göz çevresine dikkatli şekilde uygulamalısınız.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.