Alfheim Aromaterapi Blog

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı

 18. yüzyılda, İngiliz kaşiflerin, tüm dünyaya yayılmasına öncülük ettiği Çay Ağacı Yağı Avustralyalı yerliler tarafından yüzlerce yıldır şifa ve güzellik kaynağı olarak kullanılıyordu. Yapraklarından demlenilen çaylar İngiliz kaşiflerin uzun ve zorlu yolculuklarında birçok hastalık ve enfeksiyondan korunmalarına yardımcı olmuş, bu nedenle bitki Çay Ağacı adıyla anılmıştır. Yazının kapağında resmini gördüğünüz kişiyse mürettebatına Çay Ağacı yapraklarından demlenilen çayı içiren ve bitkiyi Avrupa ile tanıştıran Kaptan James Cook... Suyunun şifasından faydalanmak için binlerce insanın akın ettiği Avustralya’daki tılsımlı gölün şifasının, kıyısında yetişen Hint Defnesi, diğer ağıyla Çay Ağacı yapraklarından kaynaklandığı ise çok sonradan anlaşılmıştı. Çay Ağacı Yağı nasıl yapılır diye merak ettiyseniz, ağacın yapraklarının distilasyon yöntemiyle damıtılması sonucunda yağ eldesi sağlanmaktadır.  Bu yazımızda kaşiflerin "Yeni Dünya”sını tekrar keşfedip, tüm dünyaya yayılmış bir şifa ve güzellik kaynağı olan Çay Ağacı yağının faydaları için hayata içten bir teşekkür edeceğiz. Çay ağacı yağı ne işe yarar?, çay ağacı yağı nasıl kullanılır?, gibi soruları sormadan önce cevap arayacağınız ilk soru çay ağacı yağı nedir? olacak. Gelin dünya kaşiflerinin bizlere sunduğu bu doğal mucizeyi daha yakından tanıyalım. 

Çay Ağacı Yağı Nedir? 

Yüzyıllardan bu yana geleneksel bir ilaç şeklinde kullanılan çay ağacı yağı tırnak batması, akne, kesik ve böcek ısırıkları tedavisinde de sıklıkla tercih edilir. Çay ağacının yapraklarının ezilmesi sonucunda elde edilir. Cildi yenileyici özelliğe sahip olması sayesinde cilt bakım ürünlerinde sıklıkla tercih edilir. 

Uçuk, akne, yanık ve kesik gibi günlük cilt problemlerinin çözümü için sıklıkla kullandığımız Çay Ağacı yağı, antifungal, antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde en yakın doğal bakım ürünlerimizden biri haline gelmiştir. Bu mucizevi yağın gözle görülür, hızlı ve doğal etkisinden sorumlu içeriği, terpinen 4-ol bileşiğidir. Antimikrobiyal aktivite için %30-%50 aralığında terpinen 4-ol içeren Çay Ağacı yağı tercih edilmelidir. Alfheim Çay Ağacı Uçucu Yağı %48 terpinen 4-ol içeriği ile, doğal ve hızlı sivilce tedavisi arayanlar için ideal bir çözüm sunar. Aynı şekilde yara, yanık, kesik, böcek ısırmaları vb. sorunlarda temiz pamuğa damlatacağınız birkaç damla ile cildinize kompres uygulayabilirsiniz. Bilimsel araştırmaların ışığında Çay Ağacı yağının irritan etki göstermemesi için 1-8 sineol içeriğinin maksimum %15 ile sınırlandırılması gerektiği ortaya konmuştur. %4 1-8 sineol içeriğiyle Alfheim Çay Ağacını güvenle kullanabilirsiniz

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir? 

Çay ağacı yağı faydaları sayesinde bu doğal yağ günümüzde gittikçe popülerleşen ve tercih edilen aromatik yağlar arasındadır. Melaleuca yağı şeklinde de ifade edilen bu yağ, Avustralya'nın kıyılarında yetişen çay ağacının yapraklarının damıtılması sonucunda elde edilir. Ciltten saça kadar oldukça geniş faydaları olan çağ ağacı yağının kaliteli ve doğal içeriğe sahip olanlarını tercih etmek bu açıdan oldukça önemlidir. Çay ağacı yağı cilde faydaları açısından dikkatleri üzerine çekerken çay ağacı yağı saça faydaları ile de bilinir. Aynı zamanda tırnak ve ciltle ilgili yaşanan birtakım sorunların giderilmesinde de tedaviye destekleyici ürün olarak kullanıma uygundur.

Çay ağacı yağı uyuz gibi tensel hastalıkların tedavisinde de rol oynar. Deodorant, gargara ya da böcek kovucu gibi nedenlerle tercih edilebilir. Çay ağacı yağı kullananlar pek çok açıdan faydalar elde ederler. Ancak dozunda ve düzenli şekilde kullanım büyük önem arz eder. Alfheim Çay Ağacı Uçucu Yağı size doğal üretim ve kaliteli içeriklerle sunulur. Uygun fiyatlarla sitemizden güvenle satın alabilirsiniz.

Topikal olarak antimikrobiyal etkisiyle cildimize sayısız fayda sunan Çay Ağacı yağı, saç bakımında da oldukça faydalıdır. Saç derisinde bulunan mantar ve mikropların yol açtığı kaşıntıyı gidermek için etkili olan Çay Ağacı, yağlı ve kepekli saçlarda hızlı ve etkili sonuç vermektedir. Yağlı, kepekli ve dermatitli saç derisinde kullanarak yağın etkisini gözlemleyebilirsiniz. Alfheim Base Shampoo içerisine 15-20 damla Çay Ağacı yağı damlatarak çalkalayıp 5 dakika beklediğinizde kaşıntılı ve kepekli saç derisi şampuanınız hazır olacaktır. Bu yağ sayesinde saç deriniz sağlıklı dengesine yeniden kavuşur ve saçlarınız daha canlı ve sağlıklı görünür. 

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları

Çay Ağacı Yağının, antimikrobiyal aktivitesinin kaynağı olan terpinen 4-ol sayesinde sivilce, akne, yara ve kesiklerde hızlı ve etkili bir iyileşme sağladığını söylemiştik. Peki çay ağacı yağı cilde nasıl uygulanır? Temiz bir pamuk yardımıyla doğrudan hasarlı bölgeye uygulanabilir ve bu tip uygulamalarda herhangi olumsuzluk saptanmamıştır. Fakat cilt tipinize bağlı olarak Çay Ağacı yağının size uygun olduğundan emin olmak için bir damla yağı cildinizin farklı bir bölgesinde test etmenizde yarar vardır. Herhangi bir irritasyon oluşmaması halinde kullanıma devam edebilirsiniz. Badem ve Susam yağları ile birlikte antienflamatuar etkili ve ağrı giderici bir masaj yağı olarak kullanılabilir.

Yüz bölgesinde sivilce, akne ve leke giderme için Çay Ağacı yağı, Alfheim Pirinç Kepeği yağıyla birlikte iyi bir ikili oluşturur. 10 ml Pirinç Kepeği Yağına 10 damla Çay Ağacı yağı ilave ederek çalkalayın ve 10 dakika bekleyin. %100 doğal leke serumunuz kullanıma hazır olacaktır.

 • Çay ağacı yağı faydaları cilt hasarlarını önleme noktasında da öne çıkabilir.
 • Yaşlanma belirtilerini azaltabilir.
 • Tırnak mantarı çay ağacı yağı ile geçebilir.
 • Ciltte leke oluşumunu engelleyici etkileri bulunur.
 • Ciltte meydana gelen renk tonu eşitsizlikleri üzerinde de rol oynar.
 • Arındırıcı özellikleri bulunur.
 • Makyaj temizleyicisi olarak da kullanıma uygundur.
 • Yüze canlı, diri ve genç bir görünüm kazandırabilir.
 • Yağlı ciltlerin nem oranını ideal seviyeye getirebilir.
 • Sivilcelere çay ağacı yağı uygulandığı zaman kısa süre içinde söz konusu sorundan kurtulmak mümkün olabilir.

Çay Ağacı Yağı Saça Faydaları

Çay Ağacı yağı faydaları ve kullanımı geniş bir alana yayılmıştır. Bedensel alanda antimikrobiyal ve anti enflamatuar etkili cilt yenileyici olan Çay Ağacı yağının zihinsel etkileri arasında da keskin kokusuyla canlandırıcı, dengeleyici ve ağrı kesici özellikleri yer almaktadır. Çay Ağacı yağı saça faydaları ile de sıklıkla tercih edilen uçucu yağlar arasındadır.

Çay Ağacı Yağının cilt üzerinde gösterdiği antimikrobiyal etkiden bahsetmiştik. Aynı şekilde saç derisinde de kaşıntı, kepek, hassasiyet gibi sorunlara yol açan etkenleri de doğal ve etkili bir yolla gidermektedir. Mikropların çoğalmasını büyük ölçüde engelleyerek kaşıntıyı giderir. Kepeklenme azaltarak saç derisinin yeniden dengesine kavuşmasına yardımcı olur. Alfheim Jojoba Yağı ve Alfheim Hindistan Cevizi Yağları ile oluşturacağınız karışım, kepeklenme, hassasiyet ve kuruluk sorunlarında kullanabileceğiniz doğal ve etkili losyonlar olacaktır.

 • Çay ağacı yağı saç diplerinde meydana gelen egzama sorunlarını önleyebilir.
 • Kepek gibi problemlerin önüne geçebilir.
 • Çay ağacı yağı egzama gibi kafa derisinde oluşan problemleri engelleyebilir.
 • Saç derisini sağlıklı tutabilir. Bu sayede hızlı uzama sağlayabilir.
 • Saç köklerinde biriken kir ve ölü derileri uzaklaştırabilir.
 • Çay ağacı yağı saçlarda sık sık yaşanan dökülme problemlerinin azalmasında da rol oynar.
 • Kafa derisinde sivilce gibi olumsuz durumların meydana gelmesine engel olabilir.
  Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar? Çay Ağacı Yağının Faydaları

  Çay Ağacı Yağı Yüze Faydaları

  • Çay ağacı yağı yüze faydaları arasında akneyle mücadele yer alır. 
  • Yara pansumanı olarak da kullanılır. 
  • Kuru ve hassas cilde sahip olan kişilere nem desteği sağlayabilir. 
  • Çay ağacı yağı kullanımı egzama ve sedef hastalıklarında da tercih edilir. 
  • Doğal deodorant etkisi sayesinde ter gibi kötü kokuların oluşmasını engelleyebilir. 
  • Vücutta farklı sebeplerden dolayı meydana gelen kesik gibi sorunların tedavisinde iyileştirici etkiler gösterebilir. 
  • Çay ağacı yağı uçuk gibi cilt sorunlarında da etkilidir. 

  Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar? 

  Çay ağacı yağı mantar tedavisi konusunda da sık sık tercih edilir. Kür haline getirerek bu ürünü pratik biçimde kullanmak mümkündür. Uçağa çay ağacı yağı sürüldüğü zaman kısa süre içinde geçmeye başladığı gözlemlenebilir. Aynı durum siğil gibi sorunlar için de geçerlidir. Çay ağacı yağı tırnak bakımı konusunda da iddialı bir seçenektir. Tırnakların yapısını güçlü hale getirerek sağlıklı biçimde uzamasını destekleyebilir. Aynı zamanda düzenli kullanımda tırnak kırılmalarını da önleyebilir. 

  Çay Ağacı yağı ne işe yarar, çay ağacı yağı nerelerde kullanılır gibi sorular doğal bakım tutkunlarının en çok merak ettiği konulardan bazılarıdır. Akne tedavisi, sivilce geçirme, saç derisi ve cilt kaşıntıları gibi birçok sorunda Çay Ağacı yağı kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu değerli yağın topikal uygulamalarında herhangi olumsuz bir etkisi saptanmamış olmasına rağmen cilt tipine ve hassasiyete bağlı olarak irritasyon yaşanmaması için seyreltilerek kullanılması daha doğrudur. Antienflamatuar özellikli Alfheim Tamanu Yağı ile birlikte kullanacağınız Çay Ağacı yağı harika bir sivilce ve akne giderici olacaktır. 30 ml Tamanu Yağı içerisine 10 damla Çay Ağacı Yağı damlatarak çalkalayıp bekledikten sonra temiz bir pamuk yardımıyla akneli ve sivilceli cilde iyi gelecek losyonunuzu kullanabilirsiniz. 

  Çay Ağacı Yağı Saça Faydaları

  Çay Ağacı Yağı Neye İyi Gelir? 

  Çay ağacı yağı koltuk altı kararması konusunda da büyük oranda fayda sağlayabilir. Tırnak ya da ayak mantarı gibi enfeksiyonların tedavisinde etkili olabilir. Sahip olduğu antifungal özellikleri sayesinde mantarların büyümesini önleyebilir. Ayrıca enfeksiyonun iyileşmesine de yardımcı olabilir. Diş eti enfeksiyonlarında da etkili olduğu bilinir. Bu nedenle kötü ağız kokusu gibi oral yönlü sağlık problemlerinin tedavisinde de kullanılabilir. Antimikrobiyal özelliklerinden dolayı bakterilerin büyümesini engelleyebilir. Bu sayede ağız sağlığını olumlu yönde destekleyebilir.

  Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? 

  Siğile çay ağacı yağı kullanılabilir. Birkaç damla çay ağacından elde edilen yağ, zeytinyağı ve badem yağını karıştırılmalıdır. Elde edilen yağ siğilli bölgeye sürülüp 3 saat beklenir. Sonra sıcak su ile bölge yıkanır. En az 15 gün süreyle günde 1 kez uygulanması önerilir. Kullanılacak sorunlu bölgeye yapılacak uygulamalar farklılık gösterebilir. Bu nedenle detaylı araştırma yapmakta ya da alanında uzman doktordan yardım alınmasında fayda vardır. 

  Uçucu yağları saf ve dahili olarak kullanmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle uçucu yağları asla dahili olarak tüketmemeli ve cilt uygulamalarında doğru oranlarda seyrelterek kullanmalıyız. Çay Ağacı yağı zararları, topikal kullanım için kayıt edilmemiş olmakla birlikte farklı cilt tiplerinde yaşanacak olası sorunlara önlem almak için uçucu yağları seyreltmelisiniz. Etkili ve doğal bir sonuç almak için doğru seyreltme oranlarını ve güvenilir uçucu yağ markaları araştırmasını yapmak oldukça önemlidir.

  Çay Ağacı Yağı Yüze Nasıl Kullanılır? 

  Çay ağacı yağı siyah nokta ve diğer yüz sorunları için kullanılabilir. Yağ tek başına kullanım için uygundur. Aynı zamanda başka yağ türleriyle birlikte de kullanılabilir. Yağ bir pamuğa dökülüp lekelerin üzerine uygulanabilir. Ayrıca bu yağ türü sivilcelerin kuruyup sönmesine de yardımcı olabilir. Cilde uygulayıp bir süre beklemek gerekir. Ardından ılık su ile yıkanabilir. Düzenli kullanımda verim elde etmek mümkündür. 

  Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları

  Çay Ağacı Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

  Yüz bölgesi uygulamalarda önerdiğimiz seyreltme oranı %1 - %2 aralığıdır. Her zaman düşük seyreltme oranlarıyla başlayın, cildinizin olumsuz bir tepki göstermemesi halinde adım adım bu oranı yükseltebilirsiniz.

  Cilt uygulamalarında %5-%10 kullanım ideal olmakla birlikte uzun süreli kullanımda sorun yaşamamak için, %5 ile başlayarak cildinizi ve uçucu yağları tanımanız önemlidir. Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi yüz bölgesinde akne ve sivilce gidermek için Tamanu taşıyıcı yağı, cilt lekeleri için Pirinç Kepeği yağını tercih edebilirsiniz. Tüm vücutta Susam ya da Badem taşıyıcı yağları iyi bir tercih olacaktır.

  Çay Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

  Kepek, kaşıntı ve tahriş gibi sorunlara doğal ve etkili bir çözüm sunan Çay Ağacı Yağı, her uçucu yağ gibi doğru seyreltme oranlarında ve doğru tekniklerde uygulandığında olumlu sonuçlar verir. Seyreltme oranlarına göz atabileceğiniz bağlantımıza tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Peki Çay Ağacı yağı saça nasıl uygulanır? 

  Kuru, hassas ve kepekli saç derisi için Çay Ağacı yağını Jojoba ve Hindistan Cevizi yağları ile harmanlayın. Banyo sonrası parmak uçlarıyla masaj yaparak karışımı saç derinize yedirerek uygulayın ve 45 dakika bekledikten sonra durulayın. Saç tellerinin daha canlı ve parlak görünmesi için Argan Yağı ile Çay Ağacı yağını karıştırarak temiz saça masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Banyo sırasında da Çay Ağacı yağının şifasını deneyimlemek için, Alfheim Shampoo Base içerisine 15-20 damla Çay Ağacı Yağı ekleyerek çalkalayabilir ve saçınızı yıkayabilirsiniz.

  Sivilceler için Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? 

  Siğil çay ağacı yağı ile kolayca tedavi edilebilir. Sivilce tedavisi içinde doğal bir çözüm olarak yer alır. İçinde yer alan doğal antibiyotikler sayesinde son derece etkin sonuçlar sağlayabilir. Özellikle sert sentetik kimyasal maddelere karşı yüksek oranda etkili doğal bir kullanım şeklinde kabul görür. Tenden doğal yağları alıp götürmemesi de avantaj sağlayabilir. Bu yağ, direkt olarak akne üzerinde kullanım için uygundur.

  Çay Ağacı Yağı Uyuz için Nasıl Kullanılır? 

  Çay ağacı yağı diş eti problemlerinin yanı sıra uyuz için de kullanılabilir. Yatağa birkaç damla bu yağdan püskürtmek, yeni yumurta oluşumlarına engel olabilir. Bununla birlikte kaşıntı hissini hafifletmek adına aleo vera jeli ile karışım yapıp cilde uygulamak da mümkündür. Karanfil gibi doğal ve etkili aromaterapi yağ türleriyle karışım yapıp uyuz hastalığının etkilerinin hafifletilmesi sağlanabilir. 

  Çay Ağacı Yağı Nasıl Seyreltilir? 

  Uçucu yağları doğru oranlarda seyrelterek güvenli ve etkili bir bakım sağlamış oluruz. Birçok uçucu yağ gibi Çay Ağacı yağı da taşıyıcı yağlar ile her oranda karıştırılabilir. Yüz bölgesi için %1-%2, vücut için %5-%10 ideal oranlar olmakla birlikte her zaman düşük orandan başlamak ve adım adım karışım oranını yükseltmek en doğrusu olacaktır. Bu nedenle Alfheim Uçucu Yağları Seyreltme Tablosuna göz atmanızı öneririz. 

  Çay Ağacı Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Çay ağacı yağı uçuğa iyi gelir mi? 
 • Çağ ağacı yağının içerisinde bulunan doğal özler sayesinde uçuk üzerinde de büyük oranda etkilidir. 

 • Çay ağacı yağı yüzde ne kadar kalmalı? 
 • Karışım halinde uygulanan yağın yüzde 10 ile 15 kadar bekletilmesi yeterlidir. 

 • Çay ağacı yağı direkt yüze sürülür mü? 
 • Direkt yüze sürülmesi tavsiye edilmez. Yüze yapılacak uygulamalarda ek ürünlerden destek alınması önerilir. 

 • Çay ağacı yağı tüylenme yapar mı? 
 • Çağ ağacı yağının cildi yenileme özelliği olmasına rağmen yağın tüylenme yaptığı düşünülmemektedir. 

 • Çay ağacı yağı uyuza iyi gelir mi? 
 • Uyuza iyi gelen doğal yağlar arasındadır. Uyuz hastalığının belirtilerini hafifletme konusunda büyük oranda etkilidir. 

 • Çay ağacı yağı sivilcelere iyi gelir mi? 
 • Sivilceleri iyileştirme özelliğine sahiptir. Bu sayede bakım rutinlerine eklenebilir. 

 • Çay ağacı yağı tırnak uzatır mı? 
 • Tırnakların daha güçlü hale gelmesini sağlayarak kırılmaları önleyebilir. Bu sayede uzamayı da destekler. 

 • Çay ağacı yağı saç uzatır mı? 
 • Saç uzatma konusunda etkileri yoktur. Ancak dökülme ve kırılma problemlerine iyi gelebilir. 

 • Çay ağacı yağı içilir mi? 
 • Çay ağacı yağının oral yollarla alınması önerilmez. 

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.