Alfheim Aromaterapi Blog

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Kullanımı
Sivilce ve akne sorunlarımızı hızlı ve doğal yolla çözmek için akla gelen ilk yardımcımız olan, Hint Defnesi yağı ya da yaygın olarak kullanılan ismiyle Çay Ağacı Yağının serüvenine birlikte bakalım.


 
18. yüzyılda, İngiliz kaşiflerin, tüm dünyaya yayılmasına öncülük ettiği Çay Ağacı Yağı Avustralyalı yerliler tarafından yüzlerce yıldır şifa ve güzellik kaynağı olarak kullanılıyordu. Yapraklarından demlenilen çaylar İngiliz kaşiflerin uzun ve zorlu yolculuklarında birçok hastalık ve enfeksiyondan korunmalarına yardımcı olmuş, bu nedenle bitki Çay Ağacı adıyla anılmıştır. Yazının kapağında resmini gördüğünüz kişiyse mürettebatına Çay Ağacı yapraklarından demlenilen çayı içiren ve bitkiyi Avrupa ile tanıştıran Kaptan James Cook... Suyunun şifasından faydalanmak için binlerce insanın akın ettiği Avustralya’daki tılsımlı gölün şifasının, kıyısında yetişen Hint Defnesi, diğer ağıyla Çay Ağacı yapraklarından kaynaklandığı ise çok sonradan anlaşılmıştı. Çay Ağacı Yağı nasıl yapılır diye merak ettiyseniz, ağacın yapraklarının distilasyon yöntemiyle damıtılması sonucunda yağ eldesi sağlanmaktadır.  Bu yazımızda kaşiflerin "Yeni Dünya”sını tekrar keşfedip, tüm dünyaya yayılmış bir şifa ve güzellik kaynağı olan Çay Ağacı yağının faydaları için hayata içten bir teşekkür edeceğiz. Çay ağacı yağı ne işe yarar?, çay ağacı yağı nasıl kullanılır?, gibi soruları sormadan önce cevap arayacağınız ilk soru çay ağacı yağı nedir? olacak. Gelin dünya kaşiflerinin bizlere sunduğu bu doğal mucizeyi daha yakından tanıyalım.
 
Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Uçuk, akne, yanık ve kesik gibi günlük cilt problemlerinin çözümü için sıklıkla kullandığımız Çay Ağacı yağı, antifungal, antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde en yakın doğal bakım ürünlerimizden biri haline gelmiştir. Bu mucizevi yağın gözle görülür, hızlı ve doğal etkisinden sorumlu içeriği, terpinen 4-ol bileşiğidir. Antimikrobiyal aktivite için %30-%50 aralığında terpinen 4-ol içeren Çay Ağacı yağı tercih edilmelidir. Alfheim Çay Ağacı Uçucu Yağı %48 terpinen 4-ol içeriği ile, doğal ve hızlı sivilce tedavisi arayanlar için ideal bir çözüm sunar. Aynı şekilde yara, yanık, kesik, böcek ısırmaları vb. sorunlarda temiz pamuğa damlatacağınız birkaç damla ile cildinize kompres uygulayabilirsiniz. Bilimsel araştırmaların ışığında Çay Ağacı yağının irritan etki göstermemesi için 1-8 sineol içeriğinin maksimum %15 ile sınırlandırılması gerektiği ortaya konmuştur. %4 1-8 sineol içeriğiyle Alfheim Çay Ağacını güvenle kullanabilirsiniz.
 
Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar? Çay Ağacı Yağının Faydaları

Topikal olarak antimikrobiyal etkisiyle cildimize sayısız fayda sunan Çay Ağacı yağı, saç bakımında da oldukça faydalıdır. Saç derisinde bulunan mantar ve mikropların yol açtığı kaşıntıyı gidermek için etkili olan Çay Ağacı, yağlı ve kepekli saçlarda hızlı ve etkili sonuç vermektedir. Yağlı, kepekli ve dermatitli saç derisinde kullanarak yağın etkisini gözlemleyebilirsiniz. Alfheim Base Shampoo içerisine 15-20 damla Çay Ağacı yağı damlatarak çalkalayıp 5 dakika beklediğinizde kaşıntılı ve kepekli saç derisi şampuanınız hazır olacaktır. Bu yağ sayesinde saç deriniz sağlıklı dengesine yeniden kavuşur ve saçlarınız daha canlı ve sağlıklı görünür.
 
Çay Ağacı yağı ne işe yarar, çay ağacı yağı nerelerde kullanılır gibi sorular doğal bakım tutkunlarının en çok merak ettiği konulardan bazılarıdır. Akne tedavisi, sivilce geçirme, saç derisi ve cilt kaşıntıları gibi birçok sorunda Çay Ağacı yağı kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu değerli yağın topikal uygulamalarında herhangi olumsuz bir etkisi saptanmamış olmasına rağmen cilt tipine ve hassasiyete bağlı olarak irritasyon yaşanmaması için seyreltilerek kullanılması daha doğrudur. Antienflamatuar özellikli Alfheim Tamanu Yağı ile birlikte kullanacağınız Çay Ağacı yağı harika bir sivilce ve akne giderici olacaktır. 30 ml Tamanu Yağı içerisine 10 damla Çay Ağacı Yağı damlatarak çalkalayıp bekledikten sonra temiz bir pamuk yardımıyla akneli ve sivilceli cilde iyi gelecek losyonunuzu kullanabilirsiniz.
 
Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar? Çay Ağacı Yağının Faydaları

Çay Ağacı Yağı Saça Faydaları 

Çay Ağacı yağı faydaları ve kullanımı geniş bir alana yayılmıştır. Bedensel alanda antimikrobiyal ve anti enflamatuar etkili cilt yenileyici olan Çay Ağacı yağının zihinsel etkileri arasında da keskin kokusuyla canlandırıcı, dengeleyici ve ağrı kesici özellikleri yer almaktadır. Çay Ağacı yağı saça faydaları ile de sıklıkla tercih edilen uçucu yağlar arasındadır.
 
Çay Ağacı Yağının cilt üzerinde gösterdiği antimikrobiyal etkiden bahsetmiştik. Aynı şekilde saç derisinde de kaşıntı, kepek, hassasiyet gibi sorunlara yol açan etkenleri de doğal ve etkili bir yolla gidermektedir. Mikropların çoğalmasını büyük ölçüde engelleyerek kaşıntıyı giderir. Kepeklenme azaltarak saç derisinin yeniden dengesine kavuşmasına yardımcı olur. Alfheim Jojoba Yağı ve Alfheim Hindistan Cevizi Yağları ile oluşturacağınız karışım, kepeklenme, hassasiyet ve kuruluk sorunlarında kullanabileceğiniz doğal ve etkili losyonlar olacaktır.
 
Çay Ağacı Yağı Saça Faydaları

Çay Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır? 

Kepek, kaşıntı ve tahriş gibi sorunlara doğal ve etkili bir çözüm sunan Çay Ağacı Yağı, her uçucu yağ gibi doğru seyreltme oranlarında ve doğru tekniklerde uygulandığında olumlu sonuçlar verir. Seyreltme oranlarına göz atabileceğiniz bağlantımıza tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Peki Çay Ağacı yağı saça nasıl uygulanır? 
 
Kuru, hassas ve kepekli saç derisi için Çay Ağacı yağını Jojoba ve Hindistan Cevizi yağları ile harmanlayın. Banyo sonrası parmak uçlarıyla masaj yaparak karışımı saç derinize yedirerek uygulayın ve 45 dakika bekledikten sonra durulayın. Saç tellerinin daha canlı ve parlak görünmesi için Argan Yağı ile Çay Ağacı yağını karıştırarak temiz saça masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Banyo sırasında da Çay Ağacı yağının şifasını deneyimlemek için, Alfheim Shampoo Base içerisine 15-20 damla Çay Ağacı Yağı ekleyerek çalkalayabilir ve saçınızı yıkayabilirsiniz.
 
Çay Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları

Çay Ağacı Yağının, antimikrobiyal aktivitesinin kaynağı olan terpinen 4-ol sayesinde sivilce, akne, yara ve kesiklerde hızlı ve etkili bir iyileşme sağladığını söylemiştik. Peki çay ağacı yağı cilde nasıl uygulanır? Temiz bir pamuk yardımıyla doğrudan hasarlı bölgeye uygulanabilir ve bu tip uygulamalarda herhangi olumsuzluk saptanmamıştır. Fakat cilt tipinize bağlı olarak Çay Ağacı yağının size uygun olduğundan emin olmak için bir damla yağı cildinizin farklı bir bölgesinde test etmenizde yarar vardır. Herhangi bir irritasyon oluşmaması halinde kullanıma devam edebilirsiniz. Badem ve Susam yağları ile birlikte antienflamatuar etkili ve ağrı giderici bir masaj yağı olarak kullanılabilir.
 
Yüz bölgesinde sivilce, akne ve leke giderme için Çay Ağacı yağı, Alfheim Pirinç Kepeği yağıyla birlikte iyi bir ikili oluşturur. 10 ml Pirinç Kepeği Yağına 10 damla Çay Ağacı yağı ilave ederek çalkalayın ve 10 dakika bekleyin. %100 doğal leke serumunuz kullanıma hazır olacaktır.
 
Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları

Çay Ağacı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Yüz bölgesi uygulamalarda önerdiğimiz seyreltme oranı %1 - %2 aralığıdır. Her zaman düşük seyreltme oranlarıyla başlayın, cildinizin olumsuz bir tepki göstermemesi halinde adım adım bu oranı yükseltebilirsiniz.
Cilt uygulamalarında %5-%10 kullanım ideal olmakla birlikte uzun süreli kullanımda sorun yaşamamak için, %5 ile başlayarak cildinizi ve uçucu yağları tanımanız önemlidir. Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi yüz bölgesinde akne ve sivilce gidermek için Tamanu taşıyıcı yağı, cilt lekeleri için Pirinç Kepeği yağını tercih edebilirsiniz. Tüm vücutta Susam ya da Badem taşıyıcı yağları iyi bir tercih olacaktır.
 
Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır? 

Uçucu yağları saf ve dahili olarak kullanmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle uçucu yağları asla dahili olarak tüketmemeli ve cilt uygulamalarında doğru oranlarda seyrelterek kullanmalıyız. Çay Ağacı yağı zararları, topikal kullanım için kayıt edilmemiş olmakla birlikte farklı cilt tiplerinde yaşanacak olası sorunlara önlem almak için uçucu yağları seyreltmelisiniz. Etkili ve doğal bir sonuç almak için doğru seyreltme oranlarını ve güvenilir uçucu yağ markaları araştırmasını yapmak oldukça önemlidir.
 
Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay Ağacı Yağı Nasıl Seyreltilir? 

Uçucu yağları doğru oranlarda seyrelterek güvenli ve etkili bir bakım sağlamış oluruz. Birçok uçucu yağ gibi Çay Ağacı yağı da taşıyıcı yağlar ile her oranda karıştırılabilir. Yüz bölgesi için %1-%2, vücut için %5-%10 ideal oranlar olmakla birlikte her zaman düşük orandan başlamak ve adım adım karışım oranını yükseltmek en doğrusu olacaktır. Bu nedenle Alfheim Uçucu Yağları Seyreltme Tablosuna göz atmanızı öneririz. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.