Alfheim Aromaterapi Blog

T Bölgesi Yağlanması için Bakım Önerileri

Sep 15, 2023

T Bölgesi Yağlanması için Bakım Önerileri

Yüz bölgesinde yaşanan sorunlar hem yaşam kalitesi hem de konfor açısından istenmeyen durumlara neden olabilir. Bu sorunlar içerisinde ise en sık rastlanan durum ise yağlanmadır. Yüzde meydana gelen yağlanma sorununun en büyük sebebi genelde cildin yüzeyinde bulunan sebase bezlerinin çokluğudur. Bu durumdan dolayı cildin ne kadar kuru olduğu fark etmeksizin kimi zaman gözenekler kanalıyla normalden daha çok yağ üretimi gerçekleştirebilir. Bu yağ üretimi ciltte genel olarak kendi kendine gelişir. Fakat bazı dış unsurlar ile bir araya geldiği zaman ciltte yağlanma sorunlarıyla karşı karşıya kalınır. 

Yağlanma sorunu genelde gözeneklerin en çok bulunduğu T bölgesi üzerinde görülür. Hatta çoğu zaman makyajın kolay biçimde akmasına neden olur. Fakat farklı cilt tiplerine yönelik bakım önerileri ile T bölgesi yağlanması sorunu kontrol altına alınabilir. Bu sayede yeniden parıldayan ve göz alıcı görünen cildinize kavuşabilirsiniz.

T Bölgesi Nedir? 

Estetik anlamda yüzün T bölgesi; alnı, burnu ve çeneyi kapsar. Bu üç bölge bir araya geldiği zaman T şekli oluşur. Bölgenin ismi de buradan gelir. T bölgesi, yüzün geri kalan kısmına göre daha çok yağ bezine sahiptir. Bundan dolayı da bahsi geçen bölgeler daha fazla yağlanır. Ayrıca burada bulunan gözeneklerde daha fazla siyah noktaya denk gelinir. 

T bölgesinde sık sık görülen parlama da aşırı oranda sebum üretiminden dolayı meydana gelir. Bu bölgedeki yağlanma sorununu azaltmak adına ilk olarak doğru şekilde cilt bakımı yapmak gerekir. Makyajda da doğru adımlar takip edildiğinde T bölgesindeki yağlanma sorunu ortadan kalkar.

T Bölge Yağlanması Nedir? 

Yüzde T bölgesi en kalın deri olarak bilinir. Dolayısıyla bu bölgede kuruma oranı daha az görülür. Bu nedenle de kadınlar şikâyetlerini dile getirdikleri zaman yanakların kuru olmasına rağmen T bölgelerinde yağlanma meydana geldiğini söylerler. 

Yüzdeki T bölgesi yağlanması, hormonsal salgılar, uzun süre boyunca güneşe ve güneş ışınlarına maruz kalmak ya da kullanılan bakım ürünlerinin sert kimyasallar içermesinden kaynaklanabilir. Bu sebeple T bölgesinin yağlanmasından kurtulmanın en önemli ve ilk şartı doğru cilt bakımıdır. Ayrıca doğal içerikli ürünlerin kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır. 

T Bölgesi Neresidir? 

T bölgesi neresi sorusunun yanıtını kısa ve net şekilde vermek mümkündür. T bölgesi, yüzün tam ortası kalıp T şekli oluşturan alın, çene ve burun bölgelerinin temsilidir. Ciltte yer alan diğer kısımlara oranla daha çok yağ bezesi bulunur. Dolayısıyla bu alanlarda hem yağlanma hem de akneye yatkınlık şikâyetleri sık sık dile getirilir. 

Ciltte meydana gelen yağlanma sorununa bağlı olarak görülen parlaklık, sivilce ya da siyah nokta oluşumu T bölgesinde bir hayli denk gelinen şikâyetler arasında yer alır. Bu bölgeler, sebum üretimi yapan yağ bezleri açısından son derece zengindir. Fazla yağ üretiminden dolayı akne oluşumu artabilir. Akneler arttığı zaman ciltteki gözenekler tıkanabilir. Ayrıca siyah nokta oluşumu da meydana gelebilir. Yüzün ilk bakışta dikkat çeken bölgeleri arasında yer alan T bölgesinde parlak, yağlı, siyah noktalı ve sivilceli görünüm bakımsız cildim göstergesi olabilir. Bu görünümü azaltmak için yapılacak pek çok uygulama vardır. 

T Bölgesi Neden Yağlanır? 

Cildin altında yer alan yağ bezleri, sebum adı verilen bir salgı salgılar. Bu salgının temel görevi ise cildi nemlendirmektir. Ayrıca cildi koruma görevi de vardır. Fakat sebumun fazla üretimi cilt üzerinde yağlanma sorununu meydana getirir. Bu durum ise özellikle yüzdeki T bölgesi yağlanması problemini ortaya çıkarır. Meydana gelen bu yağlanma cildin akneye karşı daha meyilli olmasına sebebiyet verir. Yüzü parlak gösterip gözenekleri genişletir. Bu tip durumlar kişiyi görsel açıdan rahatsız edebilir. 

T bölgesinde meydana gelen yağlanmanın sebepleri arasında medikal anlamda bir rahatsızlık olabilir. Ayrıca genetik yatkınlık veya sağlıksız alışkanlıklar da yağlanma meydana getirebilir. Bu nedenlerin kısa alt başlıklar halinde de incelemek mümkündür. 

Hormonal Salgılar

T bölgesi yağlı ciltler için en çok yağlanma sorununun meydana geldiği alandır. Bu problemlerde ilk araştırılması gereken nokta ilgili sorunun altında fizyolojik açıdan bir neden bulunmadığının tespit edilmesidir. Eğer hormonal ya da benzeri tarzda bir sorun var ise alanında uzman hekimlerden destek alınması gerekir. Çünkü yağlanma sorunu çözülmeden herhangi bir bakım ürünü kullanmak da etki etmez. Eğer T bölgesi yağlanması ciddi oranda ise ilk önce uzman hekim muayenesi gerekir. Fizyolojik açıdan herhangi bir sorun yok ise diğer faydalı adımlar uygulanabilir.

Uzun Süre Güneşe Maruz Kalmak

Pek çok insan özellikle yaz aylarında sık sık güneşlenir. Yoğun oranda güneşlenmek ve ışınlara maruz kalmak vücudun farklı bölgelerinde değişik sorunlara sebebiyet verebilir. Bu durumdan etkilenen alanlardan biri de T bölgesidir. T bölgesi, güneşe uzun süre maruz kalındığı zaman daha fazla yağlanma meydana gelebilir. Güneş ışınlarının etkisini minimum orana indirgemek için kullanılacak bazı ürün çeşitleri vardır. Ancak bakım uygulamasından verim alabilmek için öncelikle sorunun sadece güneşten kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek gerekir. 

Sert Kimyasallar

Cilt bakımında kullanılan pek çok farklı ürün çeşidi vardır. Ancak her ürün, cilt için faydalı içeriklere yer vermez. Bazı ürün çeşitlerinin içerisinde zararlı kimyasallar yer alabilir. Bununla beraber oral yol ile alınan zararlı besinler de yağlanma sorununun ortaya çıkmasında rol oynar. Dolayısıyla hem sert kimyasallardan hem de zararlı besinlerden uzak durulmasında fayda vardır. 

T Bölgesi Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? 

T bölgesi yağlanması nasıl giderilir şeklinde araştırma yapan kişi sayısı oldukça fazladır. T bölgesi, tıkanan gözeneklere sebebiyet verebilecek aşırı oranda yağ üretimine fazlasıyla eğilimlidir. Tüm yüzü temiz tutmak önemlidir. Ancak yüzü yıkarken ve cilt için bakım ürünlerini uygularken özellikle T bölgesine odaklanmak gerekir. Bu durum cilt dengesinin korunmasını sağlar. Cildi temiz tutmak için peeling, temizleme ve nemlendirme barındıran iyi bir bakım rutini oluşturmak önemlidir. Düzenli bakımlara ek olarak T bölgesini kontrol altında tutmak adına yapılabilecek bazı adımlardan bahsetmek mümkündür. 

T Bölgesi Yağlı Ciltler için Temizleyici

T bölgesi yağlanması için ürünler oldukça kapsamlıdır. Bütün cilt tiplerinin bakım sürecine ilk adım olarak yüzlerini yıkamakla başlamaları gerekir. Yüz, gün içinde minimum iki kez düzenli şekilde yıkanmalıdır. Bu sayede gün içinde ciltte birikmiş olan kir temizlenir. Ayrıca gözeneklerde meydana gelecek yağ birikmesi de engellenmiş olur. Yüzü yıkarken kullanılacak yüz temizleme jeli çeşitlerinin cilt tipine uygunluğu önem arz eder. İçeriğinde kimyasallar bulunmaması da önemlidir.

T Bölgesi Yağlı Ciltler için Tonik

Özellikle de yağlı cilde sahip kişilerin T bölgesi ciddi bir problem alanıdır. Bu alanın tıkanmış gözenekler sebebiyet verebilecek aşırı yağ üretimine eğilimli olması ise ekstra bakım ve özen ister. T bölgesi yağlanması için doğal yöntemler vardır. Ancak bu noktada pek çok ürün türü de bulunur. Bu ürünlerden biri toniktir. Tonik, sebum üretimini kontrol etmeyi destekler. Gözenekleri temiz tutmaya yardımcı olur. Cildi yatıştırıp gözeneklerin zamanla sıkı hale gelip küçülmesine yardımcıdır. 

Tonik çeşitlerinin kullanımı oldukça basittir. Bir pamuk yardımıyla pratik biçimde uygulanabilir. Pamuğa bir miktar tonik döküp T bölgesini silmek yeterlidir. Ancak en iyi sonucu almak için sabah ve gece kullanılması önerilir. 

T Bölgesi Yağlı Ciltler için Nemlendirici

Yağlı ya da karma cilt yapısına sahip kişilerin daha fazla yağlı hissettirmeyen nemlendirici bulmaları zor olabilir. Fakat hem yağlı hem de karma ciltler için üretilen nemlendirici türleri, bu konuda avantaj oluşturur. Nemlendirici tespiti sırasında cilt tipinin ve mevcut sorunun göz önünde bulundurulması gerekir. 

İdeal nemlendirici çeşitlerinin sahip olduğu özel formül, gözenekleri tıkamaz. Bu ürünler, yağlı cildi nemlendirip dengelemek için üretilir. T bölgesi yağlanması için maske kullanımı da uygundur. Ancak hangi ürün türü olduğu fark etmeksizin cilt tipinin bilinmesi en önemli detaydır. Bu sayede cildiniz için en doğru bakım rutinini oluşturabilirsiniz. 

T Bölgesi Yağlanması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Alın bölgesindeki yağlanma nasıl giderilir? 

Alın bölgesindeki yağlanmalara karşı buz kompleksi, hem sabah hem de akşam olmak üzere gün içinde iki kez uygulanabilir. Ancak buz, alın bölgesinde maksimum 20 dakika kadar bekletilmelidir. Bu noktada diğer bakım ürünlerinden de destek almak mümkündür. 

T bölgesi hangi cilt tipi için?

Karma cilt tipinde T bölgesi şeklinde de adlandırılıp burnu, alnı ve çeneyi kapsayan bölge; yağlı cilt özelliği gösterir. Karma cilt tiplerinin en ayırt edici özelliği; yağlı yapısından dolayı parlayan bir T bölgesi olur. Yani T bölgesi yağlı olan ciltler, genelde karma yapıya sahiptir. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.