Alfheim Aromaterapi Blog

Dövme Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sep 16, 2023

Dövme Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dövme, insanların hayattaki beğenilerini yansıtan ayrıca cilde yapılan kalıcı ya da geçici bir sanat eseri şeklinde tanımlanır ve renkli ya da siyah beyaz şekilde yapılabilir. Bu sanat eseri çoğu zaman açık bir yara türü şeklinde de nitelendirilir. Yapımı için kullanılan makinelerin cildin alt kısmına mürekkebi enjekte etmeye, ayrıca devamlı ve hızlı biçimde hareket eden bir iğnesi bulunur. Bu iğnenin yaptığı her harekette ciltte delik açılır. Mürekkep ise çizilen şekle göre cildin derinlerine püskürtülür. Uygun şekilde yapılan dövme bakımı ise eserin uzun zaman boyunca herhangi bir hasar görmeden canlılığını korumasını destekler. Enfeksiyonlara yakalanma riskini de büyük oranda azaltır. 

Dövme bakımı, cildin zarar görmemesi açısından oldukça önemlidir. Doğru bakım için öncelikle bu işlemin cilt üzerinde ne gibi etkiler bıraktığını bilmek gerekir. 

Dövme Ciltte Nasıl Bir Etki Yaratır? 

Dövme yapılırken uygulama için üretilen özel boyalar kullanılır. Bu boyalar ise fazlasıyla ince uçlara sahip olan iğneler yardımıyla derinin alt tabakası dermise işlenir. Dolayısıyla deride iğne ucu kadar çok sayıda yara açılır. Dövme iğnesinin yapısının çok ince olması bununla beraber hızlı hareket etmesi yara oranını artırır. Ayrıca yapılan dövme ya da kullanılan renk tonuna göre birden fazla çok iğneleme işlemi olduğundan dolayı ciltte oluşan mikro yaraların sayısı da fazladır. Dermis tabakası; dövme işlemi sonrasında onarım için çalışmalara başlar. Bu süreçte kabuk tutma gibi şeyler oluşur. Ancak bu aşamaların sonunda ciltteki hücreler, boyayı derinin altına hapseder. Bu da dövmenin kalıcı olmasına yardımcıdır. Kalıcılığını korunması ve sağlığın tehlikeye girmemesi için dövme sonrası bakım süreci önem arz eder.

Dövme Bakımı Nasıl Yapılır? 

Bir kültür olan dövme konusu her geçen gün çok daha kişinin ilgi alanına girmektedir. Bu açıdan da dövme bakımı nasıl yapılır diye merak eden kişi sayısı da artmıştır. Dövme bakımı yapmanın en önemli ve temel adımı dövmeyi nemlendirmektir. Ayrıca cildin temiz tutulması da mühim noktalar arasında yer alır. Bu bölge düzenli şekilde temizlenmezse sivilce ya da pütürlü bir görünüm ortaya çıkabilir. Bununla beraber dövmenin renklerinin solmaması için de güneşten korunması gerektiği unutulmamalıdır. Kişilerin yanlarında hassas ciltlere uygun şekilde üretilen güneş koruması ürünleri taşımaları tavsiye edilir. Bu korunma için dövmenin görünür bir yerde olması şart değildir. Görünmeyecek bölgelere yapılan dövmeler için de aynı durum geçerlidir. 

Yeni Dövme Bakımı

Dövme bakımı nasıl olmalı sorusuna basit biçimde cevap verilebilir. Dövme yapıldıktan sonra bölgeye bir streç filmle sarılır. Bu streç filmin ortalama üç saat boyunca yerinde kalması önerilir. Sonrasında bölgeyi soğuk su ve antibakteriyel içerikli temizleyiciler ile nazik biçimde temizlemek gerekir. Ardından kâğıt havlu yardımıyla fazla bastırmadan ve tampon hareketlerle kurulanmalıdır. Son olarak ise onarı içeriğe sahip dövme kremleri sürülüp tekrardan streçlenebilir. Kremleme ve streç değişimi üç saatte bir yapılmalıdır. Dövme ilk gün bakımı sağlık için oldukça önemlidir. 

Uyandıktan sonra geceden kalan strecin değiştirilmesi gerekir. Bu süreçlerin her adımında sterilizasyona ekstra özen göstermek gerekir. Eğer temiz bir ortamda bulunuluyorsa streçleme öncesinde dövmenin hava almasına izin verilebilir. Üç günlük streçleme aşamasında sonra kremleme ile bakıma devam edilebilir. Bu üç günlük süreç ise yeni yapılan dövme bakımı şeklinde tanımlanabilir. 

Renkli Dövme Bakımı

Renkli dövme bakımı, uzun süre sorunsuz kullanım için önem taşır. Dövme yaptırdıktan sonra özellikle ilk 15 gün aşırı dar şekildeki kıyafetlerden uzak durmak gerekir. Dövmenin ilk 15 gün boyunca güneşe maruz kalmasını engellemek de önemlidir. Bu durum dövmenin daha hızlı biçimde iyileşmesini sağlar. Ayrıca dövmenin su toplamasına da büyük oranda engel olur. 

İlk iki haftanın ardından her defasında güneş kremi sürerek dövmenin renginin ömrünü uzatılabilir. Korumasız biçimde güneşe çıkmak ya da ışınlara maruz kalmak özellikle renkli yapıdaki dövmelerde solma veya renk atması gibi sorunlara yol açar. Bun nedenle güneşten korunmaya özen gösterilmelidir. 

Dövme Bakımında Sıklıkla Yapılan Hatalar

Dövme yaptırdıktan sonra bakımı düzgün biçimde tamamlamak önemlidir. Ancak pek çok kişi bu kısımda birtakım hatalar yapar. Yeni uygulanan dövmelerin bakımı sırasında minik hataların dahi yapılması büyük sonuçlara yol açabilir. Dövmeli cildi kaşımak, germek ya da esnetmek bu yanlışlara örnek olarak verilebilir. Dövme yapılan bölge, özellikle ilk günler fazlasıyla hassas olur. Buraya minimum oranda dokunulmalıdır. Genelde ilk günler kaşıntı oluşabilir. Meydana gelen bu kaşıntı ise dövme bakımı kremleriyle rahatlatılabilir.

Dövmenin kabuğunu soymaya çalışmak, kanatmak veya kirli ellerle dokunmak da en çok yapılan bakım hataları arasında yer alır. Kalıcı dövme yaptırdıktan sonra bir süre bakıma devam edip kabuğa dokunmamak gerekir. Dövme bakımı ne kadar sürer sorusunun cevabı ise kişilerin ten yapılarına göre değişir. Ortalama 2 gün ile 6 hafta boyunca bakıma devam etmekte fayda vardır. 

Dövme Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilme Gerekenler

Dövmeli bölgenin nemli tutulması amacıyla parfüm içermeyen nemlendirici kullanımı çok önemlidir. İlk üç günün ardından açık bırakılan dövme, oksijen ile temas ettiği zaman daha fazla kurumaya ve kabuklanmaya eğilimli hale gelir. Kabuklanma ve soyulma sürecinin daha sağlıklı biçimde ilerlemesi adına nemlendirici ve dövme kremleri hayati öneme sahiptir. Kabuklar, koparıldığı takdirde dövmede renk bozulmaları meydana gelir. Bu nedenle uygulama yapılan bölgeyi gerekli oranda nemli tutmak ve oluşan kabukların kendi kendine dökülmesine izin vermek sürecin sorunsuz geçmesini sağlar. 

Dövmeler yoğun oranda güneşe maruz kaldığı zaman renklerinde solmalar meydana gelebilir. Böyle durumlarda genelde siyah dövmeler yeşilleşir. Renkli olanlar ise canlılığını kaybeder. Bu nedenle dövmenin aynı şekilde kalması için üzerine yüksek faktörlü güneş kremleri uygulanabilir.

Uzun Süreli Dövmeler İçin Bakım Önerileri

Uzun süreli dövmeler için bakım sürecinde hassas olmak gerekir. Dövme bakımı kaç gün sürer sorusunun nedeni cilt tipine göre farklılaşabilir. Genelde bakım süreci 6 haftaya kadar devam eder. Aynı durum dövme sildirdikten sonra bakım süreci için de geçerlidir. Bu süreçte uygulanması gereken ufak püf noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Dövmenin güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmasını önlemek 
  • 1 ay boyunca deniz ve havuza girmemek
  • Güneşli havalarda dövmenin üzerine güneş kremi uygulamak ya da dövmeyi kapatacak giysiler tercih etmek
  • İlk 1 ay dövmenin üzerine dar giysiler giymeme
  • Nefes almayı önleyerek iyileşme süresini uzatmak
  • Spor ya da egzersiz gibi hareketli aktiviteler terlemeye neden olabileceğinden bu faaliyetler sonrasında bol su ile yıkamak

Dövme Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Dövmeye günde kaç kez krem sürülür? 

Emilimin fazla olmasından dolayı günde 4 ile 5 defa krem sürmek gerekir. Krem sürme bırakıldığı zaman dövmenin solması kaçınılmaz olur.

Dövmeye kaç gün su değmemesi gerek? 

Dövmenin iyileşme sürecinde 2 ile 4 hafta sauna, hamam, deni ve havuz kullanmamak gerekir. Duş almak dövmeye iyi gelir. Ancak ilk hafta ılık su ile duş alınmalıdır. 

Dövme yaptırdıktan sonra ne sürülür? 

Dövme yaptırdıktan sonra nemlendirici sürmek gerekir. Ayrıca onarıcı kremler de kullanılabilir. Güneşe çıkma durumlarında ise güneş kremleri kullanıma uygundur. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.