Блог об ароматерапии Alfheim

Okaliptus Yağı Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Okaliptus Yağı Faydaları ve Kullanımı

Okaliptüs Yağı Faydaları 

Dünyamız üzerindeki her şey göründüğünden daha fazlasıdır. Ve çoğu zaman arkasındaki hikaye, göründüğünden daha heyecan verici olabilir. Alfheim Blog, gördüğümüzün ötesinde, doğal güzelliklerin serüvenlerini, değerli yağları günümüze taşıyan kahramanları ve onların şifalarını paylaşmak için var. Siz de bu serüvene tanıklık etmek istiyorsanız gelin, Avustralya’dan Bodrum Gökova’ya uzanan Okaliptüs ağaçlarının hikayesine birlikte şahit olalım.

Okalptüs Yağı
 

Okaliptus yağı nedir sorusu bizim için sadece bir kimyasal bileşen faydasından öte, şifasıyla birçok insanın hayatını kurtaran, efsanelere konu olan bir kültürel değeri ifade ediyor. 500 farklı türü tespit edilmiş olan Okaliptüs ağacı, anavatanı olan Avustralya’nın tamamına yayılmış ve kıtadaki her iklime uyum sağlamıştır. Tıp ve aromaterapide en çok tercih edilen türü olan Eucalyptus globulus, yapraklarından elde edilen uçucu yağ ile şifasını zihin ve bedenimize taşır. Mayıs-Eylül aylarında yapılan yaprak hasadı ile birlikte yağ üretim süreci de başlar. Yüksek ve çok yıllık bir ağaç olan okaliptüsün yetişkin bireyleri, gövdelerinde 700 litreye kadar su taşıyabilirler. Bu özelliği sayesinde okaliptüs dikimi, bataklık alanların doğal yollarla kurutulmasında sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bunun nedeni, okaliptüsün zemindeki suyu gövdesine çekerek, sulak alanları kurutması ve bu sulak alanlara larvalarını bırakarak sıtma, dizanteri gibi hastalıklara sebep olan sivrisinekleri uzaklaştırmasıdır. Toplum sağlığı açısından ne kadar kritik bir öneme sahip olduğuna ve Gökova macerasına daha sonra değineceğiz. Hastalıklara karşı koruma sağlaması kendisine "Ateş Ağacı” da denmesine sebep olmuştur. Ateşli hastalıkları yok etmedeki başarısı düşünüldüğünde hak edilmiş bir isim olduğundan şüphe yok!
 
Okaliptüs Yağı Faydaları
 

Okaliptus Yağı Nedir?

 
Okaliptus yağı faydaları ve kullanımı konularına başlamadan önce, okaliptüs yağı nasıl elde edilir birlikte göz atalım.Yaprak dökmeyen bir ağaç olan Okaliptüs için ideal hasat dönemi Mayıs ve Eylül aylarıdır. Hasat edilen yapraklar uçucu yağ üretim tesislerine taşınır. Daha sonra bu tesislerdeki distilasyon/damıtma üniteleri yüksek ısıdaki buharı okaliptus yaprakları içerisinden geçirerek yağı bitkiden ayrıştırır. Yoğunlaşan su buharı ve uçucu yağ ayırma hunisi yardımıyla ayrıştırılırlar. İşte Okaliptüs yağı faydaları, bitkinin yapraklarından distilasyon yöntemi ile elde edilen, nefes açıcı, solunum rahatlatıcı, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarda bedene yardımcı uçucu yağından kaynaklanır. Renksiz görünümü, çarpıcı ve canlandırıcı bir kokusu vardır.
 
Okaliptüs Yağı Nedir
 

Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar? Okaliptus Yağı Faydaları


Okaliptüs yağının faydaları 18. yüzyıldan itibaren bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Okaliptüs hakkında British Museum’da başlayan araştırmalar günümüze kadar devam etmektedir. Okaliptüs’ü British Museum’a taşıyan kişi ise, Çay Ağacı blog yazımızı takip etmiş olan okuyucularımızın yakından tanıdığı bir isim… Kaptan James Cook… Bu büyük kaşif Avustralya’ya yaptığı seferler sonucunda Çay Ağacı ile birlikte Okaliptüs ağacını da Avrupa ile buluşturur. Üstelik yolculuk öncesi kıtada gördüğü diğer Okaliptüs türlerinin de sınıflandırılmasında başrolü oynar. Günümüzün en popüler aromaterapi enstrümanlarından Okaliptüs ve Çay Ağacı yağları James Cook gibi cesur kaşifler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Yerlilerin yüzyıllardır bataklık ve sulak alanları kurutmada, sivrisineklerle mücadelede ve yapraklarını ateş düşürmede kullandığı bilinmektedir. Daha sonra modern bilimin ilgi alanına giren Okaliptüs yağının antimikrobiyal etkisi keşfedilmiştir. Antiviral, antifungal -el ve ayak tırnak mantarlarına karşı- dezenfeksiyon etkisiyle doğal ecza dolaplarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Hafif üst solunum yolları sorunlarında destekleyicidir. Ayrıca iskelet ve kas sistemindeki problemlerde de bünyeye yardımcıdır. Sırt ağrılarında taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanıldığında gevşemeye ve ağrıların giderilmesine yardımcı olur.
 
Doğal kişisel bakımımızda da Okaliptüs yağı kullanımı mümkündür. Okaliptüs yağı saç bakımında özellikle yağlı saçlar, kepekli ve dökülen saçlar için dengelenme ve arındırma sağlar. Saç derisini ve saç tellerinden yoğun yağlanmayı giderme ve saç derisini kepekten arındırma konusunda yardımcı olur. Yaşam alanlarının havasını tazelemek ve antimikrobiyal koruma sağlamak için okaliptüs yağı ile ortamlarınızı kokulandırabilirsiniz. Stres ve yorgunluk gibi durumlarda okaliptüsün tazeleyici ve canlandırıcı keskin kokusu enerjinizi yükseltecektir.
 
Okaliptüs Yağı Ne İşe Yarar?

Okaliptus Yağı Cilde Faydaları

 
Genel hatlarıyla okaliptus yağı nasıl yapılır, okaliptus yağı ne işe yarar gibi konulara birlikte göz attık. Uçucu yağlar cilt metabolizması üzerinde de oldukça etkili kokulu bileşiklerdir. Hızlı bir şekilde vücut metabolizmasına dahil olurlar ve etkileri görünmeye başlar. Okaliptus yağı cilt üzerinde benzer bir etki mekanizmasına sahiptir. Akne ve cilt çatlaklarını gidermede yardımcıdır. Bu değerli yağı, Alfheim taşıyıcı yağları ile yapacağınız harmanla ferahlatıcı, sakinleştirici ve rahatlatıcı masaj yağları elde edebilir ve cilt bakımı da sağlayan masaj rutinlerinizi oluşturabilirsiniz. Uçucu yağların doğru seyreltme oranları için Alfheim Uçucu Yağ Seyreltme Tablosuna göz atabilirsiniz. Böcek ısırmaları, küçük sıyrık ve yaralara karşı da taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş okaliptus yağını kullanabilirsiniz.
 
Okaliptüs Yağı Cilde Faydaları
 

Okaliptus Yağı Saça Faydaları

 
Yatıştırıcı, ferahlatıcı ve dengeleyici etkisiyle okaliptus yağı saç bakımı için kullanılabilir. Alfheim Shampoo Base içerisinde damlatacağınız 15-20 damla okaliptus yağı ile yağlı ve kepekli saç ve saç derinizi yatıştırarak dengeleyebilirsiniz. Okaliptus yağını Shampoo Base içerisinde ilave ettikten sonra şişeyi çalkalayın. 5 dakika bekledikten sonra ferahlatıcı ve arındırıcı saf okaliptus kokulu şampuanınız hazır! Sonrasında Alfheim Hair Care Oil ile tamamlayıcı saç bakımına geçebilirsiniz. Saf yağlar, saç derisinin yaşam kaynağı olan papillaya kolaylıkla ulaşır. Burada yağların değerli ve doğal bileşenleri harikalar yaratır. Size de %100 doğal ve etkili saç bakımının keyfini çıkarmak kalır.
 
Okaliptüs Yağı Saça Faydaları 

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

 
Tüm uçucu yağlarda olduğu gibi Okaliptus yağı da doğru ve bilinçli bir kullanım olmadan ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmamıza sebep olabilirler. Bu nedenle uçucu yağlarla ilgili her zaman aklımızda olması gereken 2 önemli kural vardır;
 
1.    Uçucu yağlar dahili olarak tüketilmemeli.
2.    Seyreltilmeden cilde uygulanmamalı.
 
İki uygulamada daha önce sorun yaşamamış olmanız, yaşamayacağınız anlamına gelmemektedir. Bu nedenle uzun süreli, doğal, güvenli ve etkili bir kişisel bakım için uçucu yağları doğru ve etkin yöntemlerle kullanmalıyız.
 
Okaliptus yağı kullanım şekli diğer uçucu yağlarla benzerlik göstermektedir. Saç bakımında Shampoo Base içerisinde 15-20 damla ilave ederek kendi bakım şampuanınızı oluşturabilirsiniz. Ya da saç tipinize göre belirleyeceğiniz taşıyıcı bir yağ ile harmanlayarak kendi arındırıcı ve ferahlatıcı saç bakım yağınızı oluşturabilirsiniz. Dökülen ve kırık saç telleri için Alfheim Argan Yağı ve Okaliptus yağı iyi bir ikili oluşturabilir.
 
Hafif üst solunum yolları sorunlarında sıcak su dolu bir kaba birkaç damla damlatarak su buharını teneffüs edebilirsiniz. Bu uygulama, daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır. Ortamınızın havasını tazelemek ve mikroplardan arındırmak için Alfheim Limon, Lavanta ve Sedir yağları ile eşit oranda karıştırdığınız Okaliptus yağını difüzörünüze ekleyerek ferahlatıcı, canlandırıcı ve temiz bir hava sağlayabilirsiniz.
 
El ve ayak tırnaklarındaki mantar oluşumu için okaliptus yağı idealdir ve sadece bu bölgelere saf olarak uygulanabilir.
 
Avustralya’dan Gökova’ya Okaliptüs Yağının Hikayesi

Avustralya’dan Gökova’ya Okaliptüs Yağının Hikayesi

Cumhuriyetin ilk yıllarında Muğla Gökova köyünün sulak alanlarındaki sivrisinekler yüzünden köy sıtma ile mücadele ediyordu. Artık önü alınamayacak bir raddeye ulaşan sıtmanın çözümü için köy muhtarı dönemin valisini ziyarete gitti. Vali konuyla ilgileneceğini belirterek hemen hazırlıkların yapılması emrini verdi ve çözüm için okaliptus ağaçları tercih edildi. Fakat o zamanlarda Avustralya menşeli bu ağacın Gökova’ya gelmesi için gerekli bağlantıların nasıl kurulacağı konusunda sorunlar yaşanınca, Türk edebiyatının ünlü isimlerinden "Halikarnas Balıkçısı” olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı devreye girerek aracı olmuştur. Böylelikle okaliptus ağaçları Gökova’ya getirildi ve çalışmalar hemen başlatılarak 3 kilometre boyunca okaliptus ağaçları düzenli aralıklarla dikildi. Okaliptüs ağaçları sayesinde Gökova sivrisineklerden ve sıtmadan kurtuldu. 8 çocuğundan 4'ünü sıtmaya kurban vermiş olan köy muhtarının son erkek çocuğu ve diğer çocuklar, bu okaliptus ağaçları sayesinde hayata tutundular. Muhtarın son erkek çocuğu olan Şadan Gökovalı vefatına kadar Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın manevi oğlu olarak yaşamını sürdürmüştür.

Alfheim blogda bu hafta okaliptüs yağının hikayesine ve faydalarına değindik. Doğal güzelliklerin serüvenlerine tanıklık etmek için bizleri takip etmeyi unutmayın. Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, alfheimaromaterapi.com adresimizden haber bültenlerimize kayıt olabilirsiniz. Başka bir serüvende buluşmak dileğiyle.

Оставить комментарий

Ваш адрес электронной почты не будет опубликован.