Alfheim Aromaterapi Blog

Badem Yağı Faydaları

Mar 01, 2023

Badem Yağı Faydaları
Asya ve Akdeniz coğrafyasında yıllardır şifa ve güzellik kaynağı olarak kullanılan badem yağı, günümüzde de en çok tercih edilen kişisel bakım ürünleri arasında yer alır. Yüksek orandaki protein, doymamış yağ ve E Vitamini içeriğiyle gıda ve kozmetik alanındaki kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. En çok hassas ve tahriş olmuş ciltlerde, saç bakımında ve hamilelik çatlaklarında kullanılan badem yağı hassas cildi besler, yumuşatır ve yatıştırır.

Hakkında yapılan sayısız klinik araştırmaların ve tarihsel deneyimlerin ışığında bu yazımızda Badem yağı faydalarına göz atıyoruz.


Badem Yağı Nedir?

Asya ve Akdeniz’e özgü Badem ağaçlarının boyları 10 metreye kadar ulaşabilir. Pembemsi beyaz çiçekleri ile muhteşem peyzaj manzaraları oluşturabilen Badem ağaçları, dallarında taşıdıkları şifa dolu tohumları ile bin yıllardır insanoğlu ile birliktedir. İşte badem yağı da bu tohumların soğuk olarak preslenmesiyle elde edilir. Rafine edilmemiş, saf soğuk sıkım badem yağı, hafif hoş kokulu ve sarı renklidir. Antik çağlardan itibaren güzellik ve şifa arayanların en eski dostlarından biridir.

Badem yağı faydaları, uzun yıllardır bilimsel araştırmaların da konusu haline gelmiştir. Cilde ve bedene iyi gelmesi nedeniyle tatlı badem yağı faydaları araştırılmış, gıda ve kozmetik bileşenleri içerisinde güvenle kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Tatlı Badem Yağı ne işe yarar şimdi yakından bakalım.

Badem Yağı Ne İşe Yarar? Badem Yağının Faydaları

Badem yağı kullanımı ile ilgili geniş bir tarihsel alt yapıya sahip olduğumuzdan bahsetmiştik. Romalı bitki uzmanı Pliny, birçok rahatsızlığın tedavisi için badem kullanımını listelemiştir. Antik Yunan’da faydaları bilinen bademin tarımı yaygın olarak yapılmış, cilt bakımı için Yunan kadınlarının zeytinyağıyla birlikte ilk tercihleri badem yağı olmuştur.

Diğer doğal yağlara oranla sertleşme eğilimi daha düşük olan badem yağı, mükemmel bir nemlendirici ve yumuşatıcıdır. Kuru, hassas ve tahriş olmuş ciltler için %100 doğal bakım desteği sağlayan bu değerli yağ, egzama, sedef, dermatit ve tüm kuru cilt tipi vakalarında kaşıntıyı giderir. Diğer yağlara göre yavaş emilimli olan ve uzun süre nemlilik sağlayan badem yağı, cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırır.
Badem Yağı Faydaları

Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem yağı gibi taşıyıcı-sabit yağlar, taşıdıkları esansiyel yağ asidi gruplarıyla zihin ve beden dengesini sağlamada farklı şekilde metabolize edilip etki gösterirler. Bir oleik asit grubu yağı olan badem yağı bu özelliği sayesinde, cilt korumasında oldukça etkilidir. Yağ yıpranmayı hafifleterek bakım sağlar. Koruyucu nitelikteki özellikleri sayesinde kuru ciltlerin kullanımı için idealdir. Ayrıca hassas, kepeklenmeye meyilli, kuru ve tahriş olmuş ciltlerde düzenli kullanım sonunda kaşıntı ve pullanmada azalmayı sağlamaktadır.

Badem yağı cilde faydaları ile yaş sınırı olmadan kendini gösterir. Bebek cildi bakımından, yaşlı cilt bakımına özellikle hassas cilt tipine sahip olanların en doğal ve güvenli tercihi olacaktır.
Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem Yağının Saça Faydaları

Ayurvedik uygulamalarda kafa derisinin arındırılması için susam ile birlikte en çok tercih edilen yağlardan biri olan badem yağı, uçucu yağlarla birlikte oluşturulan karışımlarla sağlıklı saçların büyümesine destek olur. Ayrıca kepeklenme ve tahrişi azaltarak pire, bit gibi zararlıların uzaklaştırılmasında yardımcı olduğu bilinmektedir.

Tatlı badem yağı saça faydaları ile de favori ürününüz olacaktır.100 ml Alfheim Tatlı Badem Yağı ekleyeceğiniz 30 damla Biberiye ve 30 damla Papatya yağı ile birlikte saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına destek olabilirsiniz. Aynı oranlarda badem yağı içerisine ekleyeceğiniz Lavanta yağı karışımıyla saç derinizi yatıştırabilir, pire, bit gibi zararlıları uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca badem yağı ile birlikte bergamot ve çay ağacı yağları kepekli saç derisini arındırmada etkilidir.

Badem yağını saf olarak da kökten uca masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Böylece saç tellerinizi nemlendirerek uçlardaki kırıklar için doğal ve etkili bir bakım yapmış olacaksınız. Tüm bu faydalarıyla birlikte saç bakımındaki kritik sorumuzu soralım. Badem yağı saça nasıl uygulanır? Duş sonrasında, temiz saça saf ya da uçucu yağ ilave ettiğiniz badem yağı ile masaj yapın. Parmak uçlarınızla saç köklerinize ve saç derinize uygulayacağınız dairesel masaj hareketleri yağın emilimini kolaylaştırırken, kılcak akışı da destekler. Böylece cildin ve saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlamış olursunuz. Sonrasında kökten uca olacak şekilde masaj yaparak badem yağını uygulayın. 1-2 saat sıcak havlu ile başınızı sarın ve bekleyin. Düzenli kullanımda sağlıklı görünen ve canlı saçlarla birlikte daha sağlam ve arınmış bir saç derisine kavuşabilirsiniz.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuru ciltlerde doğal nemlendirici ve koruyucu etkisi bulunan badem yağı, masaj uygulaması için idealdir. Koruyucu ve bakım sağlayıcı etkisiyle saf olarak ya da uçucu yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Araştırmacı Kuriyama ve arkadaşlarının (2005) yaptığı klinik çalışmanın sonucunda badem yağı ile uygulanan aromaterapi masajının sonunda katılımcıların kaygı ve stres seviyelerinin azaldığı, masajın bağışıklık sistemini desteklemek için etkili bir teknik olduğu ve katılımcıların cilt hidrasyonunda artış olduğu saptanmıştır. Yine araştırmacı Ro’nun gerçekleştirdiği başka bir klinik çalışmada, kullanıcılara Lavanta ve Çay ağacı uçucu yağları ile karıştırılmış badem yağı ile masaj yapılmıştır. Masaj sonunda kuru ve hassas ciltlerdeki kaşıntıların azaldığı belirlenmiştir.
Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem Yağı Saça Nasıl Kullanılır?

100 ml tatlı badem yağı içerisine 30 damla Biberiye ve Papatya yağı ekleyerek çalkalayın ve 5 dakika bekletin. Saçlarınızın sağlıklı uzamasına destek olmak bu kadar kolay. Bit ya da pireden şikayetçi olanlar için badem yağının yanında kullanacağınız doğru uçucu yağ Lavanta’dır. Badem yağı içerisinde ekleyeceğiniz Lavanta ile aynı rutini uygulayabilirsiniz. Badem yağı içerisine ekleyeceğiniz Bergamot ve Çay Ağacı ikilisiyse kepek sorunlarının giderilmesini sağlar.

Saç bakımında tatlı badem yağı nasıl uygulanır sorusunun cevabı oldukça pratiktir. Temiz saç ve saç derisine parmak uçlarınız ve avuç içinizle yapacağınız ufak masaj hareketleri, badem yağının saç derisi ve saç telleri tarafından daha hızlı emilmesine yardımcı olur ve mikro sirkülasyonu arttırır. Bu uygulamayı bitirdikten sonra saçlarınızı sıcak bir havlu ile sararak 1-2 saat bekleyip 4 hafta boyunca bu bakım rutinini tekrarlayabilirsiniz.

Badem Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Saf olarak masaj yoluyla cildinize uygulayacağınız badem yağının, kaygı ve stresi azalttığını ve cilt hidrasyonunu arttırdığını görmüştük. Dilerseniz cilt bakımınıza destek olacak uçucu yağlarla bu etkiyi arttırabilir ve hoş kokulu ve %100 doğal bakım ürününüzü kendiniz oluşturabilirsiniz. Kuru ciltlerde Paçuli ve Günlük yağları, yağlı ciltlerde Çay Ağacı, Lavanta ve Sedir yağları badem yağına iyi eşlik eder. Ayrıca  Badem yağı içerisine ilave edeceğiniz Lavanta ve Çay Ağacı yağları, cilt kaşıntılarını dindirmede etkilidir (%5). 100 ml tatlı badem yağına 30 damla uçucu yağ ekleyerek karışımı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanmadan önce çalkalamayı ve 5 dakika beklemeyi unutmayın.

Siz de pratik masaj yöntemleriyle günlük doğal bakım rutininize badem yağını dahil edebilirsiniz. El, yüz ve vücut bakımında badem yağı ile uygulayacağınız küçük masaj hareketleri, cildinizi mükemmel seviyede yumuşatır ve nemlendirerek korur.

Badem Yağı Kirpiklere Nasıl Kullanılır?

Canlı, hacimli ve parlak kirpik bakımı için badem yağı %100 doğal bir alternatiftir. Peki badem yağı kirpiklere nasıl uygulanır? Saf olarak, bir maskara aplikatörüyle uygulayabilirsiniz. Badem yağı kirpikleri uzatır mı sorusunun klinik bir cevabı olmamakla birlikte besleyici ve koruyucu badem yağının kirpik bakımında ideal bir alternatif olduğu unutulmamalı.

Badem Yağı Kaşa Nasıl Uygulanır?

Kaşların bakımlı ve canlı görünmesi için badem yağını kullanabilirsiniz. Kaş bakımında da kirpik bakımında olduğu gibi bir maskara aplikatörü ile badem yağı uygulaması yapılabilir.

Badem Yağı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Badem Yağı Tüylenme Yapar mı?

Tatlı badem yağının tüylenmeye sebep olduğu ile ilgili klinik bir çalışma bulunmuyor fakat yüksek orandaki E Vitamini içeriğiyle kıl köklerini beslediği ve normal şartlarda cilt yüzeyine çıkamayan tüylerin çoğalarak görünür olduğu varsayılır. Çok uzun süreli kullanımda teorik olarak ihtimal dahilinde sayabileceğimiz bu etki, kısa süreli bakım rutinlerinde ortaya çıkması çok da olası olmayan bir olasılık gibi duruyor. Özet olarak badem yağını cildinizde güvenle kullanabilirsiniz.

Badem Yağı Sakal Çıkarır mı?

Tüylenme konusunda olduğu gibi sakal konusunda da badem yağının yeni kıl kökü oluşumunu desteklediği hakkında bir veri bulunmamaktadır. Badem yağını mevcut sakalların doğal bakımı için kullanılacak muhteşem bir bakım ürünü olduğunu hatırlamakta fayda var.

Badem Yağı Saç Çıkarır mı?

Tıpkı sakal bakımında olduğu gibi yeni saç oluşumunu desteklediği ispatlanmamış olan Badem yağı, kırık, solgun ve cansız saçlar için çok iyi bir bakım alternatifidir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.