Alfheim Aromaterapi Blog

Badem Yağı Faydaları Nelerdir? Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Mar 01, 2023

Badem Yağı Faydaları Nelerdir? Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağı faydaları ile öne çıkan ve özellikle de eczacılık alanında yoğun biçimde kullanılan doğal yağlardan birisidir. Pek çok farklı sağlık sorununun giderilmesine büyük oranda yardımcı olan bu yağ vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir.

Badem yağı ne işe yarar sorusuna tek bir yanıt vermek doğru olmaz çünkü oldukça geniş alanda faydalarından yararlanmak mümkündür. Çünkü bu yağ önemli doğal aromaterapi yağları arasında olmasının yanı sıra içinde E vitamini, fosfor, kalsiyum, bakır, selenyum, demir, çinko ve magnezyum bakımından çok zengindir. Kozmetik alanda sıklıkla kullanılan seçeneği genellikle tatlı içeriklidir. Badem yağı faydaları saç başta olmak üzere tüm vücutta etkilerini gösterebilir. İçindeki A, B ve E vitaminleriyle cilt dahil tüm vücut için doğal bir mucizedir. Cildi nemlendirmek için son derece idealdir. 

Asya ve Akdeniz coğrafyasında yıllardır şifa ve güzellik kaynağı olarak kullanılan badem yağı, günümüzde de en çok tercih edilen kişisel bakım ürünleri arasında yer alır. Yüksek orandaki protein, doymamış yağ ve E Vitamini içeriğiyle gıda ve kozmetik alanındaki kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. En çok hassas ve tahriş olmuş ciltlerde, saç bakımında ve hamilelik çatlaklarında kullanılan badem yağı hassas cildi besler, yumuşatır ve yatıştırır.

Hakkında yapılan sayısız klinik araştırmaların ve tarihsel deneyimlerin ışığında bu yazımızda Badem yağı faydalarına göz atıyoruz.

Badem Yağı Nedir?

Latince ismi ile Prunus Dulcis, Ortadoğu, Güneybatı Asya ve Pakistan civarlarında yetişen bir bitkidir. Bademler ağacın yenilebilir tohumlarıdır. Dış kabuğunun içerisinde besleyici iç beyazı ile popüler bir gıdadır. Günümüzde farklı badem türleri bulunur. Badem yağı bitkinin çekirdeği ezilerek elde edilir. Benzer içeriklere sahip acı ve tatlı badem yağı olarak iki ayrı türü bulunur. Her iki tür de farklı alanlarda kullanıma uygundur. 

Asya ve Akdeniz’e özgü Badem ağaçlarının boyları 10 metreye kadar ulaşabilir. Pembemsi beyaz çiçekleri ile muhteşem peyzaj manzaraları oluşturabilen Badem ağaçları, dallarında taşıdıkları şifa dolu tohumları ile bin yıllardır insanoğlu ile birliktedir. İşte badem yağı da bu tohumların soğuk olarak preslenmesi ile elde edilir. Rafine edilmemiş, saf soğuk sıkım badem yağı, hafif hoş kokulu ve sarı renklidir. Antik çağlardan itibaren güzellik ve şifa arayanların en eski dostlarından biridir.

Badem yağı faydaları, uzun yıllardır bilimsel araştırmaların da konusu haline gelmiştir. Cilde ve bedene iyi gelmesi nedeniyle tatlı badem yağı faydaları araştırılmış, gıda ve kozmetik bileşenleri içerisinde güvenle kullanılan bir ürün haline gelmiştir. 

Badem Yağının Cilde Faydaları

 

Badem Yağı Faydaları Nelerdir? 

Badem yağı yararları sayesinde yoğun rağbet görür. Bu yağ kozmetik sektöründe oldukça sık kullanılır. Saç bakımı başta olmak üzere cilt ve tırnak bakımı gibi oldukça fazla alanda kullanılır. Badem yağının saça olan faydaları sebebiyle badem yağı saça nasıl kullanılır diye oldukça fazla kişi merak eder. Saçlara kullanımı ıslak veya kuru şekilde olabilir. Bunun yanı sıra diğer bakım rutinlerinde de farklı uygulama çeşitleri mevcuttur. 

Ayrıca badem yağı sakala faydaları ile de dikkat çeker. Onları besleyip parlaklık kazandırabilir. Aynı zamanda bu yağ cildi de nemlendirir. Üstelik cilde son derece hızlı biçimde nüfuz eder. Badem yağı sakala nasıl uygulanır sorusuna farklı önerilerle cevap vermek mümkündür. Karışım, kür ya da farklı şekillerde sakallara kullanımını yapabilirsiniz. Düzenli kullanımda kısa süre içinde etki görmek mümkündür. 

Diğer doğal yağlara oranla sertleşme eğilimi daha düşük olan badem yağı, mükemmel bir nemlendirici ve yumuşatıcıdır. Kuru, hassas ve tahriş olmuş ciltler için %100 doğal bakım desteği sağlayan bu değerli yağ, egzama, sedef, dermatit ve tüm kuru cilt tipi vakalarında kaşıntıyı giderir. Diğer yağlara göre yavaş emilimli olan ve uzun süre nemlilik sağlayan badem yağı, cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırır.

Badem Yağı Saça Faydaları

Ayurvedik uygulamalarda kafa derisinin arındırılması için susam ile birlikte en çok tercih edilen yağlardan biri olan badem yağı, uçucu yağlarla birlikte oluşturulan karışımlarla sağlıklı saçların büyümesine destek olur. Ayrıca kepeklenme ve tahrişi azaltarak pire, bit gibi zararlıların uzaklaştırılmasında yardımcı olduğu bilinmektedir.

Tatlı badem yağı saça faydaları ile de favori ürününüz olacaktır. 100 ml Alfheim Tatlı Badem Yağı ekleyeceğiniz 30 damla Biberiye ve 30 damla Papatya yağı ile birlikte saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına destek olabilirsiniz. Aynı oranlarda badem yağı içerisine ekleyeceğiniz Lavanta yağı karışımıyla saç derinizi yatıştırabilir, pire, bit gibi zararlıları uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca badem yağı ile birlikte bergamot ve çay ağacı yağları kepekli saç derisini arındırmada etkilidir.

Badem yağını saf olarak da kökten uca masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Böylece saç tellerinizi nemlendirerek uçlardaki kırıklar için doğal ve etkili bir bakım yapmış olacaksınız. Tüm bu faydalarıyla birlikte saç bakımındaki kritik sorumuzu soralım. Badem yağı saça nasıl uygulanır? Duş sonrasında, temiz saça saf ya da uçucu yağ ilave ettiğiniz badem yağı ile masaj yapın. Parmak uçlarınızla saç köklerinize ve saç derinize uygulayacağınız dairesel masaj hareketleri yağın emilimini kolaylaştırırken, kılcak akışı da destekler. Böylece cildin ve saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlamış olursunuz. Sonrasında kökten uca olacak şekilde masaj yaparak badem yağını uygulayın. 1-2 saat sıcak havlu ile başınızı sarın ve bekleyin. Düzenli kullanımda sağlıklı görünen ve canlı saçlarla birlikte daha sağlam ve arınmış bir saç derisine kavuşabilirsiniz.

 • Badem yağı saça faydası arasında gürleştirici etkileri dikkat çeker. 
 • Saç derisini hem nemlendirip hem de besleyebilir. 
 • Yıpranan saç tellerinin onarılmasında etkilidir. 
 • Hem saç derisinin hem köklerinin yumuşatılmasını destekler. 
 • Badem yağı saça faydaları arasında kepek gibi problemlerin önlenmesi de vardır. 
 • Saçların daha doğal aynı zamanda canlı görünmesini sağlayabilir. 

Badem Yağının Cilde Faydaları

Badem Yağı Cilde Faydaları

Badem yağı gibi taşıyıcı-sabit yağlar, taşıdıkları esansiyel yağ asidi gruplarıyla zihin ve beden dengesini sağlamada farklı şekilde metabolize edilip etki gösterirler. Bir oleik asit grubu yağı olan badem yağı bu özelliği sayesinde, cilt korumasında oldukça etkilidir. Yağ yıpranmayı hafifleterek bakım sağlar. Koruyucu nitelikteki özellikleri sayesinde kuru ciltlerin kullanımı için idealdir. Ayrıca hassas, kepeklenmeye meyilli, kuru ve tahriş olmuş ciltlerde düzenli kullanım sonunda kaşıntı ve pullanmada azalmayı sağlamaktadır.

Badem yağı cilde faydaları ile yaş sınırı olmadan kendini gösterir. Bebek cildi bakımından, yaşlı cilt bakımına özellikle hassas cilt tipine sahip olanların en doğal ve güvenli tercihi olacaktır.

 • Badem yağı cilde faydaları arasında özellikle cildi nemlendirme özelliği ön plana çıkar. 
 • İçinde yer alan zengin özler sayesinde cildi doğal görünüme kavuşturabilir. 
 • Yaşlanma belirtilerini azaltabilir. 
 • Leke gibi kötü görünümlerini azaltılmasında etkili olabilir. 
 • Cildin parlamasını destekler. 
 • Cilt bariyerini daha güçlü bir hale getirebilir. 
 • Cildin nem seviyesini ideal orana getirebilir. 

Badem Yağı Sakala Faydaları

Badem yağı saçta ne kadar kalmalı sorusunun yanı sıra sakal bakımındaki etkileri de merak edilir. Dairesel masaj hareketleri yaparak bu yağı ilgili bölgelere pratik biçimde uygulamak mümkündür. Badem yağı yüze nasıl uygulanır diye merak ediyorsanız dairesel hareketler şeklinde cevap verilebilir. Bu yağ, içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde nemlendirici etki sağlayabilir. Bu sayede doğal görünüm de mümkün hale gelir. Badem yağı sakal çıkartma ve saç uzatma konusunda da oldukça başarılıdır. 10-20 damla kadar yağı alıp kıl köklerine yedirmek yeterlidir. 1 saat kadar bekledikten sonra yıkayıp normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. 

Badem Yağı Ne İşe Yarar? 

Cilt üzerinde meydana gelen çatlak gibi kötü görünümlerin yok edilmesi noktasında etkileri olduğu bilinir. Aynı zamanda onarıcı içeriğe de sahiptir. Badem yağı saçta kaç saat kalmalı sorusuna 60 dakika yani 1 saat şeklinde yanıt vermek mümkündür. Sonrasında saçları güzel biçimde durulamak gerekir. Bu sayede sağlıklı uzamayı destekleyebilirsiniz. 

Badem yağı saçlara iyi gelir mi diye merak eden pek çok kişi vardır. Bu yağ saç, cilt, tırnak, sakal ve vücut üzerinde farklı etkiler oluşturabilir. Dolayısıyla her açıdan faydalı olduğu söylenebilir. Kaşlara badem yağı sürmek, son dönemlerde oldukça popülerdir. Bu işlem kaşların daha gür hale gelmesini sağlayabilir. Aynı zamanda kıl köklerinin güçlenmesine de destek olabilir. Sıklık oranını abartmadan düzenli kullanım ile verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuru ciltlerde doğal nemlendirici ve koruyucu etkisi bulunan badem yağı, masaj uygulaması için idealdir. Koruyucu ve bakım sağlayıcı etkisiyle saf olarak ya da uçucu yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Araştırmacı Kuriyama ve arkadaşlarının (2005) yaptığı klinik çalışmanın sonucunda badem yağı ile uygulanan aromaterapi masajının sonunda katılımcıların kaygı ve stres seviyelerinin azaldığı, masajın bağışıklık sistemini desteklemek için etkili bir teknik olduğu ve katılımcıların cilt hidrasyonunda artış olduğu saptanmıştır. Yine araştırmacı Ro’nun gerçekleştirdiği başka bir klinik çalışmada, kullanıcılara Lavanta ve Çay ağacı uçucu yağları ile karıştırılmış badem yağı ile masaj yapılmıştır. Masaj sonunda kuru ve hassas ciltlerdeki kaşıntıların azaldığı belirlenmiştir.

Badem Yağı Saça Nasıl Kullanılır?

100 ml tatlı badem yağı içerisine 30 damla Biberiye ve Papatya yağı ekleyerek çalkalayın ve 5 dakika bekletin. Saçlarınızın sağlıklı uzamasına destek olmak bu kadar kolay. Bit ya da pireden şikayetçi olanlar için badem yağının yanında kullanacağınız doğru uçucu yağ Lavanta’dır. Badem yağı içerisinde ekleyeceğiniz Lavanta ile aynı rutini uygulayabilirsiniz. Badem yağı içerisine ekleyeceğiniz Bergamot ve Çay Ağacı ikilisiyse kepek sorunlarının giderilmesini sağlar.

Saç bakımında tatlı badem yağı nasıl uygulanır sorusunun cevabı oldukça pratiktir. Temiz saç ve saç derisine parmak uçlarınız ve avuç içinizle yapacağınız ufak masaj hareketleri, badem yağının saç derisi ve saç telleri tarafından daha hızlı emilmesine yardımcı olur ve mikro sirkülasyonu arttırır. Bu uygulamayı bitirdikten sonra saçlarınızı sıcak bir havlu ile sararak 1-2 saat bekleyip 4 hafta boyunca bu bakım rutinini tekrarlayabilirsiniz.

Badem Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Saf olarak masaj yoluyla cildinize uygulayacağınız badem yağının, kaygı ve stresi azalttığını ve cilt hidrasyonunu arttırdığını görmüştük. Dilerseniz cilt bakımınıza destek olacak uçucu yağlarla bu etkiyi arttırabilir ve hoş kokulu ve %100 doğal bakım ürününüzü kendiniz oluşturabilirsiniz. Kuru ciltlerde Paçuli ve Günlük yağları, yağlı ciltlerde Çay Ağacı, Lavanta ve Sedir yağları badem yağına iyi eşlik eder. Ayrıca  Badem yağı içerisine ilave edeceğiniz Lavanta ve Çay Ağacı yağları, cilt kaşıntılarını dindirmede etkilidir (%5). 100 ml tatlı badem yağına 30 damla uçucu yağ ekleyerek karışımı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanmadan önce çalkalamayı ve 5 dakika beklemeyi unutmayın.

Siz de pratik masaj yöntemleriyle günlük doğal bakım rutininize badem yağını dahil edebilirsiniz. El, yüz ve vücut bakımında badem yağı ile uygulayacağınız küçük masaj hareketleri, cildinizi mükemmel seviyede yumuşatır ve nemlendirerek korur.

Badem Yağı Kirpiklere Nasıl Kullanılır?

Canlı, hacimli ve parlak kirpik bakımı için badem yağı %100 doğal bir alternatiftir. Peki badem yağı kirpiklere nasıl uygulanır? Saf olarak, bir maskara aplikatörüyle uygulayabilirsiniz. Badem yağı kirpikleri uzatır mı sorusunun klinik bir cevabı olmamakla birlikte besleyici ve koruyucu badem yağının kirpik bakımında ideal bir alternatif olduğu unutulmamalı.

Badem Yağı Kaşa Nasıl Uygulanır? 

Kaşların bakımlı ve canlı görünmesi için badem yağını kullanabilirsiniz. Kaş bakımında da kirpik bakımında olduğu gibi bir maskara aplikatörü ile badem yağı uygulaması yapılabilir.

Badem yağı kaşa nasıl uygulanır derseniz haftada bir kez kullanım yeterli olabilir. Kaşların artması ve parlaması noktasında bu yağ son derece faydalıdır. Kıl köklerini beslediği için beklenen etkiyi başarıyla sunabilir. Badem yağın doğrudan kaş ve kirpik köklerine uygulanabilir. Geceleri yatmadan önce yüz yıkandıktan sonra parmak uçlarına biraz bu yağdan damlatılır. Daha sonra hem kirpik hem dr kaş diplerine hafif ve yumuşak biçimde masaj yaparak uygulanır. Bir gece boyunca bekletilir. Ardından sabah ılık su ile yıkanır. Düzenli kullanıldığı zaman etkilerini kısa sürede hissetmek mümkündür. Bu uygulama ile kirpik ve kaşlara hem hacim hem dolgunluk kazandırılabilir.

Badem Yağı Kirpiklere Nasıl Uygulanır? 

Badem yağı kirpiklere nasıl uygulanır derseniz yine karışım yöntemini denemek doğru olabilir. Kulak çubuğu ya da rimel fırçasıyla bu yağı kirpiklere sürmek mümkündür. Geceleri sürüp o şekilde uyumak, daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Bu uygulamayla elde edilen kirpiklere bilinmeyen ve güvenilir olmayan maskara ya da göz kalemi gibi makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Mümkünse doğal içeriğe sahip ürünler seçilmelidir. Bu sayede etkisi çok daha uzun süre devam eder. Aynı zamanda kirpiklerin de doğal yapısı korunmuş olur.

Badem Yağı Tırnaklara Nasıl Uygulanır? 

Badem yağı tırnaklara nasıl uygulanır sorusuna basit yanıtlar bulmak mümkündür. Bu yağ kür haline getirip tırnaklara sürmek mümkündür. Bunun için limon, su ve tuz gibi ek ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Ancak bu noktada tatlı yağ seçeneklerine yönelmek gerekir. Bıyığa badem yağı sürmek de bir başka kullanım yöntemi olabilir. Yağı, direkt şekilde bıyıklara sürmek mümkündür. Ayrıca karışım haline getirip uygulama da yapılabilir. Bu noktada tercih tamamen kişilerin elindedir. 

Badem Yağı Faydaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Badem yağı saç uzatır mı? 

Kıl köklerini besleyen içeriği sayesinde saçların uzamasına destek olur

 • Badem yağı saça iyi gelir mi? 

Saçların hem parlak hem de sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca dökülme gibi sorunların önüne geçebilir. 

 • Badem yağı kirpik uzatır mı? 

Kirpik uzatıcı etkiler de sunabilir. Bunun için doğru uygulama yapmak gerekir. 

 • Badem yağı göze zarar verir mi? 

Yağın gözün içine kaçması bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu sebeple de dikkatli şekilde kullanılmalıdır. 

 • Badem yağı nerelerde kullanılır? 

Kozmetik sektöründe yaygın şekilde kullanılır. Aynı zamanda günlük bakım rutinlerine de dahil edilebilir. 

 • Badem yağı kaç günde sakal çıkarır? 

Bu durum sakal yapısına göre değişir. Düzenli kullanımda kısa sürede etkiler ortaya çıkar. 

 • Badem yağı sivilcelere iyi gelir mi? 

Sivilceleri ve ciltteki tahrişleri iyileştirebilir. 

 • Badem yağı tırnak uzatır mı? 

Tırnakların sağlıklı şekilde ve kısa sürede uzamasını destekler. 

 • Badem yağı saç dökülmesine iyi gelir mi? 

Düzenli kullanımda dökülme sorunlarının önüne geçebilir. 

 • Badem yağı saçı gürleştirir mi? 

Kısa sürede nüfuz ettiği için saçlar üzerinde gürleştirici etkileri vardır. 

 • Badem yağı ne kadar sürede etki eder? 

Düzenli şekilde kullanıldığı zaman etkilerini hızlı biçimde görmek mümkündür. 

 • Badem yağı içilir mi? 

Yoğun oranda olmamak kaydıyla düşük miktarlarda içilebilir. 

 • Badem yağı kaş çıkarır mı? 

Kaş çıkarma konusunda da büyük oranda faydalı olduğu düşünülür. 

 • Badem yağı tüylenme yapar mı?

Badem yağının tüylenmeye sebep olduğu ile ilgili klinik bir çalışma bulunmuyor fakat yüksek orandaki E Vitamini içeriğiyle kıl köklerini beslediği ve normal şartlarda cilt yüzeyine çıkamayan tüylerin çoğalarak görünür olduğu varsayılır. Çok uzun süreli kullanımda teorik olarak ihtimal dahilinde sayabileceğimiz bu etki, kısa süreli bakım rutinlerinde ortaya çıkması çok da olası olmayan bir olasılık gibi duruyor. Özet olarak badem yağını cildinizde güvenle kullanabilirsiniz.

 • Badem yağı sakal çıkarır mı?

Tüylenme konusunda olduğu gibi sakal konusunda da badem yağının yeni kıl kökü oluşumunu desteklediği hakkında bir veri bulunmamaktadır. Badem yağını mevcut sakalların doğal bakımı için kullanılacak muhteşem bir bakım ürünü olduğunu hatırlamakta fayda var.

 • Badem yağı saç çıkarır mı?

Tıpkı sakal bakımında olduğu gibi yeni saç oluşumunu desteklediği ispatlanmamış olan Badem yağı, kırık, solgun ve cansız saçlar için çok iyi bir bakım alternatifidir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.