Alfheim Aromaterapi Blog

Portakal Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Portakal Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Portakal yağı, C vitamin deposu olan portakal kabuğu ve portakal ağacı çiçeklerinden elde edilen uçucu bir yağdır. İçerdiği yoğun C vitamini, hızlı emilimi, yoğun ve hoş kokusu ile portakal yağı kozmetikten sağlığa kadar birçok alanda kullanılır. Hoş kokulu, hücre yenileyici, canlandırıcı, stres giderici, rahatlatıcı ve etkili selülit savaşçısı olma özelliği portakal yağı faydaları açısından önemlidir. Bu faydaları açısından da en çok tercih edilen uçucu yağ olmasını sağlar. Cilt hasarlarını ve kırışıklıkları gidererek cildinize daha parlak ve genç bir görünüm kazandırır. Vücuttan toksinleri atar ve bağırsak hareketlerini düzenler. Ağrıları azaltır. Saç dökülmelerini önler. Huzur verici kokusu ile stresten ve gerginlikten uzaklaştırarak ruhunuzu arındırır. 

Portakal Yağı Nedir?

Citrus sinensis (Tatlı Portakal) olarak bilinen olgun turunçgil meyvelerinin kabuklarından, soğuk sıkım yoluyla elde edilen portakal yağı tatlı, taze ve karakteristik meyveli kokusu ve cilt ve saç üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle doğal kişisel bakım uygulamalarında en çok tercih edilen yağlardan birisidir. Peki portakal yağı nasıl çıkarılır? Mevsiminde toplanan olgunlaşmış meyveler, yüzeylerindeki yabancı maddelerden arındırılmak için yıkama havuzlarına alınır. Havuzlarda kabuk yüzeylerinde toprak, bitki artığı, yabancı herhangi bir madde kalmadığından emin olunduktan sonra soğuk prosese tabi tutulan meyvelerin kabuklarından yağları ayrıştırılır. Hızlı şekilde oksitlenebilen portakal yağı, uygun koşullarda depolanarak şifalarını bizlerle paylaşmak için beklemeye başlarlar.

Portakal yağının cilde faydaları yanında ruh halimizi de olumlu etkilediği bilinmektedir. Şimdi ruh ve beden bütünlüğümüzü sağlamada portakal yağı nasıl uygulanır sorusuna yakından bakalım.

Portakal Yağı Ne İşe Yarar?

İçerdiği yoğun C vitamini ve kullanım alanı çeşitliliği ile merak edilen soruların başında gelen portakal yağı ne işe yarar sorusunun cevabını hep birlikte inceleyelim. Sobalı evlerde büyüyen her çocuğun anılarında soba denince üzerinde hoş kokusu ile odalarımızı büyüleyen portakal kabuklarının yeri bir başkadır. Portakal kabuğu yağı, hoş kokusu ile sadece sizi çocukluk anılarınıza canlandırmaz aynı zamanda da tazeleyici kokusu ile ruhunuzu arındırır. Sizi günün getirdiği yorgunluk, stres ve gerginlikten uzaklaştırır. Duygusal gerilimi, stresi azaltarak daha dingin ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Sizi rahatlatarak sağlıklı bir uyku düzeni oluşturur. Portakal yağı hoş kokusu ile ruhunuzu şenlendirir, çocuksu neşe ile doldurur. 

Saçlardaki nem dengesini sağlayarak kepek oluşumunu engeller. Cilt hücrelerini yenileyerek yaşlılık belirtilerini azaltır. Bu değerli yağ cildin genç ve parlak görünümünü sağlar, sivilce oluşumunu engeller. Hazımsızlık ve şişkinlik giderici etkisi ile sindirim sistemini destekler. Ağız kokusu giderici ve diş eti iltihaplarını önleyici yönü ile diş sağlığında da kullanılır. Alfheim Portakal Yağı, doğal ve saf içeriği ile güvenle kullanabileceğiniz bir yağdır. Bütçenize uygun fiyat seçenekleriyle bu değerli yağ ve daha fazlasını sitemizden satın alabilirsiniz.

Portakal Yağı Faydaları Nelerdir?

Portakal uçucu yağı ruhsal ve bedensel olarak dengelenmemize yardımcı, gıdalarımıza ağız sulandırıcı aromalar katan, cilt ve saç bakımında doğal yardımcımız. 

Kimi kaynaklara göre onuncu yüzyılda Avrupa ve Anadoluya taşınan portakal tohumları, Akdeniz bölgesi ile özdeşleşen bir meyve olmuştur. Öyle ki 1987 yılı itibariyle dünya üzerinde yetiştiriciliği en yaygın meyve ünvanını almıştır. Tadı ve kokusuyla enerji veren, mutlu eden portakal, kabuklarında sakladığı hazine ile de aromaterapi uygulamalarının vazgeçilmezlerinden birisi olmuştur.

Portakal yağı kullanımı zengin ve faydalı içeriği nedeniyle ciltten, yüze ve saç bakımına kadar oldukça geniş bir alanda kullanılır. Bu değerli yağın faydalarından yararlanmak isteyenler sıklıkla portakal yağı içilirmi sorusu sorarlar. Şunu söylemek gerekir ki diğer uçucu yağlarımız gibi portakal yağı içeriği % 100 doğal olsa da maalesef içilmez. Portakal uçucu yağı faydaları ve kullanım yerleri açısından daha detaylı olarak inceleyelim. 

Portakal Yağı Saça Faydaları

Portakal uçucu yağı saçtaki nem dengesini sağlayarak kepek oluşumunu ve saç derisindeki pullanmayı önler, kaşıntıyı giderir. Portakal yağı saça faydaları açısından saç dökülmesini engellemesi ile ön plana çıkar. Uzun süreli kullanımlarda saçları besleyerek daha sağlıklı ve hacimli bir saç görünümü kazandırır. Portakal yağı kullananlar özellikle yağlı saçlar üzerindeki etkilerinden memnun kalırlar. Saç bakımında portakal yağı nasıl kullanılır sorusu aklınıza geliyorsa zeytinyağı ile karıştırarak portakal yağı maskesi şeklinde kullanımı öneririz. Saçta 10 dakika bekletilerek saçınızın ömrünü uzatırsınız. 

Portakal Yağı Yüze Faydaları

Portakal yağı yüze faydaları açısından içerdiği antioksidan ve hücre yenileyici etkisi ile yüz bakımının vazgeçilmez yağlarındandır. Sivilceleri kurutur, siyah noktalarla mücadele eder. Düzenli kullanım sağlandığında ciltte oluşan hasarları giderir, hücreleri yeniler, kırışıklıkları yok eder. Yüze portakal yağı sürmek yüzünüzde oluşan yılların izlerini yok ederek ilk günkü bebeksi görünüşünüze kavuşmanızı sağlar. Yüzdeki güneş lekelerini giderir. 

Portakal Yağı Cilde Faydaları

İçerdiği yüksek oranlı C vitamini ile portakal yağı cilde faydaları açısından önemli bir uçucu yağdır. Yağlı cilt tiplerinde etkilidir. Cilt üzerindeki onarıcı ve yenileyici etkisi ile portakal yağı cilt lekeleri ile mücadelede güçlü bir destekleyicidir. Cilt üzerinde oluşan sivilce, güneş lekesi gibi lekeleri yok eder. Cilt rengi üzerinde dengeleyicidir. Portakal yağı ciltte oluşan selülitler üzerinde başarılı sonuçlar vermektedir. Kolajen etkisi ile ciltteki yaşlılık etkilerini ortadan kaldırır. Portakal yağı cilde nasıl uygulanır sorusu oldukça merak edilen bir sorudur. Diğer yağlar ile birlikte ve masaj yaparak uygulandığında özellikle selülitle mücadelede etkin sonuçlar elde edilir. 

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağı ruh ve beden üzerindeki olumlu etkileri ve neşe verici kokusuyla aromaterapide en sık kullanılan uçucu yağlar arasındadır.

Antibakteriyel, ant fungal ve antiseptik özellikleri ile iyi bir hava dezenfektanıdır. Aroma lambaları, difüzör, buhurdanlık ve sis sipreyi şeklindeki kullanımlarla atmosferinizi arındırabilir ve canlandırıcı bir ortam elde edebilirsiniz. Havada yayılan mikroorganizmalara karşı değerli bir koruma sağlar.

Anti stres masajlarda öfke ve gerginliği azaltmak, yorgunluk ve zihin dağınıklığını gidermek için cilde uygulanabilir. Fakat yağ tek başına tahriş edici olabilir. Bu nedenle portakal uçucu yağı cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Bir diğer önemli konu, yağın fototoksik olmasıdır. Yağı cilde uyguladıktan birkaç saat sonra doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaya dikkat edin.

Çocuk ve yetişkinler kullanabilir. Hamileler ve emziren annelerin kullanımı sadece sağlık profesyonelleri gözetiminde mümkündür. Böyle bir destek alamamanız durumunda portakal kabuğu yağı kullanılmamalıdır.

Portakal Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Ruhsal açıdan ruh halini düzenleyici, neşe verici, canlandırıcı ve tazeleyici olan portakal yağının cilt üzerindeki faydalarını deneyimlemek isteyenler portakal yağı cilde nasıl uygulanabilir sorusunu sorabilirler. Aromaterapi uygulamaları içerisinde bu sorulara tatmin edici yanıtlar bulmak mümkündür.

Portakal uçucu yağının özel ciltler için hassasiyet yaratabileceğinden bahsetmiştik. Genel anlamda tahriş edici olmasa da tüm ciltlerin uçucu yağları cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına cevap veren taşıyıcı yağlar ile seyreltmeleri doğru olacaktır. Böylece daha güvenli ve taşıyıcı yağların da şifalarından faydalandığımız bir bakım rutini elde etmiş oluruz.

Susam yağı ile seyreltebileceğiniz Portakal Yağı, ideal bir selülit bakım yağı olarak kullanılabilir. Bu karışımı belirli aralıklarla ve düzenli olarak uygulamanız selülit görünümünün giderilmesinde cilde yardımcı olur.

Yağlı ciltlerde sebum dengesini sağlamada portakal yağından destek alınabilir. Yüz bölgesine yapılacak uygulamalarda Üzüm Çekirdeği, Buğday Özü ve Kenevir Tohumu yağları ile yağlı cilt dengeleyici bir sinerjik yağ harmanı elde edebilirsiniz.

Tekrar hatırlatacak olursak fototoksik bir yağ olan portakal cilde uygulandıktan sonra, birkaç saat içinde doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterin.

Özellikle hassas ciltler portakal yağını cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına uygun bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeliler. Portakal yağı yüze nasıl uygulanır sorusunun da cevabı aynıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, yüzümüzün bedenimizin diğer yerlerine göre daha hassas olduğudur. Bu nedenle seyreltme oranları yüze özel olarak düzenlenmelidir. Doğru seyreltme oranları için Alfheim Uçucu Yağ Seyreltme Tablosunu ziyaret edebilirsiniz.

Portakal yağı yağlı ciltlerde olduğu gibi yağlı saçlarda da destekleyicidir. Sebum dengesinin sağlanmasında saç ve saç derisine yardım eder. Alfheim Base Shampoo içerisine ilave edeceğiniz 10-15 damla Portakal Uçucu Yağı ile saçlarınızın neşelendirici ve ruh halini yükseltici kokusuyla birlikte daha canlı ve ışıltılı görünmesini sağlayabilirsiniz. En pratik uygulama yöntemlerinden birisi de Argan Yağı içerisine ekleyeceğiniz Portakal, Lavanta ve Ylang Ylang yağları ile kökten uca uygulama ve kafa derisi masajıdır.

Portakal Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Portakal uçucu yağı etkili bir yağ olması nedeniyle Portakal yağı yüze nasıl uygulanır sorusu, önemli bir sorudur. Kırışıkları giderme özelliği sebebiyle hem göz hem de yüz çevresinde kullanılabilir. Alfheim olarak sunduğumuz tüm ürünler %100 doğal içeriğe sahiptir. Ancak alerjik bir reaksiyon yaşamamak için kullanım öncesinde küçük bir bölge üzerinde denemek sağlıklı olacaktır. Üzüm çekirdeği, buğday özü ve kenevir tohumu yağları ile birlikte yüze masaj yaparak kullanıldığında yağlı cilt üzerinde dengeleyici ve tazeleyici bir etki oluşturur. 

Portakal Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Portakal yağı selülite iyi gelir mi?

Portakal yağı selülit ile mücadelede oldukça etkili bir yağdır. Masaj yaparak cilde uygulandığında cildi canlandırarak tam bir selülit savar olarak mücadele eder. 

Portakal yağı yüze sürülür mü? 

Portakal yağı yüze sürülebilen yağlar arasındadır. Canlandırıcı, yenileyici etkisi ile cilt lekelerini giderir, cilt üzerinde dengeleyici etkisi vardır, Yaşlılık etkileri ile mücadele eder. Yüze sürdükten 2 saat sonra güneşe çıkılması önerilir. 

Portakal kabuğu yağı nasıl çıkarılır? 

Portakal yağı yapmak için portakal kabukları zeytinyağı, susam yağı ya da ayçiçek yağı gibi yağlar içerisine konularak güneş görmeyen bir yerde 40 gün süre ile bekletilir. 

Portakal yağı saça iyi gelir mi?

Portakal yağı argan yağının içine lavanta ve ylang ylang yağları ile birlikte eklenerek kafa derisine masaj yapılması yolu ile uygulandığında özellikle yağlı saçlar üzerinde mucizevi etkiler yaratır. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.