Alfheim Aromaterapi Blog

Portakal Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Portakal Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Portakal Yağı Faydaları

Portakal uçucu yağı ruhsal ve bedensel olarak dengelenmemize yardımcı, gıdalarımıza ağız sulandırıcı aromalar katan, cilt ve saç bakımımızda doğal yardımcımız... Alfheim Blog'a hoşgeldiniz. Bu yazımızda portakal yağı nasıl yapılır, portakal yağı ne işe yarar ve portakal yağı nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt arayacağız. Bakım rutinlerinin en eğlenceli ve faydalı uçucu yağlarından olan portakal uçucu yağı ne işe yarar gelin birlikte keşfedelim.
Kimi kaynaklara göre onuncu yüzyılda Avrupa ve Anadoluya taşınan portakal tohumları, Akdeniz bölgesi ile özdeşleşen bir meyve olmuştur. Öyle ki 1987 yılı itibariyle dünya üzerinde yetiştiriciliği en yaygın meyve ünvanını almıştır. Tadı ve kokusuyla enerji veren, mutlu eden portakal, kabuklarında sakladığı hazine ile de aromaterapi uygulamalarının vazgeçilmezlerinden birisi olmuştur.

Portakal Yağı Nedir?

Citrus sinensis (Tatlı Portakal) olarak bilinen olgun turunçgil meyvelerinin kabuklarından, soğuk sıkım yoluyla elde edilen portakal yağı tatlı, taze ve karakteristik meyveli kokusu ve cilt ve saç üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle doğal kişisel bakım uygulamalarında en çok tercih edilen yağlardan birisidir. Peki portakal yağı nasıl çıkarılır? Mevsiminde toplanan olgunlaşmış meyveler, yüzeylerindeki yabancı maddelerden arındırılmak için yıkama havuzlarına alınır. Havuzlarda kabuk yüzeylerinde toprak, bitki artığı, yabancı herhangi bir madde kalmadığından emin olunduktan sonra soğuk prosese tabi tutulan meyvelerin kabuklarından yağları ayrıştırılır. Hızlı şekilde oksitlenebilen portakal yağı, uygun koşullarda depolanarak şifalarını bizlerle paylaşmak için beklemeye başlarlar.
Portakal yağının cilde faydaları yanında ruh halimizi de olumlu etkilediği bilinmektedir. Şimdi ruh ve beden bütünlüğümüzü sağlamada portakal yağı nasıl uygulanır sorusuna yakından bakalım.

Portakal Yağı Ne İşe Yarar?

Portakal yağı ruh ve beden dengemizi sağlamada yardımcıdır. Bedensel alanda dezenfekte edici ve lenf akışını uyarıcıdır. Antienflamatuar özelliği ile ciltte selülit görünümünü gidermede etkilidir. Selülitin azalmasına yardımcı olur. Tüm uçucu yağlarda olduğu gibi portakal yağı da dikkatli şekilde kullanılmalıdır.
Portakal yağı kullanacak hassas ciltler uçucu yağı sabit yağlar ile seyreltebilir. Cilt için 1:5 oranında seyrelteceğiniz portakal yağını güvenle uygulayabilirsiniz. Seyreltme için jojoba, susam, badem, üzüm çekirdeği ve hindistan cevizi yağları idealdir.
Ruhsal alanda ruh halinizi düzenleyici ve neşe verici portakal kabuğu yağı öfke, gerginlik, stres ve yorgunluk anlarında destekleyicidir. Stresi azaltarak dinlendirici bir uykuya teşvik eder. Zihinsel netliği ve uyanıklılığı geliştirir. Duyusal gerilimi ve stresi giderir.

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağı ruh ve beden üzerindeki olumlu etkileri ve neşe verici kokusuyla aromaterapide en sık kullanılan uçucu yağlar arasındadır.
Antibakteriyel, ant fungal ve antiseptik özellikleri ile iyi bir hava dezenfektanıdır. Aroma lambaları, difüzör, buhurdanlık ve sis sipreyi şeklindeki kullanımlarla atmosferinizi arındırabilir ve canlandırıcı bir ortam elde edebilirsiniz. Havada yayılan mikroorganizmalara karşı değerli bir koruma sağlar.
Anti stres masajlarda öfke ve gerginliği azaltmak, yorgunluk ve zihin dağınıklığını gidermek için cilde uygulanabilir. Fakat yağ tek başına tahriş edici olabilir. Bu nedenle portakal uçucu yağı cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Bir diğer önemli konu, yağın fototoksik olmasıdır. Yağı cilde uyguladıktan birkaç saat sonra doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaya dikkat edin.
Çocuk ve yetişkinler kullanabilir. Hamileler ve emziren annelerin kullanımı sadece sağlık profesyonelleri gözetiminde mümkündür. Böyle bir destek alamamanız durumunda portakal kabuğu yağı kullanılmamalıdır.

Portakal Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Ruhsal açıdan ruh halini düzenleyici, neşe verici, canlandırıcı ve tazeleyici olan portakal yağının cilt üzerindeki faydalarını deneyimlemek isteyenler portakal yağı cilde nasıl uygulanabilir sorusunu sorabilirler. Aromaterapi uygulamaları içerisinde bu sorulara tatmin edici yanıtlar bulmak mümkündür.
Portakal uçucu yağının özel ciltler için hassasiyet yaratabileceğinden bahsetmiştik. Genel anlamda tahriş edici olmasa da tüm ciltlerin uçucu yağları cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına cevap veren taşıyıcı yağlar ile seyreltmeleri doğru olacaktır. Böylece daha güvenli ve taşıyıcı yağların da şifalarından faydalandığımız bir bakım rutini elde etmiş oluruz.
Susam yağı ile seyreltebileceğiniz Portakal Yağı, ideal bir selülit bakım yağı olarak kullanılabilir. Bu karışımı belirli aralıklarla ve düzenli olarak uygulamanız selülit görünümünün giderilmesinde cilde yardımcı olur.
Yağlı ciltlerde sebum dengesini sağlamada portakal yağından destek alınabilir. Yüz bölgesine yapılacak uygulamalarda Üzüm Çekirdeği, Buğday Özü ve Kenevir Tohumu yağları ile yağlı cilt dengeleyici bir sinerjik yağ harmanı elde edebilirsiniz.
Tekrar hatırlatacak olursak fototoksik bir yağ olan portakal cilde uygulandıktan sonra, birkaç saat içinde doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterin.
Özellikle hassas ciltler portakal yağını cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına uygun bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeliler. Portakal yağı yüze nasıl uygulanır sorusunun da cevabı aynıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, yüzümüzün bedenimizin diğer yerlerine göre daha hassas olduğudur. Bu nedenle seyreltme oranları yüze özel olarak düzenlenmelidir. Doğru seyreltme oranları için Alfheim Uçucu Yağ Seyreltme Tablosunu ziyaret edebilirsiniz.
Portakal yağı yağlı ciltlerde olduğu gibi yağlı saçlarda da destekleyicidir. Sebum dengesinin sağlanmasında saç ve saç derisine yardım eder. Alfheim Base Shampoo içerisine ilave edeceğiniz 10-15 damla Portakal Uçucu Yağı ile saçlarınızın neşelendirici ve ruh halini yükseltici kokusuyla birlikte daha canlı ve ışıltılı görünmesini sağlayabilirsiniz. En pratik uygulama yöntemlerinden birisi de Argan Yağı içerisine ekleyeceğiniz Portakal, Lavanta ve Ylang Ylang yağları ile kökten uca uygulama ve kafa derisi masajıdır.

Portakal Yağı Nasıl Yapılır?

Saf ve aromaterapik kullanıma uygun portakal uçucu yağı, portakal kabuklarının soğuk olarak preslenmesi ile elde edilir. Evde portakal yağı yapımı için uçucu yağların elde edilmesinde kullanılan kadim bir yöntem olan maserasyon kullanılabilir.

Evde Portakal Yağı Nasıl Yapılır?

İnce kıyılmış ya da rendelenmiş portakal kabuklarını tercihinize bağlı bir taşıyıcı yağı içerisinde atın. Zeytinyağı, susam yağı, ayçiçeği yağı ideal tercihler olacaktır. Sonrasında 40 gün güneş görmeyen serin bir yerde dinlenmeye bırakın. 40 günün ardından taşıyıcı yağ kabukların içerisindeki uçucu yağları çözerek emer ve hoş kokulu ve şifalı bir portakal yağı elde edilmiş olur. Evde portakal yağı nasıl yapılır sorusuna da yanıtladığımıza göre artık veda etme zamanı. Alfheim ile uçucu yağların ve kişisel doğal bakımın sırlarını birlikte devam etmek için Alfheim Blog'u takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.