Alfheim Aromaterapi Blog

Yüz Yogası Nedir? - Yüz Yogası Hareketleri

Mar 01, 2023

Yüz Yogası Nedir? - Yüz Yogası Hareketleri

Yüz Yogası Nedir?

İnsanoğlu her dönemde içinde yaşadığı dünyayı anlamlandırmaya çalışmış, bazen uyum içinde yaşamış bazen ise çevresel koşullara karşı bütünlüğünü koruyacak ritüeller geliştirmiştir. Tüm hikayemiz bu diyalektik üzerine kurulu desek abartmış olmayız. Hayat uyumluluk ve zıtlıklar arasında kurulan dengedir. Yoga ise Uzak Doğu inanç disiplinlerinde bu dengeyi kurmak adına yapılan meditatif hareketlerin genel adı olarak kabul görmüştür. Ruh- beden ile eylem-şuur dengesini kurmada yardımcı meditatif faaliyetlerin genel adı olarak anılan yoga, son dönemlerde popüler hale gelerek gündemimize dahil oldu.

Sanskritçe’de "yuj” yani ‘kavuşmak’, ‘bir araya gelmek’, ‘birlik’ anlamına gelen kökten türeyen "yoga” kelimesi, kontrol etmek ve birleştirmek anlamlarını aynı anda taşır. Hayatımızın özünü oluşturan dengeye kavuşmak, zıt kutupları bir araya getirmek ve kontrol altında tutmak hayat serüvenimizin kendisini oluşturmaktadır. 8 bölümden oluşan yoganın son bölümü "Samadhi” yani özgürleşme, son basamakta nesne- şuur, eylem-bilinç ve ruh-bedenin birleştirilmesini simgeler.

Peki yüz yogası nedir? Yüz yogası yüz kaslarımızı düzenli çalıştırarak daha sıkı ve gergin dolayısıyla genç bir görünüme kavuşmak için yapılan yüz egzersizlerinin adıdır. Yüz yogası egzersizleri, yüz kaslarını tetikleyerek mimik ve jest hareketlerinin defalarca kez tekrarlanması sonucu oluşan kırışıklıkları önlemek, az çalışan güçsüz kasları kuvvetlendirerek sarkmaları ve olumsuz görünümü gidermek amacıyla yapılan yardımcı hareketler bütünüdür.


Yüz Yogası Ne İşe Yarar? Yüz Yogası Faydaları

Yüz yogası hareketleri, mimiklerimizi yönlendiren kasları çalıştırarak daha sıkı ve genç bir görünüm kazanmamıza yardımcı olur. Kasların düzenli ve doğru bir şekilde çalıştırılması, güçlenmelerine ve zamanla oluşan ya da oluşma ihtimali olan kırışıklık ve sarkmalara karşı cildi korumak amacıyla yapılmaktadır.


Yüz yogası teknikleri ayrıca derideki lenfatik hareketliliği arttırarak ciltte birikmiş toksikleri uzaklaştırmada yardımcıdır. Bu egzersizler ile cildin ve cilt altındaki yüz kaslarının aldığı oksijen miktarını arttırabilir, dolaşımı hızlandırarak cildin daha etkili beslenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece cildiniz zamanın ve çevresel etkilerin olumsuzluklarına karşı daha dayanıklı kalacaktır.

Yüz yogası ile göz çevresi, alın ve ağız çevresi kırışıklıklarına karşı koyabilirsiniz. Ayrıca yanak, elmacık kemikleri ve gıdık bölgesindeki sarkmaları toparlamak için etkili kas egzersizleri düzenli uygulandığında gözle görülür etkisinin sizi şaşırtacak boyutta olacağını söyleyebiliriz. Burada düzenli egzersiz uygulamanın önemine de değinmemiz gerekiyor. Çünkü temelde bir kas egzersizi olan yüz yogası uzun süreli ve düzenli uygulamalarla sonuç vermeye başlar. Yüz yogası kaç günde etkisini gösterir sorusunun cevabı, yüz kaslarınızın tembelliği ve geçmiş egzersiz tecrübelerinizin toplamına bağlı olmakla birlikte değişmektedir. Egzersizleri haftada en az 3, en çok 5 gün olmak üzere minimum 1 ay boyunca uygulamak, gözle görülür sonuçları almaya başlamak için önemlidir . Uygulama süresince yüz yogası ne kadar sürede etkili olur sorusundan çok sürecin kendisine odaklanmalı, egzersizin her alanda cilt ve kas sağlığımız için çok önemli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogasının amacının yüz kaslarımızı tetiklemek ve güçlendirmek olduğundan bahsetmiştik. Mimiklerimizi oluşturan kas hareketlerimiz sürekli tekrarlarla yapısal bozulmaya uğrarlar. Bu bozulma cilt yüzeyinde kırışıklıklar olarak karşımıza çıkar. Yüz egzersizinin temel amacı kaslarımızı bu bozulmaya karşı daha dirençli ve güçlü hale getirmektir. Bu egzersizler oluşacak kırışıklıkların önüne geçmiş, var olanları da ortadan kaldırmış olacağız.

Kırışıklıklar için yüz yogası, evde çok kolay uygulanabilecek temel birkaç hareketten ibarettir. Zor olan bu egzersizleri disiplinle ve doğru yöntemlerle uygulamaktır. Şimdi yüz yogasının uygulama detaylarına birlikte göz atalım.

Tüm bakım rutinlerinde olduğu gibi yüz yogasının ilk adımı temiz bir cilttir. Gün içinde kendinize zaman ayırabildiğiniz saatlerde yüz yogasını uygulayabilirsiniz. Uygulama öncesinde cildinizi yağdan, kirden ve makyajdan arındırmalısınız. Alfheim Itır Çiçeği Arındırıcı Yüz Sabunu, cildi kurutmadan temizleyerek ve nemlendirerek yüz egzersizi öncesi cildinizi hazır hale getirecektir. Yapacağımız hareketler sürekli tekrarlayan kas hareketleriyle oluşan deformasyonları gidermek olacak. Fakat bu hareketleri yaparken yeni kırışıklıklara sebep olmamak için tüm hareketleri bir aynanın karşısında yapmanızı ve egzersiz sırasında yüzünüzde yeni kırışıklık oluşmaması için yüzünüzü kontrol etmenizi öneririz. Egzersiz süresince dik durarak karşıya bakmalı, omuz ve boyun kaslarınızın gevşediğinden emin olmalısınız.

En Temel Yüz Yogası Hareketleri

En etkili yüz yogası, düzenli, uzun süreli ve doğru egzersiz hareketleri ile yapılandır. Şimdi bu hareketleri inceleyelim… Tüm hareketler sırasında uygulama bölgesinden başka bir bölgenin kasılmamasına ve hareket etmemesine dikkat edin. Bunu sağlamak zaman alabilir fakat dikkatli bir çalışma hem mimiklerimiz esnasında yüz kaslarımızın çalışma sırasını hem de çalışma şeklini anlamada oldukça yardımcıdır. Yüz yogası boyunca dik durmaya ve nefesinizi düzenlemeye dikkat etmelisiniz.
  • 1. Kaş Ortası Çizgileri için: Sol elinizin işaret parmağını kaşlarınızın arasına yerleştirin ve hafifçe bastırın. Şimdi sağ elinizin işaret parmağı ile alnınızın ortasına yerleştirerek yine hafifçe bastırın. İki parmağınızı da yavaşça aşağıdan yukarı cilde hafifçe bastırarak yukarı doğru hareket ettirin. Sağ işaret parmağınız saç köklerine ulaştığında durun ve aynı hareketi 8 kere tekrar ederek uygulayın.
  • 2. Kaz Ayakları ve Göz Çevresi için : Ellerinizi 20 saniye boyunca birbirine sürterek ısıtın. Avuç içlerinizi şakaklarınızı ve göz çevresini dolduracak şekilde yerleştirin ve hafifçe bastırın. Ellerinizi kulak üstlerine doğru yavaşça çekerek alın ve kaşlarınızın gerildiğini hissedin. Gözler açık bir şekilde kaşlarınızı yavaşça çatmaya çalışın. Bu hareket kaş ve göz çevresindeki kaslarınızı güçlendirmek için idealdir.
Yüz Yogası Hareketleri
  • 3. Göz Altı ve Kaz Ayakları için : İki elimizin işaret parmaklarını göz çukurlarına yerleştirin ve nazikçe bastırın. 10 saniye bekledikten sonra yukarıdan aşağıya olacak şekilde nazik bastırmaya devam ederek daireler çizin. Bu hareket ile kaşlarınız, kaz ayakları ve göz altı kaslarını tetiklemiş olursunuz.
Göz Altı ve Kaz Ayakları için Yüz Yogası
  • 4. Yanaklar için : Ellerinizi yumruk yaparak, eklem kemikleriniz -ellerinizin dış- burun kenarlarına gelecek şekilde yerleştirin ve hafifçe bastırın. Yumruğunuzu, eklem kemiklerinizin göz altından elmacık kemiklerinin altına kadar cildinizi taradığından emin olarak kulaklarınızın üstüne kadar sürün. 8 tekrar sonrası aynı işlemi yanaklar ve çene arasında uygulayın. 
Yanaklar için Yüz Yogası
  • 5. Dudak ve Ağız Çevresi için : İki işaret parmağınızı gülümseme çizgilerine yerleştirin ve hafifçe bastırarak gerdirin. Dudaklar ve cilt gerginken ağzınızı bağırıyormuşçasına açarak A, U ve dudaklar içe dönük şekilde O sesi çıkarın. Bu esnada dudaklar ve cilt daha fazla gerilmeli. Böylece bu bölgedeki kasları tetikleyerek güçlendirmiş olacaksınız.
Dudak ve Ağız Çevresi için Yüz Yogası
  • 6. Boyun ve Gıdı Bölgesi için : Parmaklarınızı birleştirerek, işaret parmağınızı köprücük kemiklerine yerleştirin. Aşağıdan yukarıya, boyundan çene kemiklerine kadar hafifçe bastırarak yukarı doğru sürün. Bu hareket ile kan dolaşımının sizi rahatlattığını hissedeceksiniz. Gıdı bölgesi için tüm gün ve her koşulda uygulanabilecek bir diğer egzersiz, dudakların ‘O’ sesi çıkartır biçimde uzatılarak dil ve damağın ağız içindeki havayı dışarı ve içeri itip çekecek şekilde yukarı aşağı hareket ettirilmesidir. Bu sayede gıdı bölgesindeki kaslar çalışır ve sarkmalar engellenebilir.
Yüz yogası ile birlikte artan kan dolaşımı ve kas hareketleri bakım uygulamaları için de ideal zamanlardır. Cildinizin metabolik hareketleri canlanırken ihtiyacı olan besleyici özleri daha kolay emer ve metabolizmaya dahil eder. Bu nedenle yoga sonrasında nemlendirici ve besleyici Üzüm Çekirdeği Yağı ile cildinizi besleyebilir ve daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer yüz egzersizlerini yatmadan önce uygulayanlardansanız yine yoga sonrası temiz cilde uygulayacağınız Nighty Night Gece Bakım kremi tüm gece boyunca cildinizi neme doyurur, arınmış ve dinlenmiş bir cilt ile güne başlamanıza yardımcı olur.

Düzenli egzersizle birlikte yüz yogası öncesi ve sonrası arasındaki farka siz de şaşıracaksınız. Yüz yogası göz çevresi kırışıklıklarını gidermede etkili olduğu kadar alın kırışıklıkları için de doğal ve sağlıklı bakım rutinlerinizden biri olacaktır. Özellikle yanaklar, boyun ve gıdı bölgesindeki düzenli çalışmayla birlikte yüz inceltme de yogayla birlikte mümkün hale gelmektedir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.