Alfheim Aromaterapi Blog

Bergamot Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Mar 01, 2023

Bergamot Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

 Antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkileriyle öne çıkan bergamot aromatik yağı, ciltteki leke ve sivilceleri tedavi etme özelliğine sahiptir. Bergamot yağı faydaları arasında yorgunluk ve endişeyi azaltma etkisi ön plana çıkar. Gıdadan kaynaklanan zehirlenmelerde bazı bakteri türlerini yok etmede etkili olabilir. Saçların daha sağlıklı uzamasını destekleyen bergamot yağının iltihapları azalttığı da bilinmektedir.

Ayrıca bu şifalı yağı farklı taşıyıcı yağlarla karıştırarak siyah nokta ve sivilceler için de kullanabilirsiniz. Yatıştırıcı etkisinden faydalanmak için bergamot yağı bir mendile damlatılabilir. Şampuanın içerisine eklenerek saçlara olan faydasından yararlanmak mümkündür. Yine taşıyıcı yağ ile seyreltilerek masaj yağı olarak kullanılabilir.

Bergamot yağıyla özellikle portakal ve limon gibi yağlar yanında odunsu kokular, lavanta ve ıtır yağları da oldukça başarılı şekilde uyum sağlar. Bu değerli yağın tek başına dahi kokusu diğer kokuları bastıracak kadar kuvvetlidir. Yağ hali bitkinin kendisinden daha fazla güçlü etkiye sahiptir.

Bergamot Yağı Nedir? 

Bergamot uçucu yağı soğuk presleme yöntemi ile bergamot ağacının meyvelerinden elde edilir. Çok hoş kokulu bir yağ olarak acımsı bir tada sahiptir. Botanik adı Citrus Aurantium Bergamia olan bergamot ılıman ülke bitkisidir ve turunçgiller ailesinden gelir. Kabuk kısmı limon sarısı olan, küre ya da armut şeklinde meyveleri vardır. Bergamot aromatik yağı bu meyvelerin kabuklarında soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir. Aromaterapi bergamot yağı faydaları sebebiyle sıklıkla yararlanılan bir alandır. Bergamot yağının rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi aromaterapide sıklıkla kullanılmasına neden olur.

Bergamot Yağı Ne İşe Yarar?

Bergamot uçucu yağı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde çok işe yarayan bir yağ çeşididir. Sivilce lekesi ve diğer cilt lekelerinin ortadan kaldırılmasında etkilidir. Ciltteki yaraların iyileşmesinde de etkili olan bu yağ, ciltteki melanin dengesini sağlayarak cilt tonunu eşitler. Bergamot yağının bir diğer etkisi de stresin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaya yardımcı olmasıdır. Aynı zamanda bronzlaştırma etkisi de vardır. Bronzlaştırıcı yağ olarak kullanılabilir. Bergamotta bulunan vitamin ve mineraller sağlığa olumlu etki yapar. Bergamot yağı ne işe yarar sorusunu yanıtlarken bergamotun az miktarda kafein içerdiğini de belirtelim. Bu yağ aynı zamanda antibakteriyel ve antidepresan olarak da kullanılabilir.

Bergamot Yağı Neye İyi Gelir?

Bergamot yağının olumlu etkileri arasında cilt lekelerinin giderilmesi de vardır. Ciltte güneşten kaynaklanan, sivilcelerden kaynaklanan lekelerin tedavisinde kullanılabilir. Hücreleri yenileme etkisi olan bu yağ, yaşlanmayı da geciktirir. Flavonoid içeriği sayesinde kaygı ve stresi azaltır. Beyindeki dopamin ve serotonin dengesinin ayarlanmasında etkilidir. Bergamot uçucu yağı faydaları arasında iltihap giderici özelliği de bulunur. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde de olumlu etki yapar. Antiseptik özellikleriyle ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Sedef hastalığı, egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Cildi rahatlatma etkisi vardır. Düzenli kullanıldığından cildi yatıştırır ve rahatlatır. Cilt rahatsızlıklarında etkili bir yağ seçeneğidir. Deri üzerindeki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Saç derisi sağlığını korumak için kullanılabilir.  

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot yağının en bilindik faydası cilt üzerindeki etkileridir. Ciltte oluşan lekeleri ortadan kaldırmak için tercih edilebilir. Ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak cildin yenilenmesini ve genç görünmesini sağlar. Cilt sağlığında olumlu etkileri olduğu gibi saç sağlığında da olumlu etkileri vardır. Saç derisini besler saç derisindeki rahatsızlıkları giderir. Dengeleyici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Vücut ve zihin üzerinde olumlu etkiler yapar. Bedenin ve ruhun dinlenmesi ve stresten uzaklaşmasında etkilidir. Kasları rahatlatarak uyumaya yardımcı olur. Ağrı kesici özelliği vardır. Sivilce ve yara izlerinin tedavisinde oldukça etkili olan bergamot uçucu yağı masaj yağı olarak da tercih edilebilir. Bergamot yağının içeriği sebebiyle aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğunu söyleyebiliriz.

Bergamot yağının insan vücudu için sağladığı faydalar oldukça fazladır. İnsan vücudu üzerinde oluşabilen türlü rahatsızlıkların ya da çeşitli duygudurum bozukluklarının tedavi sürecinde bergamot yağı kullanılabilir.  

Güzel bir koku aroması yaydığı için bergamot esansı formunda da kullanım alanı sunar. Parfümlerin içerisinde bulunan koku kalıcılığını sağlayan fiksatör görevini üstlenmesi için bergamot yağı kullanılabilir. Bergamot yağı, sahip olduğu baharatlı ve taze aromasının getirisiyle parfüm endüstrisinde ve aromaterapi alanında kullanılır. Geleneksel aromaterapi içerisinde bergamot yağını yoğun şekilde barındırır.  

Bergamot yağı farklı yağlar ile buluştuğunda yeni nitelikler edinebilir. Lavanta, paçuli, ylang ylang, okaliptus, ıtır, karanfil gibi çeşitli uçucu yağlarla karıştırıldığında aroma artırıcı veya dengeleyici özellikler gösterebilir. Alfheim Aromaterapi'de tamamen doğal içerikli uçucu yağ çeşitlerini inceleyebilirsiniz. 

Bergamot Yağının Cilde Faydaları 

Bergamot yağı cilde nasıl kullanılır sorusunun cevabı oldukça merak edilir. Bergamot esansiyel yağı cilde oldukça iyi gelen ve pozitif etkiler yaratan bir yağ türüdür.

Detoksifikatör özelliği taşıyan bergamot yağı, akne ve sivilce oluşumlarının önlenmesinde ve tedavi süreçlerinde önemli bir yere sahiptir. Ciltteki yağ oranını azaltarak siyah nokta ve sivilcelerin ortaya çıkmasını önler. Eğer sivilce ve siyah noktalar çoktan oluşmuşsa bergamot yağını kullanarak bölgelerin temizliğini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda uçuk oluşan noktalara da uygulayabilirsiniz. 

Bergamot esansı çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavi süreçlerinde yararlanılan bir yağdır. Sedef ve egzamaya sahip ciltler için olumlu etkiler gösterir. Bergamot yağı banyo esnasında kullandığınız çeşitli sabunlarınıza veya yıkandığınız suya eklenerek kullanıldığında, cilde sağladığı olumlu etkiler gözlemlenebilir.  

Cilt hassasiyetini minimum seviyeye düşürmek için bergamot yağının cilde uygulama yapılmadan önce taşıyıcı yağlar kullanılarak seyreltilmesi gerekir. Bergamot yağı cilde sürüldüğünde doğal böcek kovucu görevi görür. Yağlı ciltler üzerinde kullanılan bergamot yağı, sebum düzenleyici rolü üstlenir. Cilde doğru şekilde uygulayarak rahatlama hissi sağlayabilirsiniz. 

Bergamot Yağının Saça Faydaları 

Saç uzatmak gibi bir gayeniz var ise bergamot yağı bu süreçte kullanımınıza uygun bir yağ türüdür. Bergamot yağı, içeriğindeki doğal uyarıcılar sayesinde oksijen ve besinleri saç köklerine sağlıklı şekilde ileterek saçın uzamasını sağlar. Yeterli besini edinen saç lifleri, uzama etkisini göstermeye başlar.  

Zengin antioksidan ve antimikrobiyal içerikli bergamot yağı, oksidatif stresin etkilerini savuşturmak için önemli rol üstlenir. Kuru ve mat saçlarınızın parlamasını sağlayan bergamot yağının formül içeriği, aynı zamanda sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardım eder.  

Saç derisine uygulanan bergamot yağı, birikmiş kimyasalları uzaklaştırmanızı sağlar böylece saç derinizi temizler. Antimikrobiyal niteliğe sahip bergamot yağı, saç derinizde bakterilerin üremesini önler. Antiseptik özellik taşıyan ve çokça yağ asidi barındıran yapısı sayesinde kabarık saçları düzgün biçime sokabilmenize yardım eder.  

Bergamot Yağı Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi uçucu yağlar içerisinde bulunan bergamot yağı, masaj seansları için tercih edilebilecek seçeneklerdendir. Dilediğiniz taşıyıcı yağlarla karıştırıp uygulayabilirsiniz.  

Bergamot yağını 2-4 damla olacak şekilde kullandığınız şampuanınıza ya da vücut yıkama ürünlerinizin içerisine ekleyebilirsiniz. Taşıyıcı yağlar ekleyerek seyrelttiğiniz bergamot yağını saç diplerinize uygulayabilirsiniz.  

Yatıştırıcı etki yaratan bergamot yağı; oda spreyi, mum ya da tütsü gibi aroma dağıtıcı ürünlerin içerisine eklenebilir böylece sağladığı sakinleştirici özelliğinden yararlanabilirsiniz.  

Buhurdanlığın su haznesine 3-4 damla kadar yalnızca bergamot yağı ya da farklı bergamot yağının yağlarla karışımı eklenip kullanılabilir.  

Taşıyıcı yağ ile seyreltilen bergamot yağı detoksifikatör niteliğinden faydalanılarak akne, sivilce veya siyah nokta bulunan bölgelere uygulanabilir.  

Difüzyona 3-4 damla eklenerek gevşeme ve sakinleştirme etkisinden faydalanılabilir.  

Bergamot yağını uyguladıktan sonra güneşe maruz kalmamanız gerekir. 

Bergamot Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Bergamot yağı cilde faydaları ve olumlu etkileri için ilk önce taşıyıcı bir yağla seyreltmek ve sonra uygulamak gerekir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağı, gibi yağlar taşıyıcı yağ olarak seçilebilir. Seçilen taşıyıcı yağdan bir çay kaşığı alınır bir çay kaşığı taşıyıcı yağa bir iki damla bergamot yağından eklenerek seyreltme yapılabilir. Seyreltilen yağ doğrudan sivilce ya da güneş lekeleri üzerine sürülebilir. Sürdükten sonra birkaç saat bekleterek (bir gece de bekletebilirsiniz) ılık suyla temizlenir. Bergamot yağı cilde nasıl kullanılır yanıtlarken bergamot yağını sürdükten sonra güneşe çıkmamak gerektiğini de belirtelim.

Bergamot Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Bergamot yağını saç için kullanılırken de mutlaka seyreltilmelidir. Seyreltme işleminde bir taşıyıcı yağ kullanılır. Saç için uygulanacaksa bu taşıyıcı yağ jojoba yağı gibi bir yağ olabilir. Seyreltme işlemi yapılırken bir çay kaşığı taşıyıcı yağa birkaç damla yağ eklenir. Elde edilen yağ saç diplerine masaj yapılarak uygulanabilir. Bergamot yağı saça faydaları ve olumlu etkilerinden yararlanmak için düzenli bakım yapmak önemlidir. Haftada bir kere saça bergamot yağının uygulaması yapılabilir.

Bergamot Yağı Nasıl Yapılır?

Bergamot yağı nasıl yapılır sorusunu yanıtlarken bergamot yağının bergamot ağacının meyvelerinden elde edildiğini söyleyebiliriz. Bu meyveler vitamin ve mineral açısından çok zengindir. Soğuk pres yöntemi ile meyvelerden elde edilen yağ da çok zengin içeriğe sahip olur. Soğuk pres yöntemi doğal yöntemle yağ çıkarmayı sağlar. Zorlu bir yöntemdir ve sonucunda az yağ elde edilir.

Bergamot Yağı Nerelerde Kullanılır?

Bergamot yağının kullanım alanı arasında özellikle kozmetik ve aromaterapi oldukça önemli bir yer tutar. Parfüm endüstrisinde bergamot yağından oldukça fazla yararlanılır. Bergamot yağı nasıl kullanılır diye düşünüyorsanız parfüm ya da oda spreyi olarak da kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Hem dezenfektan hem de hoş kokulu sprey olarak kullanabilirsiniz. Bergamot yağını su ile karıştırarak solüsyon hazırlayabilir, evinizi bu solüsyonla daha hijyenik ve hoş kokulu hale getirebilirsiniz.

Bergamot Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Bergamot yağının kokusu neye iyi gelir?

Bergamot yağının hoş ve etkili kokusu stres, kaygı ve depresyona iyi gelir.

- Bergamot yağı kilo verdirir mi?

Bergamot yağının metabolizmayı hızlandırma özelliği vardır. Bu sebeple de kilo vermeye yardımcı olma olasılığı yüksektir.

- Bergamot yağı yüze sürülür mü?

Bergamot uçucu yağı direkt olarak yüze sürülmez. Taşıyıcı yağ ile seyreltilerek yüze uygulanması gerekir.

- Bergamot yağı içilir mi?

Bergamot yağını ılık suya karıştırarak içebilirsiniz.

- Bergamot yağı çaya konur mu?

Bergamot yağını suya olduğu kadar çaya da koyarak içmeyi tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.