Alfheim Aromaterapi Blog

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

hindistan cevizi yağı faydaları

Hindistan cevizi yağı son dönemde sağlıklı beslenme trendleri arasında gösterilen popüler besin kaynaklarından biridir. Türk mutfağında daha çok toz halinde kullanımına alışkın olunan Hindistan cevizinin besleyiciliği oldukça yüksektir. Hindistan cevizi yağı da bu meyveden elde edilen ve doymuş yağ oranı çok yüksek olan bir yağ çeşididir. Doymuş yağlar sınıfında olması nedeniyle söz konusu ürünün sağlıklı olup olmadığı konusunda uzmanlar farklı görüşlere sahiptir.

Hindistan cevizi yağı ile ilgili araştırılan konuların başında doğal olarak bahse konu besin kaynağının faydaları gelir. Düzenli tüketildiği sürece kilo kontrolünü sağlayan Hindistan cevizi yağı, sindirim sorunlarına, ağız sağlığına ve şeker kontrolüne iyi gelir.

Hindistan cevizi yağının farklı şekilde elde edilme yolları vardır. Bunlardan ilki yağın doğal yollarla, güneşte bekletilerek elde edilme şeklidir. Kabuğundan ayrılan Hindistan cevizleri 1 günden az olmamak üzere güneşte bekletilir. Kuruyan Hindistan cevizleri katı meyve sıkacağından geçirilerek yağ elde edilir. Uygulanan diğer yöntemde ise Hindistan cevizinin kurutulması için fırından istifade edilir. Fırında kurutulan Hindistan cevizinin yine aynı yöntemle yağı çıkarılarak bu besin ortaya çıkar.

Alfheim % 100 saf, doğal yollarla elde edilen ürünlerle öne çıkan bir markadır. Hindistan cevizi yağı temini ve insanların bilinçlenmesi konusunda gerekli gayreti gösteren markanın ürünlerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Satın alacağınız ürünler ile kendinizi değerli, sağlıklı, neşeli, özgün ve iyi hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağının bilinen birçok faydası vardır. Her ne kadar doymuş yağlara tereddütle yaklaşan bilim insanları olsa da Hindistan cevizi yağının çok faydalı olduğunu savunan da birçok uzman görüşü bulunur. Söz konusu besin kaynağının faydalarını aşağıda bulabilirsiniz.

İltihabı önler.

Saf Hindistan cevizi yağı, antioksidan olarak kabul edilir. Aynı zamanda inflamatuvar özelliği de bulunan yağ iltihabı azaltır. Bunun yanında anti bakteriyel yapıya da sahip olan bu ürün ile gargara yapıldığında ağız enfeksiyonlarında da azalma görülür. Ağız kokusu ve plak oluşumunu gidermede de bu mucize besinin etkilerinden istifade edebilirsiniz.

Tokluk hissi yaratır.

Hindistan cevizi yağı, diğer doymuş yağ türlerinden farklı olarak içeriğinde LCT ve MCT bulundurur. Söz konusu içerikler yağ yakımını hızlandırır. Bu da bahse konu besinin açlığı azalttığı ve kilo kaybına yardım ettiği görüşünü güçlü kılar. Ayrıca MCT'lerin Alzheimer hastalığının tedavisine de katkı sağladığı yönünde uzman görüşleri vardır. Fakat bu alanda yapılan bilimsel çalışmaların yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

Kan şekerini dengeler.

Hindistan cevizi yağı, vücuttaki insülin dengesini sağlamada da çok etkilidir. Bu faydası ile diyabetin etkin şekilde yönetilmesini teşvik eder.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizinin sağlıklı yaşam ya da hastalıkların tedavisine etkisi olduğu gibi cilde de önemli faydaları vardır. Bu kapsamda bilinen faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yukarıda da değindiğimiz gibi Hindistan cevizi yağının iltihap önleme etkisi doğal olarak cilde de faydalı bir durumdur. Bu nedenle kozmetik sektöründe Hindistan cevizi yağından sıklıkla istifade edilir.
 • Topikal şekilde cilde uygulaması yapıldığında cildin nemlenmesini sağlar. Cildin nemli yapısını korumasında da bu besin etkilidir.
 • Kış aylarında yaygın olarak karşılaşılan dudak çatlaması sorununun çözümünde etkili bir besindir.
 • Cildi çevreden gelen toksin ve kirlerden korur.
 • Hasarlı dokuların iyileştirilmesine destek olur. Nemlendirici özelliği, cildin kısa sürede iyileşerek pürüzsüz bir görünüm almasını sağlar.
 • Kızarıklıkları gidererek cildin doğal görünümüne kavuşmasına yardımcı olur.
 • Her ne kadar güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi olsa da güneş kremlerinin alternatifi değildir.
 • Egzama semptomlarının hafiflemesine destek olur.
 • Yanıkların iyileştirilmesinde etkili bir besindir.
 • Tırnak diplerini güçlendirir ve tırnak kırılmalarına engel olur.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Kısa bir araştırma yaptığınızda, Hindistan cevizi yağının saça faydaları ile ilgili de birçok araştırmanın var olduğunu görebilirsiniz. Hatta piyasadaki saç kremlerinin büyük bir kısmının içeriğinde söz konusu ürünün varlığı dikkat çeker. Bahse konu yağ, saça kolay bir şekilde nüfuz ederek protein kaybının önlenmesine yardımcı olur. K vitamini ve demir içeren bu doymuş yağ, saçların hızlı şekilde uzamasına destek olan E vitaminini de bünyesinde barındırır.

Saç diplerinde oluşan mantar ve kepek probleminden birçok insan rahatsızlık duyar. Hindistan cevizi yağı, nemlendirme özelliğinden kaynaklı mantar ve kepeğin yok edilmesini sağlar. Saç diplerindeki bakterileri öldürür. Ayrıca bu yağın saç dökülmesini azalttığı yönünde yapılan bilimsel çalışmalar vardır. Saça parlaklık vererek hacim kazanmasını sağlayan Hindistan cevizi yağının kozmetik açıdan çok sayıda faydasının olduğu ağırlıklı olarak kabul gören bir görüştür.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı kullanımında bir kısım hususlara dikkat etmek gerekir. Bu besin kaynağının faydaları her ne kadar fazla ise de bazı zararları da olabilir. Besinin kullanım hususları göz önünde bulundurularak söz konusu zararlı etkiler ortadan kaldırılabilir. Hindistan cevizi yağı şu şekilde kullanılır:

 • Yüze peeling olarak uygulamak isterseniz Hindistan cevizi yağını esmer şeker ya da deniz tuzu ile karıştırılarak kullanabilirsiniz. Uygulama sonrasında yüz, ıslak ya da ılık bir bez ile silinir.
 • Nemlendirici bir krem gibi Hindistan cevizi yağını kullandığınızda yüzünüze ince bir tabaka şeklinde nazikçe sürmelisiniz. Uygulama sonrasında yüz yıkama jeli ile yüzünüzü temizlemelisiniz.
 • Hindistan cevizi yağı makyaj temizleyici gibi kullanılabilir. Hatta su geçirmeyen maskaraları temizlemek için dahi bu besinden yararlanılabilir.
 • Dudak çatlakları ile uygulayacaksanız bal ya da esmer şeker ile karıştırarak kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yatmadan önce dudağınıza bu karışımı uygulayabilirsiniz.
 • Ayak terleme sorunu olan kişiler Hindistan cevizi yağını düzenli kullanarak ter sorununun üstesinden gelebilirler.
 • Mobilyaları parlatmak için bu besin kullanılacaksa öncelikle mobilyanın küçük bir bölgesinde deneme yapılmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Hindistan cevizi yağı saç bakımı alanında yıllardan beri yaygın olarak kullanılan bir ürün çeşididir. Şampuan ve saç bakım kremi gibi pek çok saç bakım ürünü, içeriğine bakıldığında hammadde olarak hindistan cevizi yağı içermektedir. Saç köklerini güçlendirip besleyerek saçın çoğalmasına ve hızlı uzamasına destek olduğu için kullanımı oldukça yaygındır. Saç üzerinde olduğu gibi hindistan cevizi yağı kaşa faydaları da aynıdır. Kıl köklerini güçlendirerek daha gür çıkmasına olanak sağladığı için tercih edilir.

Belirli aralıklarla ve düzenli kullanılarak saça hindistan cevizi yağı uygulanıldığında, gözle görülür faydaları olduğu kullananlar tarafından dile getirilir. İçeriğinde barındırdığı E,K vitaminleri ve demir etken maddesiyle saç için en doğal bakımı sağlar. Masaj yapılarak kan dolaşımını hızlandırmaya yarayan bu yağ çeşidi, saç derisini beslediği için kökten uca saç deri problemlerine çözüm sunar ve saçların daha parlak, hacimli ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Antioksidan bakımından zengin hindistan cevizi yağı yüze faydaları saymakla bitmemektedir. Kurumuş ve pullanmış cildi nemlendirerek cildin doğal nem dengesini korur ve cildinizin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasına yardımcı olur. İçeriğindeki antioksidan, ince kırışıklıkları açarak cildin daha genç ve diri görünmesini sağlar.

Akne tedavisinde, ürünlerin içeriğinde bulunan hindistan cevizi yağı yüze faydası, yüzdeki bakteri ve mantar oluşumunu azaltmaktır. Aynı zamanda ciltteki koyu lekeleri ve hiperpigmentasyonu azaltarak, cilt tonunu eştiler ve cildinizin daha aydınlık ve canlı görünmesini sağlar.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Doğal yağlar arasında en yaygın olarak bilinen ve tüketilen yağlardan biri de hindistan cevizi yağıdır. Doğal olduğu için de hamilelikte tüketilebilir mi sorusu sıkça sorulmaktadır. Doğal hindistan cevizi yağı kullanımında kullanan kişinin herhangi bir sağlık sorunu olmadığı takdirde bir uzmana sorularak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Nerelerde Kullanılır?

Hindistan cevizi yağının yaygın olarak kullanıldığı sektör alanı kozmetiktir. Cilde dost, besleyici ve nemlendirici özelliği olan bu besin, kozmetik sektöründeki birçok markanın ürün geliştirmesine ilham vermiştir. Hindistan cevizi yağının tercih edildiği alanlardan biri de gıda sektörüdür. Gıda alanında kullanılan bu besin aşağıdaki amaçlarla tercih edilir.

 • Yemek pişirme yağı olarak tercih edilebilir.
 • Tost ya da kızarmış ekmeklerin üzerine sürülebilir.
 • Yumurta pişirmek ya da mısır patlatmak maksadıyla kullanılabilir.
 • Bitkisel yağ ile yapılan yemeklerdeki yağ ihtiyacı için tercih edilebilir.  

Hindistan Cevizi Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok farklı kullanım alanına sahip hindistan cevizi yağı sağlıklı, organik bir yağdır. Ancak ne olursa olsun kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalar şu şekildedir:

 1. Eğer ilk kez kullanacaksanız, alerjik reaksiyona karşı ufak bir miktar cildinizde denedikten sonra kullanmanız tavsiye edilir.
 2. Yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı bir yağ olmasına rağmen çok yüksek sıcaklıkta kullanılması tavsiye edilmez.
 3. Besin olarak kullanımında, günde 2-3 kaşıktan fazla kullanılmaması tavsiye edilir.
 4. Alırken kozmetik amaçlı mı yoksa gıda ürünü mü olduğunu göz önünde bulundurarak kullanım amacına yönelik tüketilmesi önemlidir.

Sayısız faydası olan hindistan cevizi yağını satın alırken, organik ve saf ürün olup olmadığına dikkat etmek sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle doğru ve güvenilir yerlerden temin edilmesi gerekir. Siz de organik ürün kullanmaktan yanaysanız, Alfheim/Alfheim Aromaterapi sayfamızı ziyaret edebilir ve gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Hindistan Cevizi Yağı Saçı Uzatır mı?

Hindistan cevizi yağının saça uygulanması ile de sıklıkla karşılaşılır. Bu besin kaynağının saçı uzatma etkisinin olduğunu ortaya koyan bilimsel çalışmalar vardır. Yağı şu şekilde saçınıza uygulayabilirsiniz.

 • Saçınıza uygulanacak yağın 1 tatlı kaşığı kadar olması yeterli olacaktır. 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı yağı karıştırarak saç diplerine nazikçe uygulayın. Fazla kullanmanız, saçınızın yağlı görünmesine neden olur.
 • Uygulama sonrasında saçlarınıza bone takmanız yağın saç diplerine nüfuz etmesi açısından daha uygun olacaktır.
 • Yağ uygulamasından 1 saat sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı uzun yıllardır saç bakımı amacıyla kullanılan bir besindir. Bu yağ ile saç derisine masaj yapılırsa saç derisine yoğun oksijen sağlanır. Kökleri beslenen saçlar doğal olarak daha kolay ve hızlı uzar.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflatır mı?

Hindistan cevizi yağı, taşıyıcı yağlar arasında yer alan çok amaçlı bir yağdır. Bu yağın tokluk hissi verdiği ve zayıflamaya yardımcı olduğu yönünde de açıklamalar yapan bilim insanları vardır. Hindistan cevizi yağının zayıflatma etkisi, kullanıcıya tokluk hissi vermesinden kaynaklıdır. Yağın metabolizmaya etkisi dolaşımı hızlandırması ile de bağlantılıdır. Daha hızlı çalışan metabolizma sindirimin daha kolay olmasını sağlar. Kolay sindirim de beraberinde kilo kaybını getirir.

 Hindistan cevizi yağının bir kısım tedavi ya da takviyeler için kullanıldığı esnada da kilo kaybına neden olduğunu görebilirsiniz. Örneğin yağ, sindirim sistemindeki bakteri enfeksiyonu sorunu için kullanılıyorsa kısa süre içerisinde ishale neden olabilir. Ayrıca kolesterol problemi olanların bu besini kullanması tavsiye edilmez. Bunun yanında karaciğer rahatsızlığı olanların da Hindistan cevizi yağını kullanması uygun değildir. Yağın bayat tüketilmesi durumunda da ishal ve kilo verme sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle ürünlerin kullanımında bilinçli hareket edilmesinde fayda vardır.

Yoğun AR-GE çalışmalarından sonra elde edilen Alfheim ürünleri ile kendinizi her daim sağlıklı ve huzurlu hissedebilirsiniz. Siz de sağlıklı bir yaşam prensibi ile hayatınızı kolaylaştıran ürünlere ihtiyaç duyuyorsanız web sitemizi inceleyebilirsiniz.

Rafine ve Saf Hindistan Cevizi Yağı Farkı Nedir?

Rafine ve saf hindistan cevizi yağı arasındaki temel fark, bu yağın işlenme sürecidir. İkisi farklı süreçlerden geçerek kullanıma hazır hale getirilir.

Saf hindistan cevizi yağı, taze hindistan cevizinden elde edilir ve işlenmemiş haldedir. Bu nedenle, içeriğinde doğal olarak bulunan vitaminler, mineral ve antioksidanlar muhafaza edilir. Organik hindistan cevizi yağı, beyaz renkte ve hafif bir hindistan cevizi kokusuna sahiptir. Daha çok kozmetik alanda olmakla birlikte saf hindistan cevizi yağı yüze kullanımı açısından pek çok kozmetik ürününün içeriğinde hammadde olarak kullanılmaktadır.

Rafine hindistan cevizi yağı ise, rafine edilerek ve birçok işlemden geçirilerek farklı katkı maddeleri ile karıştırılır. Bu süreçte yağın kokusu, lezzeti ve besin değeri kaybolabilir. Genellikle daha uzun bir raf ömrüne sahip olmak için kimyasal katkı maddeleri içerebilir ve daha fazla işlemden geçtiği için daha uygun fiyatlıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Saklanır?

Hindistan cevizi yağı, doğru şekilde muhafaza edildiğinde uzun süre tazelik ve kalitesini koruyabilir. İşte hindistan cevizi yağını nasıl doğru bir şekilde muhafaza edeceğinizle ilgili bazı ipuçları:

 1. Serin ve kuru bir yerde saklanılması tavsiye edilir.
 2.  Doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
 3. Hava almayan bir kapta muhafaza edilmelidir.
 4. Kapağının sıkıca kapatıldığından emin olunmalıdır.

Hindistan cevizi yağını doğru bir şekilde muhafaza ederseniz, uzun süre tazelik ve kalitesini koruyabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.