Alfheim Aromaterapi Blog

El Kuruluğu Nedenleri, El Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Mar 01, 2023

El Kuruluğu Nedenleri, El Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Güzel ve bakımlı bir görünümün en dikkat çekici unsuru zarif ve pürüzsüz eller… Bu nedenle ellerin bakımına en az vücudun yüz ve boyun kısmı kadar özen göstermek gerekiyor. Ellerde sıklıkla karşılaşılan sorun ise kuruluk. Birçok kişi tarafından şikayet edilen el kuruluğu cildin doğal nem bariyerinin zarar görmesiyle oluşuyor. Gün içerisinde birçok olumsuz etkiye maruz kalan eller, vücudun diğer kısımlarına göre kurumaya daha meyilli oluyor. Cildin doğal nem bariyerinin bozulmasıyla ortaya çıkan elde kuruluk hassasiyet, elastikiyet kaybı ve kızarıklık gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Peki el kuruluğuna ne iyi gelir? Gelin bu soruyu cevaplamadan önce "el kuruluğu neden olur?” ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

El Kuruluğu Neden Olur? 

Gün boyunca farklı yüzeyler ve eşyalarla sürekli temas halinde bulunan ellerin sık sık yıkanması hijyen açısından büyük önem taşıyor. Sürekli su ve sabunla yıkanan ellerde zaman içerisinde kuruluk yaşanması kaçınılmaz oluyor. Güneşin zararlı ışınları, soğuk hava, temizlik için kullanılan kimyasallar ve yaşlılık da cildin nemini yitirmesine neden olan unsurlar arasında yer alıyor. 

Nemini yitiren cilt, dış tehditlere ve alerjenlere karşı açık bir hale geliyor. Bunun sonucunda ise elin üstünde kızarıklık, tahriş, gerginlik ve çatlak gibi sorunlar da görülmeye başlanıyor. Özellikle el kızarıklığı görünüm açısından en çok şikayet edilen konuların başında geliyor. 

El kuruluğu eğer önlem alınmazsa zaman içerisinde elastikiyet kaybı yaşanmasına da sebep oluyor. Elastikiyetini kaybeden ciltte erken yaşta kırışıklıklar oluşarak yaşlı bir el görünümü meydana geliyor.      

Bazen yaşanan kuruluk elin farklı kısımlarını daha çok etkileyebiliyor. Elin üst kısmında oluşan kuruluk kadar avuç içi kuruluğu da sıklıkla karşılaşılan bir sorun oluyor. Avuç içi kısmında daha yoğun yaşanan kuruluk pul pul dökülmeye, çatlaklara ve avuç içindeki çizgilerin belirginleşmesine yol açarak ellerin görünümünü olumsuz etkiliyor.   

El Kuruluğuna Çözüm

El kuruluğu ve beraberinde yaşanan sorunların çözümüne yönelik en etkili yöntem; cilde kaybettiği nemi geri kazandırmak. Kuru eller için çözüm sunan nemlendirici krem ve yağları düzenli olarak kullanmak cildin neme doyarak eski sağlıklı görünümüne kavuşmasını sağlıyor. Kullanılacak ürünlerin nemlendirme seviyelerinin mevsime ve ellerin kuruluk oranına göre belirlenmesi oldukça önemli. Yaz ayları için içeriğinde güneş koruyucusu da bulunan hafif nemlendirici kremleri tercih edebilirsiniz. Kış aylarında yaşanan soğuk havalardan fazlasıyla etkilenen ya da yaz kış her daim kuruluk sorunu yaşayan eller için yoğun nemlendirici yapısıyla öne çıkan doğal yağları kullanabilirsiniz. 

Cildin doğal nem bariyerini onarmak için sadece nemlendirmek yeterli olmuyor. Aynı zamanda besleyici içeriklere sahip olan ürünler ile ellere eksiksiz bir bakım gerçekleştirmek gerekiyor. Kimyasalların cildi dış etkenlere karşı koruyan nem bariyerine zarar verdiğini göz önünde bulundurursak saf, doğal ve katkısız içerikli nemlendirici ürünlere yönelmek en faydalı çözüm oluyor. 

Alfheim Aromaterapi ürünleri bitki ve tohum özlerinden elde edilen doğal yağlarla ellerinize ihtiyaç duyduğu nemi sağlıyor. İçeriğinde bulunan fenolik bileşikler sayesinde antioksidan özelliğe sahip olan Alfheim Hindistan cevizi yağı, cildi gözenekleri tıkamadan etkili bir şekilde nemlendirerek el kuruluğu sorununa çözüm sunuyor. Cilt tarafından çabuk emilen ve yağlı bir his bırakmayan Hindistan cevizi yağını düzenli olarak kullanarak ellerinizi ipeksi bir pürüzsüzlüğe ve yumuşaklığa kavuşturabilirsiniz. 

Özellikle kış aylarında çok kuruyan ve yıpranan elleriniz için yoğun bir nemlendirme arıyorsanız Alfheim badem yağı tam size göre! İçeriğinde bulunan A, B ve E vitaminleri sayesinde cildi besleyici ve onarıcı etkisi de bulunan badem yağını dilerseniz losyon ve kremler için baz olarak kullanabilirsiniz. Doğanın mucizesi badem yağı sayesinde hayalini kurduğunuz genç, sağlıklı ve canlı görünüme sahip ellere kavuşabilirsiniz.    

El Kuruluğunu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Günlük hayatta birtakım noktalara dikkat ederek ve ufak değişikler yaparak el üstünde kızarıklık ve kuruluk sorunlarını yaşamaktan kurtulmak mümkün. 

El kuruluğunu önlemenin yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Eller için yoğun nem sağlayan doğal ve besleyici bakım kremleri ve yağlarını düzenli olarak kullanmak,
  • Elleri çok soğuk ve sıcak su ile yıkamaktan uzak durmak,
  • Kış aylarında eldiven kullanarak elleri soğuk havanın kurutucu ve yıpratıcı etkisinden korumak, 
  • Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına karşı ellere güneş koruyucu krem uygulamak,
  • Ellerin, temizlik yaparken kullanılan kimyasal içerikli temizleyiciler ile temasını eldiven kullanarak engellemek.

Elleriniz için kullanmanız gereken bakım kremleri ve yağlarını doğal içerikleriyle öne çıkan Alfheim Aromaterapi ürünleri arasından seçerek el kuruluğunu en etkili şekilde önleyebilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.