Alfheim Aromaterapi Blog

Paçuli (Patchouli/ Tefarik) Yağı'nın Hikayesi

Mar 01, 2023

Paçuli (Patchouli/ Tefarik) Yağı'nın Hikayesi


Paçuli Yağı Faydaları


Paçuli yağı kokusu, yüzyıllardır egzotik, oryantal ve rahatlatıcı etkisiyle insanoğlunun gözde kokularından birisi olmuştur. Tatlı odunsu, topraksı, tütsülü ve ağır kokusunu kokladığınızda paçuli bitkisi ve bu bitkinin yapraklarından elde edilen paçuli yağının neden bu kadar etkileyici olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
 
Bu yazımızda Güneydoğu Asya’nın etkileyici kokularını keşfetmeye devam ediyoruz. Endonezya ve Filipinlerden tüm dünyaya yayılan ve bir dönem hippilerin egzotik ve oryantal kokusu nedeniyle sıklıkla kullandıkları Patchouli Yağı, bu haftaki konuğumuz olacak.
 
Çin ve Ayurvedik tıp geleneklerinden klasik Yunan geleneklerine kadar sağlık alanında kullanılan paçuli, diğer adıyla tefarik yağı cilt, beden ve ruh sağlığımız için doğal ve etkili bir destekçi olarak kullanılagelmiştir. Gastrointestinal yetersizlik, ağrı, uykusuzluk, anksiyete, varis, yaralar ve diğer cilt rahatsızlıklarında paçuli yağı faydaları kendisini göstermektedir.
 
Kuru, yağlı, karma, hassas cilt tiplerinde kullanımı uygun olan paçuli yağı, saç bakımında da yağlı, kuru, normal ve kepekli saçlar için ideal bir doğal bakım desteğidir. Antibakteriyel, dezenfektan ve  antienflamatuar etkisiyle cildi iyileştirir. Akne, sivilce ve cilt iltihaplarını gidermede yardımcı olur. Yara ve kesiklerde taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş paçuli yağı kullanılabilir.
Paçuli Yağı Faydaları
 
Ruhsal alanda da öfke, gerginlik, depresyon, stres, yorgunluk, anksiyete gibi zihinsel sorunlarda yatıştırıcı ve rahatlatıcı etki gösterir. Topraksı ve balzamik kokusu köklere dönme, gerçek nedeni keşfetme ve rahatlamada yardımcı olur. Kalıcı ve dip notalı profili nedeniyle parfüm endüstrisinde de sıklıkla tercih edilir.
Parşömen kağıtlarını paçuli yaprakları ile tütsüleyerek mürekkeplerini paçuli yağı ile harmanlayan Çinliler, uzun yıllar boyunca güzel kokulu ve dayanıklı kalabilen parşömenler üretmiştir. Paçuli yağı kokusuyla böcekleri ve akarları da kendinde uzaklaştırır.
 
Budist rahipler paçuli yağını kutsal banyolarında tercih etmişlerdir. Mistik, topraksı, odunsu keskin kokusu zihni yavaşlatıp berraklaştırır ve olup bitenleri daha net kavramamıza yardımcı olur.
Paçuli Yağı 

Paçuli Yağı Nedir?

Sömürgeleşme ile birlikte Doğa Asya’dan Avrupa’ya taşınan kokulu kumaşlar, paçulinin tanınmasının başlangıcı olur. Paçuli, çok beğenilen ve uzun süre kalıcı olan kokusuyla parfüm endüstrisinin en çok tercih ettiği doğal bileşenler arasında gelir. Yoğun ilgi ve talep ile birlikte paçuli yağının endüstriyel üretimi de 19. yy’da başlar ve ticari yağ üretimi gerçekleştirilir. Zamanla unutulan bu mistik kokuyu tekrar hatırlatanlarsa hippiler olacaktır. Böylece patchouli yağı faydaları tekrar hayatımıza girmiş olur. Mistik ve oryantal kokusu hippileri cezbeder ve tıpkı yüzyıllar önce Budist rahiplerin yaptıkları gibi giysilerini ve çamaşırlarını paçuli yağı ile kokulandırırlar. Bu koku onları kötü enerjiden ayrıca böcek ve haşerelerden koruyacaktır.

 
Uzun yıllardır kullanılan bir bitki olan Paçuli, olgun yapraklarından distilasyon yoluyla elde edilen yağının kokusu sayesinde oldukça meşhur olmuştur. Hasat edilmiş genç yapraklar bir süre daha kurutularak yağ eldesi için uygun hale gelmesi beklenir. Tıpkı yağın kendisi gibi yapraklarda bekledikçe kokuları olgunlaşır ve güzelleşir. Kısaca paçuli yağı nedir sorusuna değindik. Şimdi gelin birlikte paçuli yağının faydaları nedir, paçuli yağı ne işe yarar ve paçuli yağı kullanımı nasıl olmalıdır bunlara göz atalım.
 
Paçuli Yağı Nedir 

Paçuli Yağı Ne İşe Yarar? Paçuli Yağının Faydaları


Yüzyıllar boyunca cilt ve zihin dengeleme ve iyileştirme için, Budist rahiplerinden 1960’lı yılların renkli simaları hippilere kadar herkesin kişisel koku olarak kullandığı, kalıcı ve mistik kokusuyla Avrupa parfümörlerinin favori uçucu yağlarından biri olan paçuli, Çin, Hindistan ve Uzakdoğu tıbbında cilt rahatsızlıkları için kullanılmıştır. Küçük yaralar, çatlaklar gibi cilt rahatsızlıkları için paçuli yağının kullanıldığı bilinmektedir.
 
Zihin alanında, öfke, gerginlik, depresyon ve anksiyete için kullanıldığında zihni dengeler ve kök endişelerin keşfedilerek ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Sedatif-yatıştırıcı etkisiyle kişisel ve ortam kokulandırılmasında tercih edilebilir.
 
Antienflamatuar etkisiyle strese bağlı iltihaplanma ve gerginlikte Lavanta, Itır, Ylang Ylang, Yasemin ve Ölmez çiçekle iyi uyum sağlar. Ayrıca tüm Citrus yağlarını da paçuli ile harmanlayabilirsiniz.
 
Güçlü antioksidanlardan biri olan E Vitamininden 15 kat yüksek antioksidan kapasitesi, cilt korunmasında ve yenilenmesinde de paçuli uçucu yağının kullanımının önemli olduğunu gösterir. Detoks etkili yapısı ciltteki serbest radikallere karşı cildi korur ve cildin tazelenmesine destek olur.
 
Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır? 

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır?


Paçuli yağının cilt iyileştirme ve zihin dengeleme alanında kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Her uçucu yağda olduğu gibi etkin ve güvenli kullanım için doğru seyreltme oranları ve doğru yağ seçiminin burada da önemli olduğu unutulmamalı. %32 patchouli alcohol içeriğiyle Alfheim Paçuli Yağını güvenle kullanabilirsiniz.
 
Uçucu yağların kullanım alanı ve amacına bağlı olarak doğru oranda seyreltilmesi, istenilen sonucu almak için çok önemlidir. Bu konuda size yardımcı olacak olan Alfheim Uçucu Yağları Seyreltme Tablosuna, sıkça sorulan sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.
 
Paçuli yağını akne ve sivilce sorunlarına karşı; Lavanta, Sandal, Vetiver, Itır, Ölmez Çiçek ve Bergamot uçucu yağları ile karıştırabilir ve sonrasında Alfheim Tamanu Taşıyıcı yağı ile seyreltebilirsiniz. Yüz uygulamalarında harman içeriğindeki uçucu yağ toplamının %5’i geçmemesine dikkat edin. Ve her zaman daha düşük oranlarda başlayarak uygulama yapın.
 
Alerji ve cilt hassasiyeti için; papatya, ıtır ve ölmez çiçek uçucu yağları, paçuliye iyi eşlik ederler. Sonrasında uçucu yağları Alfheim Sarı Kantaron Yağı ile harmanlayın. Temiz bir pamuk yardımıyla ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz.
 
Stres ve yorgunluk için; paçuli yağını, lavanta, ıtır, ylang ylang, yasemin, ölmez çiçek ve limon yağı ile karıştırılarak bir hava yayıcı yardımıyla ortamınızı kokulandırın. Sakinleştirici ve aydınlatıcı atmosferle birlikte kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Masaj deneyimi için aynı uçucu yağları Susam Yağı ile seyrelterek rahatlatıcı ve zihin dengeleyici bir bakım rutini oluşturabilirsiniz.
 
Paçuli yağının yüksek antioksidan kapasitesi, yağı cilt bakımı için ideal bir bileşen haline getirir. Göz ve çevresi, boyun ve dekolte bölgesi yaşlanma karşıtı bakımda Alfheim Üzüm Çekirdeği yağıyla birlikte muhteşem bir ikili oluşturlar.
 
Uzak Doğu'nun egzotik kokularını bizlere taşıyan cesur tüccarlara, bu kokuyu bizlerle buluşturmak için çalışan Güney Amerika’dan Endonezya’ya tüm çiftçilere, paçuliyi tekrar hatırlamamızı sağlayan hippilere ve bize bu tüm güzellikleri verdiği için Hayata sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ona duyduğumuz minnetle, en kaliteli uçucu yağları sizlerle buluşturmak bizim için tarifsiz bir mutluluk kaynağı. Bir sonraki durağımızda, başka bir doğa mucizesini birlikte keşfedene kadar hoşçakalın! Teşekkürler Hayat!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.