Alfheim Aromaterapi Blog

Paçuli Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Paçuli Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?
 

Paçuli, Asya'ya özgü ve Asya kültüründe önemli bir yere sahip aromatik ve tropik bir bitkidir. Paçuli yağı ise bitkinin yapraklarından elde edilir. Geniş kullanım alanına sahip bu yağ kozmetikten tütsü yapımına ve parfümeri yapımına kadar birçok alanda kullanılır. Paçuli yağı faydaları açısından çok eskiden beri bilinen bu değerli bitkinin yüzyıllardır kullanım amaçlı olarak tarımı yapılır. 

Paçuli kokusu faydaları açısından da eskiden beri kullanılan bir yağ olmuştur. 1800'lü yıllarda Hindistan'dan İpek Yolu ile Avrupa’ya getirilen ipek, halı ve kilimlerin güveden ve haşeratlardan korunması amacıyla paçuli bitkisi kullanılırdı. Hatta ürünlerin orijinalliği de bu kokularına bakılarak anlaşılırdı. Bitkinin kokusu 60’lı yıllardaki özgür ve bağımsız ruhlu hippiler arasında oldukça popülerde olmuştur. Bu yazımızda sizlere Paçuli yağı ne işe yarar sorusuna cevap verirken sıklıkla merak edilen paçuli yağı nasıl kullanılır sorusunu da cevaplayacağız.

Paçuli Yağı Nedir?

Sömürgeleşme ile birlikte Doğa Asya’dan Avrupa’ya taşınan kokulu kumaşlar, paçulinin tanınmasının başlangıcı olur. Paçuli, çok beğenilen ve uzun süre kalıcı olan kokusuyla parfüm endüstrisinin en çok tercih ettiği doğal bileşenler arasında gelir. Yoğun ilgi ve talep ile birlikte paçuli yağının endüstriyel üretimi de 19. yy’da başlar ve ticari yağ üretimi gerçekleştirilir. Zamanla unutulan bu mistik kokuyu tekrar hatırlatanlarsa hippiler olacaktır. Böylece patchouli yağı faydaları tekrar hayatımıza girmiş olur. Mistik ve oryantal kokusu hippileri cezbeder ve tıpkı yüzyıllar önce Budist rahiplerin yaptıkları gibi giysilerini ve çamaşırlarını paçuli yağı ile kokulandırırlar. Bu koku onları kötü enerjiden ayrıca böcek ve haşerelerden koruyacaktır.

Uzun yıllardır kullanılan bir bitki olan Paçuli, olgun yapraklarından distilasyon yoluyla elde edilen yağının kokusu sayesinde oldukça meşhur olmuştur. Hasat edilmiş genç yapraklar bir süre daha kurutularak yağ eldesi için uygun hale gelmesi beklenir. Tıpkı yağın kendisi gibi yapraklarda bekledikçe kokuları olgunlaşır ve güzelleşir. Kısaca paçuli yağı nedir sorusuna değindik. Şimdi gelin birlikte paçuli yağının faydaları nedir, paçuli yağı ne işe yarar ve paçuli yağı kullanımı nasıl olmalıdır bunlara göz atalım.

Paçuli Yağı Ne İşe Yarar?

​​Yüzyıllar boyunca cilt ve zihin dengeleme ve iyileştirme için, Budist rahiplerinden 1960’lı yılların renkli simaları hippilere kadar herkesin kişisel koku olarak kullandığı, kalıcı ve mistik kokusuyla Avrupa parfümörlerinin favori uçucu yağlarından biri olan paçuli, Çin, Hindistan ve Uzakdoğu tıbbında cilt rahatsızlıkları için kullanılmıştır. Küçük yaralar, çatlaklar gibi cilt rahatsızlıkları için paçuli yağının kullanıldığı bilinmektedir.

Zihin alanında, öfke, gerginlik, depresyon ve anksiyete için kullanıldığında zihni dengeler ve kök endişelerin keşfedilerek ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Sedatif-yatıştırıcı etkisiyle kişisel ve ortam kokulandırılmasında tercih edilebilir.

Antienflamatuar etkisiyle strese bağlı iltihaplanma ve gerginlikte Lavanta, Itır, Ylang Ylang, Yasemin ve Ölmez çiçekle iyi uyum sağlar. Ayrıca tüm Citrus yağlarını da paçuli ile harmanlayabilirsiniz.

Güçlü antioksidanlardan biri olan E Vitamininden 15 kat yüksek antioksidan kapasitesi, cilt korunmasında ve yenilenmesinde de paçuli uçucu yağının kullanımının önemli olduğunu gösterir. Detoks etkili yapısı ciltteki serbest radikallere karşı cildi korur ve cildin tazelenmesine destek olur.

 • Kalp dostu bir yağdır. Özellikle kalp hastalıklarının önlenmesi amacıyla sürekli kullanılması da önerilir.
 • Paçuli uçucu yağı faydaları arasında kalp damar tıkanıklığının önüne geçmesi de yer alır. 
 • Ciltte etkileri açısından önemli bir yağdır. Cilt lekelerini önlemesi yanı sıra cildi de onarır.
 • Cildin temizlenmesini sağlar ve nemini de dengeler. Cildin daha iyi görünmesini sağlar.
 • Paçuli yağı düzenli kullanıldığında ciltte yaşlanmayı geciktirici bir etkisi de bulunur.
 • Paçuli yağı faydası arasında doğal bir sinek kovucu olduğunu da sayabiliriz. Kokusu karasinek veya sivrisinek gibi haşeratlar tarafından sevilmediği için bu tarz haşeratların doğal yolardan kovulmasını sağlar.
 • Saçlarda meydana gelen kepeklerin doğal yollarla ortadan kaldırılmasında etkilidir.
 • İçeriğindeki maddeler sayesinde saç köklerini de besler.

Paçuli Yağı Neye İyi Gelir?

Paçuli yağı neye iyi gelir sorusunu yanıtlamadan önce paçuli bitkisi ve paçuli yağı nedir sorularına cevap vermek doğru olacaktır. Paçuli bitkisi; koyu yeşil yapraklıdır ve ortalama 1 metreye kadar ulaşan sapları vardır. Paçuli kelimesi ise Tamilce dilinden gelir ve ‘Patchai’ kelimesinden türetilmiştir. Yeşil yaprak anlamına gelir. Paçuli yağı da bitkinin yapraklarının su buharıyla distilasyon yapılmasıyla elde edilir. Bu faydalı bitkiye halk arasında tefarik de denilir. Paçuli bitkisinin güçlü ve odunsu bir kokusu vardır. Aynı zamanda balzamik ve misk kokusunu da barındırır. Afrodizyak etkiye sahip bu bitki genellikle Endonezya ve Filipinler’de bulunur.

Zihni dengeleyen bir yağdır. Bu açıdan depresyon, gerginlik, anksiyete ve öfke gibi sorunlar için kullanıldığında etkili sonuçlar verdiği görülmüştür. Sedatif yatıştırışı etkisi de vardır. Ortamların kokulandırılmasında da kullanılır. Çok güçlü antioksidan kapasitesi sayesinde saç ve cilt için oldukça faydalı bir yağdır. Saçların güçlenmesini, cildin yenilenmesini sağlar. İçeriğindeki maddeler sayesinde detoks etkisi vardır. Bu da cildin yenilenmesini ve yaşlanma etkilerine karşı daha güçlü durmasına yardımcı olur.

Paçuli Yağının Faydaları Nelerdir?

Paçuli yağı kokusu, yüzyıllardır egzotik, oryantal ve rahatlatıcı etkisiyle insanoğlunun gözde kokularından birisi olmuştur. Tatlı odunsu, topraksı, tütsülü ve ağır kokusunu kokladığınızda paçuli bitkisi ve bu bitkinin yapraklarından elde edilen paçuli yağının neden bu kadar etkileyici olduğunu daha iyi anlayacaksınız. 

Bu yazımızda Güneydoğu Asya’nın etkileyici kokularını keşfetmeye devam ediyoruz. Endonezya ve Filipinlerden tüm dünyaya yayılan ve bir dönem hippilerin egzotik ve oryantal kokusu nedeniyle sıklıkla kullandıkları Patchouli Yağı, bu haftaki konuğumuz olacak.

 Çin ve Ayurvedik tıp geleneklerinden klasik Yunan geleneklerine kadar sağlık alanında kullanılan paçuli, diğer adıyla tefarik yağı cilt, beden ve ruh sağlığımız için doğal ve etkili bir destekçi olarak kullanılagelmiştir. Gastrointestinal yetersizlik, ağrı, uykusuzluk, anksiyete, varis, yaralar ve diğer cilt rahatsızlıklarında paçuli yağı faydaları kendisini göstermektedir.

Kuru, yağlı, karma, hassas cilt tiplerinde kullanımı uygun olan paçuli yağı, saç bakımında da yağlı, kuru, normal ve kepekli saçlar için ideal bir doğal bakım desteğidir. Antibakteriyel, dezenfektan ve  antienflamatuar etkisiyle cildi iyileştirir. Akne, sivilce ve cilt iltihaplarını gidermede yardımcı olur. Yara ve kesiklerde taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş paçuli yağı kullanılabilir.

 • Aromaterapide, parfümeri ve kozmetik yapımında sıklıkla kullanılır.
 • Kan dolaşımını uyarır. Bu sebeple sıklıkla selülit masajlarında tercih edilir.
 • Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde kullanılır.
 • Her cilt tipine uygun bir yağdır. Cildin yenilenmesini sağlar.
 • Yaşlanma etkilerinin azalmasını sağlarken kırışıklıkların oluşmasını da yavaşlatır.
 • Cilt lekelerine karşı etkilidir. 
 • Akneli ciltler için destekleyici olarak kullanılabilir.
 • Egzama, dermatit tarzındaki problemlerin giderilmesinde tercih edilir.
 • Kılcal damar problemi ya da gül hastalığı gibi sorunların tedavisinde tekili sonuçlar verir.
 • Zihinsel durumu dengeler.
 • Kepeği önler. Yağlı ve kepekli saçlar için rahatlıkla kullanılabilir.
 • Tırnak sararması yanı sıra tırnak kırılması gibi problemlerde başka bir yağla seyreltilerek kullanılabilir.
 • Doğal bir karasinek ve sivrisinek kovucudur.

Paçuli Yağı Cilde Faydaları

Paçuli yağı cilde faydaları açısından eskiden beri sıklıkla tercih edilen yağlardan birisidir. Cildi nemlendirirken hem akne hem de leke karşıtı bir bakım da yapar. İçeriğindeki yüksek antioksidan sayesinde ciltteki kırışıklıkların önlenmesi amacıyla da kullanılır. Tüm cilt tipleri için uygun bir yağdır. Günlük cilt bakım rutinine kolaylıkla ve güvenle dâhil edilebilir.

Paçuli Yağı Saça Faydaları

Paçuli yağı saça faydaları açısından etkileri kanıtlanmış yağlardan birisidir. Ciltteki faydaları gibi saç derisi açısından da faydalıdır. Saç derisi kaynaklı problemlerin çözümünde kullanılır. Yağ oranını dengelemesi açısından yağlı saçlarda kullanılabilir. Kepek oluşmasını engeller. Saçları besler ve daha hızlı uzamasını sağlar. Aynı zamanda yeni saç oluşumunu da artırır.

Paçuli Yağı Nasıl Kullanılır?

Paçuli yağının cilt iyileştirme ve zihin dengeleme alanında kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Her uçucu yağda olduğu gibi etkin ve güvenli kullanım için doğru seyreltme oranları ve doğru yağ seçiminin burada da önemli olduğu unutulmamalı. %32 patchouli alcohol içeriğiyle Alfheim Paçuli Yağını güvenle kullanabilirsiniz.

Uçucu yağların kullanım alanı ve amacına bağlı olarak doğru oranda seyreltilmesi, istenilen sonucu almak için çok önemlidir. Bu konuda size yardımcı olacak olan Alfheim Uçucu Yağları Seyreltme Tablosuna, sıkça sorulan sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.

Paçuli yağını akne ve sivilce sorunlarına karşı; Lavanta, Sandal, Vetiver, Itır, Ölmez Çiçek ve Bergamot uçucu yağları ile karıştırabilir ve sonrasında Alfheim Tamanu Taşıyıcı yağı ile seyreltebilirsiniz. Yüz uygulamalarında harman içeriğindeki uçucu yağ toplamının %5’i geçmemesine dikkat edin. Ve her zaman daha düşük oranlarda başlayarak uygulama yapın.

Alerji ve cilt hassasiyeti için; papatya, ıtır ve ölmez çiçek uçucu yağları, paçuliye iyi eşlik ederler. Sonrasında uçucu yağları Alfheim Sarı Kantaron Yağı ile harmanlayın. Temiz bir pamuk yardımıyla ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz.

Stres ve yorgunluk için; paçuli yağını, lavanta, ıtır, ylang ylang, yasemin, ölmez çiçek ve limon yağı ile karıştırılarak bir hava yayıcı yardımıyla ortamınızı kokulandırın. Sakinleştirici ve aydınlatıcı atmosferle birlikte kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Masaj deneyimi için aynı uçucu yağları Susam Yağı ile seyrelterek rahatlatıcı ve zihin dengeleyici bir bakım rutini oluşturabilirsiniz.

Paçuli yağının yüksek antioksidan kapasitesi, yağı cilt bakımı için ideal bir bileşen haline getirir. Göz ve çevresi, boyun ve dekolte bölgesi yaşlanma karşıtı bakımda Alfheim Üzüm Çekirdeği yağıyla birlikte muhteşem bir ikili oluşturlar.

Paçuli Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cildin yenilenmesi, akne ve cilt lekesi gibi sorunların giderilmesinde etkili bu yağ için sıklıkla paçuli yağı cilde nasıl uygulanır sorusu gündeme gelir. Öncelikle bu yağın cilde direkt uygulanmaması gerektiğini söyleyerek bu soruyu yanıtlayabiliriz. Sabit bir yağla seyreltmek gerekir. Eğer akneye meyilli bir ciltte kullanılacak ise jojoba yağıyla seyreltme yapılabilir. Aynı yağ ile seyreltildiğinde normal ciltlerde rahatlıkla kullanabilir. Eğer kuru ve cilt lekesi meyilli bir ciltte kullanılacak ise susam yağı veya üzüm çekirdeği yağıyla seyreltilme yapılabilir. Tefarik yağı faydaları açısından vücut, yüz ve saç bakımında da farklı yağlarla seyreltilerek kullanılabilir. 50 ml’lik sabit bir yağa 5 veya 10 damla kadar eklenerek kullanılabilir.

Paçuli Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Patchouli yağı faydaları açısından hem saça hem de saç hastalıklarına karşı oldukça etkili doğal bir yağdır. Yağlı saç sorununuz varsa paçuli yağını kullanabilirsiniz. İçeriği sayesinde saçların kuvvetlenmesini sağlar. Kullandığınız şampuanın ya da saç kreminin içerisine birkaç damla paçuli yağı koyarak çalkalayarak kullanabilirsiniz. Düzenli kullandığınızda etkilerini kısa sürede görebilirsiniz.

Paçuli Yağı hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Paçuli Yağı Mideye İyi gelir mi?

Paçuli yağı, mide ve bağırsak işlevlerinin sağlıklı şekilde yürütülmesine destek olur. Aynı zamanda yiyeceklerin ayrıştırılmasına ve besinlerin düzgün şekilde emilmesini de destekler. Diyet takviyesi şeklinde de kullanılabilir.

Paçuli Yağı İçilir mi?

Paçuli yağı bir fincan çaya ya da bir bardak suya 2 veya 3 damla şeklinde eklenerek içilebilir.

Paçuli Yağı Yüze Sürülür mü?

Paçuli yağı direkt olarak yüze sürülmemelidir. Başka yağlarla seyrelterek yüze masaj yaparak uygulanabilir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.