Alfheim Aromaterapi Blog

Tıraş Sonrası Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Mar 01, 2023

Tıraş Sonrası Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Tıraş olan çoğu kişi, tıraş sonrasında oluşan kızarıklıklardan ve tahrişten şikayetçidir. Özellikle bir süre sakal uzattıktan sonra tıraş olan kişiler, tıraş sonrasında boyunlarının ve yüzlerinin tahriş olduğunu fark eder. Eğer siz de bu durumdan şikayetçiyseniz üzülmeyin! Yalnız değilsiniz, tıraş olduktan sonra yüzde ve boyunda meydana gelen tahriş, çoğu erkeğin başına gelen bir durumdur.

Tıraş tahrişi, herkesin başına gelir ve tıraş olmayı rahatsız edici bir tecrübeye dönüştürür. Özellikle tıraştan sonraki bir veya iki gün boyunca yüzünüzün ve boynunuzun çeşitli yerlerinin kızarıp kaşınması, tıraş olma fikrini iyice rahatsız edici kılar. Fakat, bu sorunun çözümü sandığınızdan çok daha basittir; Alfheim'ın sizin için hazırladığı bu rehberde yer alan tüyolar sayesinde traş sonrası tahriş sorununun üstesinden kolayca gelebilirsiniz!

Tıraş Sonrası Meydana Gelen Tahrişin Nedenleri

Tıraş olduktan sonra yüzün tahriş olması büyük oranda kuruluk ve sürtünme kaynaklıdır. Özellikle cildin aşırı kuru olması durumunda tahriş olmak kaçınılmazdır. Hatta, sakal tıraşı sonrası tahriş sorununun sakallar uzunken başladığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi, sakalların fazla uzun olması durumunda, sürekli sürtünmeye ve kuruluğa sebep olarak cildinizi tahriş etmesidir.

Sakal tahrişi, cildinizde traştan sonra tahriş oluşmasının başlıca nedenleri arasında olduğundan, düzenli bir erkek sakal bakımı rutiniyle, cildinizin tahriş olmasını kolaylıkla önleyebilirsiniz. Üstelik, düzenli sakal bakımı yapmak, yalnızca sakallarınızı kestiğinizde oluşan tahrişi önlemekle kalmaz, sakallarınızın cildinizi tahriş etmesini de önler.

Tıraş sonrası oluşan tahrişin bir diğer sebebi de tıraş öncesi hazırlık süreciyle ilgilidir. Cildinizi ve sakallarınızı nemlendirip yumuşatmadan tıraş olmak, kullandığınız tıraş bıçaklarının kör ya da kalitesiz olması, tıraş bıçağını gereğinden fazla sert kullanmak gibi sebepler cildinizin traş olduktan sonra tahriş olmasını kaçınılmaz yapar.

Tıraş Sonrası Tahriş Nasıl Önlenir?

Tıraş sonrası tahriş, yalnızca birkaç basit adım ile önlenebilecek bir sorundur. Yapmanız gereken başlıca şeyler arasında düzenli bir şekilde cildinize bakım yapmak, sakalınız uzunsa doğru bir sakal bakımı rutinine sahip olmak ve tıraştan sonra tahrişi önlemek için bazı adımları uygulamak yer alır. Eğer bu adımlar hakkında daha fazla şey öğrenip tıraş sonrası tahriş sorununa çözüm bulmak istiyorsanız, Alfheim'ın size vereceği tüyoları iyi bir şekilde uygulayarak kısa sürede çok daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz!

Tıraş Öncesi Bakım Nasıl Olmalıdır?

Tahrişi ve cildinizin zarar görmesini önlemek için düzenli bir bakım rutinine sahip olmanız gerekir. Bu sebeple, tıraş öncesi bakım, daha sakalınızı ilk uzatmaya karar verdiğiniz an başlar diyebiliriz. Sakallarınız uzadıkça cildiniz aşınır, kurur ve sürtünme ile cildinize zarar verir. Ancak, doğru bakım yöntemleri sayesinde hem sakalınızı daha güzel bir görünüme kavuşturmanız hem de sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkündür. Bu noktada, Alfheim Aromaterapi tarafından sunulan erkek sakal bakımı ürünlerini sakal bakım rutininize ekleyerek çok daha sağlıklı bir cilde sahip olmanız hiç zor değil.

Sakal bakımının yanı sıra cilt bakımı da doğal olarak tıraş sonrası tahrişi önlemek için yapabileceğiniz uygulamalar arasında yer alıyor. Doğru erkek cilt bakım ürünleri ile kendinize en uygun cilt bakım rutinini tutturabilir, cildinizin tahriş olmasını önleyebilirsiniz. Üstelik, düzenli cilt bakımı yaparak cildinizi her türlü tahriş ve hasara karşı koruyabilirsiniz.

Düzenli bir bakım rutininin yanı sıra, tıraştan öncesinde yapabileceğiniz birkaç basit şey de tahrişi büyük oranda önler:

  • Tıraştan önce ılık bir duş almak ya da sakallarınızı ılık suyla yıkamak, sakallarınızı yumuşatır ve cildinizin tahriş olmasını önler. 
  • Tıraş olurken kullanacağınız tıraş köpüğünü dikkatli seçmek tıraş bıçağının daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayacağı için tıraş sonrası tahriş sorununu bir nebze önler.
  • Kullanacağınız tıraş bıçağı da tahrişi önlemede önemli rol oynar. Kör ya da iyi kesmeyen bir bıçakla tıraş olursanız cildinizin tahriş olması kaçınılmazdır. Bu sebeple, mümkünse her tıraş olduğunuzda yeni bir tıraş bıçağı kullanmalısınız.

Tıraş Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Tıraş öncesinde yapacağınız bakım ve ön hazırlıklar kadar tıraş sonrasında yapacağınız bakım da önem arz eder. Aşağıdaki adımları uygulayarak tıraş sonrası oluşabilecek tahriş ve yanmayı çözebilirsiniz:

  • "Tıraş sonrası yanmaya ne iyi gelir?" diyenlerin uygulayabileceği en bilinen yöntemler arasında yüzünüzü soğuk suyla yıkamak ya da buz kompresi yapmak yer alır. Bu yöntem sayesinde cildinizi rahatlatabilir ve yanmanın önüne geçebilirsiniz.
  • Tıraş sonrası bakımın önemli bir parçası da tahriş olan bölgenin daha da zarar görmemesini sağlamaktır. Tahriş olan bölgede çıkan sivilceleri sıkmamak ve bölgeyi sürekli kaşımamak en doğru hareket olacaktır.
  • Son olarak,  düzenli bir cilt bakım rutini tutturarak tahriş olmuş bölgenin kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem alarak tıraş sonrası tahriş olasılığını en aza indirebilir ve cildinizin daha uzun süre canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Alfheim Aromaterapi, sakal tahriş çözüm için sunduğu cilt bakım ürünleri ile, sizlere doğal ve etkili bir bakım rutini sağlar.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.