Alfheim Aromaterapi Blog

Evde Doğal Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Mar 01, 2023

Evde Doğal Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Araştırmaların gösterdiğine göre bir insanda ilk izlenim yaratırken en önemli etkenlerden birisi de ellerdir. Bakımlı el ve tırnaklar karşı tarafta kısa sürede olumlu bir görüş oluşturmanıza yardımcı olur. Genelde sadece güzellik salonlarında yapılan bir işlem olarak görülen tırnak bakımı aslında ev ortamında da yapılabilir. Evde doğal tırnak bakımı yaparken kullandığınız malzemeler ve yapacağınız işlemler tamamen sizin kontrolünüzde olduğundan bakımınızı istediğiniz gibi yapabilirsiniz. 

Tırnak derisi son derece ince ve geçirgendir. Dolayısıyla, tırnak bakımında kullanılan kimyasallar vücudumuza kolayca girebilir. Doğal tırnak bakımı, kimyasalların olumsuz etkilerinden kaçınmamıza yardımcı olur. Aynı zamanda tırnaklarımızı besleyen ve ihtiyaçlarını karşılayan malzemelerle yapılan doğal tırnak bakımı, tırnaklarımızın rengini ve şeklini korur. Şimdi, tırnak bakımı nasıl olmalı konusuna geçelim.

Evde Doğal Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal tırnak bakımı için yapmanız gereken ilk şey eğer tırnağınızda oje varsa silmek. Sonrasında bakıma hazır ellerinizi tırnak eti yumuşatma işlemi için bir kap ılık suyun içine damlatacağınız limon suyu ve yağ karışımında bekletebilirsiniz. Bu aşamada suyun içine tatlı badem yağı damlatabilirsiniz. Tırnak bakımı için doğal yöntemler arayanların ilk tercihlerinden birisi olan tatlı badem yağı, tırnak etlerinizi ve ellerinizi yumuşatır ve doğal tırnak bakımının sonraki aşamalarına hazırlar.

Yaklaşık 10 dakika ellerinizi ılık suyun içinde beklettikten sonra yumuşayan tırnak etlerinizi daha kolay temizleyebilir, tırnaklarınızı daha kolay şekillendirebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz tırnak peeling ya da tırnak bakım kürü varsa tırnak eti temizleme ve tırnak törpüleme aşamasından sonra uygulayabilirsiniz. Peeling ve tırnak bakım küründen sonra geriye sadece bakımını yaptığınız tırnaklarınıza önce oje bazı, sonra oje sürmek kalıyor. 

Tırnak Bakımı için Doğal Yöntemler

Tırnak bakımının birçok aşamasını doğal tariflerle yapmak mümkün. A, B ve E vitaminleri bakımından zengin olan tatlı badem yağı, tırnakların birçok ihtiyacını gideren doğal ürünlerden bir tanesi. Tatlı badem yağının yanı sıra zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı ve jojoba yağı tırnak bakımında faydalanabileceğiniz doğal yağlar arasında yer alıyor. Doğal yağları bakımdan önce ellerinizi yumuşatmak için kullandığınız suyun içerisine damlatabileceğiniz gibi direkt olarak tırnaklarınıza da uygulayabilirsiniz.

Doğal yağlar haricinde tırnak temizliği ve bakımı yaparken faydalanabileceğiniz doğal ürünler limon, elma sirkesi, bal ve yumurta sarısı olarak sıralanabilir. Limonlu su tırnaklarınızın beyazlıklarını korumalarına yardımcı olurken elma sirkesi tırnaklarınızı güçlendirir ve uzama sürecini hızlandırır. Tam bir A vitamini deposu olan yumurta sarısı bal ile karıştırılıp tırnak ve çevresine sürüldüğünde tırnakları güçlendirir, kırılmalarını önleyerek düzgün biçimde uzamalarını sağlar. 

Sağlıklı tırnak nasıl olur sorusunu doğal tırnak bakımıyla olur şeklinde cevaplayabiliriz. Tırnaklarınızın ihtiyaçlarını karşılarken hiçbir zarar vermeyen doğal tırnak bakım ürünleri, istediğiniz tırnak şekline kavuşmanızda size yardımcı olur. 

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal tırnak eti bakımı için en önemli noktalardan birisi de tırnak etleriyle sadece bakım yaparken uğraşmak, başka zamanlarda mümkün oldukça ellememektir. Gündelik hayatta tırnak etlerine yapılacak müdahaleler hem tırnak etlerinin yapısını bozar, hem de enfeksiyon riskini büyük ölçüde artırır. İçine limon suyu ve tercih ettiğiniz doğal yağları damlatarak hazırladığınız ılık suda ellerinizi beklettikten sonra yumuşayan tırnak etlerini içeri doğru iterek tırnak eti bakımına başlayabilirsiniz. 

Çoğu profesyonel tarafından yapılan tırnak eti kesme işlemi tırnakları bakteri ve mikroplara karşı daha savunmasız hale getirdiğinden evde doğal tırnak bakımı yaparken tırnak etlerinizi kesmeniz önerilmez. Eğer tırnak etlerinizi içeri doğru ittikten sonra görüntüden memnun kalmadıysanız jojoba yağı, zeytinyağı gibi yumuşatıcı özelliğe sahip yağları tırnağınıza uygulayabilirsiniz. Güçlü bir nemlendirme sağlayan bu yağları tırnağınızda beklettikten sonra tırnak etlerinizi yeniden içeri doğru itebilirsiniz. 

El ve Tırnak Temizliği için Püf Noktalar

Hijyen için ellerimizi sık sık yıkarken dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi ellerin nem dengesini bozmamak. Nem dengesini korumak için doğal sabun tercih edebiliriz. Ellerimizin nemini kaybetmemesi için her yıkamadan sonra ellerimizi kurulamamız gerekir. Aynı zamanda bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken eldiven takmak, tırnak eti iltihaplarının önüne geçerken aynı zamanda ellerin kurumasını engeller. Eldeki küçük kesik, ufak çaplı yaralanma gibi durumlarda limon yağı, selvi yağı gibi anti-mikrobiyel yağlardan faydalanılabilir. 

Ellerinizi yıkadıktan sonra tırnak fırçalarıyla tırnaklarınızın içini temizleyebilirsiniz. Tırnakların içinde kolayca kir ve yağ birikebileceği için tırnak içi temizleme işlemi önemlidir. Tırnaklarınızda ve tırnaklarınızın çevresinde bakteri, iltihap oluşumunu önlemek için doğal yağları kullanabilirsiniz. Örneğin, lavanta yağı tırnaklarda kullanıldığında hem tırnağı ve tırnak etlerini güçlendirir, hem de antibakteriyel özellikleriyle bölgede bakteri oluşumunu engeller. 

Uzun Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun tırnak bakımı diğer doğal tırnak bakımı süreçlerinden biraz farklıdır. Uzun tırnaklar yeterince güçlü değillerse kırılmaya meyillidirler. Tırnağın dayanıklılığı için haftada birkaç gün oje sürmeden tırnaklarınızın hava almasını sağlamanız iyi olabilir. Ojesiz geçirdiğiniz günlerde tırnaklarınıza lavanta yağı, susam gibi tırnak güçlendiren doğal yağlar uygulayabilirsiniz. Aseton gibi oje çıkaran ürünler tırnakların dayanıklılığını azalttığından bir kere sürdüğünüz ojeyi uzun süre kullanmanız uzun tırnaklarınızın kırılmasını engeller. 

Evde tırnak güçlendirme için kullanılan yağlar kadar önemli olan diğer bir unsur da oje bazı. Uzun tırnaklar için dayanıklılık artırıcı oje bazları hem tırnağın ojeden göreceği zararı azaltır, hem de tırnakların kısaltılmasını engeller. Uzun tırnaklar iç taraflarında bakteri ve mikrop barındırmaya meyilli olabileceğinden tırnak temizliğine dikkat etmek, gerekli durumlarda tırnak çevresine çay ağacı yağı gibi bakterilerle savaşan yağlar uygulanabilir. 

Tırnakların Sağlıklı Uzayabilmesi için Yapılması Gerekenler

Tırnakların sağlıklı uzamasının önündeki en büyük engel tırnak kırılmalarıdır. Tırnak kırılmalarını önlemek için doğal tırnak bakımı rutinlerinden faydalanabilirsiniz. Tırnakları güçlendiren yağlar tırnakların kırılmasını engeller ve tırnakların uzamasına yardımcı olurlar. 

Tırnaklarınızı törpülemek de tırnakların kırılmasını engeller. Tırnaklarınızı düzenli olarak törpülerseniz şekil bozukluklarının da önüne geçmiş olursunuz. Kıyafetimize ya da saçımıza takılıp tırnağımızın kırılmasını sağlayan ufak çiziklerden tırnaklarımızı törpüleyerek kurtulabiliriz. Dolayısıyla, tırnak nasıl uzatılır sorusuna güçlendiriciler ve törpüleme işlemi sayesinde diyerek cevap verebiliriz. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.