Alfheim Aromaterapi Blog

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Mar 01, 2023

Göz Altı Morlukları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları, göz altlarında oluşan koyu halka görüntüsünü ifade eder. Göz çevresinde gözlemlenebildiği gibi göz kapaklarında da görülebilir. Gözü çevreleyen dokunun cilt renginden daha koyu bir tona sahip olması, göz altı morluklarınız olduğunu gösterir.  

Göz altı morlukları neden olur sorusuna cevap olarak birçok farklı konu başlığı sayılabilir. Göz altı çevresinde hassas ve ince bir doku bulunması sebebiyle bu bölgede çevresel faktörlerin etkisi hemen gözlemlenebilir hale gelir.  

Göz altı morarması genetik faktörlerden kaynaklı olabilen bir durumdur. Kalıtımsal olarak normalden daha ince bir göz altı derisine sahip olmak, koyu halka görünümünün belirgin olmasına sebep olur. 

Düzensiz şekilde uyumak ya da gereğinden fazla uykuya vakit ayırmak, vücut için yeterli su ihtiyacınızı karşılayamamak, dengesiz beslenme, yorgunluk gibi birçok faktör göz çevresinde morluk oluşma ihtimalini artırır. 

Göz çevresi morluklarının geçmesi için düzensiz ve sağlıksız alışkanlıkların değiştirilmesi gerekir. Sağlıklı ve doğal içeriklerle hazırlanan çeşitli göz çevresi bakım ürünlerini kullanarak göz altı morluklarının oluşumunu engelleyebilir ve koyu halka görünümünü azaltabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Nedenleri 

Göz çevresinde morluk oluşumu, ince bir dokuya sahip göz altı dokusundaki değişimlerin hemen göze çarpar hale gelmesine sebep olur. Göz altı morarması neden olur sorusunun cevabı hem çevresel hem de genetik etkenleri kapsar.  

 • Genetik olarak, ten rengi koyu olanlarda ve alt göz kapaklarının daha ince bir deriye sahip olması durumunda hiperpigmentasyona yatkınlık durumu ortaya çıkar. Hiperpigmentasyon damar görünümünü artırarak daha koyu bir göz altı rengine sebep olur. 
 • Mevsimsel alerjiler göz altı morluk nedenlerinden olabilir.  
 • Zararlı alışkanlıklar, güneşe maruz kalma gibi çevresel etkenler göz altı halkaları görünümüne sebebiyet verir. 
 • Yeterli uykunun alınamaması durumunda ortaya çıkan uykusuzluk ya da gereğinden fazla uyumak, koyu göz çevresine sebep olur. 
 • Dehidrasyon durumu yaşanması, göz altı morluklarına davetiye çıkarır. Günlük yeterli su ihtiyacının karşılanamaması ve vücutta yoğun su kaybı oluşması koyu renk göz çevresi görünümü artırır. 
 • Bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon gibi çeşitli elektronik cihazların ekranlarından yayılan mavi ışığa fazla maruz kalmak, göz altı morluklarının oluşumunda önemli bir etkendir. 
 • Güneş kremi veya güneş losyonu uygulamadan tamamen korumasız bir biçimde güneş ışınlarına maruz kalmak, göz altında morluklar oluşturur. Melanin pigmenti güneş ışığıyla buluştuğunda sentezlenme gerçekleşir, bölgede pigmentasyon artar ve göz altı koyu renkli hale bürünür. 
 • Çeşitli göz rahatsızlıkları ve bozuklukları, göz altı morluklarını tetikleyen bir durum oluşturabilir. 
 • Yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar koyu göz altlarını yaratan sebeplerdendir. 
 • Yaşlanma süreci boyunca cilt dokusunda incelme yaşanmaya başladığı için göz altı morlukları oluşmaya başlayabilir. Bu süreçte cilt altı dokusunun kolajen ve yağ kaybetmesi, göz altı morluklarının oluşmasında başlıca sebepler arasındadır. 

Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer? 

Göz altı morlukları nasıl giderilir sorusuna verilebilecek cevaplardan biri, bazı günlük rutinlerin değiştirilmesi olabilir. Göz altı morlukları kalıcı çözümler sayesinde koyu halka görünümü azalabilir ve yeniden oluşması önlenebilir. 

 • Vücudun ihtiyacını karşılayabilecek kadar ortalama 8 saatlik düzenli çekilen uyku, gözlerdeki morarma ifadesinin giderilmesinde yardımcı olur. 
 • Sağlıklı bir beslenme düzeni oturtmak, göz altı halkalarını azaltmak için önemlidir. Yemek menülerine taze sebze ve meyve çeşitleri, sağlıklı yağlar, tam tahıllar ve yağsız proteinler gibi besinler eklemek önemlidir. Fazla kafein ve alkol tüketimini azaltmak, düzenli beslenme rutinine dahil edilebilir. 
 • Bol su içerek, vücudun yeterli miktardaki su ihtiyacını karşılayarak göz altı morluklarınızda azalma gözlemleyebilirsiniz. 
 • Doğal malzemeler ile yapılan göz altı maskeleri koyu halkaların görünümü azaltmada yardımcı olur. Salatalık maskesi uygulamak ya da çay poşetlerini gözlerde bekletmek gibi yöntemler izleyebilirsiniz. 
 • Soğuk kompres yöntemiyle göz altlarında bulunan torbaları ve oluşan şişkinlikleri dindirebilirsiniz. 
 • Görme bozukluğunuz varsa bozukluğunuza uygun gözlük veya lens kullanmak göz altı halkaları için olumlu etki gösterir. 
 • Göz altı morluğu görünümünü azaltmak için göz çevresinin sürekli nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Göz Altı Morluklarını Önlemek için Neler Yapılmalıdır? 

Göz altı morlukları sebebi ne olursa olsun oluşumunu engellemek için birçok yöntemden yararlanabilirsiniz. Doğal malzemeler kullanarak çeşitli maskeleri göz çevrenize uygulayabileceğiniz gibi doğal içeriğinden emin olduğunuz Alfheim göz çevresi bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz. 

UVA ve UVB ışınlarına fazla maruz kalmak göz altı morluklarını tetikleyici bir faktör olarak karşınıza çıkar. Zararlı güneş ışınlarından korunmak ve göz altındaki koyu halkaların oluşumunu engellemek için farklı yollardan yararlanabilirsiniz. UVA ve UVB koruyucu niteliğe sahip güneş kremlerine ya da çeşitli güneş losyonlarına başvurarak korumayı üst düzeyde sağlayabilirsiniz. Sürdüğünüz kremlere ek olarak güneş gözlüğü kullanmak da koruyuculuğu artıran bir hamle olur. 

Göz altı morluklarını önlemek için çeşitli göz çevresi bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Alfheim Aromaterapi'de bulunan tamamen doğal bitki içerikli bakım ürünleriyle daha sağlıklı bir göz çevresi görünümü elde edebilirsiniz. Doğal göz çevresi kremleri, kısa süre içerisinde gözle görülür iyileşme sağlar ve morlukların azalmasında etken bir rol oynar.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.