Alfheim Aromaterapi Blog

Gua Sha Taşı Nedir? Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?

Mar 01, 2023

Gua Sha Taşı Nedir? Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?
Gua Sha taşı, son dönemin en çok merak edilen bakım trendleri arasında. Renk ve mineral yapısına göre sınıflandırılan doğal taşlardan biri olan gua sha taşı, kişisel bakım rutinlerinde yerini almaya başladı. Oldukça popülerleşen yüz masaj taşlarına daha yakından bakıp kullanıcıların merak ettiği soruları cevaplandıracağımız bu yazımıza Alfheim Blog'dan erişebilirsiniz.

Gua Sha yüz masajının detaylarına değinmeden önce, gua sha nedir sorusunu cevaplayalım. Klasik Çin tıbbında bedenin enerji dengesini sağlamada yardımcı olacak nesnelerle yapılan masaja gua sha masajı denir. Uzun yıllar boyunca tüm beden için uygulanan bu masaj tekniği son dönemde yüz bakım rutinlerinde uygulanır hale geldi. Uzak Doğu'da uzun yıllardır uygulanan bu yöntem, lenfatik drenajda vücuda yardımcı olurken, uygulama bölgesindeki kan dolaşımını düzenler ve cildin daha etkin beslenmesini sağlar. Gevşeyen kaslar oksijene doyarken size de masajın keyfini çıkarıp rahatlamak düşer.

Gua sha masaj taşı, uygulamada önemli bir yer tutar. Genellikle bedenin enerjisinin dengelenmesine katkı sağlayarak negatif enerjileri nötrleyici doğal taşlar tercih edilmektedir. Şimdi gelin sırayla gua sha taşı masajı faydalarına daha yakından bakalım.


Gua Sha Taşı Faydaları

Gua Sha Taşı Faydaları
Gua Sha'nın doğal taşlarla uygulanan bir masaj yöntemi olduğundan bahsetmiştik. Gua Sha masajı faydalarını deneyimleyebilmek için doğru taş seçimi ve uygulama yöntemi önemlidir. Çünkü seçilen taşlarla bedenin enerji dengelenmesi hedeflenir. Ayrıca cilt tipinize uygun taşları tercih etmek gereklidir. Yüz masajında kullanılan taşlara geçmeden önce Gua Sha masajının yüzdeki faydalarına beraber göz atalım.
  • 1. Kasların gevşemesine yardımcı olur. Uygulamanın temelde bir masaj olduğunu unutmadan yüz kaslarınızın gevşeyerek rahatlamasını hedefliyoruz. Bu nedenle nazik hareketler uygulamanız gerekmektedir.
  • 2. Uygulama bölgesinde kan dolaşımı düzenlenir ve artar. Böylece cildiniz daha verimli beslenerek canlılık kazanmaktadır.
  • 3. Cilt altında ve lenfatik sistemde biriken toksik ve ödemlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • 4. Düzenli uygulama sonunda yüz kaslarının sıkılaşması ve hatların belirginleşmesine yardımcı olur. Bu maddeyi desteklemek için Gua Sha'nın yüz yogası ile birlikte bir bakım rutini olarak uygulanmasını tavsiye edebiliriz. Yüz Yogası uygulamaları ve detayları için Alfheim Blog'u ziyaret edebilirsiniz.
  • 5. Yüz yogası ile birlikte düzenli uygulamalarda sarkmalara karşı cildi destekler.

Gua Sha Taşı Hangi Taştan Olmalıdır? 

Gua Sha Taşı Hangi Taştan Olmalıdır?
Gua Sha masajında kullanılan taşlar, bedeninizin enerji dengelenmesine katkı sağlamayı hedefler. Bu nedenle hangi taşı kullanacağınız önemlidir. En sık kullanılan 3 Gua Sha taşını kısaca inceleyelim;

Yeşim Gua Sha Taşı : Ciltteki negatif enerjiyi dengeler. Huzur verici özelliği yeşim taşı faydaları arasında sayılabilir.
Pembe Kuvars Gua Sha Taşı : Yatıştırıcı etkisi olduğuna inanılır. Hassas ciltler için tercih edilebilir.
Ametist Gua Sha Taşı : Canlandırıcı etkisi olduğu iddia edilir. Enerji yüklüdür. Yağlı ciltler için daha uygun olduğuna inanılır.

Siz de ihtiyacınıza, zevkinize ve cilt tipinize uygun Gua Sha taşını seçerek yüz masaj rutininizi keyifli hale getirebilirsiniz.

Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?

Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?
Gua Sha masajı, Çin tıbbında bedenin enerji dengesine katkı sağlayacak taşlarla uygulanan bir masajdır. Peki bu taşlar nasıl kullanılmalıdır?

Öncelikle Gua Sha masajında kullanılacak taşların masaja uygun olarak üretildiğinden emin olmalısınız. Keskin kenarlı taşlar masaj için uygun değildir. Uygulanacak bölgeye uygun taş şeklini seçmek de önemlidir. Saç derisi için bir kenarı tırtıklı, çene ve boyun için uzun kenarlı Gua sha taşlarını tercih edebilirsiniz. Doğru cins ve şekilde Gua Sha taşını seçtikten sonra Gua Sha yüz masajı uygulama detaylarına birlikte bakabiliriz.
  • 1. Uygulama öncesi cildinizi temizleyin. Tüm bakım rutinlerinde beklenen sonucu almanın birinci şartı cildin temiz olmasıdır.
  • 2. Taşı, yüze kolay ve hasar vermeden uygulanması için cildinizi temizlik sonrası nemlendirin. Bunun için %100 doğal ve etkili aromaterapi ürünlerini tercih edebilirsiniz. Alfheim Firming Face Care Oil, cildin genç, sıkı ve dinamik yapısını korumak için 10 farklı doğal öz ile oluşturulmuş eksiksiz  bir cilt bakım serumudur. Gua Sha yüz masajı uygulaması öncesinde bu mucizevi serumu cildinize uygulayıp emilmesini bekleyin. Sıkılaştırıcı Firming Face Care Oil'i yüzünüze uyguladıktan sonra Gua Sha yüz masajına başlayabilirsiniz. Masaj ile birlikte yağ daha hızlı ve etkili şekilde emilir. Ayrıca masaj bakım ürününüzle birlikte cildin sıkılaşmasına yardımcı olur.
  • 3. Masajı yüzünüzle sınırlandırmayın. Boyun, dekolte bölgesi ve omuzları da dahil edeceğiniz bir masaj rutini kasları gevşeterek rahatlamanızı sağlar.
  • 4. Uygulama yönü her zaman aşağıdan yukarıya doğru olmalıdır.
  • 5. Yüz kaslarımız, bedenimizdeki en hassas kaslardandır. Bu nedenle uygulama sırasında taşı cildinize nazikçe bastırın.
  • 6. Gua Sha taşını soğuk olarak uygulamanız lenf drenajını daha etkili ve hızlı hale getirir. Uygulama öncesi Gua Sha taşını kısa bir süre buzdolabında bekletebilirsiniz. Böylece lenfler daha kolay çözünür ve akış kolaylaşır.
Genel hatlarıyla Gua Sha masajının detaylarına değindiğimiz bu yazımızın sonuna geldik. Gua Sha öncesi ve sonrası yüzünüzdeki değişiklikleri gözlemlemek için sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın. Bunun için en az bir aylık düzenli bir uygulama öngörülebilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse, Yüz Yogası ile birlikte uygulayacağınız Gua Sha masaj daha sıkı, genç ve sağlıklı bir cilt için idealdir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.