Alfheim Aromaterapi Blog

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer ?

Mar 01, 2023

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer ?
Bir anne adayının gebe olduğunu öğrendiğinde yaşayacağı mutluluğu tarif etmek mümkün mü? 9 ay gibi uzun bir süreyi, bedeninde bir mucize, masum ve sevimli bir can ile paylaşmanın verdiği hisleri peki...Anne adaylarının ilk günden itibaren özenli, dengeli ve sağlıklı bir hayat kararıyla birlikte başlayan gebelik süreci boyunca göğüs gerdiği pek çok zorluk vardır. Bedensel ve zihinsel birçok fedakarlıkla geçirilen bu süreçte maalesef bir takım olumsuzluklar da  bedenimizde kendini göstermeye başlar. Bu yazımızda, hamilelik çatlakları neden olur, hamilelikte çatlak nasıl önlenir gibi sorulara yanıt arayacak, bu mucize 9 ay boyunca bedensel ve zihinsel olarak destek olacak doğal cilt bakım pratiklerini sizlerle paylaşacağız.


Gebelikte Çatlaklar Ne Zaman Başlar?

Gebelikte çatlak, yaş, cilt tipi, genetik vb. birçok faktörle doğru orantılı olarak hemen hemen tüm anne adaylarının şikayetçi olduğu konulardandır. Hamilelikte çatlak kaçınılmaz bir sonuç olarak kabul edilir. Oysa ilk günden itibaren bedeninize gerekli özeni göstermeniz halinde gebelikte karın çatlağı sorununun önüne geçmek mümkündür. Çatlakların oluşmaması için neler yapılmalı konusuna geçmeden önce, hamilelikte çatlak neden oluşur ve gebelikte çatlaklar ne zaman başlar sorularına cevap arayalım.

Gebelikle birlikte bedenimizin hormonal, fiziksel ve ruhsal olarak birçok değişimi yaşamak üzere kendisini hazırladığını bilmelisiniz. Hamilelikte salgılanan hormonlar, anne bedenini bebek için hazır hale getirmek üzere çalışır. Bu hormonlardan olan östrojen ve kortizol, cilt elastikiyetini sağlayan kolajen ve elastin üreten cilt hücrelerine dur emrini iletirler. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde fetüsün gelişmesi, kilo alımı gibi nedenlerle hamilelikte çatlaklar görülmeye başlar. Hamileliğin son 3-4 ayında görülen çatlak belirtileri, aşırı kilo alımı, yetersiz cilt bakımı ve fetüsün gelişimi ile birlikte değişiklik göstererek daha erken evrede de meydana gelmektedir. Dur emrine uyan cilt hücreleri, cildin çatısını oluşturan yapıları tamir etmeyi durdurur. Büyüyen hamile karnı gerginleşir ve çatlak izleri kendini gösterir.

Hamilelikte Çatlak Neden Oluşur?

Hamilelikte Çatlak Neden Oluşur?
Hormonal uyarılar sonucunda cilt elastikiyetini sağlayan hücrelerin yavaşlaması, gebelikte karın gerginliği ve kilo alımıyla birlikte özellikle alt karın, göğüs, kalça ve uyluklarda çatlak oluşumuna neden olur. Gerginleşen cilt üzerinde bölgesel bağlar hasar görür. Uzun, hafif derinlikte ve pembemsi beyaz çatlaklar oluşur. Doğum çatlakları olarak da adlandırılan bu durum, cilt gerginliği azaldığından doğum sonrasında da görünür ve rahatsız edici olabilir. Hamile çatlakları sorununun size özel olmadığını ve hemen hemen tüm anne adaylarının benzer sorunlar yaşadığını bilmeniz önemlidir. Gebelik sürecinde düzenli olarak uygulayacağınız cilt bakım rutini ile hamilelik çatlaklarının oluşumunu önleyebilir ya da en aza indirebilirsiniz. Şimdi gelin hamilelikte çatlak önleyici cilt bakım rutinlerine ve %100 doğal yağların şaşırtıcı gücüne birlikte bakalım.

Hamilelikte Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Diğer cilt bölgelerine oranla gerginliğin ve deformasyonun en yoğun olduğu bölge olan karın, normalden fazla gerilir ve bunun sonucunda bu bölgede çatlaklar baş gösterir. Hamilelikte çatlakları önlemek için gebeliğin ilk gününden itibaren beslenme düzenine dikkat etmeli ve bol su tüketmelisiniz. Böylece cildinizi içten ve yoğun bir nemlendirme sağlayıp cilt elastikiyetini arttırarak daha dayanıklı bir cilt çatısı elde edersiniz.. Düzenli beslenme ve su tüketimiyle birlikte %100 doğal, size ve bebeğinize zarar vermeyerek cildinizi nemlendirecek ve besleyecek doğal cilt bakım ürünleri ile uygulayacağınız cilt bakım rutini, hamilelik çatlakları nasıl geçer sorusunun cevabıdır.

Hamilelikte karın çatlakları için ne kullanılmalı sorusundan önce, çatlak oluşumunun gebelik sürecinin doğal bir sonucu olduğu ve gerekli doğal cilt bakımı ile bu çatlakların oluşumundan önce cildimizi kuvvetlendirebileceğimiz bilinmelidir. Çatlak oluşumu sonrası tüm hamilelerin ortak kaygısı, hamilelikte çatlaklara ne iyi gelir, karındaki doğum çatlakları nasıl giderilir gibi sorularla artıyor. Fakat çatlak oluşumu öncesi alınacak önlemler sayesinde gebelik süresi boyunca yaşayacağınız çatlak sorununu en aza indirerek, doğru bir bakımla önüne geçebilirsiniz.
Hamilelikte Çatlaklara Ne İyi Gelir?
Bitkilerden elde edilmiş saf yağlar, cilt için %100 doğal, besleyici ve nemlendirici bakım ürünleri olarak kullanılabilir. Kimyasal içerikli cilt bakım ürünleri içerisinde yer alan mineral yağlar, cildin hidro-lipid tabakasını uzun süreli kullanımda bozar. Cilt tarafından metabolize edilemeyen, bedenimizin tanımlayamadığı ve bu nedenle işleyişine dahil etmediği mineral yağlar zamanla cildimizde kimyasal kalıntı yaparak hasar verebilir. Bu nedenle bitkilerden elde edilmiş, vücut tarafından tanınan ve metabolizmaya katılarak cildi besleyen ve nemlendiren, cildin gençlik ve onarım mekanizmasına katkı sağlayan doğal yağlar, hamilelik süresince tercih edilmelidir. Peki hamilelikten karın çatlaklarına ne iyi gelir?

Buğday tohumlarının filizlerinin soğuk sıkımı yoluyla elde edilen Alfheim Buğday Özü Yağı, yüksek oranda besleyici ve nemlendirici içeriğiyle hamilelikte cilt bakımı için vazgeçilmezdir. Max-Rubner İnstitut Sabit Yağ Veri tabanı ile uyumlu Alfheim Buğday Özü yağı, yüksek oranda Vitamin E, Lesitin, Koenzim Q10 ve diğer fitokimyasalları içerir. Hamilelik çatlaklarını önlemek için cildin bağ dokularını sağlıklı tutar, cildin metabolizmasını ve mikrosirkülasyonunu etkinleştir.  Bu mucizevi yağı, elastik, canlı ve nemli bir cilt için çatlak oluşumu muhtemel olan bölgelere masaj yoluyla uygulayabilirsiniz. Ayrıca buğday özü yağı, ileri yaş gebeliklerinde de olgunlaşmış ciltler için cildin gençlik mekanizmasını desteklemektedir.
Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Gebelikte cilt bakımı için bitkisel yağlar çok değerlidir. Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş doğal yağlar, içerdikleri değerli yağ asitleri ve fitokimyasallar ile cilt için hazine değerindedirler. Özellikle çiftli ve çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengin olan bitkisel yağlar, vücut ile reaksiyona en yatkın yağlardır. Bu nedenle cilde uygulandığı anda, cilt metabolizmasına dahil olarak cildi besler ve nemlendirirler. Metabolik bir aktivatör olan Alfa Linolenik Asit, hücre zarlarının önemli bir yapı taşıdır. Alfa Linolenik Asit, kanın ciltteki mikrosirkülasyonunu ve hücrelerin tamir mekanizmalarını desteklemede yardımcıdır.

Bitkisel yağların taşıdığı değerli yağ asitlerinin yanında onlara eşlik eden başka bir cilt hazinesi ise fitokimyasallardır. Cildin nem tutma kapasitesini yükselterek cildi nemlendiren Lesitin, cildi yumuşak ve esnek kılan Fitosterol ve serbest radikallerle savaşarak hücreleri koruyan antioksidan etkiye sahip Vitamin E bu fitokimyasallardan bazılarıdır. Alfa Linolenik Asit ve yukarıdaki fitokimyasalların tamamını içeren zengin içeriğiyle buğday özü yağı, hamilelikte çatlak giderici yağ olarak kullanılabilir.

Buğday yağı gibi çoklu doymamış yağ asitleri ve fitokimyasallar açısından zengin Alfheim Kuşburnu Çekirdeği Yağı da çatlak oluşumunun önlenmesinde ve giderilmesinde oldukça etkilidir. Size ve bebeğe zarar vermeyen doğal hamile çatlak bakım yağı için Buğday yağı ve Kuşburnu Çekirdeği yağı harika bir ikilidir. 100 ml Buğday yağı içerisine ekleyeceğiniz 30 ml Kuşburnu Çekirdeği yağı ile tüm cildiniz için muhteşem bir hediye hazırlamış olursunuz.

Hamilelik Çatlakları Kalıcı Mıdır?

Doğru bir cilt bakım rutini ile hamilelik ve doğum çatlaklarından kurtulabilirsiniz. Bunun için cildinizi doğal olarak besleyerek yapı taşlarını onarabilecek ve cilt metabolizmasına katılarak sağlıklı döngüsünü kurmada cilt hücrelerine yardımcı olacak doğal yağlar ile birkaç bakım rutini uygulayabilirsiniz.
Duş sırasında peeling uygulamak, cildinizi yenilemek için harikadır. Böylece ölü hücrelerden ve ciltte biriken toksiklerden arınmış olursunuz. Ayrıca, bakım sırasında uygulanacak ürünlerin cilt tarafından emilme ve etkililik sürelerini arttırırsınız. Bunun için Alfheim Kenevir & Kabak Lifi Peeling etkili sabunu ile Alfheim Exfoliating Body Scrub' ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca banyo sonrası nemlilik için uygulayacağınız Buğday yağı ve Kuşburnu Çekirdeği yağı karışımı ile cildiniz neme doymasını sağlayarak cildin kaybolan elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır.
 
Alfheim hamilelik bakım ürünleri için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.