Alfheim Aromaterapi Blog

Yüzdeki Çizgilerin Anlamları Nelerdir?

Mar 01, 2023

Yüzdeki Çizgilerin Anlamları Nelerdir?
Cildimiz, maruz kaldığı iç ve dış etkenlerle bizi en iyi yansıtan, bedenimizle birlikte psikolojik ve zihinsel durumumuzu en iyi özetleyen aynadır. Yaşam stili, beslenme, kaygı, stres seviyesi, dış etkenler, zihinsel sağlık gibi birçok farklı etmenle yıpranan cildimiz, bedensel ve zihinsel alanda gelişen olumlu ya da olumsuz durumları hemen açığa çıkarır. Mutlu ve enerjik bir günümüzde aynalarla dost oluruz. Cildimiz daha ışıltılı, canlı ve sağlıklı görünür. Depresyon esnasında ise aynalarla karşılaşmamak için çaba sarf ederiz. İki farklı beden ve duygu durumu arasında bazen günler vardır. Peki nasıl olur da bu değişimi cildimiz bu kadar çabuk aksettirir?

En hassas cilt katmanı ve kas yapısını barındıran yüzümüz, tüm bu değişimlere ilk ayak uyduran bölümdür. Mimiklerimizi oluşturan kas hareketleri, beslenme ve uyku alışkanlıkları, cilt bakımının ihmali ve çevresel koşullar gibi birçok etmen yüzdeki çizgilerin oluşumuna sebebiyet verir. Yaşa bağlı olarak su kaybeden cilt zamanla cildin elastikiyetini sağlayan protein yapılarını da kaybeder. Bunun sonucunda ise cilt elastikiyetini kaybederek yüz çizgileri oluşur. Bu yazımızda yüzdeki çizgilerin anlamı, yüzde kırışıklık neden olur ve yüz çizgileri nasıl giderilir sorularına birlikte cevap arayacağız.

Yüz çizgilerinin sebeplerini temel olarak iki sınıfa ayırabiliriz. İçsel ve dışsal sebepler olarak ayırabileceğimiz bu iki ana etkene karşı cildimizi korumak mümkün. Bol su tüketimi, düzenli beslenme, egzersiz, ruhsal huzur ve mutluluk, stresten kaçınma içsel nedenlere karşı en büyük kalkanlarımızdır. Çünkü vücudumuzun en büyük organlarından olan cilt, beden ve ruhun beslendiği gıdalarla beslenmektedir. Yoğun stres ve kaygı hali yüksek bireylerdeki yüz kırışıklıklarının erken yaşlarda sıklıkla göründüğünü fark etmişsinizdir. Stres halinde bedeni koruma için tüm hormon ve enzimler hayati fonksiyonlara odaklanır. Bu sırada cildin beslenerek, kendini yenileyebilmesi-onarabilmesi zorlaşır. Böylece erken yaşlanma ile karşı karşıya kalırız.

Cildin kendini onaracak enerji ve bolluğu bulamadığı durumlarda, mimikleri oluşturan kas hareketleri cilt için daha etkili hale gelir. Kendinizi çok defa çatık kaşlı, gözleriniz kısık, dişleriniz sıkılı halde yakalamış olabilirsiniz. Stres durumunda beyinden kaslara giden sinyaller aracılığıyla kaslar görevlerini yerine getirir ve kasılırlar. Uzun süreli bu tekrarlar da cilt topografyasında bozulmalara yani çizgilere neden olabilir.

Alın ortası kırışıklığı ile ilgili basit fakat çok etkili bir sebepten bahsetmiş olduk. Şimdi gelin yüz çizgileri anlamları için daha derine inelim. Yüzümüzün tamamında oluşan kırışıklıkları nedenlerine ve onlarla nasıl baş edeceğimize bir bakalım.

Alın Çizgilerinin Anlamları

Mimik çizgileri beynimizden yüz kaslarımıza gelen sinyaller aracılığıyla oluşur. Hücre içi uyarı iletiminde rol alan G Proteini 1994 yılında keşfedilmiştir. Sinyal transdüksiyonu olarak adlandırılan bu iletim, bir kaynaktan gelen sinyali hücre içinde dönüştürerek başka bir iletiyi doğurur. Örnek olarak öfke ya da stres anında beyninizde yüzünüzün alın kaslarına iletilen sinyal, bu kaslarda dönüştürülür ve kaslar kasılmaya başlar. Alındaki çizgilerin anlamı, yerlerine göre değişiklik göstermekle birlikte en önemli sebebinin strese bağlı sinirsel iletim ve bunun sonucunda sayısız tekrarlayan kas hareketleriyle deforme olan cilt yüzeyi olduğunu söyleyebiliriz.

Kaşlarınıza paralel oluşan alın çizgilerinin anlamı ise kaygı ve endişeyi simgeler. Kaşlar arasındaki derin ve belirgin çizgiye eşlik eden şakak ve alındaki damarlar, öfke ve sinir sorunlarının habercisidir.

Gülümseme Çizgileri

Gülümseme çizgileri yine sıklıkla tekrarlayan kas hareketlerine bağlı olarak gelişebilen, yüzümüzde kabul edilebilecek en güzel çizgidir. Neşenin, sık gülümsemenin ve pozitifliğin belirtisidir. Aşağıdaki resimde, kas hareketlerinin zamana bağlı olarak cilt yüzeyinde yarattığı derin çizgileri görebilirsiniz.
Yüzdeki Çizgiler

Yanak Çizgilerinin Anlamı

Yaşa bağlı olarak nemini kaybeden cilt, zamanla kendini onarmada güçlük çekebilir. Yanak çizgileri de yüzde U bölgesi olarak tarif edilen, özellikle karma ciltlerin kuruluk sorunu yaşadığı ilk bölgelerden biridir. Peki yanak çizgileri nasıl giderilir? Bunun için cildinizi nemlendirecek, güneşin zararlı etkilerinden koruyacak ve bakım sağlayacak doğal bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Ağız Kenarındaki Çizgiler

Ağız kenarı çizgileri de mimik hareketlerinin bir sonucu olabilir. Düzenli ve doğal cilt bakım rutini ile ağız kenarındaki çizgiler önlenebilir, oluşmuş çizgilerin görünümü iyileştirilebilir. Doğal cilt bakım rutini nasıl olmalıdır diye merak ediyorsanız "Günlük Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?" yazımıza göz atmanızı tavsiye edebiliriz.

Kaş Ortasındaki Çizgi

Kaş ortasındaki çizgi oluşumu, strese bağlı sinirsel iletimin kaslarda meydana getirdiği kasılmalar ve bu kasılmaların uzun süre tekrarlanması ile oluşmaktadır. Katlanmış kağıdı açtığımızda, kat izini rahatlıkla fark edebiliriz değil mi? Kağıda göre elastikiyeti çok yüksek olan kaslarımız dahi sürekli olarak katlanıp açılarak zamanla kaş ortasındaki çizgilerin oluşumuna sebebiyet verebilir. Bunun için atılması gereken ilk adım, sadece kas hareketlerini değil cildin kendini yenilemesini de olumsuz etkileyen stres faktörlerini ortadan kaldırmak ve zihinsel farkındalığımızı arttıracak gündelik pratikler edinmektir.

Burun Çizgilerinin Anlamı

Burun kenarı çizgileri karma cilt tipinin karşılaşma olasılığının daha yüksek olduğu bir sorundur. Farklı nemlilikteki T ve U bölgelerinin sınırıdır. Farklı çalışan iki cilt bölgesinin ucunda yer alan bu bölge de içsel ve dışsal olumsuzlardan daha hızlı etkilenebilir. Böylece istenmeyen bir burun çizgisi ile karşılaşabiliriz. Bunun için yüzdeki sebum dengesini sağlayacak doğal bakım ürünlerini tercih etmek önemlidir.

Yüzdeki Çizgiler Nasıl Giderilir?

Cildin yapısı strese aşırı bağlıdır. Pek çok cilt hastalığı, psikolojik dengesizliğin bağışıklık sistemiyle ortak bir oyununun ifade edilişidir. Cilt, psikoloji ve bağışıklık sistemi birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Devamlı stres ile kuru cilt daha da kurur, yağlı cilt daha da yağlanır. Ciltteki mikro sirkülasyon yavaşlayarak dolaşım azalır. Tam tersine keyifli olmak, aşık olmak veya neşe cilt ve saç için mükemmeldir. Bu nedenle doğru beslenme ve sıvı tüketimiyle birlikte zihinsel huzur ve netliği yakalamaya çalışmak önemlidir. Bunun için mizacınıza uygun, beden ve ruh bütünlüğünüzü yakalamaya yardımcı olacak uçucu yağlarla koku terapileri düzenlemek etkilidir.

Dışsal sebeplerin önlemi ise %100 doğal ve cildine uygun bakım ürünleri ile oluşturacağınız bir cilt bakım rutinidir. Mineral yağlı ürünler zamanla cilt florasını ve hidro-lipid tabakayı bozar. Doğal yağlar ise cilt metabolizmasına hızla katılarak cildinizi besler ve uzun süreli kullanımda daha genç ve ışıltılı bir cilt için cildi destekler. Sonuç olarak cilt oldukça yumuşak, sağlıklı ve dayanıklı hale gelir. Cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun %100 doğal, saf ve etkili doğal taşıyıcı yağları keşfetmek için hemen Taşıyıcı Yağlar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Olgun ciltler özellikle Badem, Üzüm Çekirdeği ve Shea Butter'ı tercih edebilirler. Shea Butter cilt yaşlanması ve kırışıklık oluşumuna karşı önleyici etkisiyle alt derinin kolajen dokuları üzerinden son derece olumlu etki gösterir. Bu yağlar içerisinde az miktarda ilave edebileceğiniz Kuşburnu Çekirdeği Yağı %100 doğal muhteşem bir bakım serumu elde etmenizi sağlar. Ölmez Çiçek, Günlük ve Vetiver yağları da cilt çizgilerinin giderilmesinde etkili yardımcılardır.

Erkekler, salgıladıkları testesteron hormonu nedeniyle daha dayanıklı bir cilt yapısına sahiptir. Fakat bu cilt bakımına ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Cilt bakımında hızlı emilen hafif yağlar erkekler için idealdir. Linoleik asit grubu yağları daha yakından tanımak için Alfheim Taşıyıcı Yağlar adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.