Alfheim Aromaterapi Blog

Günlük Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Mar 01, 2023

Günlük Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?
    
Döngüsellik, hayatımızın kaçınılmaz bir ritmidir. Belirli aralıklarla uyur, uyanır, yemek yer, işe gider ve tatil yaparız. Hayatımızı günlük, haftalık, aylık periyotlarla planlar ve yaşarız. Yaşamın kaynağı ve sürdürülebilir olmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisi döngüselliktir. Doğada mevsimler, yağmurlar, hasatlar, göçler, doğumlar ve ölümler bir ritim ve ahenk içerisinde süregelir. Peki kısaca hayatın ritmi diyebileceğimiz bu döngüsellik vücudumuzu ve cildimizi nasıl etkiler? Eğer bu ritme ayak uydurabilirsek hiç şüphesiz cildimizin de yaşam kaynağı olan döngüsellik bizim için bulunmaz bir fırsat olacaktır. Cildimizi tanımak ve belirli periyotlarda farklı ihtiyaçlarına doğru yanıtlar vermek erken yaşlanma ve cilt sorunlarının önüne geçmek için oldukça önemlidir. Cildimizin döngüselliğini tanımak, kendini yenileme ve onarma aşamalarında doğal bitkisel yağlar ile cilt metabolizmasını desteklemek, arındırmak ve nemlendirmek doğru cilt bakım rutinimizi uygulamakla mümkün olabilir. Bu yazımızda cildimizin ritmine nasıl ayak uyduracağımızı öğrenecek, cilt bakım rutini nasıl olmalı sorusuna yanıt arayacağız.

Cildimiz de tıpkı doğa ve bedenimiz gibi döngüsellikle yaşar. Günlük cilt bakım rutini de bu döngüsellikte cildimize ihtiyaç duyduğu desteği sağlamada en önemli uygulamalardan biridir. 3 ana tabakadan oluşan cildimiz gençlik mekanizmasını desteklediğimiz sürece kendini yeniler. Cildin üst tabakası olan epidermisteki cilt hücreleri, mevsimsel ve çevresel etkenler, beslenme, uyku düzensizliği ve bakım yetersizliği gibi nedenlerle zamanla canlılığını yitirir. Ölü hücreler zamanla cildimizde gördüğümüz kepeklenme ya da pullanma ile epidermis dışına itilir. Böylece canlı hücrelere yer açılır ve cilt yenilenir. Yine bu döngüsellik içinde sağlıklı hücre metabolizması, cilt yüzeyini yağ+ter emülsiyonundan oluşan hidro-lipid tabaka ile kaplar. Bu tabaka cildimizi nemli tutarak dış etkenlere karşı savunmasını destekler. İşte cilt bakım rutini, cilt metabolizmasının kendini yenilemedeki bu aktivitelerine destek olmak için düzenli şekilde uyguladığımız bakım ritüelleridir. Düzenli bir cilt bakım rutinine sahip olmak daha genç, ışıltılı ve sağlıklı görünen bir cilt için vazgeçilmezdir. Doğal içerikli cilt bakım ürünleri ile uygulayacağınız cilt bakım rutini, sizi daha sağlıklı, genç ve güzel gösterecek ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Zihin ve beden bütünlüğünü sağlamak için cilt bakım rutini detaylarına yakından bakalım.


Cilt Bakım Rutini Sıralaması Nasıl Olmalı?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı     
Tüm cilt bakım ürünlerinde kullanım sırası ürünlerin viskozitesine göre düzenlenmelidir. Yani ürünleri akışkan olanlardan daha az akışkan olanlara doğru sıra ile kullanmanız temel prensiptir. Örnek olarak tonik, kremlerden önce uygulanmalıdır. Serum kullanıyorsanız sıralama tonik > serum > krem şeklinde olmalıdır. Başka bir bakışla cilt tarafından hızlı emilenden yavaş emilene doğru bir kullanım olmasının daha doğru olacağını söyleyebiliriz. Cilt bakım rutini oluşturma adına atılacak ilk adım, günlük cilt temizliği olmalıdır. Cildinizi kir, yağ, makyaj ve toksinlerden arındırmak, doğal cilt bakım rutini için ön şarttır. Sonrasında yukarıda sırayla hızlı emilenden az emilene doğru doğal cilt bakım ürünlerini uygulayabilirsiniz. Şimdi cilt bakım rutini sıralamamıza ve günlük yüz temizleme rutini nasıl olmalı sorusuna cevap arayalım.

Cilt Temizliği : Cildin kendi döngüsel metabolizması için ölü hücreleri dışarı ittiğinden söz etmiştik. Bu da deride kepeklenmeye ve  sonunda gözenek tıkanıklığına sebep olabilir. Ayrıca günlük olarak maruz kaldığımız çevresel şartlar olan makyaj, ter, kirlilik gibi dış etkenler, cilt gözeneklerini kapatarak cildin nefes almasına ve hücreler arası madde geçişlerini engellemesine neden olmaktadır. Hem cildin doğal döngüsüne destek olmak hem de bakım ürünlerinin etkilerini arttırmak için önceliğimiz nazik ve arındırıcı bir temizlik rutini olmalıdır. Böylece cildiniz arınmış, yenilenmiş ve doğal bakım ürünleri içerisindeki sağlıklı metabolikleri absorbe etmeye hazır hale gelmiş olacaktır. Bitkisel yağ içerikli Alfheim Itır Çiçeği Arındırıcı Yüz sabunu ile yüzünüzü arındırırken nemlendirebilir ve Itır yağının bakım sağlayıcı özelliği ile güne canlı ve temiz bir ciltle başlayabilirsiniz.
Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı
Günlük yüz temizliği nasıl olmalı sorusuna cevap arayanlar için Itır Çiçeği Sabunu ideal bir yardımcıdır. Palm yağı içermeyen, Hindistan Cevizi ve Ayçiçeği Yağı bazındaki doğal formülü ile cildinizi nazikçe arındırır ve bakım sağlar. Bu ürün sayesinde tonik kullanmanıza gerek kalmaz. Tüm vücut için cilt tarafından emilmeyen ve cildin doğal metabolizmasına katılamayan mineral yağlarını içermeyen Kenevir ve Kabak Lifi Peeling sabunuyla tüm cildinizi peeling etkisiyle arındırarak nemlendirebilir ve bakım rutinine hazır hale getirebilirsiniz.

Kimyasal içerikli yüzey aktif ve temizleyicilerle üretilmiş sabunlar, cildin hidro-lipid tabakasını yağlandırır ve doğal cilt florasına zarar verirler. Cilt bariyerini zedeleyecek kimyasal içerikli sabunlar yerine doğal ve bitkisel yağ içeren sabunlar cilt temizliği için mükemmeldirler. İçeriklerinde doğal yağlar epidermisi ve hücre metabolizmasını doğal olarak desteklerler. Bu nedenle cilt temizliğinde doğal yağ içeren bakım sabunları tercih edilmelidir.
Günlük yüz temizliği nasıl olmalı
Cilt Tipi ve Cilt İhtiyacına Göre Serum ve Yağlar : Temizlik sonrası aşama cilt tipimize ve ihtiyacımıza yönelik %100 doğal bitkisel yağları seçmek olmalıdır. Mineral yani doğal olmayan yağların cilt metabolizmasına katılamadığından söz etmiştik. Bu yağlar kimyasal yollarla elde edilirler ve cilt ile uyumlu değildirler. Cilt tarafından emilme özelliklerinin olmaması nedeniyle cilt yüzeyinde geçici bir nemlilik hissi yaratmakla birlikte uzun süreli kullanımda biyolojik epidermis fonksiyonlarının bozulmasına yol açabilirler. Bu da cildinizin yapay nemlendiricilere bağımlı hale gelmesi ve sonunda bozulmuş bir cilt metabolizması oluşmasına neden olacaktır.
Cilt Tipi ve Cilt İhtiyacına Göre Serum ve Yağlar
%100 doğal bitkisel yağlar ile cilt metabolizmasını ve gençlik mekanizmasını canlandırabilirsiniz. Bunun için temizlik sonrası cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun olacak şekilde kullanacağınız Alfheim taşıyıcı yağları, içeriğindeki besleyici yağ asitleri ve fitokimyasallar ile cilt metabolizmanıza hızlı dahil olarak cildinizi gerçek anlamda beslemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca akneli cilt bakım rutini için Alfheim Tamanu Yağını tercih edebilirsiniz. Kuru cilt bakım rutini için Alfheim Jojoba Yağı, besleyici ve nemlendiricidir. Yağlı cilt bakımı için Organik Kenevir Tohumu yağı, sebum salgısını dengelerken bariyer yapılanmasını sağlar ve cildinizi dış etkilere karşı korur. Tüm cilt tipleri için uygun, bariyer korumasını yapılandıran ve yenileyen Üzüm Çekirdeği Yağı, karma cilt bakım rutini için idealdir. Cilt tipinize en uygun ve %100 doğal yağlar hakkında daha fazla bilgi için Sabit - Taşıyıcı Yağlar kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
%100 doğal bitkisel yağlar
Krem ve Losyonlar : Temizlik sonrası %100 doğal yağlarla beslediğiniz ve nemlendirdiğiniz cildi krem ve losyonlarla destekleme zamanı geldi. Günlük cilt bakım rutini doğal içeriklerle devam etmeli. Bu yüzden yine içeriğindeki doğal yağlarla güçlendirilmiş krem ve losyon ürünlerini tercih etmeniz cilt sağlığınız için önemli. Temizlik sonrası yağ ve serum seçiminde olduğu gibi krem ve losyon seçiminde de cilt tipinizi ve ihtiyacını doğru belirlemelisiniz.
Sabah cilt bakım rutini için günlük nemlendirici Kaktüs çiçeği ve Jojoba yağlarıyla oluşturulmuş güçlü nem tutucu matriksleri ile nemi cilde hapseden Hydrating Yoğun Nemlendirici Yüz Kremi, gün boyu nemli ve canlı bir cilt görünümü sağlar. Yasemin çiçeği, günlük notaları ile zenginleşen feminen kokusuyla cildinizi sarar, ipeksi bir cilt sunar. Akşam cilt bakım rutini için temiz cilde uygulayabileceğiniz besleyici doğal yağın ardından Nighty Night Gece Bakım Kremi destekleyici ve dinlendirici gece bakımı sağlar. Değerli yağların besleyici gücüyle gece boyu cildinize yoğun bir bakım sağlayan Alfheim Nighty Night Gece Bakım Kremi, yumuşak ve zengin yapısı ile pürüzsüz cilt oluşumunu destekler. Ayrıca içerdiği protein, vitamin ve minerallerle cildin gençlik mekanizmasını desteklemeye yardımcı olmaktadır.
Krem ve Losyonlar

Sabah Cilt Bakım Rutini

Sabahları uygulayacağımız pratik bakım rutini güne zinde, temiz ve ferah başlamamız için yardımcı olur. Cildimizi düzenli olarak temiz ve bakımlı tutmak hem yaşlanma belirtilerini geciktirir hem de sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanmamıza yardımcı olur. Arındırıcı Itır Çiçeği Sabunu ile yapacağınız temizlik sonrası cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz saf bakım yağları, size doğal ve etkili bir cilt bakımı sağlayacaktır. Günlük yüz bakımı nasıl olmalıdır sorusunun cevabı esasında bu kadar basittir. Temizlik ve cilt tipine uygun doğal ürünlerle bakım ve koruma yaparak cilt bakım rutininizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca kayısı Çekirdeği yağına 1:8 oranında ekleyeceğiniz Alfheim Kuşburnu Çekirdeği Yağı da size koruyucu, yenileyici ve nemlendirici bakım sağlayarak cildinize yardımcı olacaktır.

Gece Cilt Bakım Rutini

Gece bakım rutini oldukça önemlidir. Gün boyu cildin maruz kaldığı çevresel etkenler, sıcak, soğuk, güneş, makyaj gibi olumsuz etkiler cildi yorar. Gece bakımıyla yorgun cildinizi dinlendirerek bakım sağlamak, uzun vadede yaşlılık belirtilerini geciktirerek daha genç ve sıkı bir görünüm elde etmeniz için önemlidir. Arındırıcı temizlik sonrası eşit oranda Badem ve Jojoba yağını karıştırarak 5 dakika bekledikten sonra mevcut karışıma 1:100 (yüzde 1) oranında Lavanta ve Itır yağı ilave ederek tekrar karıştırın. Böylece serbest radikallere ve çevresel etmenlere karşı cildi korumak ve yenilemek için %100 doğal bakım serumunuz hazır olacaktır. Hazırladığınız karışımı hafif masaj hareketleri ile cilde uyguladıktan sonra emmesini bekleyebilirsiniz. Ayrıca gece cilt bakım rutini için kullanacağınız Alfheim Nighty Night Gece Bakım kremi, cildinizi dinlendirici bir uykuya hazır hale getirecektir.

Yüz Temizleme Rutini

Yüzümüz sağlığımız hakkında iyi bir fikir verir. Aydınlık, genç ve temiz bir yüz her zaman etkileyicidir. Yüz bakımında da temizlikle başlayıp cilt tipine ve ihtiyacına uygun nemlendirici ve bakım sağlayıcı ürünlerle devam eden etkili bir cilt bakım rutini, cilt sağlığı için ihmal edilmemelidir.

Tonik

Gün boyu kirlenmiş ve yağlanmış cildi temizlemek ve dezenfekte etmek için tonik kullanabilirsiniz. Tonik seçiminde de cilt tipine uygun bir tercih yapılması önemlidir. Kuru ciltler için nemlendirici ajanlarla desteklenen tonikler tercih edilebilir. Hassas yapılı ciltlerin alkol içermeyen tonikleri seçmeleri çok önemlidir.

Serum

Temizlik sonrası açık gözenekleri ile ferahlamış cilt, bakım için etken maddeleri absorbe etmeye hazırdır. Serumlar bu bakım sağlayan değerli içerikleri taşıyan ürünlerdir. Cildinizin uzun süreli sağlığı ve doğallığı için zengin içerikli değerli taşıyıcı yağları tercih edebilirsiniz. Üzüm Çekirdeği Yağı, Kuşburnu Çekirdeği Yağı ve  İncir Çekirdeği Yağı bunlardan bazılarıdır. Bu değerli yağlar besleyici yağ asitleri ve fitokimyasallar ile cildinizi bakım yaparak besleyip nemlendirir. Cilt florasına uygun ve cilt metabolizmasına dahil olabilen değerli bitkisel yağlar, cildinizi daha genç ve sağlıklı gösterirken yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Nemlendirici

Günlük cilt bakım rutini, doğal ürünlerle oluşturulduğunda uzun süreli gençlik ve güzellik sağlanabilir. Bunun için nemlendirici seçiminde mineral yağ içermeyen ürünler tercih edilmelidir. Doğal yağlarla formüle edilmiş nemlendiriciler cildinizin nem dengesini sağlar ve gün boyu korumaya yardımcı olur.

Maske ve Peeling

Haftalık cilt bakımı rutininin ayrılmaz iki parçası maske ve peeling uygulamaları cilt bakımı için önemlidir. Peeling ile ciltteki ölü hücreleri uzaklaştırırken maske uygulaması cildinizi nemlendirir, sivilce ve aknelere karşı bakımda yardımcı olabilir. Peeling ile ilgili daha detaylı bilgi için Alfheim blog’da yer alan "Vücut Peelingi Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır?” isimli blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Cilt ritmimizi yakalamak için doğru cilt bakımı nasıl yapılır, cilt bakımı nasıl olmalı, günlük cilt bakım rutini nasıl olmalı gibi sorulara beraber yanıt aradık. Hayatın, dünyanın, doğanın ve evrenin ritmini yakalamak, kendi ritmimizi keşfetmekle başlar. Zihin ve bedenimizle ahenk içinde, doğru ritmi yakaladığımız bir yaşam için cilt bakım rutini çok önemlidir. Bir başka iyi yaşam ipucunda görüşmek dileğiyle. Daha fazlası için Alfheim Blog’u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.