Alfheim Aromaterapi Blog

Hassas Cilt Nedir, Nasıl Güçlendirilir?

Mar 01, 2023

Hassas Cilt Bakımı

Güzellik ve tazelik denince akla ilk olarak cilt bakımı gelir. Cilt bakımı düzenli ve doğru bir şekilde yapıldığında cilt görünümü ışıltılı ve kusursuz bir hal alır. Her cilt tipinin farklı ihtiyaçları olur. Örneğin kuru ciltler nispeten yoğun ve yağ bazlı ürünler ile daha iyi görünebilirken bu ürünler karma ve yağlı ciltlerde aynı etkiyi vermeyebilir. Öte yandan her cilt tipinin iç ve dış etkenlere karşı direnç düzeyi de farklı olur. Soğuk havalarda hızlıca kuruyan ve kızaran, farklı ürünler kullandığınızda alerjik reaksiyon gösteren bir cildiniz varsa, hassas cilt tipine sahip olabilirsiniz. Siz de hassas bir cildiniz olabileceği ihtimali üzerinde duruyor, hassas ciltler için cilt bakımı önerileri arıyorsanız aklınızdaki soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Hassas Cilt Nedir?

Hassas Cilt Nedir

Hassas cilt hava koşulları, tene değen kumaşlar, kullanılan kozmetik ürünler gibi farklı faktörlere gösterdiği reaksiyon ile kendini belli eder. Çeşitli uyaranlar karşısında ciltte hassasiyet görülür. Hassas cilt tipine sahip bireyler sık sık kızarıklık, kaşıntı, kuruluk, batma veya yanma hissi gibi farklı semptomlar ile karşılaşabilirler. Hassas cilt problemleri fazlaca yaygın olmasıyla birlikte kişiye rahatsızlık verebilir. Genellikle genetik geçişli olan hassas cilt, alınan gıdalar veya dış uyaranlar nedeniyle sonradan da oluşabilir. Ancak hassas ciltleri güçlendirmek ve ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları minimal düzeye indirmek mümkün olabilir.

Hassas Cilt Nasıl Güçlendirilir?

Cilt hassasiyeti ile başa çıkmak her zaman kolay olmayabilir. Hassas cilt için gerekli özen gösterilmediğinde istenmeyen görünümlerin yanı sıra kaşıntı gibi konforsuz deneyimler de tecrübe edilebilir. Cildinizde hassasiyet yaşamamak için bazı önlemler alabilir, farklı uygulamalar ile cildinizi güçlendirebilirsiniz. Her cilt tipi, eşsiz özelliklere sahip olduğundan uzman bir dermatolog ile görüşüp ondan fikir almak uzun vadede oldukça işe yarayabilir. Bunun haricinde kuruluktan yana problem yaşanan hassas ciltler için bitkisel yağlar faydalı olabilir. Örneğin hassas ciltler için uygun, ciltte hızlıca emilen ve hoş kokuya sahip Alfheim lavanta yağı, melisa yağı, papatya uçucu yağı, tamanu yağı ve sarı kantaron masaratı, cildi hızlıca yatıştırarak cilde ihtiyaç duyduğu bakımı pratik bir şekilde sağlar. 

Hassas Cilt Nasıl Güçlendirilir?

Hassas Cilt Nasıl Olur?

Hassas ciltler, iç ve dış etkenlere karşı daha duyarlı olur. Bunun birkaç farklı sebebi olabilir. Beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni ve iklimsel koşullar bunlardan yalnızca birkaçı. Hassas cilt belirtileri ile kendisini gösterir. Eğer cildiniz sık sık kızarıyorsa veya kuruyorsa, cilt yüzeyinde pullanma veya sivilcelenme gözleniyorsa siz de hassas bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu farklılıklar hava değişimi, cilt temizliği, cilt bakım rutini, makyaj malzemesi veya herhangi bir kumaşa temas sonrasında gelişebilir. Hassas cilt için en ideal çözüm, cilde en iyi gelen bakım ürünlerini ve uygulama yöntemlerini bularak yaşam tarzında etkili değişiklikler yaratmaktır. 

Hassas Cilde Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Hassas cilt, genetik yatkınlık, cilt tipi, çevresel faktörler, stres ve hormonal değişiklikler gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Ayrıca cilt tipine göre seçilmeyen cilt bakım ürünleri ve kozmetik ürünler de ciltte hassasiyet oluşmasına neden olabilir.

Cilt hassasiyeti kozmetik ürünler, sabunlar, deterjanlar, parfümler, kimyasallar ve hatta bazı gıdalar nedeniyle dönemsel olarak artabilir. Ciltteki tahriş, aşırı güneş ışığına maruz kalma, soğuk ve rüzgarlı hava, stres ve hormonal değişiklikler gibi faktörlerden de etkilenir.

Hassas cilt diğer cilt tiplerine göre dış etkenlere karşı daha duyarlıdır ve daha sık alerjik reaksiyon gösterir, bu nedenle daha özenli bir bakım gerektirir. Hassasiyetin artmaması için cildi aşırı sıcak ve soğuktan, tahriş edebilecek büyük parçacıklı peeling ürünlerinden, ağır kimyasallardan korumak gerekir. Bol su içmek de cildi korumaya yönelik adımlardan biri olacaktır.

Hassas Cilt Özellikleri

Yağlı, kuru ve karma gibi cilt tipleri arasından hassas cilt tipini anlamak, gözlem ve dokunma yolu ile mümkün olabilmektedir. Hassas ciltlere dokunulduğunda, kuruluk fark edilebilmektedir. Ayrıca bu tip ciltler nispeten daha ince olup kolayca soyulabilmektedir. Öte yandan rüzgar, güneş ışığı, soğuk hava gibi dış etkenlerde hassas ciltlerin hızlıca etkilendiği bilinir. Zorlu dış koşullar karşısında cildin kızardığı görülebilir ve yanma hissi duyulabilir. Stresli bir dönemde de hassas ciltlerde sivilcelenme veya kızarma gözlemlenebilir. Bu gibi rahatsızlıkların en az seviyeye çekilmesi için özellikle hassas ciltler için üretilmiş, özel içeriğe sahip cilt bakım ürünleri ile düzenli olarak nazikçe hassas cilt bakımı yapılması büyük önem taşır.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımı, sağlıklı bir ten için olmazsa olmazdır. Ancak konu hassas ciltler olduğunda cilt bakımı ürünleri ve yöntemleri hakkında da hassas davranmak gerekir. Hassas bir cilde sahip olan kişilerden biriyseniz, hassas cilt bakımı için kullanacağınız ürünler konusunda oldukça seçici olmanız gerekebilir. Teninizde kullanacağınız ürünlerin içeriğine hakim olmanız ve ürünü teninizin küçük bir bölümünde deneyerek cildinizdeki reaksiyonu izlemeniz oldukça önemlidir.  Bunun yanında hassas cilt bakımının en önemli özelliği mutlaka düzenli yapılmasıdır. Kullandığınız temizleyici ve nemlendirici gibi ürünleri her gün düzenli olarak uygulamak, hassas cilt için en verimli sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Sağlıkla parlayan bir cilde sahip olmak, enerjinize de yansıyacak ve gününüzü güzelleştirmeye yardımcı olacaktır.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Rutin Hassas Cilt Bakımı

Hassas ciltlerin yatışması, sağlıklı ve kusursuz görünmesi için rutin bir cilt bakımı büyük önem taşır. Hassas cilt bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında aşağıdakiler gelir:

  • Cilt temizliği için kullanılan suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Hassas cilt bakımı esnasında cilde temas eden su ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Ilık su ile yapılan cilt bakımı en ideal sonucu verecek, olası rahatsızlıkların önüne geçecektir.
  • Hassas cilt için seçilen ürünün içeriğine özen gösterilmelidir. Örneğin hassas cilt peeling için riskli olabilmektedir, bu nedenle nispeten yumuşak bir peeling ürünü tercih edilmelidir. Aynı zamanda içeriğinde yoğun asit bulunan ve tahriş ihtimali yüksek olan cilt bakımı ürünlerinden kaçınılmalıdır. Ayrıca seçilen bakım ürünleri uygulanırken cilde nazik bir yaklaşımda bulunulmalı, sert yüzeyli cisimler kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  • Güneş ve rüzgar gibi dış etkenlerin cildinizi mümkün olduğunca az yorması için güneş kremi kullanımına mutlaka özen göstermelisiniz. Hassas cilt yapınıza uygun bir güneş kremi kullanımı ile güneş ışınlarının zararlı etkisinden cildinizi koruyabilirsiniz.
  • Cildi düzenli olarak nemlendirmek çok önemlidir. Bu nedenle ihtiyaç duydukça cildinizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeli, cildinizin ihtiyaç duyduğu esnekliği sağlamalısınız. Cildinize sağlıklı bir ışıltı ve tazelik katmak için hassas cilt bakımınızda Alfheim Aromaterapi ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Alfheim ile cildiniz ihtiyaç duyduğu tüm elementlere sahip olur ve gün boyu güvenle ışıldamaya devam edersiniz.
Rutin Hassas Cilt Bakımı

Hassas ve Toleranssız Cildin Belirtileri Nelerdir?

Hassas cilt belirtileri, ciltte kızarıklık, tahriş, pullanma, kaşıntı, yanma hissi, sivilce ve kuruluk gibi sorunlarla kendini gösterir. Bu belirtiler cildin daha kolay tahriş olmasından kaynaklanır.

Hassas ciltler, cildin doğal bariyerinin bozulması nedeniyle de nem kaybına daha yatkındır. Bu da cildin daha kuru ve çatlamış görünmesine neden olabilir.

Hassas ciltlerin bakımı, doğru ürünlerin seçimi ve düzenli bakım gerektirir. Nazik temizleyiciler ve nemlendiriciler, cildin hassasiyetini azaltmaya yardımcı olabilir. Hassas ciltler için uygun ürünler seçilirken, cildin doğal bariyerini korumaya ve nemlendirmeye yardımcı olacak ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca, güneş ışınlarından korunmak, aşırı sıcak veya soğuk suya maruz kalmamak gibi diğer önlemleri de almak önemlidir.

Hassas Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Hassas ciltlerin nemlendirilmesi, cilt tipine uygun ürünlerin tercih edilmesini ve düzenli bakımı gerektirir. Hassas ciltler, diğer cilt tiplerine göre daha ince ve kırılgandır, bu nedenle nemlendirme işlemi özenle yapılmalıdır ve uygulanacak ürünler cilde nazikçe uygulanmalıdır. Cildi çizebilecek ürünler kullanılmamalıdır.

İlk adım, cildin temizlenmesidir. Hassas cilt temizleyici nazik bir ürün kullanarak, cilt kir ve yağdan arındırılmalıdır. Temizleme ve belirli aralıklarla yapılan peeling işlemi ciltteki ölü hücrelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Hassas cilt için peeling sıklığı diğer cilt tiplerinden farklıdır, yağlı ve karma ciltlerin aksine kuru cilde sahip bireylerin iki haftada bir peeling yapması yeterlidir. Sık peeling yapmal kuru ciltlerde deformasyona neden olabilir.

Sonraki adım, nemlendiricinin uygulanmasıdır. Nemlendirici ürünler cildin doğal bariyerini korumaya ve nem kaybını önlemeye yardımcı olur. Hassas cilt nemlendirici ürünler genellikle yağ bazlıdır, bu da nemlendiricinin cildinize hapsolmasını ve daha derin etki göstermesini sağlar. Bunun yanı sıra cildinizi nemlendirmek için Alfheim lavanta yağı, sarı kantaron yağı gibi hoş kokulu, çabuk emilen ve aromaterapi etkili yağları da tercih edebilirsiniz. Bu yağlar nemlendirici etkinin yanı sıra antiseptik ve antioksidan özelliklere de sahiptir. Cildinizi olası hassasiyetlere ve yıpranmalara karşı korurlar.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.