Alfheim Aromaterapi Blog

Zencefil Yağı Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Mar 01, 2023

Zencefil Yağı Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Zencefil, tarih boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılan özel bir bitkidir. Güçlü bir antioksidan olan söz konusu bitki, kendi öz yağının çıkarılması ile güçlü etkisini daha da artırır. Aromatik yağlar sınıfında bulunan zencefil yağı, hastalık tedavisinde kullanıldığı gibi cilt bakımında da kullanılır.

Alfheim ürün kategorisi içinde bulunan zencefil yağı çeşitleri tamamen doğal olup herhangi bir katkı maddesi içermez. Zencefil yağı ya da diğer ürün çeşitleri ile sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Kişisel bakım ve kendinizi iyi hissetmek adına zencefil yağının nimetlerinden istifade edebilirsiniz. Söz konusu yağın faydalarını ve nasıl kullanmanız gerektiğini alt başlıklarımızda bulabilirsiniz.

Zencefil Yağının Faydaları

Zencefil yağı, birçok hastalığa ve cilt rahatsızlıklarına karşı etkin çözümler geliştiren bir besindir. Bu kapsamda birçok faydası vardır. Zencefil yağının birçok faydası güçlü antioksidan olmasından kaynaklıdır. Bu antioksidanlar vücudun tepeden tırnağa yenilenmesini sağlar. Fiziksel ve ruhsal yorgunluk sağlayan toksinler, zencefil yağı ile vücuttan atılır.

Zencefil yağının önemli faydalarından biri de sindirim sistemine yöneliktir. Mide problemlerinin giderilmesinde son derece etkili olan bu yağ, mide asitlerinin dengelenmesini sağlarken yiyeceklerin çok daha kolay şekilde sindirilmesine destek olur. Özellikle yemek borusunda şişlik, kramp ya da midede gaz hisseden kişiler zaman kaybetmeksizin zencefil yağı ile tanışmalıdır. Düzenli kullanılan zencefil yağı ile sindirim sistemi kontrol altına alınabilir.

Zencefil yağının bilinen faydalarından biri de güçlü bir afrodizyak etkisinin olmasından kaynaklıdır. Kadın ve erkeklerin her ikisinin de kullanabileceği zencefil yağı, kısa süre içerisinde cinsel gücün artmasına destek olur. Zihindeki gerginliğin azalmasını sağlayan zencefil yağı, aynı zamanda üreme hormonlarını da uyarır. Bu yağ sayesinde çiftler arasında çok daha sağlıklı bir ilişki tesis edilebilir.

Günümüz dünyasında insanların hayatın her alanında stres ile iç içe olduğu bilinen bir gerçektir. BU kapsamda antidepresan etkisine sahip besin kaynaklarına ihtiyaç duyulur. İş hayatı ve günlük yaşam sürecinde ruhsal dinginlik istiyorsanız zencefil yağı kullanabilirsiniz. Sinir hücrelerini uyaran zencefil yağı ile daha sakin ve huzurlu bir süreç yaşayabilirsiniz. Yoğun bir gün yaşıyorsanız üzerinizdeki yorgunluğu atmak adına düzenli zencefil yağı kullanımını tercih edebilirsiniz.   

Zencefil Yağı Ne İşe Yarar?

Zencefil yağının bu denli tercih edilen bir besin olmasının nedeni, doğal tedavi yöntemlerinde önemli bir yere sahip olmasıdır. Kas ve kemik ağrılarının hafifletilmesinde dahi yararlanılan zencefil yağı, doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle bacak ve diz bölümlerinde ağrı hisseden kişiler, düzenli olarak zencefil yağı kullanabilir. Baş ağrısının hafifletilmesinde de etkisi kanıtlanmış olan zencefil yağının her zaman evinizin bir köşesinde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Zencefil yağının güçlü antioksidan etkisi karaciğer üzerinde de fayda sağlar. Bu yağ, karaciğerdeki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Sağlıklı bir karaciğer ile daha sağlıklı bir bedene sahip olmak mümkündür. Bu amaç doğrultusunda zencefil yağına büyük iş düşer.

Zencefil yağı, vücuttaki iltihabı temizleme konusunda da çok etkilidir. Vücutta biriken iltihabın kısa sürede dışarı atılmasını sağlayan zencefil yağı, organların yorulmasına da izin vermez. Bu yağın düzenli kullanımı ile vücudun enfeksiyonlardan korunması mümkündür. 

Özellikle mevsim geçişlerinde karşılaşılan sorunların başında solunum yolu rahatsızlıkları gelir. Zencefil yağı bu konuda da size gerekli desteği verir. Boğaz yolunun yağlanmasını ve yumuşamasını sağlayan bu yağ sayesinde kısa süre içerisinde kuru öksürüklerden korunabilirsiniz. Ayrıca balgam sökücü özelliği de olan bu besin soğuk algınlığı, bronşit ya da nefes darlığı sorunlarının tedavisinde çok etkilidir.

Zencefil yağı, içerisinde bol miktarda C vitamini, magnezyum, demir ve potasyum bulundurur. Bu vitamin ve elementler vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir. Sık sık hastalanıp bitkin düşüyorsanız, hayatınızda zencefil yağına yer açmalısınız. Zencefil yağı olası enfeksiyon ve bakteri hastalıklarına karşı da etkilidir. Yağı düzenli şekilde kullandığınızda uzun bir süre etkisini hissedeceksiniz. 

Zencefil Yağının Cilde Faydaları

Doğal yağların bu denli yaygın olarak tercih edilmesinin bir nedeni de cilde faydalı olmasıdır. Zencefilin cilde olan faydalı etkisi güçlü antioksidan olmasından kaynaklıdır. Cildi güneş ışınlarından ve çevresel faktörlerden koruyan bu yağ, ciltteki kırışıklıklar ve ince çiziklerin yok edilmesinde de etkilidir. Uyarıcı özelliği ile cildi canlandırır ve sağlıklı bir ışıltı ortaya çıkarır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan zencefil yağı, hiçbir zaman güneş kremi yerine kullanılmamalıdır. Bahse konu yağ, güneş kremi kadar koruyucu etkiye sahip değildir. 

Zencefil yağının vücuda sağladığı yararlardan biri de hızlı şekilde hücre yenilenmesini sağlamasıdır. Zencefil uçucu yağı hücre dostu bir besindir. Vücuttaki yara, kızarıklık, leke, tahriş gibi olumsuzluklar bu yağ sayesinde pratik şekilde onarılabilir. Ayrıca ilerleyen dönemde oluşabilecek kırışıklık ya da sarkma gibi olumsuzlukların önüne geçmek de mümkündür. 

Zencefil Yağının Saça Faydaları

Zencefil yağının etkili olduğu vücut bileşenlerinden biri de saçlardır. Bu yağ, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu birçok bileşeni bünyesinde barındırır. Söz konusu bileşenler, saçın bakımının yapılmasını kolaylaştırdığı gibi uzama sürecinin de çok daha hızlı olmasını sağlar. Ayrıca dış etkilerden kaynaklı olan kuruma, kırılma ve dökülme gibi olumsuzlukları en az seviyeye indirerek sağlıklı ve canlı saçların ortaya çıkmasına destek olur. 

Zencefil yağının saç köklerine olumlu etkisi, saç diplerindeki dolaşımı artırarak saçların nefes almasını sağlaması ile doğrudan ilişkilidir. Dolaşımın düzenlenmesi, saçların sağlıklı uzamasını sağladığı gibi canlı görünmesinde de etkilidir.  

Zencefil Yağının Kullanımı

Zencefil yağının faydalarını araştıranların merak ettiği konulardan biri de söz konusu yağın nasıl kullanılması gerektiğidir. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu yağ pratik kullanımı ile de dikkat çeker. Aşağıdaki maddelerde belirtilen esasları dikkate alarak yağın olması gerektiği gibi kullanımını sağlayabilirsiniz.

·İçme suyuna, salataya ya da meyve suyuna eklenebilir. Bu sayede metabolizmayı hızlandırarak zayıflamayı sağlar.

·Saç ya da yüz maskesi hazırladığınızda karışımın içine birkaç damla zencefil yağı katabilirsiniz. Hazırladığınız karışım cildinizin nefes almasını sağlayacak, canlı bir görünüm elde etmenize destek olacaktır. 

·Ciltte tahriş ya da yara problemi yaşayanlar ince bir tabaka halinde yağı cildine sürebilir. Yağ, kısa süre içinde tahriş ve lekeleri yok edecektir.

·Yağın anti depresan etkisini görmek için yaşam alanlarının belli noktalarına zencefil yağı damlatılabilir.

·Kas ve kemik ağrılarının yok edilmesi için vücuda tatbik edilecekse masaj yapılarak kullanılabilir.

·Bitki çayı içine birkaç damla eklendiğinde, mide sorunlarının giderilmesinde etkili olacaktır. 

·Bağışıklık sistemini güçlendirmek için zencefil yağı kullanacaksanız tükettiğiniz çorba ve salatanın içine birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Zencefil yağı, hemen herkesin kullanabileceği sağlıklı, doğal bir besindir. Fakat kronik rahatsızlığı olanlar, hamilelik şüphesi olanlar ve bebeklerin kullanımı için doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır.

Zencefil Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Zencefil yağı, cilt sorunlarının giderilmesinde yaygın olarak kullanılan bir besindir. Yağın cilde uygulanması için maske kullanımı tercih edilebileceği gibi cilde ince bir tabaka halinde de uygulama yapılabilir. Tüm uygulama yöntemlerinden en iyi verim elde edilebilir.  

Her ne kadar yaygın görülen bir komplikasyon olmasa da zencefil yağının cildinize temas etmesi durumunda alerjik bir reaksiyon söz konusu olabilir. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda doktorunuza danışmanız ve onay almadan yağı kullanımına devam etmemeniz tavsiye edilir.

Zencefil Yağı İçilir mi?

Uzmanlar tarafından zencefil yağının saf olarak içilmesi tavsiye edilmez. Yağın ideal kullanımı su içine birkaç damla eklenerek tüketilmesidir. Bunun yanında salata ya da meyve suyu gibi besinlere ekleme yapılarak da kullanım tercih edilebilir.

Alfheim ürün kategorisi içinde portakal yağı gibi narenciye yağlardan zencefil yağı gibi hoş kokulu yağlara kadar birçok doğal ürün bulabilirsiniz. Tüm ürünler sizlerin daha mutlu ve huzurlu bir hayat geçirmeniz için özel olarak imal edilmiştir. Siz de kategori içindeki ürünlerle yaşam konforunuzu artırmak istiyorsanız Alfheim ürünlerini satın alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.