Alfheim Aromaterapi Blog

Zencefil Yağı Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Mar 01, 2023

Zencefil Yağı Faydaları, Nasıl Kullanılır?

Zencefil, tarih boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılan özel bir bitkidir. Güçlü bir antioksidan olan söz konusu bitki, kendi öz yağının çıkarılması ile güçlü etkisini daha da artırır. Aromatik yağlar sınıfında bulunan zencefil yağı, hastalık tedavisinde kullanıldığı gibi cilt bakımında da kullanılır.

Alfheim ürün kategorisi içinde bulunan zencefil yağı çeşitleri tamamen doğal olup herhangi bir katkı maddesi içermez. Zencefil yağı ya da diğer ürün çeşitleri ile sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Kişisel bakım ve kendinizi iyi hissetmek adına zencefil yağının nimetlerinden istifade edebilirsiniz. Söz konusu yağın faydalarını ve nasıl kullanmanız gerektiğini alt başlıklarımızda bulabilirsiniz.

Zencefil Yağı Faydaları

Zencefil yağı, birçok hastalığa ve cilt rahatsızlıklarına karşı etkin çözümler geliştiren bir besindir. Bu kapsamda birçok faydası vardır. Zencefil yağının birçok faydası güçlü antioksidan olmasından kaynaklıdır. Bu antioksidanlar vücudun tepeden tırnağa yenilenmesini sağlar. Fiziksel ve ruhsal yorgunluk sağlayan toksinler, zencefil yağı ile vücuttan atılır.

Zencefil yağının önemli faydalarından biri de sindirim sistemine yöneliktir. Mide problemlerinin giderilmesinde son derece etkili olan bu yağ, mide asitlerinin dengelenmesini sağlarken yiyeceklerin çok daha kolay şekilde sindirilmesine destek olur. Özellikle yemek borusunda şişlik, kramp ya da midede gaz hisseden kişiler zaman kaybetmeksizin zencefil yağı ile tanışmalıdır. Düzenli kullanılan zencefil yağı ile sindirim sistemi kontrol altına alınabilir.

Zencefil yağının bilinen faydalarından biri de güçlü bir afrodizyak etkisinin olmasından kaynaklıdır. Kadın ve erkeklerin her ikisinin de kullanabileceği zencefil yağı, kısa süre içerisinde cinsel gücün artmasına destek olur. Zihindeki gerginliğin azalmasını sağlayan zencefil yağı, aynı zamanda üreme hormonlarını da uyarır. Bu yağ sayesinde çiftler arasında çok daha sağlıklı bir ilişki tesis edilebilir.

Günümüz dünyasında insanların hayatın her alanında stres ile iç içe olduğu bilinen bir gerçektir. BU kapsamda antidepresan etkisine sahip besin kaynaklarına ihtiyaç duyulur. İş hayatı ve günlük yaşam sürecinde ruhsal dinginlik istiyorsanız zencefil yağı kullanabilirsiniz. Sinir hücrelerini uyaran zencefil yağı ile daha sakin ve huzurlu bir süreç yaşayabilirsiniz. Yoğun bir gün yaşıyorsanız üzerinizdeki yorgunluğu atmak adına düzenli zencefil yağı kullanımını tercih edebilirsiniz. 

  • Zencefil yağı, anti-inflamatuar özellik gösterir. Vücutta meydana gelen iltihapların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Kas ve eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Mide ve sindirim problemlerini giderir. Başta kusma ve mide bulantısı olmak üzere çeşitli problemlere karşı kullanılır. 
  • Soğuk algınlığının kısa sürede iyileşmesini sağlar. Gribal enfeksiyonların semptomlarını hafifletir. Boğaz ağrısını ortadan kaldırarak, burun tıkanıklığı ve öksürük semptomlarının olumsuz etkilerini hafifletir.
  • Antioksidan bakımından oldukça zengindir. Serbest radikallerle mücadele eder. Genel sağlığı iyileştirmesinin yanı sıra; hücresel hasarın önüne geçer. 
  • Konsantrasyonun artmasını sağlar. Odaklanmayı ve zihinsel uyanıklığı arttırır. Strese karşı oldukça etkilidir. 
  • Kan dolaşımını arttırır.
  • Vücutta meydana gelen birçok ağrının ortadan kalkmasını sağlar. Özellikle migren ve baş ağrısı semptomlarını hafifletir. 

Zencefil Yağı Cilde Faydaları

Doğal yağların bu denli yaygın olarak tercih edilmesinin bir nedeni de cilde faydalı olmasıdır. Zencefilin cilde olan faydalı etkisi güçlü antioksidan olmasından kaynaklıdır. Cildi güneş ışınlarından ve çevresel faktörlerden koruyan bu yağ, ciltteki kırışıklıklar ve ince çiziklerin yok edilmesinde de etkilidir. Uyarıcı özelliği ile cildi canlandırır ve sağlıklı bir ışıltı ortaya çıkarır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan zencefil yağı, hiçbir zaman güneş kremi yerine kullanılmamalıdır. Bahse konu yağ, güneş kremi kadar koruyucu etkiye sahip değildir. 

Zencefil yağının vücuda sağladığı yararlardan biri de hızlı şekilde hücre yenilenmesini sağlamasıdır. Zencefil uçucu yağı hücre dostu bir besindir. Vücuttaki yara, kızarıklık, leke, tahriş gibi olumsuzluklar bu yağ sayesinde pratik şekilde onarılabilir. Ayrıca ilerleyen dönemde oluşabilecek kırışıklık ya da sarkma gibi olumsuzlukların önüne geçmek de mümkündür. 

Zencefil Yağı Saça Faydaları

Zencefil yağının etkili olduğu vücut bileşenlerinden biri de saçlardır. Bu yağ, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu birçok bileşeni bünyesinde barındırır. Söz konusu bileşenler, saçın bakımının yapılmasını kolaylaştırdığı gibi uzama sürecinin de çok daha hızlı olmasını sağlar. Ayrıca dış etkilerden kaynaklı olan kuruma, kırılma ve dökülme gibi olumsuzlukları en az seviyeye indirerek sağlıklı ve canlı saçların ortaya çıkmasına destek olur. 

Zencefil yağının saç köklerine olumlu etkisi, saç diplerindeki dolaşımı artırarak saçların nefes almasını sağlaması ile doğrudan ilişkilidir. Dolaşımın düzenlenmesi, saçların sağlıklı uzamasını sağladığı gibi canlı görünmesinde de etkilidir.  

Zencefil Yağı Ne İşe Yarar?

Zencefil yağının bu denli tercih edilen bir besin olmasının nedeni, doğal tedavi yöntemlerinde önemli bir yere sahip olmasıdır. Kas ve kemik ağrılarının hafifletilmesinde dahi yararlanılan zencefil yağı, doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle bacak ve diz bölümlerinde ağrı hisseden kişiler, düzenli olarak zencefil yağı kullanabilir. Baş ağrısının hafifletilmesinde de etkisi kanıtlanmış olan zencefil yağının her zaman evinizin bir köşesinde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Zencefil yağının güçlü antioksidan etkisi karaciğer üzerinde de fayda sağlar. Bu yağ, karaciğerdeki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Sağlıklı bir karaciğer ile daha sağlıklı bir bedene sahip olmak mümkündür. Bu amaç doğrultusunda zencefil yağına büyük iş düşer.

Zencefil yağı, vücuttaki iltihabı temizleme konusunda da çok etkilidir. Vücutta biriken iltihabın kısa sürede dışarı atılmasını sağlayan zencefil yağı, organların yorulmasına da izin vermez. Bu yağın düzenli kullanımı ile vücudun enfeksiyonlardan korunması mümkündür. 

Özellikle mevsim geçişlerinde karşılaşılan sorunların başında solunum yolu rahatsızlıkları gelir. Zencefil yağı bu konuda da size gerekli desteği verir. Boğaz yolunun yağlanmasını ve yumuşamasını sağlayan bu yağ sayesinde kısa süre içerisinde kuru öksürüklerden korunabilirsiniz. Ayrıca balgam sökücü özelliği de olan bu besin soğuk algınlığı, bronşit ya da nefes darlığı sorunlarının tedavisinde çok etkilidir.

Zencefil yağı, içerisinde bol miktarda C vitamini, magnezyum, demir ve potasyum bulundurur. Bu vitamin ve elementler vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir. Sık sık hastalanıp bitkin düşüyorsanız, hayatınızda zencefil yağına yer açmalısınız. Zencefil yağı olası enfeksiyon ve bakteri hastalıklarına karşı da etkilidir. Yağı düzenli şekilde kullandığınızda uzun bir süre etkisini hissedeceksiniz. 

Zencefil Yağı Nasıl Kullanılır?

Zencefil yağının faydalarını araştıranların merak ettiği konulardan biri de söz konusu yağın nasıl kullanılması gerektiğidir. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu yağ pratik kullanımı ile de dikkat çeker. Aşağıdaki maddelerde belirtilen esasları dikkate alarak yağın olması gerektiği gibi kullanımını sağlayabilirsiniz.

  • İçme suyuna, salataya ya da meyve suyuna eklenebilir. Bu sayede metabolizmayı hızlandırarak zayıflamayı sağlar.
  • Saç ya da yüz maskesi hazırladığınızda karışımın içine birkaç damla zencefil yağı katabilirsiniz. Hazırladığınız karışım cildinizin nefes almasını sağlayacak, canlı bir görünüm elde etmenize destek olacaktır. 
  • Ciltte tahriş ya da yara problemi yaşayanlar ince bir tabaka halinde yağı cildine sürebilir. Yağ, kısa süre içinde tahriş ve lekeleri yok edecektir.
  • Yağın anti depresan etkisini görmek için yaşam alanlarının belli noktalarına zencefil yağı damlatılabilir.
  • Kas ve kemik ağrılarının yok edilmesi için vücuda tatbik edilecekse masaj yapılarak kullanılabilir.
  • Bitki çayı içine birkaç damla eklendiğinde, mide sorunlarının giderilmesinde etkili olacaktır. 
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için zencefil yağı kullanacaksanız tükettiğiniz çorba ve salatanın içine birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Zencefil yağı, hemen herkesin kullanabileceği sağlıklı, doğal bir besindir. Fakat kronik rahatsızlığı olanlar, hamilelik şüphesi olanlar ve bebeklerin kullanımı için doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır.

Zencefil Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Zencefil yağı, cilt sorunlarının giderilmesinde yaygın olarak kullanılan bir besindir. Yağın cilde uygulanması için maske kullanımı tercih edilebileceği gibi cilde ince bir tabaka halinde de uygulama yapılabilir. Tüm uygulama yöntemlerinden en iyi verim elde edilebilir.  

Her ne kadar yaygın görülen bir komplikasyon olmasa da zencefil yağının cildinize temas etmesi durumunda alerjik bir reaksiyon söz konusu olabilir. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda doktorunuza danışmanız ve onay almadan yağı kullanımına devam etmemeniz tavsiye edilir.

Zencefil Yağı Nasıl Yapılır?

Zencefil yağını elde etmek için soğuk presleme ya da buhar distilasyonu kullanılır. Taze zencefil kökleri iyice yıkanır. İnce dilimlere kesilerek, bir cam kavanoza yerleştirilir. Üzerine bir miktar taşıyıcı yağ eklenir. Bu sayede zencefil, yağa geçer. Zencefil özlerini çeken yağ, faydalı etkilerini ortaya koymaya başlar. Hazırlanan yağ, bir çubuk yardımıyla iyice karıştırılır. Ardından cam kavanozun kapağı sıkı bir şekilde kapatılır. İyice sallanarak karıştırılır. Bu karışımın güneş görmeyen bir yerde birkaç gün saklanması gerekir. Ayrıca karışım her gün sallanarak, bekletilmeye devam edilir. Birkaç gün sonra zencefil yağı, kullanıma hazır hale gelir. İç kısımdaki zencefil parçalarını çıkarmak için süzülür. Hazırlanan karışımın serin bir yerde saklanması gerekir. 

Zencefil yağı, burada bahsedilen yöntemle elde edilse de tam olarak etkilerini ortaya koyması için profesyonel yöntemlerin kullanılması gerekir. Markamız tarafından satışa sunulan zencefil yağı, distilasyon yöntemi ile elde edilir. %100 doğal içerikli yağ, vegan olmasının yanı sıra; hayvanlar üzerinde test yapmamasıyla da kullanıcılarının beğenisini kazanır. Ürünün paraben, boya, SLES, koruyucu içermemesi güvenli kullanım imkanı ortaya koyar. 

Zencefil Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zencefil yağı içilir mi?

Uzmanlar tarafından zencefil yağının saf olarak içilmesi tavsiye edilmez. Yağın ideal kullanımı su içine birkaç damla eklenerek tüketilmesidir. Bunun yanında salata ya da meyve suyu gibi besinlere ekleme yapılarak da kullanım tercih edilebilir.

Zencefil yağı saç çıkarır mı?

Zencefil yağı saç köklerini uyarıcı etki gösterir. Kan dolaşımını arttırmanın yanı sıra; saçların uzamasına da yardımcı olur. Zencefilde bulunan antioksidan özellikler, saç sağlığının korunmasını sağlar. Saç çıkarıcı özellik gösteren yağ, dökülme problemine karşı oldukça etkilidir. 

Zencefil yağı zayıflatır mı?

Zencefil yağ yakımı konusunda oldukça etkili rol oynar. Sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan yağın, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi bulunur. Aşırı iştahın önüne geçer. Kullanan kişiye enerji verir. Ancak kullanmaya başlamadan önce bir sağlık uzmanına görüşmek gerekir. 

Zencefil yağı neye yarar?

Zencefil yağı faydaları arasında anti-aging etkisi yer alır. Cildin yaşlanmasını geciktirmesi sayesinde cilt sağlıklı ve genç kalır. Bu değerli yağ hakkında birçok araştırma bulunur. Yapılan bazı çalışmalarda zencefilin kan şekerini düşürdüğüne dair veriler elde edilmiştir. İnsülin direncini arttıran zencefil yağının kullanımı ile tip 2 diyabet riski azalır. Zencefil yağının afrodizyak bir etkisi vardır. Cinsel işlevleri arttırır ve uyarıcı etkiye sahiptir. Ayrıca kansere karşı da zencefil yağının olumlu etkileri bulunur. Yapılan araştırmalara göre zencefil kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Anti-kanser potansiyele sahiptir.

Zencefil yağı yüze sürülür mü?

Zencefil yağı cilde faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle birçok kişi cilt bakımına zencefil yağını dâhil eder. Bu yağ, cilde doğrudan uygulanma özelliğine sahiptir. Ancak kullanmadan önce dikkat etmek gerekir. Çünkü özellikle hassas ciltlerde olumsuz bir reaksiyon ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için Hindistan cevizi ya da jojoba yağı gibi doğal taşıyıcı yağlarla seyreltilmesi özellikle tavsiye edilir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.