Alfheim Aromaterapi Blog

Kuru Cilt Nedir? Kuru Cilt Bakımı

Mar 01, 2023

kuru cilt bakımı nasıl olmalı

Kuru cilt cildin pürüzlü, kaşıntılı veya pul pul görünmesini ve hissetmesini sağlar. Bu kuru lekelerin oluştuğu yerler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Kuru cilt, her yaştan insanı etkileyen genel bir problem olsa da Alfheim/Alfheim Aromaterapi ürünleri bu konuda size yardımcı olabilir. Her ne kadar mevsimsel ya da geçici olsa da kuru cilt bakımı uygulamaları yaparak bu tip istenmeyen durumları ortadan kaldırabilir, kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Kuru cildin belirtileri ve semptomları yaşınız, sağlık durumunuz, yaşadığınız ortam, mevsim, cilt tonunuz ya da güneşe maruz kalmanıza bağlı olarak değişebilir. Ciltte gerginlik hissi ve kaşıntı, en önemli belirtiler arasında yer alır. İnce çizgiler ve çatlaklar da kuru cilt bakımı rutini yapılması gerektiğinin sinyallerini verebilir.

Kuru cilt erkek ya da kadın fark etmeksizin herkesin karşılaşabileceği bir durum olsa da Alfheim Aromaterapi malzemeleri ile size bu konuda yardımcı olabiliriz. Doğal bitki özlerini kullandığımız malzemelerimiz ile bütünsel bir şifaya kavuşabilirsiniz. Uçucu yağ tedavisi ile cildinizin gereksinim duyduğu nem dengesini sağlayabilir, hem fiziksel hem de duygusal olarak kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. T bölgesi ya da bacak fark etmeksizin vücudunuzun her yerinde aromatik esansiyel yağları kullanarak hayalinizdeki görünüme kavuşabilirsiniz. 

Kuru Cilt Nasıl Olur?

"Kuru cilt nasıl olur?" sorusuna genel anlamda cildinizin yeterli nem oranını elde edememesi sonucunda oluşur şeklinde yanıt verilebilir. Genellikle ciddi bir durum olmasa da hem fiziksel hem de ruhsal olarak sizi yorabilir. Kuru cilde neden olan birçok farklı neden vardır. Havanın çok sıcak olması ya da havada çok nem olması, cildinizi kurutabilir. Sert deterjan ya da sabun kullanımı da ciltte kuruluk olmasına neden olabilir. Uzun süre boyunca sıcak suyun altında duş almak da cildin kurumasını sağlar. Havuzun içerisindeki klor da cilt kuruluğunun etkenleri arasında yer alır. Çok nemli olmayan soğuk bölgelerde ya da havanın kuru olduğu yerlerde yaşıyorsanız da cildinizin kuruma olasılığı artar. Genetik faktörler de etkenler arasında yer alır. Her ne kadar cildiniz yağlı olma eğiliminde olsa da zaman zaman kuruluk meydana gelebilir. Ayrıca belirli bir yaşın üzerindeki kişilerin de vücudu nem dengesini sağlamada zorlanabilir. Yaş ilerledikçe cilt inceldiği için su tutması gereken yağları daha az üretmeye başlar. Yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı da istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu tip istenmeyen durumları önlemek için kuru cilt bakımı ile cildinizi yatıştırabilir, ihtiyacınız olan nemi elde edebilirsiniz. 

Alfheim aromaterapi yağları ile cilt kuruluğu söz konusu olduğunda size yardımcı olabiliriz. Babassu, badem ya da buğday özü yağı gibi doğal ürünlerimiz, cildin ihtiyaç duyduğu mineralleri almasını ve nem dengesini korumasını sağlar. Ayrıca badem yağı, kuru cilt bakımı işlevinin yanı sıra yıpranmış saçlar ve saç derisi bakımında da kullanılabilmesiyle farklı ihtiyaçlarınıza da yanıt verebilir. Kuru cilt nemlendirme işlemlerinin sonucunda yumuşar ve istediğiniz görünümü kazanır. 

Kuru Cilt Özellikleri

Kuru cilt yüz, bacak ya da kol fark etmeksizin vücudunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Cilt kuruluğu her ne kadar doğal bir olgu olsa da yaşayan kişilerde rahatsızlık hissine neden olur. Çok hızlı bir şekilde su kaybedildiğinde ya da su içilmediğinde de kuruluklar ortaya çıkar. Cilt kuruluğu da kendi içinde birden fazla kategoriye ayrılır. Tipik kuru cilt, en yaygın olanıdır. Nemin düşük olduğu bölgelerde yaşayan kişiler sıklıkla yaşar. Duştan çıktıktan sonra kavun çekirdeği yağı gibi doğal nemlendiriciler kullanarak cildinizi yatıştırabilir, kuruluk daha oluşmadan önleyebilirsiniz. Egzama ise aşırı kuru cilt problemlerine örnek olarak verilebilir. Kuru cilt, genetik ya da çevresel faktörlerin bir sonucu olabilir.

Cildiniz suyu tutmaya yardımcı olan bazı doğal nemlendirici faktörlerden eksik olsa da Alfheim/Alfheim Aromaterapi ürünleriyle bu eksikliği kolaylıkla giderebilirsiniz. Cilt gerginliği, lekeli görünüm, pullanma, kaşıntı, kızarıklık, tahriş, zar zor görünen gözenekler, çatlama ya da ince çizgiler kuru cildin en bilinen özellikleri arasında yer alır. Bu belirtileri hissediyorsanız doğal içeriğiyle öne çıkan Jojoba yağı gibi ürünleri incelemeye başlayabilirsiniz. Cilt bakım rutinlerinizi yenileyerek kuru cildin belirtilerini ortadan kaldırabilir, daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Hem kadın hem de erkek kuru cilt bakımı ürünlerine sahip olan Alfheim ile kuruluk probleminin üstesinden kısa süre içinde gelebilirsiniz. 

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

"Kuru cilt nasıl nemlendirilir?" diye merak ediyorsanız doğru nemlendiricilerle bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebileceğinizi bilmeniz gerekir.  Cilt kuruluğundan şikayetçiyseniz ilk olarak duş sıcaklığınızı düşürmeniz önerilir. Sonrasında periyodik aralıklarla nemlendiriciler kullanarak kuru cilt bakımı rutinlerinizi tamamlayabilirsiniz. Alfheim/Alfheim Aromaterapi çatısı altında bulunan doğal özlerden üretilen birbirinden farklı seçenekleri inceleyerek sizin için ideal olanı bulabilir, hayalinizdeki görünüme kavuşmaya başlayabilirsiniz. Nemlendirici özelliğine sahip olan sabit yağlar, bu konuda size yardımcı olabilir. Cildinizi kuru hissettiğinizde kullanarak kendinizi rahatlatabilir, daha parlak ve canlı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Genellikle soğuk sıkım yöntemiyle üretilen Alfheim ürünleri, yüksek sıcaklıklara maruz kalmadığı için natürel dokusunu korumayı başarır. Doğal özleri özel bir şekilde bir araya getirdiğimiz için cildinizi rahatlatacak seçenekleri rahatlıkla bulabilir, kuru cildinize ihtiyaç duyduğu bakımı yapmaya başlayabilirsiniz. Kuru cilt nemlendirici çeşitleri, hem kadın hem de erkeklerin beğenisini kazanan içerikleriyle öne çıkar. Özel yağları temiz cildinize uygulayarak belirli bir süre sonra etkisini görebilirsiniz. Kuru cilt temizleme ve nemlendirme, bakımınızın en önemli aşamaları arasında yer alır. Kuru cilde sahipseniz kaliteli nemlendiricilerden edinmeniz gerekir. Doğal etkilere sahip ürünlerle kendinizi rahatlatabilir, vücudunuzun farklı bölgelerinde uygulamalar yapabilirsiniz. Alfheim güvencesiyle aradığınız türdeki ürüne kolaylıkla ulaşabilir, kuru cilt bakımı rutinlerinizi geliştirebilirsiniz.

Günlük Rutin Kuru Cilt Bakımı

Kuru cildin nedeni kişiden kişiye göre değişse de periyodik aralıklarla nemlendiriciler kullanarak kuru cildin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. "Kuru cilt bakımı nasıl olmalı?” veya "Kuru cilt için ne yapılmalı?" diye merak ediyorsanız oldukça kolay olduğunu bilmekten memnun kalabilirsiniz. Kuru cilt peeling ürünleri ile cildinizi temizledikten sonra nemlendiriciler aracılığıyla ihtiyacınız olan nemi elde edebilir, bakım rutininizi kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz. Kuru cilt temizleme yöntemleri ile hayalinizdeki pürüzsüz görünümü elde edebilirsiniz. 

Kuru ciltler için cilt bakımı ürünleri sayesinde bakım rutinlerinizi sizin için daha uygun hale getirebilirsiniz. Bazı ürünleri gece yatmadan bazılarını gün içerisinde sürerek nemlendiricilerin rahatlatıcı etkisini kısa süre içinde hissetmeye başlayabilirsiniz. Nighty Night gece bakım yüz kremi gibi ürünler bütün gece cildinize ihtiyacı olan bakımı uygular. Ayrıca içerisinde bulunan E vitamini desteği sayesinde yaşlanma karşıtı etkisi de bulunur. Yoğun bir gün geçirdiyseniz ve kendinizi yorgun hissediyorsanız da gece yatmadan önce Nighty Night gece bakım yüz kremi gibi ürünleri kullanabilir, sabaha tazelenmiş bir şekilde uyanabilirsiniz. Alfheim, kuru cilt bakımı için ihtiyaç duyabileceğiniz ürünleri bünyesinde barındırmasıyla size rutinlerinizi tamamlama konusunda yardımcı olabilir. Birbirinden farklı seçeneği inceleyerek ihtiyacınız olanı bulabilir, yumuşak bir cilde vakit kaybetmeden sahip olabilirsiniz.

Kuru Ciltler için Diğer Öneriler

Her bireyin cilt tipi birbirinden farklıdır. Kuru ciltler, yağlı ya da karma ciltlere göre daha fazla ve hızlı nem kaybına neden olduğu için ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Kuru ciltler için bakım ise evde uygulanacak bazı bakım çeşitlerinin alışkanlık haline getirilmesiyle düzenlenebilir.

Özellikle soğuk hava koşullarında veya sıcak su ile sık sık temas halinde olduğunuz zamanlarda daha da kötüleşen kuru ciltler için öneriler ve bakım ipuçları şu şekildedir:

  1. Kuru cilt için doğru nemlendirici ürünü kullanmalısınız.
  2. Kimyasal içermeyen, organik temizleme ürünlerini düzenli kullanmalısınız.
  3. Ölü deri hücrelerinin birikmesine neden olan kuru cilt üzerine düzenli olarak hafif bir peeling yapılmalıdır.
  4. Kuru ciltteki su kaybını telafi etmek için günde en az 8-10 bardak su içmeniz önerilir.
  5. Güneşe maruz kaldığınız zamanlarda güneş kremi kullanmanız önerilir.
  6. Cildinizin nemli kalmasını sağlamak için Omega-3 yağ asitleri, E vitamini ve antioksidanlar gibi besinler içeren sağlıklı bir beslenme düzeni takip etmeniz önerilir.

Kuru ciltler için günlük cilt bakımı, düzenli yapıldığında, doğru ve organik ürünler kullanılarak iyileştirilebilir. Siz de "Alfheim/Alfheim Aromaterapi" sayfasını ziyaret ederek, cildinize uygun, doğru ürünleri seçebilir, kimyasal içermeyen, organik ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler için Yüz Temizleme Jeli Nasıl Olmalıdır?

Kuru ciltler için yüz temizleme jeli seçerken, cildinizi aşırı kurutmadan temizlemeye yardımcı olacak hafif ve nemlendirici özellikleri olan bir ürün seçmeniz önerilir. Çünkü yüz temizleme jelinizin nemlendirici özelliklere sahip, hafif ve pH dengeli olması, cildinizin tahriş olmasını engelleyerek cilt bariyerindeki hassasiyeti önler.

Kuru ciltler için bakım ürünleri, alkol, kimyasal yada agresif bileşenler içermemelidir. Aloe vera, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı gibi doğal bileşenler içeren ürünler, cildinizi nazikçe temizlemeye ve nemlendirmeye yardımcı olabilir. Kuru ciltler için doğru yüz temizleme jeli seçmek, cildinizi temizleme ve nemlendirmenin ilk adımıdır. Bu nedenle yüz temizleme jelinizi seçerken, cildinizi aşırı kurutmamak için nazik, nemlendirici ve doğal içerikleri olan ürünleri tercih etmeniz önerilir.

Kuru Ciltler için Tonik Nasıl Olmalıdır?

Derinlemesine temizlik adı altında birçok tonik ürünü, alkol içermektedir. Fakat kuru ciltlerin alkol içeren toniklerden zarar görüp tahriş olması mümkündür. Bu nedenle kuru ciltler için tonik seçerken, alkol içermeyen ürünlere dikkat etmek oldukça önemlidir. Aloe vera, gül suyu, salatalık özü, papatya özü gibi cildi yatıştıran, besleyen, nemlendiren ve doğal bileşenler içeren tonikler, kuru ciltler için idealdir.

Ciltteki nem kaybı, kuruluk ve pullanmaya neden olmaktadır. Bu nedenle her biri ayrı pH değerine sahip toniklerin pH değeri, cildin doğal pH dengesine uygun olmalıdır.  Kuru ciltler için bakım önerileri denildiğinde de doğru yüz temizleme jelinden sonraki diğer önemli adım, cildinizi kurutmayacak ve nemlendirecek özelliklere sahip, doğal içerikleri olan, pH dengesi nötr olan ve koku içermeyen tonikleri tercih etmektir. Tonik, cilt bakım rutininizin önemli bir adımıdır ve cildinizin sağlıklı ve parlak görünümünü korumak için düzenli olarak kullanılmalıdır.

Kuru Ciltler için Peeling Nasıl Olmalıdır?

Kuru ciltler için peeling yaparken, cildinizi tahriş etmeden ve nem dengesini bozmadan ölü derilerden arındırmaya özen göstermelisiniz.  Öncesinde ve sonrasında cildi nemlendirerek ve ovuşturmadan nazikçe masaj yaparak haftada bir uygulanan peeling bakımı, kuru ciltlerin hassasiyetinden dolayı yeterlidir. Daha sık uygulamak, cildi tahriş edebileceği için önerilmemektedir.

Kuru ciltler için kimyasal peeling işlemi önerilmez. Kimyasal peeling işlemi cildi tahriş edebilir ve daha fazla kurumasına neden olabilir. Bu nedenle yulaf ezmesi ya da badem tozu gibi doğal içeriğe sahip yumuşak peeling ürünlerinin kullanımı, kuru ciltler için oldukça uygundur.

Kuru Ciltler için Nemlendiriciler Nasıl Olmalıdır?

Kuru ciltlere ne iyi gelir ya da hangi tip nemlendirici kullanılmalıdır soruları oldukça yaygındır. Nemlendiriciler, cildin nem ihtiyacını karşılayarak cildin daha sağlıklı, nemli ve parlak görünmesini sağlar. Kuru ciltler için doğru nemlendiriciler ise yoğun nemlendirme özelliği olan, nemlendirici içerikleri barındıran, hafif dokulu, parfümsüz, güneş koruyucu içeren ve doğal içerikli nemlendiricilerdir.

Kuru cilt tipi için seçeceğiniz nemlendiriciler, doğal içeriği ile cildinizi nemlendirerek daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Siz de “Alfheim/Alfheim Aromaterapi” sayfasını ziyaret ederek kimyasal içermeyen, doğal içerikli ürünlerimizi inceleyebilir, cilt tipinize uygun ürünü gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.