Alfheim Aromaterapi Blog

Itır Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Itır Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

 Itır yağı cilt bakımında gözenek sıkılaştırıcı ve sebum dengeleyici özellikleriyle ön plana çıkar. Ayrıca stresi azaltan ve duyguları dengeleyen ıtır yağının sakinleştirici özelliği vardır. Antibakteriyel ve antidepresan etkileriyle dikkat çeken ıtır yağı ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Öne çıkan ıtır yağı faydaları arasında cilt rahatsızlıklarının tedavisindeki olumlu etkisini söylemek de gerekir. Ciltte kaşıntı, kızarıklık, pullanma gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. Egzama gibi döküntülü deri hastalıklarında doğal tedavi etkisi yaratır. Uçuk tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir. Yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayan ıtır yağı cildin onarım ve yenilenmesinde etkilidir.

Itırın, amber, gül ve limonun kokularının karışımı olan tatlımsı, çiçeksi ve ferah bir kokusu vardır.  İlkbaharda soluk pembe çiçekler açan bu bitkinin sadece çiçeği değil yaprakları da çok güzel kokar. Özellikle Akdeniz bölgesi ve çevresi yanında Kıbrıs’ta da yetişir.

Itır Yağı Nedir? 

Itır yağı Latince adı pelargonium graveolens olan ıtır bitkisinin damıtılmasından elde edilir. Itır bitkisinin hem çiçekleri hem de yaprakları güzel koktuğundan damıtılma sürecinde çiçekleri ve yaprakları da kullanılır. Sıcak notalarda çiçeksi bir kokuya sahiptir. Rahatlatıcı, dinlendirici, kaygı azaltıcı özellikleri vardır.

19. yüzyılda dünyanın parfüm başkenti olarak anılan Fransa’nın Grasse kasabası, 18. yüzyıldan itibaren dünyanın hemen her yerindeki güzel kokuların uğrak yeri olmuştur. Fransız koku tüccarları, güzel kokulu bitkileri Grasse'a taşımışlardır.  Sahip olduğu benzersiz duyusuyla güzel çirkin ayırt etmeksizin kokuların peşine düşen ve bunları kalıcı hale getirmek için cinayet işlemeyi dahi göze alan Jean Baptiste Grenouille'ün hikayesinin de 18. yüzyıl Fransasında geçmesi elbetteki tesadüf değildir. Patrick Süskind'in "Das Parfum- Koku, Bir Katilin Hikayesi" romanının kahramanı Jean Baptiste Grenouille, Paris'in her köşesindeki birçok kokunun peşine düşer ve bu kokuları kendi bedeninde kalıcı kılabilmek için cinayet dahil türlü maceralara atılır. Itır (Pelargonium Graveolens) da güzel koku avcılarının dikkatinden kaçmayan bitkilerden birisidir.

Sivri yapraklı, kenarları tırtıklı, küçük pembe çiçekli, 1 metre yüksekliğe ulaşabilen çok yıllık bir tüylü çalı olan Itır, 18. yüzyıldan itibaren uçucu yağ üretimi gerçekleştirilen, meyvemsi ve çiçeksi kokusuyla ruh ve beden üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanılan bir bitkidir. Itır çiçeği yağı o günden itibaren parfüm endüstrisinin önemli yağları arasında kendine yer edinir.

Itır Yağı Nedir?

Terpen İçermeyen Itır Yağı Nedir?

Monoterpenik hidrokarbon içeriği alınmış olan uçucu yağlar terpen içermeyen uçucu yağlardır. Terpen içermeyen ıtır yağının monoterpenik hidrokarbon içeriği yoktur. Bitkilerde terpen içeriğinin olma nedeni diğer organizmaları uzaklaştırmak ya da çekmektir. Limonene, anethol, citral, thymol, eugenol ve menthol en yaygın bilinen terpenler arasında bulunur. Terpenler esansiyel yağlarda bulunan bileşenlerdir. Aroma dokusunu oluşturan bileşenler olarak öne çıkarlar Terpen çok daha keskin, kafurumsu, mentollü bir yağ içeriğine neden olur. Terpen içermeyen ıtır yağ daha hafif ve fresh bir yapıya sahiptir.

Itır Yağı Ne İşe Yarar?

Çiçeksi, ferah ve rahatlatıcı kokusu olan bu yağ oldukça geniş kullanım alanlarında kendine yer edinmiştir.

 • Hoş aromasıyla rahatlatıcı etkiye sahip olan ıtır çiçeği yağı, stresten kurtulmaya yarar. 
 • Stresli anlarda zihni yatıştırmak için kullanılabilir.
 • Antibakteriyel özellikleri ile cilt bakımında oldukça etkilidir. 
 • Lenf akışını destekleyici özelliği vardır.
 • Hormon düzenleyici etkisi de olan bu şifalı yağ zihni dinginleştirme özelliği ile öne çıkar.
 • Itır uçucu yağının faydaları arasında kaygı bozukluğu ve anksiyete üzerindeki olumlu etkisi dikkat çeker. 
 • Akneler üzerinde olumlu sonuçlar yaratan ıtır yağı tonik etkisiyle tıkalı gözenekleri açar. 
 • Dolaşımı canlandırıcı etkisiyle selülitlerin giderilmesinde etkilidir. Cilde masaj yaparak selülitlerin giderilmesi için kullanılabilir. 

Uçucu yağlar, topikal uygulamalarda cilt yoluyla, inhaler olarak da koku yoluyla bedene ve ruha iyi gelirler. Itır yağı da bu uçucu yağlardan bir tanesidir. Ruhsal olarak sakinleştirici, dengeleyici ve uyarıcı olan yağ bedensel olarak antiviral, antibakteriyel, böcek kovucu, lenf akışı destekleyici, hormon düzenleyici ve cilt bakımı sağlayıcıdır. Itır uçucu yağı faydaları arasında öfke, gerginlik, konsantrasyon eksikliği ve depresyon gibi durumlarda zihni dinginleştirmesi ve yatıştırması da vardır. Topikal ya da inhaler etki mekanizması ne olursa olsun kaygıyı azaltması ıtır yağının faydaları arasında kesin olarak sayılabilir. (Morris et al. 1995) Yapılan klinik araştırma ve gözlemlerde demans, anksiyete, kaygı bozukluğu gibi sorunlarda ıtır yağının olumlu etkileri olduğu kayıt edilmiştir.

Itır Yağı Neye İyi Gelir?

Itır yağının zihin, ruh ve beden üzerinde olumlu etkileri vardır. Kaygı bozukluğu, depresyon, stres gibi sorunlarla mücadele etmeye yardımcı olurken itır çiçeği yağı faydaları arasında cilt bakımındaki etkisi de öne çıkar. Cilt sorunlarına iyi gelen ıtır yağı aknelere karşı etkilidir. Siyah nokta ve sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir. Saç sağlığına da iyi gelen ıtır yağı saçların güçlü ve parlak olmasını sağlar. Itır yağı ciltte temizleyici ve sıkılaştırıcı etkisiyle de dikkat çeker. Cildin daha canlı, yenilenmiş ve daha genç olmasında etkili olur.

Itır Yağı Ne İşe Yarar?

Itır Yağının Faydaları Nelerdir?

Itır yağının fiziksel, zihinsel ve ruhsal oldukça fazla faydası bulunur. Fiziksel olarak ağrıları azaltma ve kasları gevşetme özelliği vardır. Beden üzerinde ağrıları azaltan bir etkiye sahiptir. Cilde faydaları ise oldukça fazladır. Cildi bir tonik gibi temizleyerek yeniler. Cildin onarımlarında ve yenilenmesinde etkilidir. Sivilcelerin tedavisi için kullanılabilecek bir yağ seçeneğidir. Ayrıca itır yağı cilde faydaları arasında gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi de vardır. Cildin sebum dengesini de sağlarken cilt tonunu da eşitlemeye yardımcı olur.

Itır Yağının Saça Faydası 

Itır uçucu yağı faydaları arasında saça olan faydalarından bahsetmemek olmaz. Itır yağı saç için çok değerli bir yağdır. Saç bakımında destekleyici olarak kullanılabilir.

 • Itır yağı saç dersinin nem dengesini korumasına yardımcı olur.
 • Saç derisindeki mantar gibi sorunlarla mücadele eder.
 • Yıpranmış saçların onarılmasını sağlamada etkilidir.
 • Saç derisi problemlerine karşı tedavi edici etkisi vardır.
 • Saçların daha sağlıklı ve daha gür bir şekilde uzamasını da sağlar.

Itır Yağının Cilde Faydası 

Itır yağı cilde faydaları ile aromaterapide ve hemen hemen tüm cilt bakım ürünlerinde doğal bir aktif olarak kullanılabilir. Yağlı ve olgun ciltler için dolaşım canlandırıcı ve lenf akışını kolaylaştırıcı ıtır özü yağı, özellikle aknelerde olumlu sonuçlar verir. Tıkalı cilt gözeneklerinin tonik etkisi ile açılması ve gözeneklerin sıkılaşması için cilt tarafından hızlı emilebilecek taşıyıcı bir yağ ile seyrelteceğiniz ıtır çiçeği yağını kullanabilirsiniz. Dolaşım canlandırıcı ve lenf akışını destekleyici etkisiyle selülit giderme için de masaj yağlarında %100 doğal ve etkili bir aktif olarak tercih edilebilir.

Tüm uçucu yağlarla uyum sağlayabilen ıtır yağı, cilt bakımında özellikle; Lavanta, Bergamot, Ölmez Çiçek, Papatya ve Çay Ağacı uçucu yağları ile birlikte kullanılabilir. Temizleyici ve sıkılaştırıcı %100 doğal cilt toniği için; 100 ml Melisa hidrolatına, 7 damla Lavanta, 4 damla Itır ve 2 damla Ölmez Çiçek ekleyerek karıştırıp yüz bakım rutininiz öncesi cildinizi arındırabilirsiniz.

Sivilce için yağ önerisi isteyenler %100 doğal ve etkili ıtır yağını tercih edebilirler. Sivilce üzerine doğrudan 1 damla uçucu ıtır yağını uygulayabilirsiniz. Yapılan deneylerde fototoksik olmadığı ve ciddi bir cilt hassasiyeti yaratmadığı saptanmıştır. Fakat cildinize özel olarak gelişebilecek olumsuzlukların önüne geçmek adına kullanmadan önce kolunuzun ufak bir bölgesine saf olarak uygulayarak kendi hassasiyetiniz olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Itır yağı antioksidan kapasitesi, ciltte serbest radikallerle savaştığı bilinen E Vitaminine göre 33 kat yüksektir. Böylece temizleyici ve sıkılaştırıcı tonik ile cildinize doğal bir detoks etkisi de hediye edebilirsiniz.

Itır Yağının Cilde Faydaları

Itır Yağı Nasıl Kullanılır?

Itır çiçeği yağının oldukça farklı şekilde kullanımı mevcuttur. Kullanım şekli kullanılacak amaca göre değişiklik gösterir. Itır çiçeğini cilt ya da saç için kullanacaksanız ıtır yağını seyreltmeniz gerekir. Yağın seyreltilmesi işlemi herhangi bir taşıyıcı yağ ile yapılabilir. Örneğin, bir çay kaşığı saf zeytin yağına bir iki damla ıtır yağı ekleyerek seyreltme yapabilirsiniz. Itır yağı seyreltme yapmadan direk cilde ya da saç derisine uygulanmaz.

Itır Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Itır yağını cilde uygulamak için öncelikle farklı bir taşıyıcı yağla seyreltmek gerekir. Taşıyıcı yağdan bir çay kaşığı alarak üzerine bir iki damla ıtır yağı ekleyebilirsiniz. Taşıyıcı yağ ile seyrelttiğiniz ıtır yağını pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Özellikle de cilt lekeleriniz varsa ıtır yağını lekeleri geçirmek için kullanabilirsiniz. Itır yağının cilde faydaları ve olumlu etkilerinden yararlanmak için doğal ve kaliteli ürünleri tercih etmek önemlidir. Size %100 doğal, katkısız ve koruyucu madde içermeyen yağ seçenekleri sunuyoruz. Markamız güvencesiyle satın alabilir, kendinize veya sevdiklerinize güvenle kullanabilirsiniz.

Itır Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Itır yağını saça uygulamak için de seyreltmek gerekir. Taşıyıcı yağ ile seyreltilen ıtır yağı parmak uçlarıyla saç derisine masaj yapılarak uygulanabilir. Saç derisine iyice yedirilerek masaj yapılmalıdır. Itır yağını seyrelttikten sonra şampuanınızın içine de birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Itır Yağı Nasıl Elde Edilir?

Itır Yağı Nasıl Elde Edilir?

Itır çiçekleri ve yapraklarından su buharı distilasyonu ile damıtılarak elde edilen ıtır yağı çok hoş bir kokuya sahiptir. Itır yağı kokusu ile sakinleştirme, zihni dinlendirme, ruhu dengeleme gibi özelliklere sahiptir. Itır yağı ıtır bitkisinin yaprak ve çiçeklerinden damıtma yoluyla elde edilir.

Itır yağı üretiminin ağırlıklı olarak üç bölgede, Mısır, Reunion Adası ve Çin'de yapıldığından bahsetmiştik. Bu bölgeler haricinde Kırım, Ukrayna, Gürcistan, Hindistan, Madagaskar ve Güney Afrika gibi bölgelerde de üretimleri yapılmaktadır. Aroma ve içerik değeri bakımından en makbul olanlarının Mısır ve Reunion olduğunu tekrar hatırlatalım. Bu bölgelerde ekimi yapılan Itır bitkisinin hasat döneminde toplanması ile yağ eldesi süreci başlar. Bitkinin tamamı aromatiktir. Yani bitkinin hemen hemen tüm bölümleri güzel kokulu uçucu bileşikler ihtiva eder. Bu nedenle bazı bölgelerde tüm bitkiden, bazı bölgelerde ise çiçekli üst bölgelerden distilasyon yoluyla yağ üretimi gerçekleştirilmektedir.

Itır Çiçeği Yağı Nasıl Yapılır?

Itır çiçeği yağı ıtır bitkisinin çiçeklerinden ve yapraklarından damıtma yoluyla elde edilen aromatik ve uçucu bir yağdır. Itır çiçeği yağı yapmak için özel bir damıtma yöntemi kullanılır. Su buharı distilasyonu olarak bilinen bu yöntem tamamen doğal yolla yağ elde etme olanağı sunar. Itır yağı göz altı torbaları için de kullanılabilen çok yönlü fayda sağlayan bir yağ çeşididir.

Toplanan bitkiler, distilasyon ünitelerine taşınır. Buhar, su+buhar ya da su damıtma yöntemleriyle uçucu yağ, su buharı aracılığıyla bitki gövdesinden ayrıştırılır. Buhar ile birlikte yoğunlaştırılan uçucu yağ, soğutularak yoğuşturulur ve sudan ayrıştırılır. Itır yağı böylece parfüm, krem, sabun, tonik ya da saf olarak kullanıma sunulması için yola çıkmaya hazırdır. Alfheim Itır Uçucu Yağı, coğrafyası, yerel yetiştiriciliği ve üretimiyle yüz yıllardır mahirleşmiş Mısır'ın Kuzey Sina bölgesindeki üreticilerden sizin için özenle seçilir. %100 saf ve doğal Alfheim Itır Uçucu Yağı içerisinde ideal oranlarda yer alan Citronellol, Geraniol ve Citronellyl formate bileşenleri ile ruh ve beden kalitesini arttırabilirsiniz. Doğal, saf ve kaliteli uçucu yağlarla tanışmak için vakit kaybetmeyin.

Itır Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Itır yağı nasıl kokar?

Itır yağının; ferah, çiçeksi ve meyvemsi notalarda bir kokusu vardır. Gül, amber ve limon kokularının karışımı şeklinde bir koku verir.

- Itır yağı göz altı torbalarına iyi gelir mi?

Itır yağı saça ve cilde olumlu etkileri yanı sıra gözaltı torbalarının ortadan kaldırılmasında etkilidir.

- Itır yağı lekelere iyi gelir mi?

Itır yağı cilt lekelerinin giderilmesinde etkili olan yağlardan birisidir.

- Itır yağı yüze sürülür mü?

Itır yağı yüze sürülür. Ancak cilde kullanmadan önce seyreltmek gerekir.

- Itır yağı içilir mi?

Itır yağı ılık suya ya da çaya katarak içilebilir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.