Alfheim Aromaterapi Blog

Itır Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Itır Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

19. yüzyılda dünyanın parfüm başkenti olarak anılan Fransa’nın Grasse kasabası, 18. yüzyıldan itibaren dünyanın hemen her yerindeki güzel kokuların uğrak yeri olmuştur. Fransız koku tüccarları, güzel kokulu bitkileri Grasse'a taşımışlardır.  Sahip olduğu benzersiz duyusuyla güzel çirkin ayırt etmeksizin kokuların peşine düşen ve bunları kalıcı hale getirmek için cinayet işlemeyi dahi göze alan Jean Baptiste Grenouille'ün hikayesinin de 18. yüzyıl Fransasında geçmesi elbetteki tesadüf değildir. Patrick Süskind'in "Das Parfum- Koku, Bir Katilin Hikayesi" romanının kahramanı Jean Baptiste Grenouille, Paris'in her köşesindeki birçok kokunun peşine düşer ve bu kokuları kendi bedeninde kalıcı kılabilmek için cinayet dahil türlü maceralara atılır. Itır (Pelargonium Graveolens) da güzel koku avcılarının dikkatinden kaçmayan bitkilerden birisidir.

Sivri yapraklı, kenarları tırtıklı, küçük pembe çiçekli, 1 metre yüksekliğe ulaşabilen çok yıllık bir tüylü çalı olan Itır, 18. yüzyıldan itibaren uçucu yağ üretimi gerçekleştirilen, meyvemsi ve çiçeksi kokusuyla ruh ve beden üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanılan bir bitkidir. Itır çiçeği yağı o günden itibaren parfüm endüstrisinin önemli yağları arasında kendine yer edinir.
    
Bu yazımızda ıtır yağı nedir, ıtır yağı faydaları gibi sorulara beraber cevap arayacak, ıtır uçucu yağı kullanımına ve ruh-beden dengesi üzerindeki olumlu etkilerine birlikte göz atacağız. Hazırsanız başlayalım.

Itır Yağı Nedir?

Itır Yağı Nedir?

Itır bitkisinin faydaları eski zamanlardan beri bilinmektedir. Amerikan Kızılderilileri dizanteri, kanama ve mide rahatsızlıkları için ıtır bitkisi köklerini toz haline getirerek çay yapıyorlardı. Topikal uygulamada ise bu tozu kemik kırıkları ve yaraların iyileştirilmesinde kullandıkları bilinmektedir. Hemen hemen tüm bitkiler gibi ıtır çiçeğinin faydası da eski insanlar tarafından kullanılagelmiştir.

Bugün evimizde ve iş yerimizde ortamlarımızı kokulandırmak, zihin dengemizi sağlamak, cildi canlandırmak ve güçlendirmek için kullandığımız ıtır çiçeği yağı faydaları ise 17. yüzyıl İngilteresinde ıtır bitkisinin popüler olmasıyla gündeme gelir. 19. yüzyılda parfüm endüstrisinin sıklıkla kullanmaya başladığı bu yağ, Fransızlar tarafından sömürge topraklarına taşınır ve kültürü yapılmaya başlanır. Reunion ve Madagaskar adaları ile Güney Afrika gibi bölgelerde günümüzde de üretilmeye devam eden ıtır uçucu yağı, günümüzde parfümlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Itır yağının üretimi, Reunion ile birlikte Mısır ve Çin'de gerçekleşir. Mısır kökenli ıtır yağının kokusu dünyaca kabul görür ve beğenilir. Bu mucizevi yağ, renksiz, meyvemsi ve çiçeksi aromasıyla zihinsel kondisyon sağlamak, depresyon ve stresli anlarda zihni yatıştırmak ve  bilinçli uyanıklık hali sağlamak için tercih edilir. Fakat ıtır çiçeği yağı faydaları bununla sınırlı değildir. Cilt bakımı sağlayıcı, lenf akışı destekleyici, antiviral ve antibakteriyel özellikleri ile hemen hemen tüm cilt bakım ürünleri içinde ideal bir bileşen olarak kullanılır. Şimdi ıtır yağının faydaları ile ruh ve beden üzerindeki olumlu etkilerine daha yakından bakalım.

Itır Yağı Ne İşe Yarar?

Itır Yağı Ne İşe Yarar?

Uçucu yağlar, topikal uygulamalarda cilt yoluyla, inhaler olarak da koku yoluyla bedene ve ruha iyi gelirler. Itır yağı da bu uçucu yağlardan bir tanesidir. Ruhsal olarak sakinleştirici, dengeleyici ve uyarıcı olan yağ bedensel olarak antiviral, antibakteriyel, böcek kovucu, lenf akışı destekleyici, hormon düzenleyici ve cilt bakımı sağlayıcıdır. Itır uçucu yağı faydaları arasında öfke, gerginlik, konsantrasyon eksikliği ve depresyon gibi durumlarda zihni dinginleştirmesi ve yatıştırması da vardır. Topikal ya da inhaler etki mekanizması ne olursa olsun kaygıyı azaltması ıtır yağının faydaları arasında kesin olarak sayılabilir. (Morris et al. 1995) Yapılan klinik araştırma ve gözlemlerde demans, anksiyete, kaygı bozukluğu gibi sorunlarda ıtır yağının olumlu etkileri olduğu kayıt edilmiştir.

Itır Yağının Cilde Faydaları

Itır Yağının Cilde Faydaları
Itır yağı cilde faydaları ile aromaterapide ve hemen hemen tüm cilt bakım ürünlerinde doğal bir aktif olarak kullanılabilir. Yağlı ve olgun ciltler için dolaşım canlandırıcı ve lenf akışını kolaylaştırıcı ıtır özü yağı, özellikle aknelerde olumlu sonuçlar verir. Tıkalı cilt gözeneklerinin tonik etkisi ile açılması ve gözeneklerin sıkılaşması için cilt tarafından hızlı emilebilecek taşıyıcı bir yağ ile seyrelteceğiniz ıtır çiçeği yağını kullanabilirsiniz. Dolaşım canlandırıcı ve lenf akışını destekleyici etkisiyle selülit giderme için de masaj yağlarında %100 doğal ve etkili bir aktif olarak tercih edilebilir.

Tüm uçucu yağlarla uyum sağlayabilen ıtır yağı, cilt bakımında özellikle; Lavanta, Bergamot, Ölmez Çiçek, Papatya ve Çay Ağacı uçucu yağları ile birlikte kullanılabilir. Temizleyici ve sıkılaştırıcı %100 doğal cilt toniği için; 100 ml Melisa hidrolatına, 7 damla Lavanta, 4 damla Itır ve 2 damla Ölmez Çiçek ekleyerek karıştırıp yüz bakım rutininiz öncesi cildinizi arındırabilirsiniz.

Sivilce için yağ önerisi isteyenler %100 doğal ve etkili ıtır yağını tercih edebilirler. Sivilce üzerine doğrudan 1 damla uçucu ıtır yağını uygulayabilirsiniz. Yapılan deneylerde fototoksik olmadığı ve ciddi bir cilt hassasiyeti yaratmadığı saptanmıştır. Fakat cildinize özel olarak gelişebilecek olumsuzlukların önüne geçmek adına kullanmadan önce kolunuzun ufak bir bölgesine saf olarak uygulayarak kendi hassasiyetiniz olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Itır yağı antioksidan kapasitesi, ciltte serbest radikallerle savaştığı bilinen E Vitaminine göre 33 kat yüksektir. Böylece temizleyici ve sıkılaştırıcı tonik ile cildinize doğal bir detoks etkisi de hediye edebilirsiniz.

Itır Yağının Saça Faydaları

Itır Yağının Saça Faydaları
Saç bakım ürünlerine ekleyeceğiniz ıtır yağı, sadece büyüleyici kokusuyla değil, faydaları ile de sizi kendisine hayran bırakacaktır. Yağlı, kuru, normal ve kepekli saçlarda kullanımı uygun olan ıtır uçucu yağı, saç bakım için %100 doğal ve etkili bir destekleyicidir. Kokusuz Alfheim Base Shampoo içerisine 15-20 damla ıtır uçucu yağı ekleyin ve çalkalayın. 5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı doğal ve etkili bileşenlerle arındırabilirsiniz. Bu karışımla saçlarınıza SLS ve SLES gibi aşındırıcı yüzey aktifler içermeyen, doğal şampuan ve bakım sağlayıcı ıtır yağı ile bakım yapabilirsiniz. Itır yağının özellikle saç derisi ve saç tellerinin nem dengesini sağlamada ve beslenmesinde katkı sağladığı da bilinmektedir.

Itır Yağı Nasıl Elde Edilir?

Itır Yağı Nasıl Elde Edilir?
Itır yağı üretiminin ağırlıklı olarak üç bölgede, Mısır, Reunion Adası ve Çin'de yapıldığından bahsetmiştik. Bu bölgeler haricinde Kırım, Ukrayna, Gürcistan, Hindistan, Madagaskar ve Güney Afrika gibi bölgelerde de üretimleri yapılmaktadır. Aroma ve içerik değeri bakımından en makbul olanlarının Mısır ve Reunion olduğunu tekrar hatırlatalım. Bu bölgelerde ekimi yapılan Itır bitkisinin hasat döneminde toplanması ile yağ eldesi süreci başlar. Bitkinin tamamı aromatiktir. Yani bitkinin hemen hemen tüm bölümleri güzel kokulu uçucu bileşikler ihtiva eder. Bu nedenle bazı bölgelerde tüm bitkiden, bazı bölgelerde ise çiçekli üst bölgelerden distilasyon yoluyla yağ üretimi gerçekleştirilmektedir.

Itır Yağı Nasıl Yapılır?

Toplanan bitkiler, distilasyon ünitelerine taşınır. Buhar, su+buhar ya da su damıtma yöntemleriyle uçucu yağ, su buharı aracılığıyla bitki gövdesinden ayrıştırılır. Buhar ile birlikte yoğunlaştırılan uçucu yağ, soğutularak yoğuşturulur ve sudan ayrıştırılır. Itır yağı böylece parfüm, krem, sabun, tonik ya da saf olarak kullanıma sunulması için yola çıkmaya hazırdır. Alfheim Itır Uçucu Yağı, coğrafyası, yerel yetiştiriciliği ve üretimiyle yüz yıllardır mahirleşmiş Mısır'ın Kuzey Sina bölgesindeki üreticilerden sizin için özenle seçilir. %100 saf ve doğal Alfheim Itır Uçucu Yağı içerisinde ideal oranlarda yer alan Citronellol, Geraniol ve Citronellyl formate bileşenleri ile ruh ve beden kalitesini arttırabilirsiniz. Doğal, saf ve kaliteli uçucu yağlarla tanışmak için vakit kaybetmeyin.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.