Alfheim Aromaterapi Blog

Kenevir Tohumu Yağının Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Kenevir Tohumu Yağının Faydaları ve Kullanımı

Kenevir tohumu yağı faydaları açısından sıklıkla kullanılan yağların başında gelir. İçeriğinde yararları bileşenleri sayesinde birçok alanda tercih edilir. Cilt sağlığı açısından da faydalı olan kenevir tohumunun yağı uygun şekilde kullanıldığında etkili sonuçlar elde edilmesine imkan verir. 

Kenevir, halk arasında da uyuşturucu etkilere sahip bir madde olarak bilinir. Bu nedenle de ülkemizde olduğu gibi pek çok ülkede de yetiştirilmesi yasaktır. Ancak kenevir yağı faydaları ile ön plana çıkınca yetiştirilmesi kontrollü şekilde serbest bırakılmıştır. Bu bitkinin tohumları yüksek ısıya maruz kalmadan sıkılıp yağ elde edilir. Gıdaların hem hazırlanmasında hem de pişirilmesinde kullanıma uygundur. Ayrıca sağlık açısından zararlı görülen doymuş yağları az oranda içerirken besin değeri de oldukça yüksektir.

Kenevir tohumu yağı ne işe yarar sorusu altında çok sayıda madde incelenebilir. Bu yağ içeriğinde omega-6 ile omega-3 yağ asitlerini barındırır. Ayrıca tekli oleik asitler ile çoklu doymamış yağlar yani linoleik asit, alfa-linolenik asit, gamma-linoleik asit içerir. Bunun haricindeki stearidonik asit gibi faydalı bileşenleri de bünyesinde barındırır. Dolayısıyla hem gıda hem kozmetik alanında sıklıkla kullanılır. Kenevir tohumundan elde edilen yağlar sanayi ve temizlik ürünlerinin üretim sürecinde rağbet görür. Ancak bahsi geçen sektörlerde kullanılan yağlar işlenme yöntemleri açısından farklılığa sahiptir. Bu nedenle endüstriyel kenevir tohum yağı şeklinde de tanımlanır.

Kenevir Tohumu Yağı Ne İşe Yarar?

Kenevir tohumundan elde edilen yağ, insan sağlığı bakımından gerekli olan çoklu doymamış Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri açısından zengin bir kaynaktır. Omega yağ asitleri kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilecek alfa-linolenik asit içerir. Kolesterol düzenlemeye de yardımcı olur.

Peki kenevir yağı ne işe yarar? Kenevir tohumu yağı bazı durumlarda doğal ilaç etkisi göstermekle birlikte lif bakımından da zengindir. Kenevir tohumu yağı, diğer endüstriyel yağların çoğuna göre daha yüksek oranda çoklu doymamış yağ asidine sahiptir. Kenevir tohumu yağı, içerik bakımından kolza yağına benzer. Fakat çoklu doymamışlar açısından kolzadan daha yüksektir. 

Kenevir tohumu yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • İçeriğindeki polifenol, optimal beyin işlevlerinin güçlendirilmesine katkı sağlar.
 • Kaygı ve stresi azaltarak sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.
 • Kenevir tohumu yağı, oldukça popüler bir anti-inflamatuardır ve ağrılardan kurtulmak için kullanılır. 
 • İçerisinde yüksek miktarda bulunan gama linoleik asit, bağışıklığı güçlendirir.
 • Eklem hareketliliğini ve kas gevşemesini sağlar.
 • Ruh halini ve hormon seviyelerini dengeler.
 • Kan basıncını düşürerek tansiyonu dengeler. 

Kenevir Yağı Neye İyi Gelir? 

Kenevir yağı ne işe yarar sorusunun yanıtı da faydalarından yararlanmak isteyenler tarafından sıklıkla araştırılır. Kenevir yağı, düzenli ayrıca doğru kullanımda kanserli hücrelerin yok edilmesini desteklerken iyileşme sürecini de hızlandırabilir. Hatta ABD doktorları tarafından bu hususlara yönelik açıklamalar da mevcuttur. Kenevir yağı neye iyi gelir sorusu için net cevaplar vermek de mümkündür. Bu yağın içerisinde yer alan besleyici bileşenler, cildin yapı taşları destekleyebilir. Bu sayede de cilt rahatlıkla esneyebilir ve kırışıklıklar veya ince çizgiler de giderilebilir. 

Kenevir Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? 

Kenevir yağı nasıl kullanılır sorusu kapsamlı yanıtlar sunar. Kenevir tohumlarından elde edilen yağlar oral yolla yani ağız yoluyla kullanım için uygundur. Ancak bu noktada markaların sunduğu önerilere göz atılması tavsiye edilir. Cilt bakımı için tercih edilecek kullanımlarda yüz bölgesine 3 ya da 4 damla ile masaj yapılabilir. Vücut masaj yağı şeklinde yapılacak haricen kullanımlar için ise uygulanacak bölgeye 10 ya da 20 damla damlatılması önerilir. Ardından da masaj yağı olarak profesyoneller için kenevir yağı kullanılarak uygulanır. Saç bakımı sırasında ise şampuan ya da saç kremi içine her 100 milimde 10 ile 20 damla eklenebilir. Bu noktada kenevir tohumu yağı kullananlar tarafından yapılan önerilere de göz atılabilir. 

Kenevir Tohumu Yağı Zayıflamak için Nasıl Kullanılır? 

Kenevir tohumu yağı neye iyi gelir sorusuna zayıflamak şeklinde de yanıt verilmesi mümkündür. Çünkü bu tohumdan elde edilen yağlar, yağ yakmak isteyenler için oldukça idealdir. Kenevir tohumundan üretilen yağ, yoğun oranda protein ve vitamin içerir. Ayrıca bu besin doymamış yağ asitleri de barındırır. Bu nedenle de diyet yapanlar tarafından sık sık kullanılır. Kenevir tohumu ve yağı, hızlı biçimde yağ yakılmasını sağlarken daha fit ve daha dinç vücuda sahip olunmasını destekler. Egzersizlerle beraber kullanılarak yağ yakımını hızlandırmak mümkündür. 

Kenevir Tohumu Yağı Faydaları

Soğuk sıkım kenevir tohumu yağı faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar maddeler halinde de incelenebilir. 

 • Kalp sağlığını destekler. Kenevir tohumunun yağında bulunan gama-linoleik asidin yani GLA, iltihaplanmanın sebep olduğu kalp hastalığı tipini önleyebilir. 
 • Hormonları dengeler. GLA hormon sağlığını iyileştirip regl krampları gibi semptomları azaltabilir. 
 • Bağışıklığı azaltabilir. İçeriğinde yer alan temel yağ asitleri bağışıklık üzerinde güçlendirici etkiye sahiptir. 
 • Ağrıları giderir. Yutulduğunda ya da haricen uygulandığında ağrıları azaltabilir. 
 • Sindirime iyi gelir. İçeriğinde yer alan yağ asitleri, hem sindirimi hem de genel sindirim sağlığını iyileştirebilir. Ayrıca bağırsak florasındaki iyi mikropları da destekler.
 • Cildin daha sağlıklı olmasını destekler. Kenevir tohumu yağı cilde faydaları sayesinde de dikkatleri üzerine çeker. Tırnak yapısını güçlendirirken dildin dengelenmesini ve nemlenmesini sağlar. Gözenekleri açar. Kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir.
 • Yaşlanma belirtilerin daha geç ortaya çıkmasını sağlar. Kenevir yağı cilde faydaları sayesinde belli bir yaş üzeri kişilerin kullanması sıklıkla tavsiye edilir. Özellikle yaşlanmanın etkilerinin görüldüğü ciltlerde düzenli kullanımı etkili sonuçların elde edilmesine olanak verir
 • Saçların parlamasını sağlarken hızlı uzamasını da destekler. Kenevir yağı saça faydaları arasında kafa derisini yağlandırması da yer alır. Bu durumda sıklıkla kepek, egzama ya da kaşıntı gibi problemler yaşayan kişilerin sorunlarına çözüm olmasını sağlar.
 • Kafa derisine hava aldırır. Bu açıdan da kenevir tohumu yağı saça faydaları açısından değerli yağlar arasında yer alır. 

Kenevir Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yeterli miktarda günlük kenevir tohumu yağı tüketiminde kayda değer düzeyde fayda gözlenir. Cilt, saç ve tırnak kalitesinde belirgin iyileşme ortaya çıkar. Çünkü yağın içeriğinde bulunan yağ asitleri hücre zarı oluşumunda bütünleyicidir.

Kenevir tohumu yağı cildi destekleyici özellikleriyle ünlüdür. Yağ asidi bileşenlerinden dolayı kuru cildi nemlendirirken yağlı cildi dengeler. Cilt hücrelerini kısa süre içerisinde onarır ve ince mimik çizgilerini en aza indirgeyerek harikalar yaratabilir. Cildin yağ üretimini düzenler. Kenevir tohumu yağının cilt sorunlarını çözme bakımından iyi olması gözenekleri tıkamadan nemlendirme işlemini yapabilme yeteneğinden gelir. 

Kuru ve gergin ciltlerin yanı sıra sağlıklı ciltler dahi hava değişimin etkisiyle ekstra neme ihtiyaç duyar. Keten tohumu yağı günlük cilt nemlendirici rutininin harika bir tamamlayıcısı olabilir. 

Kenevir tohumu yağının cilde faydaları, aşağıdaki rahatsızlıkları ve tahrişleri önleyebilir:

 • Dermatit
 • Sedef 
 • Akne 
 • Liken planus

Finlandiya'da yapılan bir çalışmada özellikle atopik dermatitten yana rahatsızlığı olan hastalarda cilt kalitesinin arttığı ifade edilir.

Yaşa bağlı olarak ya da cildin özellikleri sebebiyle ciltte akne problemi gözlenebilir. Bileşenlerindeki yağ asitlerinin ciltteki yağı dengede tutması akne oluşumunu minimize eder. İltihaplanmanın önüne geçer. Kronik olarak akne sorunuyla mücadele eden ciltlerde sebum üretimini azaltır. Sebum üretiminin azalması sayesinde ciltte akne oluşumu engellenir. 

Kenevir Tohumunun Saça Faydaları Nelerdir?

Kenevir yağının faydaları arasında saçı güçlendirmek, saç diplerini iyileştirmek, kırılmayı önlemek ve bukleleri belirginleştirmek sıralanabilir.

Kenevir tohumunun rahatlatıcı bir etkisi vardır. Kuru, kabarık ya da elektriklenen saçlar için kenevir tohumu yağından yararlanabilirsiniz. Saç diplerinden ortaya çıkan iltihaplanmayı iyileştiren yağ, saçları yatıştırmaya yardımcı olur. Kenevir vitaminleri, proteinleri ve esansiyel yağ asitleri saçınızı sağlıklı bir görünüme kavuşturur. 

Saç derisi problemini tedavi eden antibakteriyel özellikte saç yağı arayışındaysanız kenevir tohumu yağı iyi bir seçenek olabilir. Çünkü kaşıntılı ve kuru bir saç derisi özel dikkat ve bakım gerektirir. Kenevir yağındaki Omega-3, 6 ve 9 yağ asitleri, gama linoleik asit kan damarlarını genişletir. Genişlemeye bağlı kan dolaşımının artması kafa derisinin nemlendirilmesini sağlar. Böylece kuruluk, kaşıntı ve kepek önlenir. 

Kan dolaşımının düzene girmesi, yağın istenmeyen maddeleri saç köküne girmesini engellemesi ve yağ asitlerinin saç foliküllerini beslemesiyle birlikte de saç dipleri uyarılır ve saç eskiye nazaran daha hızlı uzar. 

Saçınız susuz kalmışsa ve neme ihtiyacı varsa kaliteli bir kenevir tohumu yağı kurtarıcınız olabilir. Siz de Alfheim güvencesiyle saçınızın ihtiyacı için hassasiyetle üretilen kenevir tohumu yağını deneyebilirsiniz. Ürün kuru iklim koşullarında saçınızı ve saç derisini nemlendirmekle kalmaz saç derisi tarafından hızla emilir. Saç hasarını onarır. İçeriğindeki E vitaminiyle de saçın yumuşamasına katkı sağlar.  

Nemli bir saçta kırılma ya da kopma sorunlarıyla karşılaşmazsınız. Saçın doğal savunma bariyeri aktive edildiğinden saç yoğunluğu da artar. 

Kenevir Tohumu Yağı Nerelerde Kullanılır? 

Kenevir tohumundan elde edilen yağ; gıda endüstrisinde, sanayide ve özellikle de alternatif tıpta kullanılır. Her alanda sıklıkla kullanılan yaygın ve fazlasıyla faydalı olan bu yağ mutfaklardan eksik kalmaz. Kenevir yağı, 71 derece ve üzerinde olan sıcaklıklarda hem lezzetini hem de kalitesini kaybeder. Bu nedenle kızartma türlerinde kullanımı tercih edilmemelidir. Sebze ya da salatalarda bu yağın kullanılması oldukça faydalıdır. Günlük tüketim miktarı ise 1 ile 2 tatlı kaşığı civarında olmalıdır.

Kenevir Tohumu Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kenevir tohumu yağı ne zaman içilmeli? 

Besin takviyesi olarak kenevir tohumu yağı günde iki tatlı kaşığı şeklinde içilebilir. 

Kenevir tohumu yağı yüze sürülür mü? 

Kenevir tohumu yağı; yüz, vücut ve saç bakımlarının tümünde kullanım için uygundur. 

Kenevir tohumu yağı uyku yapar mı? 

Kenevir tohumu yağı uyku yapar. Bu nedenle de dozunda tüketim önemlidir. 

Kenevir tohumu yağı içilir mi? 

İdeal dozu aşmamak kaydıyla kenevir tohumu yağı içilir. 

Kenevir tohumu yağı zayıflatır mı? 

Kenevir tohumu yağı, içeriğinde yer alan besin maddelerinden dolayı zayıflatıcı etkiye sahiptir. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.