Alfheim Aromaterapi Blog

Kenevir Tohumu Yağının Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Kenevir Tohumu Yağının Faydaları ve Kullanımı

Kenevir tohumu yağı faydaları açısından sıklıkla kullanılan yağların başında gelir. İçeriğinde yararları bileşenleri sayesinde birçok alanda tercih edilir. Cilt sağlığı açısından da faydalı olan kenevir tohumunun yağı uygun şekilde kullanıldığında etkili sonuçlar elde edilmesine imkan verir. 

Kenevir, halk arasında da uyuşturucu etkilere sahip bir madde olarak bilinir. Bu nedenle de ülkemizde olduğu gibi pek çok ülkede de yetiştirilmesi yasaktır. Ancak kenevir yağı faydaları ile ön plana çıkınca yetiştirilmesi kontrollü şekilde serbest bırakılmıştır. Bu bitkinin tohumları yüksek ısıya maruz kalmadan sıkılıp yağ elde edilir. Gıdaların hem hazırlanmasında hem de pişirilmesinde kullanıma uygundur. Ayrıca sağlık açısından zararlı görülen doymuş yağları az oranda içerirken besin değeri de oldukça yüksektir.

Kenevir tohumu yağı ne işe yarar sorusu altında çok sayıda madde incelenebilir. Bu yağ içeriğinde omega-6 ile omega-3 yağ asitlerini barındırır. Ayrıca tekli oleik asitler ile çoklu doymamış yağlar yani linoleik asit, alfa-linolenik asit, gamma-linoleik asit içerir. Bunun haricindeki stearidonik asit gibi faydalı bileşenleri de bünyesinde barındırır. Dolayısıyla hem gıda hem kozmetik alanında sıklıkla kullanılır. Kenevir tohumundan elde edilen yağlar sanayi ve temizlik ürünlerinin üretim sürecinde rağbet görür. Ancak bahsi geçen sektörlerde kullanılan yağlar işlenme yöntemleri açısından farklılığa sahiptir. Bu nedenle endüstriyel kenevir tohum yağı şeklinde de tanımlanır.

Kenevir Tohumu Yağı Ne İşe Yarar?

Kenevir tohumundan elde edilen yağ, insan sağlığı bakımından gerekli olan çoklu doymamış Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri açısından zengin bir kaynaktır. Omega yağ asitleri kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilecek alfa-linolenik asit içerir. Kolesterol düzenlemeye de yardımcı olur.

Peki kenevir yağı ne işe yarar? Kenevir tohumu yağı bazı durumlarda doğal ilaç etkisi göstermekle birlikte lif bakımından da zengindir. Kenevir tohumu yağı, diğer endüstriyel yağların çoğuna göre daha yüksek oranda çoklu doymamış yağ asidine sahiptir. Kenevir tohumu yağı, içerik bakımından kolza yağına benzer. Fakat çoklu doymamışlar açısından kolzadan daha yüksektir. 

Cilt Sağlığı İçin Yararlıdır:

 • Kenevir tohumu yağı, cildin nem dengesini koruyarak cildi yumuşatır ve nemlendirir.
 • Cilt bariyerini güçlendirerek, dış etkenlere karşı koruma sağlar.
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde cildin yaşlanma belirtileriyle mücadelesine yardımcı olur.

Saç Sağlığını Destekler:

 • Saç köklerini besleyerek saçların daha sağlıklı uzamasına katkıda bulunur.
 • Saçı nemlendirir ve kırıkların önlenmesine yardımcı olur.
 • Saç derisindeki kuruluğu ve kepeği azaltmaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığını İyileştirir:

 • Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri kalp sağlığı için önemlidir ve bu yağ asitleri kenevir yağında dengeli bir şekilde bulunur.
 • Bu yağ asitleri, kolesterol seviyelerini düzenleyerek kalp hastalıkları riskini azaltabilir.

Anti-inflamatuar Özelliklere Sahiptir:

 • Kronik inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan doğal bileşenler içerir.
 • Artrit ve benzeri inflamatuar hastalıkların semptomlarının hafifletilmesine destek olabilir.

Bağışıklık Sistemini Destekler:

 • İçerdiği yağ asitleri, bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Düzenli kullanımı, genel bağışıklık sağlığını destekleyebilir.

Sindirim Sağlığını Destekler:

 • Yüksek lif içeriği nedeniyle, sindirim sistemini düzenleyici etkilere sahiptir.
 • Kabızlık gibi sindirim sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

  Kenevir Yağı Neye İyi Gelir? 

  Kenevir yağı ne işe yarar sorusunun yanıtı da faydalarından yararlanmak isteyenler tarafından sıklıkla araştırılır. Kenevir yağı, düzenli ayrıca doğru kullanımda kanserli hücrelerin yok edilmesini desteklerken iyileşme sürecini de hızlandırabilir. Hatta ABD doktorları tarafından bu hususlara yönelik açıklamalar da mevcuttur. Kenevir yağı neye iyi gelir sorusu için net cevaplar vermek de mümkündür. Bu yağın içerisinde yer alan besleyici bileşenler, cildin yapı taşları destekleyebilir. Bu sayede de cilt rahatlıkla esneyebilir ve kırışıklıklar veya ince çizgiler de giderilebilir. 

  Kenevir yağı, çeşitli sağlık sorunlarına karşı doğal bir yardımcı olarak bilinir. Özellikle, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, artrit ve kas ağrıları gibi iltihaplı durumları hafifletmekte etkilidir. Bu yağ, cilt rahatsızlıkları üzerinde de faydalıdır; örneğin, egzama, sedef hastalığı ve kuru cilt gibi durumlar için nemlendirici ve iyileştirici etkiler sunar. Hormon düzenleyici özelliği, özellikle kadınlarda hormonal dengesizliklerin yol açtığı semptomları, örneğin regl kramplarını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, kalp sağlığını destekleyerek, kolesterol seviyelerinin iyileştirilmesine katkıda bulunur ve böylece kalp hastalıkları riskini azaltır. Kenevir yağı aynı zamanda sindirim sağlığına da iyi gelir; sindirimi kolaylaştırarak ve bağırsak sağlığını destekleyerek genel bir rahatlama sağlar. Bu etkileriyle kenevir yağı, günlük sağlık yönetiminin yanı sıra çeşitli tıbbi durumların yönetiminde de değerli bir doğal destek sunar.

  • Rahatlatıcı özelliklere sahiptir ve stresle mücadelede yardımcı olabilir. Bu, özellikle yoğun stres altındaki bireyler için önemlidir.
  • İltihaplanma karşıtı özellikleri sayesinde, kas ağrıları, artrit ve diğer ağrılı durumlar için doğal bir ağrı kesici olarak işlev görebilir.
  • Cildi nemlendirir ve besler, bu da kuru cilt, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olur.
  • Temel yağ asitlerinin varlığı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.
  • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur, sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak sağlığını destekler.

  Kenevir Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? 

  Kenevir yağı nasıl kullanılır sorusu kapsamlı yanıtlar sunar. Kenevir tohumlarından elde edilen yağlar oral yolla yani ağız yoluyla kullanım için uygundur. Ancak bu noktada markaların sunduğu önerilere göz atılması tavsiye edilir. Cilt bakımı için tercih edilecek kullanımlarda yüz bölgesine 3 ya da 4 damla ile masaj yapılabilir. Vücut masaj yağı şeklinde yapılacak haricen kullanımlar için ise uygulanacak bölgeye 10 ya da 20 damla damlatılması önerilir. Ardından da masaj yağı olarak profesyoneller için kenevir yağı kullanılarak uygulanır. Saç bakımı sırasında ise şampuan ya da saç kremi içine her 100 milimde 10 ile 20 damla eklenebilir. Bu noktada kenevir tohumu yağı kullananlar tarafından yapılan önerilere de göz atılabilir. 

  Kenevir tohumu yağı, sağlık ve güzellik dünyasında giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Bu doğal yağ, özellikle Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri açısından zengin bir kaynak olmasıyla bilinir. Günlük cilt bakım rutininize ekleyebileceğiniz kenevir tohumu yağı, nemlendirici özelliği ile cildi yumuşatır ve besler. 

       1.  Cilde Direkt Uygulama:

  • Temiz cilde birkaç damla kenevir tohumu yağı damlatın.
  • Parmak uçlarınızla nazikçe masaj yaparak cilde yedirin.
  • Yağın cilt tarafından tamamen emilmesi için birkaç dakika bekleyin.

       2.  Saç Bakımı için Maske Olarak:

  • Kuru saçların köklerine ve uçlarına doğru kenevir yağı uygulayın.
  • Tüm saça eşit miktarda dağıldığından emin olun.
  • Saçınızı bir bone ile örtün ve yağın saçınıza nüfuz etmesi için en az bir saat bekleyin.
  • Daha sonra saçınızı normal şampuanla yıkayabilirsiniz.

       3.  Nemlendiriciye Ekleme:

  • Günlük kullandığınız yüz veya vücut nemlendiricinize birkaç damla kenevir yağı ekleyin.
  • Karışımı iyice karıştırın ve her zamanki gibi kullanın.

       4.  Makyaj Temizleyici Olarak

  • Bir pamuk ped üzerine birkaç damla kenevir tohumu yağı damlatın.
  • Yüzünüzdeki makyajı nazikçe silerek temizleyin.

  Kenevir Tohumu Yağı Zayıflamak için Nasıl Kullanılır? 

  Kenevir tohumu yağı neye iyi gelir sorusuna zayıflamak şeklinde de yanıt verilmesi mümkündür. Çünkü bu tohumdan elde edilen yağlar, yağ yakmak isteyenler için oldukça idealdir. Kenevir tohumundan üretilen yağ, yoğun oranda protein ve vitamin içerir. Ayrıca bu besin doymamış yağ asitleri de barındırır. Bu nedenle de diyet yapanlar tarafından sık sık kullanılır. Kenevir tohumu ve yağı, hızlı biçimde yağ yakılmasını sağlarken daha fit ve daha dinç vücuda sahip olunmasını destekler. Egzersizlerle beraber kullanılarak yağ yakımını hızlandırmak mümkündür. 

  Kenevir Tohumu Yağı Faydaları

  Kenevir tohumu yağı, sağlık ve güzellik alanlarında geniş bir yelpazede faydalar sunar, bu yüzden hem tıbbi hem de kozmetik ürünlerde popülerdir. Bu yağın temel faydaları, zengin besin içeriğinden kaynaklanır. Özellikle yüksek oranda esansiyel yağ asitleri olan Omega 3 ve Omega 6 içerir. Bu asitler, vücudumuz tarafından üretilemediği için dışarıdan alınması gerekir ve kenevir tohumu yağı bu ihtiyacı mükemmel bir şekilde karşılar. Kenevir yağının anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, artrit ve benzeri iltihaplı durumların hafifletilmesinde yardımcı olabilir. Ayrıca, bu yağ cilt sağlığını destekleyerek, cildin daha nemli ve elastik kalmasını sağlar, böylece yaşlanma belirtileriyle savaşır. Saç için de faydaları büyüktür; saçın daha güçlü ve parlak görünmesine katkı sağlar, saç dökülmesini ve kepeği önlemeye yardımcı olur.

  Kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olan kenevir tohumu yağı, kardiyovasküler sistem üzerinde koruyucu etkilere sahiptir. Kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye ve iyi kolesterolü (HDL) artırmaya yardımcı olabilir. Sindirim sistemini destekleyici özellikleriyle, düzenli kullanımda sindirim sorunlarına iyi gelir ve kabızlık gibi durumları hafifletebilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve genel sağlığı destekleyen bu yağ, doğal ve etkili bir sağlık destekçisidir.

  Kenevir tohumu yağı faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar maddeler halinde de incelenebilir. 

  • Kalp Sağlığını Destekler: Gama-linoleik asit (GLA) içeriği, iltihaplanma kaynaklı kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Hormon Dengesini Sağlar: GLA, hormon sağlığını iyileştirerek regl krampları gibi hormonal semptomları hafifletmeye yardımcı olur.
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Temel yağ asitleri, bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir, böylece vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.
  • Ağrıları Giderir: Hem yutularak hem de haricen uygulandığında ağrı kesici özelliklere sahiptir.
  • Sindirimi Destekler: Yağ asitleri, sindirimi ve genel sindirim sağlığını iyileştirir; bağırsak florasındaki iyi mikropları destekler.
  • Cilt Sağlığını İyileştirir: Cildi nemlendirir, gözenekleri açar ve tırnak yapısını güçlendirir. Kırışıklıkları azaltır ve yaşlanma belirtilerinin gecikmesine yardımcı olur.
  • Saç Sağlığını İyileştirir: Saçların parlamasını ve hızlı uzamasını sağlar. Kafa derisini yağlandırarak kepek, egzama ve kaşıntı gibi problemlere çözüm sunar. Kafa derisine hava aldırır ve saç derisinin sağlığını korur.

   Kenevir Tohumu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

   Yeterli miktarda günlük kenevir tohumu yağı tüketiminde kayda değer düzeyde fayda gözlenir. Cilt, saç ve tırnak kalitesinde belirgin iyileşme ortaya çıkar. Çünkü yağın içeriğinde bulunan yağ asitleri hücre zarı oluşumunda bütünleyicidir.

   Kenevir tohumu yağı cildi destekleyici özellikleriyle ünlüdür. Yağ asidi bileşenlerinden dolayı kuru cildi nemlendirirken yağlı cildi dengeler. Cilt hücrelerini kısa süre içerisinde onarır ve ince mimik çizgilerini en aza indirgeyerek harikalar yaratabilir. Cildin yağ üretimini düzenler. Kenevir tohumu yağının cilt sorunlarını çözme bakımından iyi olması gözenekleri tıkamadan nemlendirme işlemini yapabilme yeteneğinden gelir. 

   Kuru ve gergin ciltlerin yanı sıra sağlıklı ciltler dahi hava değişimin etkisiyle ekstra neme ihtiyaç duyar. Keten tohumu yağı günlük cilt nemlendirici rutininin harika bir tamamlayıcısı olabilir. 

   Kenevir tohumu yağının cilde faydaları, aşağıdaki rahatsızlıkları ve tahrişleri önleyebilir:

   • Dermatit
   • Sedef 
   • Akne 
   • Liken planus

   Finlandiya'da yapılan bir çalışmada özellikle atopik dermatitten yana rahatsızlığı olan hastalarda cilt kalitesinin arttığı ifade edilir.

   Yaşa bağlı olarak ya da cildin özellikleri sebebiyle ciltte akne problemi gözlenebilir. Bileşenlerindeki yağ asitlerinin ciltteki yağı dengede tutması akne oluşumunu minimize eder. İltihaplanmanın önüne geçer. Kronik olarak akne sorunuyla mücadele eden ciltlerde sebum üretimini azaltır. Sebum üretiminin azalması sayesinde ciltte akne oluşumu engellenir. 

   Kenevir Tohumunun Saça Faydaları Nelerdir?

   Kenevir yağının faydaları arasında saçı güçlendirmek, saç diplerini iyileştirmek, kırılmayı önlemek ve bukleleri belirginleştirmek sıralanabilir.

   Kenevir tohumunun rahatlatıcı bir etkisi vardır. Kuru, kabarık ya da elektriklenen saçlar için kenevir tohumu yağından yararlanabilirsiniz. Saç diplerinden ortaya çıkan iltihaplanmayı iyileştiren yağ, saçları yatıştırmaya yardımcı olur. Kenevir vitaminleri, proteinleri ve esansiyel yağ asitleri saçınızı sağlıklı bir görünüme kavuşturur. 

   Saç derisi problemini tedavi eden antibakteriyel özellikte saç yağı arayışındaysanız kenevir tohumu yağı iyi bir seçenek olabilir. Çünkü kaşıntılı ve kuru bir saç derisi özel dikkat ve bakım gerektirir. Kenevir yağındaki Omega-3, 6 ve 9 yağ asitleri, gama linoleik asit kan damarlarını genişletir. Genişlemeye bağlı kan dolaşımının artması kafa derisinin nemlendirilmesini sağlar. Böylece kuruluk, kaşıntı ve kepek önlenir. 

   Kan dolaşımının düzene girmesi, yağın istenmeyen maddeleri saç köküne girmesini engellemesi ve yağ asitlerinin saç foliküllerini beslemesiyle birlikte de saç dipleri uyarılır ve saç eskiye nazaran daha hızlı uzar. 

   Saçınız susuz kalmışsa ve neme ihtiyacı varsa kaliteli bir kenevir tohumu yağı kurtarıcınız olabilir. Siz de Alfheim güvencesiyle saçınızın ihtiyacı için hassasiyetle üretilen kenevir tohumu yağını deneyebilirsiniz. Ürün kuru iklim koşullarında saçınızı ve saç derisini nemlendirmekle kalmaz saç derisi tarafından hızla emilir. Saç hasarını onarır. İçeriğindeki E vitaminiyle de saçın yumuşamasına katkı sağlar.  

   Nemli bir saçta kırılma ya da kopma sorunlarıyla karşılaşmazsınız. Saçın doğal savunma bariyeri aktive edildiğinden saç yoğunluğu da artar. 

   Kenevir Tohumu Yağı Nerelerde Kullanılır? 

   Kenevir tohumundan elde edilen yağ; gıda endüstrisinde, sanayide ve özellikle de alternatif tıpta kullanılır. Her alanda sıklıkla kullanılan yaygın ve fazlasıyla faydalı olan bu yağ mutfaklardan eksik kalmaz. Kenevir yağı, 71 derece ve üzerinde olan sıcaklıklarda hem lezzetini hem de kalitesini kaybeder. Bu nedenle kızartma türlerinde kullanımı tercih edilmemelidir. Sebze ya da salatalarda bu yağın kullanılması oldukça faydalıdır. Günlük tüketim miktarı ise 1 ile 2 tatlı kaşığı civarında olmalıdır.

   Kenevir Tohumu Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

   Kenevir tohumu yağı ne zaman içilmeli? 

   Besin takviyesi olarak kenevir tohumu yağı günde iki tatlı kaşığı şeklinde içilebilir. 

   Kenevir tohumu yağı yüze sürülür mü? 

   Kenevir tohumu yağı; yüz, vücut ve saç bakımlarının tümünde kullanım için uygundur. 

   Kenevir tohumu yağı uyku yapar mı? 

   Kenevir tohumu yağı uyku yapar. Bu nedenle de dozunda tüketim önemlidir. 

   Kenevir tohumu yağı içilir mi? 

   İdeal dozu aşmamak kaydıyla kenevir tohumu yağı içilir. 

   Kenevir tohumu yağı zayıflatır mı? 

   Kenevir tohumu yağı, içeriğinde yer alan besin maddelerinden dolayı zayıflatıcı etkiye sahiptir. 

   2 yorumlar

   • Alfheim
    Feb 06, 2024 da 09:55

    Merhabalar,
    Kenevir Tohumu yağı Omega 3-6 içerir ve bağışıklık güçlendirebilir. Ürünlerimiz sağlık bakanlığınca kayıtlı olduğundan dahili olarak tüketebilirsiniz önerisinde bulunmuyoruz ancak tarım bakanlığı tarafından onaylanmış olsa idi kenevir tohumu yağlarımızı dahili olarak tüketebilirsiniz tavsiyesini verebilirdik çünkü içerisinde sadece tohum yağı bulunmaktadır. Bir diğer konu ise kenevir tohumu yağının kanser hastalıklarına iyi geldiği durumudur. Bu maalesef asılsız bir iddiadır çünkü içerisinde THC neredeyse hiç yoktur. THC pek çok hastalığın ve özellikle kanserin tedavisinde avrupa ülkelerinde kullanılırken, sağlık bakanlığı Türkiye’de kullanımını reçeteli olması dışında kesinlikle yasaklamıştır. Bu sebeple cilt ve saç bakımında kullanmanızı tavsiye ederiz. Umarız bu yanıtımız sizin ihtiyacınızı karşılamıştır. Sevgiler.

    Yanıt

   • Haci
    Feb 06, 2024 da 09:47

    Kenevir tohumu yağın Parkinson iyi gelir duydum. Eğer iyi geliyorsa parkinson ilaçlarını bırakıyor bıırakıyor mıyuz. Bu hastalık için ayrı veya ozel yapıyormusunuz. Eğer detaylı ve kulanım tarifini bana cevap verirseniz sevinirim.
    Ayrıca bağışıklık sorunu warmıdır.

    Yanıt

   Yorum Yap

   E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.