Alfheim Aromaterapi Blog

Kepek Neden Olur?

Mar 01, 2023

Kepek Neden Olur?
Sağlıklı ve canlı saçlar, kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Cansız, sönük ve kepekli bir görünüm ise tüm gün rahatlığımıza ve özgüvenimize ket vuran saç sorunlarındandır. Bu yazımızda birçoğumuzun kaçınılmaz olarak hayatında en azından bir kere deneyimlediği kepek problemi ve çözümüne yakından bakacağız. Kepekten kurtulma için izlenecek pratik rutinleri öğrenecek, saçtaki kepek nasıl temizlenir sorusuna yanıt vereceğiz. Kadınlarda ve erkeklerde kepek sorunu için bize yardımcı olacak %100 doğal ve saf bakım ürünlerini keşfedeceğiz.


Kepek Nedir? Kepek Nasıl Oluşur?

Bedenimizin geri kalanı gibi kafa derimiz de döngüseldir. Her saçın ve saç derisinin kendi ritmi vardır. Saçın uzama aşaması (anajen) erkekler için yaklaşık iki yıl, kadınlar için ise üç ila dört yıl sürebilir. Dinlenme aşaması (katajen) iki hafta sürerken, saçların dökülme aşaması (telojen) ise yaklaşık üç ay sürer. Bu döngü içerisinde saç derimiz de kendini sürekli yenileyerek ölü hücrelerini üst saç derisi olan epidermisten uzaklaştırmak için dışarı iter. İşte zamanla bu ölü hücrelerin birleşerek  pullanma şeklinde kendini göstermesi kepek oluşumudur. Sağlıklı saç derisinde kepek oluşumu tolere edilebilir düzeydedir ve normaldir. Fakat yağ bezlerinin aşırı sebum üretimi, saç derisinin hassaslığı ve aşındırıcı kimyasal içeren saç bakım ürünleri gibi faktörler bizim için sorun oluşturan kepeğin nedenleri arasındadır. Saçta kepek neden olur, kepek nasıl oluşur gibi soruların detayları için aşağıdaki maddeleri incelemenizi tavsiye ediyoruz. Kendi kepeklenme nedeninizi doğru teşhis etmek, saçları kepeklerden arındırmak için ilk şarttır.

Stres : Stres, tüm vücut için bir olağanüstü hal sinyalidir. Sinirsel yollarla uyarılan bezler, hormonlar aracılığıyla tüm vücudu alarm durumuna geçirir ve olası tehlikelere karşı kendini savunması için fizyolojik uyarılar oluşturur. Normal döngüsünden uzaklaşan beden, rutin metabolik faaliyetlerini yerine getiremediğinden çeşitli sorunlar baş göstermeye başlar. Kepeklenme sorunu da bunlardan bir tanesidir. Hormon dengesinin bozulmasıyla birlikte saç derisinin sebum ve metabolik dengesi değişir ve kepeklenme ortaya çıkar.

Mantar Enfeksiyonu : Kafa derisi, en az nefes alan cilt bölgemizden birisidir. Düzenli olarak taranmayan, havalandırılmayan ve temizlenmeyen saç derisinde zamanla cilt florası bozulabilir. Bu da kepek oluşumuna neden olur.

Seboreik Dermatit : Seboreik dermatit çoklukla yağlı cilt zemininde gelişen kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve döküntü ile kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Cilt yapısındaki bozulma ve üst tabaka kalınlaşması ile birlikte cilt derisinde pullanma meydana gelmektedir.

Az-Çok Yıkama : Sık yıkama ya da seyrek yıkama saç derisinin sebum ve epidermis dengesini etkileyebilir. Saç ve saç derisi tipinize bağlı olarak doğru yıkama sıklığı kepeği önlemede yardımcı olacaktır.

Aşırı Sebum Üretimi : Saç derisindeki yağ bezlerinin aşırı sebum üretimiyle cilt yüzeyinde yağlı kepekler oluşabilir.

Hassas Saç Derisi : Kolay tahriş olabilen saç derisinde üst tabaka hızlıca aşınır ve canlılığını yitirir. Bu da kepek oluşumuna sebep olur.

Aşındırıcı Saç Bakım Ürünleri : Agresif yüzey aktifler-temizleyici maddeler içeren saç bakım ürünleri uzun süreli kullanımda saç derisinde tahriş ve pullanmaya sebep olabilir. Yoğun kullanımla birlikte saç derisi yapısında oluşan tahribat saçta aşırı kepeklenme sebep olur.

Yukarıdaki başlıklar saç kepeği neden oluşur sorusunun en yaygın cevapları arasındadır. Kepeği önlemenin yolları da saç derimizdeki kepeklenme nedenini anlamaktan geçer. Saç diplerinde kepeklenme ve kepek neden olur sorularına yanıt verdiğimize göre gelin şimdi de saç kepeğinden kurtulma yolları nelerdir beraber göz atalım.

Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Saç derimizdeki kepeklenme nedenlerini teşhis ettikten sonraki adımımız, saç kepeği nasıl geçer sorusunu sormak olmalı. Saç derisi ve saç teli tipine, kepeklenme nedenine, çevresel şartlara ve sağlıklı-düzenli beslenme durumuna göre doğru saç bakım rutinini geliştirme ve düzenli uygulama kepekten kurtulmak için çok önemlidir.

Bakım Yapın

Saç derinizin ritmine ayak uydurun. Saç derisi tipinize uygun olarak tasarladığınız bir bakım rutini; kepeklenme, dökülme ve diğer şikayetlerinizi gidermede size çok yardımcı olacaktır. Yağlı saç derisi ve kepeklenme için oluşturacağınız rutin ile kuru saç derisi ve kepeklenme için uygulayacağınız rutin aynı olmamalıdır. Saç derisine uygun ve cilt metabolizmasına hızlı katılan doğal içerikli bakım ürünleriyle hem cildinizi hem de saçınızı besleyebilir, kepek sorununa çözüm bulabilirsiniz. Saç derisindeki sebum dengesini sağlamak için Alfheim Scalp Shampoo idealdir. Az ya da sık olmayan düzenli yıkamalarla saç derisinde sebum dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Yıkama sonrası tüm saç tipleri için saç derisini yumuşatıcı ve besleyici, saç tellerini canlandırmada yardımcı Alfheim Hair Care besleyici & güçlendirici saç bakım yağı ile saç köklerinden uca yavaş masaj hareketleri uygulayın. 45 dakika bekledikten sonra durulama yaparak bakımı sonlandırabilirsiniz.
Kepek neden olur
 

Doğal Bakım Ürünleri Kullanın

Aşındırıcı kimyasal içerikli saç bakım ürünlerinin, uzun süreli kullanımda cilt yapısını deforme ettiğinden ve bunun kepeklenmeye neden olduğundan bahsetmiştik. Cilt metabolizmasına katılmayarak kimyasal kalıntı ve aşındırıcı etki bırakan kimyasal içerikli ürünler, kısa vadeli etkin çözümler sunuyor gibi görünse de, uzun süreli kullanımda sizi farklı sorunlarla karşı karşıya bırakabilir. Kepek sorunu için doğal çözüm sunacak %100 doğal ve saf aromaterapi ürünleri ile kepek sorununu çözebilir, saç derisi ve saç tellerinde daha canlı ve sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Saç derisini yumuşatarak dengeye kavuşturacak Alfheim Hair Care Mask onarıcı saç maskesi kökleri ve saç telini besler. %100 doğal içeriği saç derisi metabolizmasına dahil olur.
Kepekten Kurtulmanın Yolları

Stresi Azaltın

Stres düzeyinin azalması ile beden, sağlıklı ve doğal dengesine yeniden kavuşur. Saç derisi ve deri altındaki bezlerin doğal ritmine kavuşmasıyla sebum salgısı ve metabolizma dengeye kavuşur.

Saçlarınızı Her Gün Tarayın

Tarama ile saçlarınızı havalandırın. Saçta biriken tozlar ve dökülen saç tellerinden arınan saçlar daha canlı görünür. Taramayla hava alan saç derisi, mantarlaşma ve kuruma gibi olumsuz şartlara karşı daha dayanıklı hale gelir.

Saçlarınızı Toplamayın

Saçlarınızı topladığınızda, saç derisinin temiz hava ve ışık almasını engellemiş olursunuz. Zaman zaman saçlarınızı toplamadan açık kalacak şekilde günü geçirmeniz tavsiye ederiz. Hafta sonu güneşli havalarda açık saçlar ile yapılacak 1 saatlik yürüyüş kepeği önlemede etkili olacaktır.

Saçlarınızı Doğru Sıklıkla Yıkayın

Saç derisinin yağlılık ve kuruluğu, çevresel koşullar vb nedenlere bağlı olarak yıkama sıklığını doğru düzenlemelisiniz. Çok sık ya da az sıklıkla yıkanan saç derisi sebum dengesini kaybeder ve kepeklenme sorunu baş gösterebilir. Yıkama sırasında doğal içerikli, saç derisi florasını destekleyen şampuanlar ve bakım ürünleri kullanmayı ihmal etmeyin. Hassas saçlar için kokusuz Alfheim Base Shampoo idealdir. Base Shampoo içine ekleyeceğiniz uçucu yağlar ile saç derisi ve saç teli tipinize özel şampuanınızı evde oluşturabilirsiniz. Base Shampoo içerisine ekleyeceğiniz  toplam 15-20 damla Biberiye, Çay Ağacı, Okaliptus, Paçuli, Itır, Kekik, Lavanta, Limon ve Ylang Ylang uçucu yağları kepekli saç derisi için doğal yardımcılarınız olacak ve banyoda muhteşem kokularıyla size doyumsuz bir banyo keyfi yaşatacaktır. Toplamda 20 damlayı geçmemek üzere dilediğiniz uçucu yağı saf ya da karışım olarak Base Shampoo içerisine ekleyebilirsiniz.
Kepekten Kurtulma Yöntemleri
Kepek neden oluşur ve kepek nasıl gider, kepek kaşıntı yapar mı, saç derisini kepekten nasıl arındırabiliriz gibi sorulara yanıt aradığımız bu yazıya ve doğal kişisel bakım ile ilgili birçok bilgiye Alfheim Blog üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.