Alfheim Aromaterapi Blog

Limon Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Limon Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Günlük hayatımızda yer verdiğimiz doğal yağlar hayatın yoğun akışı içerisinde sakin, mutlu hissetmemizde bize yardımcı olur. Birçok faydasıyla hayatımızı güzelleştiren limon yağı, her zaman yanımızda olabilecek yağlardan biridir. Limon yağını tanırken cevabını merak edebileceğimiz ilk sorulardan biri limon yağı nasıl yapılır sorusudur.

Alfheim Aromaterapi uçucu yağları soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir. Organik ağaçlardan etik biçimde hasat edilen limonların dış kısımları rendelenir. Beyaz kısımların rendelenmemesine dikkat edilerek yapılan rendeleme işleminden sonra limon kabuklarından soğuk sıkım işlemi uygulanır. Soğuk sıkım sayesinde limonun vitamin ve mineralleri korunur, limon yağı faydalarının hepsi şişelenip kullanımınıza hazır olarak sizi bekler. Şimdi limon yağı nerelerde kullanılır konusuna bir göz atalım.

Uçucu yağlar arasında olan limon yağı, hem beden sağlığı için hem de ruh sağlığı için kullanılabilir. Buhurdanlıklarda, difüzörlerde ve aroma lambalarında kullanılınca ortamın enerjisini kısa sürede değiştiren limon yağı sakinleştirici ve stres azaltıcı etkileriyle öne çıkar. Cilt sağlığı için de kullanılan limon yağı iltihapları yok edici özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde akne ve siyah noktalara iyi gelen limon yağı, birçok kozmetik ürününün içeriğinde bulunuyor.

Yoğun miktarda C vitamini içeren ve yüksek anti-mikrobiyal özelliklere sahip olan limon yağını birçok farklı alanda kullanabilirsiniz. Doğal bir cilt bakım rutininin vazgeçilmezlerinden birisi olan limon esansiyel yağını taşıyıcı bir yağ ile seyreltip cildinize uygulayabilirsiniz. Cilde uyguladığınız limon yağı cilt kusurlarının giderilmesine yardımcı olur. Buhurdanlık, aroma lambası ya da difüzör ile bulunduğunuz odanın atmosferine yayacağınız limon yağı öksürüğe iyi gelir ve nefes almanızı kolaylaştırır. 

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Limon uçucu yağı içerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir rol oynar. Kokusuyla anksiyete ve depresyon gibi durumlara iyi gelen limon yağı faydaları arasında mide bulantılarını azaltmak da vardır. Doğal limon yağı, hem C vitamini içeriği, hem de depresyonu azaltmasıyla kış aylarında karşılaşılan salgın hastalık ve kapalı havanın verdiği huzursuzlukla savaşmada yanınızda olur. 

Limon Yağının Cilde Faydaları

Limon yağı faydaları arasından iltihap yok edicilik özelliği ciltteki birçok kusurun giderilmesini sağlar. Ciltte oluşan enfeksiyonların hızla giderilmesini sağlayan limon yağı, çizilmelerde ve ufak yaralanmalarda kullanılabilir. Bu bölgelere sürülerek kullanılan limon yağı koltuk altı, diz ve dirsek kararmalarının önlenmesine yardımcı olur. Limon esansiyel yağı ayrıca basen bölgesine masaj yapıp yedirilerek kullanıldığında selülitlerin giderilmesini sağlar. 

Limon Yağının Yüze Faydaları

Antibakteriyel özellikleriyle düzenli kullanımında akne ve siyah nokta oluşumunu engelleyen limon yağı cildin C vitamini ihtiyacını da karşılar. Son yıllarda cilt bakımı rutinlerinde sıklıkla yer alan C vitamininin en doğal hali limon uçucu yağında bulunur. C vitamini, cilde parlaklık ve ışıltı verir. Limon yağını günlük cilt rutininize dahil ettiğinizde cildinizin parlaklığı kısa sürede artar. 

Limon yağı faydaları arasındaki diğer bir özellik lekelere iyi gelmesidir. Yüz derisi ince olduğundan yüzde zaman zaman güneş lekeleri meydana gelebilir. Bu güneş lekelerinin doğal yöntemle giderilmesinde limon yağını kullanabilirsiniz. Sivilce lekelerinden kurtulmanızda da size yardımcı olan limon yağı, lekeleri geçirdikten sonra bölgedeki cilt tonu eşitsizliklerini giderir.

Limon Yağı Nasıl Kullanılır?

Limon yağı mide bulantısı, anksiyete, depresyon gibi durumlarda direkt koklanarak kullanılabilir. Ortamın temizliğini yaparken kullanılan suya birkaç damla limon yağı damlatmak yağın ortama kokusunu yaymasına sebep olur. Bu şekilde kullanılan limon yağı rahatlatıcı, dinçleştirici bir etkiye sahiptir ve odaklanmaya yardımcı olur. Limon esansiyel yağı buhurdanlık, aroma lambası gibi ürünlerle ortamın havasına yayılarak da kullanılabilir. 

Cilt üzerinde direkt olarak limon yağı kullanımı cilt için ağır olabilir. Limon yağının cilde sürülmeden önce kuşburnu çekirdeği yağı, tatlı badem yağı, organik kenevir tohumu yağı, avokado yağı gibi taşıyıcı yağlardan birisiyle seyreltilmesi gerekir. Seyrelttiğiniz limon yağını cildiniz üzerinde güvenle kullanabilirsiniz. Seyreltme ile ilgili gerekli bilgileri Alfheim Uçucu Yağları Seyreltme Tablosundan edinebilirsiniz.  

Limon Yağı Tüyleri Azaltır mı?

Limon yağı tüy dökücü özelliğe sahiptir. İstenmeyen tüyler konusunda sıkıntı yaşayanların limon yağı faydalarından yararlanması önerilir. Düzenli kullanımında tüyleri gideren limon yağı ayrıca kullanıldığı bölgeye bakım yapar. Diğer istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri gözenekleri açarak enfeksiyon riski oluştururken limon yağı bakteri ve mikropları öldürdüğü için böyle bir risk ortadan kalkar. 

Doğal cilt bakımı rutinine dahil edilen limon yağı cildi ölü derilerden arındırıp cilt tonunu eşitlerken aynı zamanda yüzdeki ayva tüylerinin zamanla yok olmasını sağlar. Limon yağı tüyleri azaltır mı sorusunun cevabının evet olmasını sağlayan asitler tüy renginin açılmasını sağlar. Bu asitler ayrıca ağda gibi yöntemlerle alınan tüylerin köklerini zayıflatarak yeniden çıkmalarını yavaşlatır. Düzenli kullanımda tüy köklerini iyice zayıflatarak hiç tüy çıkmamasını sağlar. 

Limon Yağı Cilt Rengini Açar Mı?

Limon yağı yüze nasıl kullanılır sorusundan sonra genelde limon yağının cilt rengi üzerindeki etkisi merak edilir. Sitrik asit, limonen ve alda hidroksi asit cilt tonunun açılmasında rol oynayan kimyasal bileşenlerdir. Limon yağı, bu bileşenler bakımından zengindir. Dolayısıyla, limon yağı yüze uygulandığında hem cilt rengini açar, hem de ciltteki renk tonu eşitsizliklerinin giderilmesinde yardımcı olur. 

Limon yağı faydaları arasındaki cilt rengi açıcı özelliğinden diz, dirsek, koltuk altı gibi kararmaya meyilli bölgelerde de yararlanabilirsiniz. Limon yağı bu bölgelere uygulandığında hem cilt tonunu eşitler, hem de bölgeyi ölü derilerden arındırır. Cilt rengi açan kimyasallar ağır yan etkilere sahipken limon esansiyel yağının doğru kullanımında bir problem yaşanmaz. 

Limon Yağı Hangi Yağ ile Kullanılır?

Uçucu yağlar diğer uçucu yağlar ile birlikte kullanılabilir. Böylece, karışımın içindeki tüm uçucu yağların özelliklerinden aynı anda istifade etmiş olursunuz. İlginizi çeken uçucu yağ çeşitleri arasından illa birini seçmeniz gerekmez, birkaç tanesini aynı anda kullanabilirsiniz. Uçucu yağ karışımlarının en iyi yanlarından birisi de baş döndüren kokusudur. 

Limon yağının birlikte kullanılabildiği yağlar lavanta, kekik, ylang ylang, sandal, papatya, ıtır, okaliptüs, ardıç ve diğer turunçgil yağlarıdır. İstediğiniz etki için uygun yağı seçerek limon yağıyla birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, antibakteriyel özelliğiyle öne çıkan bir yağ karışımı istiyorsanız lavanta yağını tercih edebilirsiniz. Limon yağıyla birlikte kullanıldığında zaten bakterileri öldürme özelliği olan lavanta yağının bu özelliği daha da güçlenir. 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.