Alfheim Aromaterapi Blog

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir, Ne Kadar Sürer?

Mar 01, 2023

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir, Ne Kadar Sürer?

Mevsim geçişlerinde saç fırçasında, duşta ya da banyoda normalden fazla saç teli görmek pek çok kişiyi rahatsız edebilir. Yetişkin bireylerde her gün ortalama 80 ile 100 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir. Saçlar sürekli bir yenilenme döngüsü içerisinde olduğundan gün içerisinde yaşanan dökülmeler kayıp olarak kabul edilmez. Dökülme sırasında saç dipleri dinlenir, yeni ve sağlıklı saçların ortaya çıkması için zemin hazırlanır.

Yılın belli zamanlarında özellikle sonbahar aylarında dökülmelerde artış gözlenebilir. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde yaşanan dökülmeler mevsimsel saç dökülmesi olarak ifade edilir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?  

Yıl boyunca yaşanan hava değişikliği, vücutta gözle görülebilir değişiklikleri doğurabilir. Yaz ayları parlak ve ışıltılı cildi bronzlaştırırken taze bahar havası solunum yollarını temizler. Kuru kış havası ciltte çatlamalara sebep olurken bahar ayları mevsimsel saç dökülmelerini tetikler. Ekosistemdeki mevsimsel değişikliğe vücut hızlı bir biçimde uyum sağlar. Mevsim geçişlerinde saç dökülmesi yaşamak da uyumun bir parçası olarak görülür.

Yılın belli dönemlerinde dökülmelerin neden arttığına dair gerek ulusal düzeyde gerekse de uluslararası düzeyde pek çok araştırma yapıldığını görebilirsiniz. Araştırmalara göre özellikle yaz sonunda başlayan dökülmeler sonbahar aylarında maksimum düzeye çıkabilir.

Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha fazla dökülme olduğunu araştırma sonuçlarıyla doğrulamak mümkün. Fakat iyi bir saç ve saç derisi bakım kültürüne sahipseniz mevsim geçişlerinde dahi saçlarınızdaki dökülmelerin normalin altında olduğunu görebilirsiniz. Sonbaharda veya yazın yaşanan saç dökülmelerini en aza indirmek için saç tipinize uygun Alfheim ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Mevsim Geçişlerinde Saçlar Neden Dökülür?

Yılın diğer dönemlerinde ortalama 100 saç teli dökülmesine karşılık mevsimsel dönemlerde saç dökülmesi 150 civarında olabilir.

Saç telinin, saç derisinden çıkıp dökülmesine kadarki dönemde çeşitli evreler bulunur. Saçlar yazın talojen evrededir. Saç teli talojen evrede dinlenir. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ise eksojen evreye geçer yani dökülme evresi yaşanır. Saçın evreleri "Mevsimsel saç dökülmesi hangi aylarda olur?" sorusuna da cevap verir. Eksojen yani dökülme evresi bahar aylarında yaşandığından mevsimsel dökülme daha çok eylül, ekim, nisan ve mayıs aylarında ortaya çıkar.

Saç derisinin ve saç foliklerinin dökülme evresine girmesindeki en büyük etken hava sıcaklığındaki değişimdir. Saçların hava değişim dönemlerinde sıcaklığa bağlı olarak dökülmesi döngüsel süreçte normal kabul edilir. Sağlıklı bir saç yapısında dökülmeden sonra saçlar yeniden çıkar ömrünü tamamladıktan sonra dökülür. Mevsimsel geçiş dönemlerini en az dökülmeyle atlatabiliyorsanız saçlarınıza ve saç derinize yıl boyunca iyi bakıyorsunuz diyebiliriz.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Teknik açıdan kayıp olarak dahi kabul edilmeyen mevsimsel saç dökülmesi geçicidir. Mevsim başında ortaya çıkan dökülmeler birkaç hafta sonra normal düzenine dönebilir. Saç bakım ürünlerinden faydalanıyorsanız saçlarınız mevsime hızlı uyum sağlayacağından dökülmede kısa sürede sonlanabilir.  "Mevsimsel saç dökülmesi ne kadar sürer?" sorusunun yanıtı kişisel saç bakımına göre değişir. Saç bakımından yararlanmayanlarda ise birkaç haftalık süreci kapsar.

Her saç teli gelişme sürecini tamamladığında vücuttan ayrılır. Dökülme süresi kişinin saç yapısına ve hormonal dengesine göre değişir. Yapılan çalışmalar mevsim değişikliklerinde ortaya çıkan dökülmenin nedenleri arasında hormonal değişiklik olduğunu da ifade eder. Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan hava değişimlerine vücut uyum sağlama sürecine girer. Uyum sürecinde hormonal değişiklikler ortaya çıkabilir. Saç ve saç derisine dair rutin bakımlarını düzenli yapıyorsanız süreçten minimum düzeyde etkilenirsiniz.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?

Mevsimlerin değişimiyle birlikte doğa nasıl bir değişim içine girerse saçlarda değişime girer. Mevsimsel dökülmeyi yaşadığınız yere göre farklı zaman dilimlerinde yaşayabilirsiniz. Aynı iklimde dahi vücudunuz bir başkasıyla kıyaslandığında farklı tepkiler verebilir. Dökülen tel sayısı bile kişisel duruma göre değişebilir. Peki mevsimsel saç dökülmesine ne iyi gelir ?

Mevsimsel saç dökülmesinin üstesinden gelmek için Alfheim Hair Care saç maskesi ve serumu kullanabilirsiniz. Hafif ve toksin içermeyen serumlar ve saç maskeleri günlük olarak uygulanabilir. İstenen düzeyde sonuç alabilmek için düzenli kullanılması gerekir.

Destekleyici bakım ürünlerinin yanı sıra mevsimsel dökülme ile başa çıkmak için doğrulanmış alışkanlıkları rutin haline getirebilirsiniz.

  • Saçın genel yapısı proteinden oluşur. Tahıl, protein, taze meyve ve sebze ile diyet listenizi yeniden güncelleyebilirsiniz. Alfheim soğuk sıkım argan yağı ile diyetinizi güçlendirebilirsiniz. 
  • Saç derisi masaj aleti kullanarak haftada birkaç kez saç diplerine masaj yapabilirsiniz. Masaj saç diplerindeki kan dolaşımını sağlar ve saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
  • Kimyasal saç temizleyicilerden kaçınabilirsiniz. Kimyasal ürünler yerine içeriğinde kalsiyum, demir, B3 ve B6 gibi vitamin ve minerallerin olduğu Alfheim Shampoo Scalp temizleyicilerden yararlanabilirsiniz.
  • Yaz aylarında güneş ışığı saçın keratin üretimini destekler. Keratinse saçı korur, saça parlaklık ve canlılık katar. Bahar aylarında yaşanabilecek dökülmelere karşı saçı yaz aylarında güneşin pozitif etkilerinden mahrum bırakmamak gerekir.

Doğru bakım ürünleriyle yıl boyunca yaşanacak dökülmeleri kabus olmaktan çıkarabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.