Alfheim Aromaterapi Blog

Nane Yağı Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Mar 01, 2023

Nane Yağı Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Nane yağı binlerce yıldır koku verme, yemeklere aroma verme ve sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılır. Bugünlerde ise kozmetik ürünlerinde, ev işinde kullanılan temizlik malzemelerinde ve tedavilerde kullanılabilen vazgeçilmez bir baharattır.   

Her şeyin katkı maddesi katılarak üretildiği şu günlerde, sizde en taze ve en doğal ürünü bulmak için çaba harcıyor olabilirsiniz. Nane yağının ne olduğunu ve Alfheim tarafından nasıl üretildiğini öğrendiğinizde, evinizin baş malzemelerinden biri olacağına eminiz.  

Nane Yağı Nedir?

Nane bitkisi canlı yeşil renkli, mızrak şeklinde gövdesiyle birlikte sivrileşmiş yapraklara sahiptir.  Nane yağı ya da Mentha piperita ilk olarak 18. yüzyılda medikal amaçlarla İngiltere'de bulundu. Amerika'da kıvırcık nane (M. spicata var. crispa), Rusya'da ise M. verticellata türü nane yağı olarak satılmaktadır. Nane yağı kullanımı bütün dünyada oldukça yaygındır. Ancak tarihi çok daha eskiye dayanıyor. Antik Mısır'da nane yağının hazımsızlığı tedavi etmek için kullanıldığı bilinir. Aynı zamanda yunan mitolojisinde de önemli bir rolü vardır. Su perilerinden biri olan 'Mentha'nın Persephone'yi çok fazla kızdırması sebebiyle tamamıyla bitki formunda kalmakla cezalandırıldığı yazar. Eski Yunan'da nane yağının cinsel isteği artırdığı ve askerlerin dikkatini dağıttığı için nane kullanmanın imparator emriyle yasaklandığı bilinir.

Nanenin ana vatanının Orta Asya olmasına rağmen şu an da en çok Amerika, İtalya, İngiltere ve Japonya'da üretilir. Dünya çapında her yıl 4 bin ton nane ihracatı yapılır. Nane yağını üretmek için nanenin taze yaprakları buharla damıtıldıktan sonra yağı çıkartılır. Ancak bu işlemi yapmak büyük ustalık ister. Nane yağını üretebilmek için özel iklim koşulları gerekir.  Alfheim/Alfheim Aromaterapi nane uçucu yağı, az kurutulmuş nane herbasından, ISO ve GMP standartları ile yapılmış üretim tesislerinde su buharı distilasyonu ile yapılmaktadır. Kolaylıkla cilde nüfuz edebilen nane yağını seyreltmek

için biberiye, lavanta, limon, yasemin, fesleğen, greyfurt, okaliptüs yağlarını kullanabilirsiniz. Tamamen doğal yollarla yapılmış olarak Alfheim uçucu yağları, hiçbir şekilde katkı maddesi içermez ve %100 taze nane yapraklarından yapılır. 

Nane Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Nane yağına grip, sinüzit, öksürük gibi hastalıklarda sıkça başvurulur. 
 • Nane yağı baş ağrısı konusunda oldukça etkilidir. 
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Öksürüğü hafifletir.
 • Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Tazeleyici ve canlandırıcı etkiye sahip olduğundan zihni uyanık tutar.
 • Nane yağı saça faydaları da oldukça fazladır. Saçta kepek probleminin önlenmesine de yardımcı olurken saç derisini arındırır. Saçlara güç ve parlaklık kazandırır. 
 • Birçok kişi nane yağı ile dudak dolgunlaştırma işlemi yapar. Dudaklar, nane yağı ile gözle görülür bir şekilde büyümeye başlar. 

Nane Yağının Saça Faydaları

Pek çok alanda aktif olarak kullanılan nane yağı saça faydaları ile de öne çıkar. Kepek oluşumuna yatkın olan saç derisi nemlendirerek kepek oluşumunu engeller. Aynı zamanda deriyi yumuşatarak gerginlik hissinin azaltılmasına yardımcı olur. Saçların yumuşamasını da sağlayan nane yağı saçlara canlılık katar.

Alfheim nane yağı saça faydası nedeniyle sık kullanılan bir ürün olarak farklı şekillerde uygulanabilir. Kullanıcılar arasında en yaygın yöntem saç derisine nane yağı ile masaj yapmaktır. Bu şekilde uygulayarak hem saçlarınızı hem de saç derisini çok daha canlı hale getirebilir, nane yağının ferahlatıcı etkisini çok kısa süre içerisinde hissedebilirsiniz.

Alfheim nane yağı saç çıkarır mı sorusu da özellikle erkekler arasında son derece yaygın. Nane yağının uygulandığı bölgedeki kan dolaşımını arttırdığı bilinmektedir. Dolayısıyla saç derisine uygulandığında bu bölgedeki kan dolaşımını artırması ve saçların daha sağlıklı şekilde uzaması mümkün. 

Nane Yağının Cilde Faydaları

Nane yağının en önemli özelliği şüphesiz ki ferahlatıcı etkisi. Aynı zamanda cildi nemlendirme özelliğine sahip olması da son derece önemli. Bu yüzden solgun ve kuru ciltlere sahip olan insanların nane yağı kullanmaları önerilir. Bir miktar nane yağını cilde masaj yaparak uyguladığınızda hem gözeneklerin açılmasını hem de cildinizin normalden çok daha parlak görünmesini sağlamış olursunuz. Alfheim nane yağı cilde faydaları hem erkeklerin hem de kadınların en favori kişisel bakım ürünleri arasında.

Tüm bunlara ek olarak nane yağı yüze faydaları ile bilinen bir ürün olarak, bir pamuk yardımıyla yüzü temizlemek için de kullanılabilir.

Nane Yağı Buharı Faydaları

Nanenin birçok faydası olması sebebiyle 'Nane yağı nerelerde kullanılır?' sorusu sorulabilir. Eski zamanlarda Avrupa, Orta Doğu ve Asya’da yerel halk nane yağıyla damıtılmış suyu hıçkırık, mide bulantısı, sindirim rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrıları gidermek için kullanmışlardır.  Nane yağının kokusu sayesinde solunum tıkanıklığı yaşayan insanların daha kolay nefes alabildiği, astımı azaldığı ve sinüslerin açılması sağlandığı için kişiyi ağır migren ataklarından kurtardığı bilinir. Nane yağı, burun tıkanıklığı sebebiyle horlayanların uyku kalitesini büyük ölçüde artırır. Nane yağı faydaları ve kullanımı sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi kış hastalıklarına daha dirençli olunur. Anti-mikrobiyal özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve zorlu kış şartlarında bağışıklık sistemini güçlendirir.  

Nane yağı faydaları ve kullanımı hakkında araştırma yapıldığında geçmişten günümüze kadar birçok alanda kullanıldığı ve etkili sonuçları sebebiyle de tercih edildiği gözlenebilir. Nane yağı faydaları sadece ağız yoluyla değil, soluyarak da ortaya çıkar. Nane uçucu yağı faydaları arasında nefes açıcı etkisi yer alır. Özellikle gribal enfeksiyonlarda buharının solunması tavsiye edilir. Nane yağı buharı faydaları arasında stres ve gerginliğe önemli katkıları da dikkat çeker. Bir süre solunan nane yağı, gerginliğin azalmasını ve sakinleşmeyi sağlar. 

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Doğal yollarla yaşam kalitesini yükselten nane yağı antiseptik, dekonjestan, kolay sindirilebilen, idrar söktürücü, kasları gevşeten ve mentol ferahlığı ile rahatlamayı sağlayan yapısıyla 18. yüzyıldan beri tıpta kullanılan bir bitkidir. Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantıları için nane yağı koklamak oldukça etkili bir çözümdür. Nane yağı cilde faydaları saymakla bitmez. Sivilce tedavisinde ve cildi sıkılaştırmada doktordan onay alındıktan sonra kullanılabilir. Daha rahat nefes alabilmek için nane yağı koklamak sinüslerin açılması ve tahriş olmuş boğazın rahatlamasında yardımcıdır. Antibakteriyel olması sebebiyle solunum yolunu temizler ve rahatlatır. Soğuk algınlığından kaynaklanan burun tıkanıklığı ve öksürük gibi şikayetleri doğal yollarla çözebilirsiniz.

Mevsimsel alerjiden kaynaklanan solunum yollarındaki daralma için de nane yağı kullanabilirsiniz. European Journal of Medical Research'ün yayınladığı bir araştırmaya göre, nane yağının içindeki mentol, kronik inflamasyon ile ortaya çıkan alerjik rinit, kolit ve bronşiyal astım gibi durumlarda kolay iyileşmeye yardımcı olur. Güneş yanıklarında uzmanlar tarafından cildi rahatlatmak için önerilen yağlardan biri nane yağıdır. Yarım kaşık hindistan cevizi yağına 2-3 damla nane yağı damlatıldıktan sonra cilde uygulamak hem doğal bir güneş kremi olarak hem de güneşten yanmış cildi rahatlatma da kullanılabilir.    

Nane Yağı Neye İyi Gelir?

Aromaterapi yağları geleneksel tıbbın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Farklı kullanım alanları bulunan nane yağı sinüzit hastaları başta olmak üzere birçok kişi tarafından kullanılır. Yağ, sinüzite bağlı burun tıkanıklığını açarak, baş ağrısının önüne geçer. 

Nane Yağı Gripte Nasıl Kullanılır?

Nane yağı burun tıkanıklığı yaşayan kişiler tarafından solunarak kullanılır. Kaynar suyun içine atılan nane yağı birkaç dakika solunur. Bir süre sonra burun akar ve sinüsler boşalarak rahatlama meydana gelir. Peki, nane yağı nasıl yapılır? Nane yağı yapmak için taze yapraklar toplanır. Üzerine zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı eklenir. Üzeri sıkıca kapatılır ve 3 hafta bekletilir. Ardından süzme işlemi yapılarak nane yağı elde edilir. 

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

İçindeki suyu sürekli sıcak tuttuğu için eklenilen uçucu yağların havaya yayılmasını sağlayan buhurdanlıklar koku yoluyla uçucu yağları kullanmanın en etkili yollarından biridir. Seyreltilmiş 2-3 damla nane yağı solunum rahatsızlıklarını, mide bulantısını, yorgunluğu, dikkat dağınıklığını ve stresi büyük ölçüde azaltır.    

Yiyecek ve içeceklere aroma vermek amacıyla kuru veya taze naneye ek olarak 1-2 damla nane yağı damlatabilirsiniz. Günümüzde endüstriyel amaçlı üretilen alkol bazlı içecekler dahil çoğu içeceklerde ferahlık hissi vermesi için kullanılır.   

Badem, susam, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile seyreltebileceğiniz nane yağını doğrudan cilde uygulayarak ağrı kesici, kaşıntı giderici ve cildi besleme özelliklerinden yararlanabilirsiniz.    

Tabii ki, her yararlı şeyin aynı zamanda zararlı tarafları da vardır. Tamamen doğal nanelerden yapılan nane yağının zararları da vardır. Fazla kullanımı veya seyreltilmemiş halde kullanımı deride tahriş yapabilir. Çocukların ulaşabileceği yerlerden mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Seyreltilmemiş hali çocukların narin cildine zarar verebilir. Mentole alerjisi olan insanların doktora danışmadan kullanmamaları gerekir.    

Nane Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Doğal bileşimler içeren saç bakım ürünlerinin saça ne kadar yararlı olduğunu bilmeyen yok. Saçların kolayca uzamasını ve köklerinin güçlendirilmesi nane yağının içindeki mentol, menton ve pulegone maddeleriyle sağlanır. Nane yağı saç derisindeki kan dolaşımını artırdığı için saç derisinin kurumamasını sağlar. Saç köklerini beslemek için nane yağını, hindistan cevizi yağını veya badem yağını harmanlayarak kullanabilirsiniz. Birden fazla saça yararlı etken maddeler içeren uçucu yağların gücü ile saç dökülmesi önlenir. Seyreltilmiş nane yağını saç diplerinize güzelce masaj yaptıktan bir saat sonra yıkayabilirsiniz. Nane yağını kullandığınız şampuana birkaç damla eklediğinizde şampuan içindeki kanserojen maddeleri yok eder. Düzenli kullanımla saçlarınızın daha canlı ve daha güçlü göründüğünü kendi gözlerinizle göreceksiniz.   

Nane yağının böcekleri ve haşereleri kovma özelliğinden bahsetmiştik. İçerdiği güçlü mentol sayesinde çocuklarda görülen saç bitlerini nanenin ferahlatıcı kokusuyla öldürebilirsiniz. Esansiyel nane yağları sayesinde kötü kokan bit tedavileri yerine tamamen doğal yollardan elde edilmiş  Alfheim Aromaterapi Nane Uçucu Yağını tercih edebilirsiniz.  

Nane Yağı Baş Ağrısı için Nasıl Kullanılır?

Antik Mısır ve antik yunan döneminde baş ağrısını geçirmek için nane yağını alın bölgesine ve şakaklara masaj yaparak ağrıları hafifletmekte kullandıkları bilinir.  Yeni doğan çocuklar dahil bütün çocukların başlarını nane yağlı su ile yıkayarak çocukların ağrılarını azaltmak için kullanıyorlardı. Yalnızca çocuklar için değil, büyüklerin de kan dolaşımını olumlu etkilediği için kas, karın ve baş ağrılarında nane yağı ile ağrıyan yere masaj yaptıkları ya da hastayı rahatlatması için kokusunu koklattıkları tarihi bilgilerde geçer. Günümüzde de nane yağını koklamak baş ağrısını doğal yollarla dindirmeye yardımcıdır. Bir miktar nane yağını ıslak bir beze damlattıktan sonra bezi koklayabilirsiniz. Buhurdanlığınızın içine birkaç damla nane yağı eklerseniz günün stresinden kaynaklı baş ağrısını dindirebilirsiniz

Nane Yağı İle Dudak Dolgunlaştırma

Dudak dolgunlaştırmak için estetik müdahalelere başvurmak dışında evde uygulanabilecek yöntemler de var. Nane yağı da bu yöntemler arasında ilk sıralarda yer alır. Dudakları dolgunlaştırmak için Alfheim organik nane yağı ürününün yakıcı etkisinden faydalanılır. Evde nane yağı kullanarak dudaklarınızı dolgunlaştırmak için tek yapmanız gereken bir miktar ne yağını dudaklarınızın tamamına yedirmek.

Nane Yağı Öksürük İçin Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağlar kokusu ve sağlıklı içeriğiyle birçok alanda kullanılır. Öksürük için nane yağı kullanımı ise oldukça yaygın bir tedavi yöntemidir. Farklı kullanım şekilleri bulunur. Bunlardan bir tanesi de bal ile karıştırmaktır. Bir kaşık balla bir damla kadar nane yağı iyice karıştırılır. Karışım yutulmadan bir süre ağızda bekletilir. Bu sayede öksürükte azalma ve rahatlama meydana gelir. 

Nane Yağını Kimler Kullanabilir?

Nane yaprağı yağı faydaları ile öne çıkan bir ürün olarak pek çok farklı amaç ile kullanılabilir. Hem ağrıların dindirilmesi için hem de kozmetik olarak bir kişisel bakım ürünü gibi kullanılması mümkündür. Şu gibi problemler yaşayan insanlar nane yağının olumlu etkilerinden faydalanabilir:

 • Kas ve karın ağrıları,
 • Aşırı iştah sorunu,
 • Sinüslerin tıkanmasına bağlı olarak baş ağrıları ya da solunum sıkıntıları,
 • Migren ağrıları,
 • Hazımsızlık ve benzeri sindirim sistemi sorunları,
 • Ağız kokusu,
 • Yüksek ateş,
 • Mide bulantısı,
 • Soğuk algınlığı ya da nezle gibi gribal enfeksiyonlar,
 • Cilt ve burun kaşıntıları ile alerjik reaksiyonlar,
 • Derideki kuruluğa bağlı olarak gelişen kepek sorunu,
 • Konsantrasyon eksikliği ve odaklanmakta ya da hatırlamakta zorluk çekme,
 • Dudaklarda çatlama,
 • Sivilce ve aknelenme,
 • Bağışıklık sistemi zayıflığı.

Alfheim nane yağı faydaları ile bu gibi sorunların önlenmesine ya da semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Elbette kullandığınız ürünün koruyucu, boya ya da aroma verici gibi ilaveler içermemesi ve saf nane yağı olması gerekiyor.

Nane Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Nane yağı saç çıkarır mı?

Nane yağı saç köklerini besler. Saç dökülmesini engeller ve kan dolaşımını arttırır. Saç çıkarma etkisinden ziyade, dökülmeyi engellemek için kullanılır. Bu noktada nane yağı saçta ne kadar bekletilmeli, konusu hakkında da cevap verelim. Nane yağının duştan 1 saat önce sürülmesi yeterlidir. 

Nane yağı diş ağrısına iyi gelir mi?

Diş ağrılarına karşı oldukça etkili bir yağdır. Ağrıyan bölgenin uyuşmasını sağlar ve antibakteriyel özellik gösterir.

Nane yağı baş ağrısına iyi gelir mi?

Nane yağı baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur. İçindeki analjezik bileşenler, ağrıları hafifleterek, semptomları ortadan kaldırır. 

Nane yağı yüze sürülür mü?

Hassas ciltlerde kızarıklık ve tahrişe neden olabileceği için direkt olarak uygulanması tavsiye edilmez. Ancak su ya da farklı türde yumuşak yağlarla karıştırılarak yüze sürülebilir. 

Nane yağı dudak dolgunlaştırır mı?

Nane yağı dudak dolgunlaştırma hususunda oldukça etkili doğal bir yağdır. Nane yağı dudak kenarlarına sürülür. Birkaç saatlik bir dolgunlaşma ortaya çıkar.

Nane yağı ayak altına sürülür mü?

Evet sürülür. Genellikle ateşi düşürmek için sürülen nane yağı, serinletici etkiye sahiptir. 

Nane yağı sivrisinek kovar mı?

Nane yağının kokusu sivrisineklerin ortamdan uzaklaşmasını sağlar. 

Nane yağı buruna damlatılır mı?

Genel olarak direkt olarak damlatmaktan ziyade, nane buharının solunması tavsiye edilir. Bu sayede sinüsler açılır ve nefes almak kolaylaşır. 

Nane yağı zayıflatır mı?

Nane yağı, zayıflatma konusunda son derece etkilidir. Bir bardak sıcak suya birkaç damla eklenerek içilmesi tavsiye edilir. 

Nane yağı ateş düşürür mü?

Ateşli hastalıklarda serinletici etkisi nedeniyle kullanılır. Ayak altı ve koltuk altı gibi yerlere uygulanır. 

Nane Yağı İçilir Mi?

Nane yağının insan vücudu için bilinen bir zararı olmamakla birlikte, içilerek tüketilmesi önerilmez. Nane yağının aşırı şekilde tüketimi en başta dehidrasyona neden olur. Ayrıca aşırı yemek yeme isteği de doğurabilir. Fakat nane yağını aşırıya kaçmadan, bir bardak su içerisine birkaç damla ekleyerek tüketmeniz de herhangi bir sakınca yok. Bunun için de herhangi bir katkı maddesi içermeyen, Alfheim doğal nane yağı kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Nane Yağı Cilt Beyazlaştırır Mı?

Nane yağının güneş yanıkları ya da farklı nedenlerle oluşan lekeleri açmak gibi bir özelliği bulunur. Cilt renginin açılması için nane yağını vücudunuzun herhangi bir bölgesine ya da yüzünüze bir pamuk yardımıyla ya da parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.